Windows XP, Ağustos'ta 3 puan kaybetti!

Microsoft, Windows XP'yi gömme çabalarının sonucunu almaya başlıyor olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP, Ağustos'ta 3 puan kaybetti!

Microsoft'un Windows XP'nin pazar payını Nisan'dan önce yüzde 10'un altına düşürme çabaları, sonunda ürün vermeye başlamış olabilir. Net Applications'ın son verilerine göre emektar işletim sistemi, Ağustos ayında yüzde 3 pazar payı kaybetti.

Net Applications'ın Temmuz rakamları, Windows XP'nin pazar payının yüzde 37.19 olduğunu gösteriyordu. Ağustos'taki gerileme ise oldukça büyük, yaklaşık 12 senelik işletim sisteminin kullanım oranı şu an itibariyle yüzde 33.66'ya gerilemiş durumda. Bu düşüş, uzun süredir Windows XP'nin yaşadığı en hızlı düşüşlerden. Ancak Microsoft'un Nisan 2014 için koyduğu yüzde 10 hedefi için düşüşün bu hızını koruması gerekecek.

Firmanın Ağustos verilerine göre birinci sırada yer alan işletim sistemi, yüzde 45.63 ile Windows 7. İşletim sisteminin önceki ay sahip olduğu pazar payı, yüzde 44.49 idi. Windows 8 ise yüzde 5.40'lık pazar payını Ağustos'ta gözden kaçmayan bir sıçrayışla yüzde 7.41'e yükseltti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

Bitirin artık şu XP yi eski kafayla devam etmeyin teknolojiden yeniliklerden faydalanın.

@02 Eyl 2013 15:07 Kim istemez yeni teknolojiyi evinde, fakat sorun xp sevdalısı olmaktan ziyade, eski PC sayısı gibi duruyor, mecburen XP yüklemek zorunda kalıyor insanlar eski PC lerine

cok zor gozukuyor

İnsanlara illede yeni bir Windows satın aldıracaklar...

çok zor istedikleri kadar yamalamayı açıkları kapamayı bıraksınlar genede kullanılır boşuna vakit kaybı xp ye destek verilse daha kolay ve iyi olur :)

Bıktım artık XP haberlerinden ya Xp zaten bitti sadece yeniliğe açık olmayan insanlar ve insanların bir kısmı zorunluluktan kullanıyor pc değiştirmek zor geliyor varolanla yetiniyor bu kadar basit.

Tek kelime: Mac OS X 10.8... Gerisi içi boş kuru gürültüdür....

@02 Eyl 2013 15:53 Mac OS X ilk çıktığında dünyanın en kötü işletim sistemi olarak gösteriliyordu kimse beğenememişti, şimdi pahalı falan da olsa Dünya'nın EN GELİŞMİŞ Masaüstü Sistemi oldu. Ancak 3. partilere önem vermediği, sadece Apple ürünlerinde kullanıldığı ve fiyatı çok pahalı olduğu için Windows'un gerisinde kaldı maalesef :/ Hackintosh var gerçi ama onu da yüklemek zor be. Şimdilik Windows'la devam. Dünyanın en gelişmiş 2. işletim sistemiyle :) (Kimse bana Linux var falan demesin, bazı Linux tabanlılarda arkaplan değiştirmek için kodlar girmek zorundayız hala. Yıl 2013 be arkadaş çözüm bulun şuna.)

@HuorAncelime hangi dağıtımlar yazsana... uydur uydu yaz Mandrake 9.0 ile bile o dediğin yoktu... küçük atta civcivler yesin...

Windows Xp 'nin kullanım oranı tamamen eski pc'lerin varlığı ile ilgili. Windows Xp işletim sistemi ile performanslı denilebilecek düzeyde çalışan bu eski cihazlar upgrade edilmedikçe Windows 7/8 'in kullanım oranı kısa vadede çok yükselmeyecektir. Ben bile eee pc 900 'de Windows 2000 kullanmak zorundayım. Yoksa Windows Xp kullanan kişilerin Windows 7/8 kullanmasına kullanım bilgisi olarak engel olacak çok fazla bir faktör olabileceğine inanmıyorum. Max_Real Qnx

Eğer XP Mac OS X gibi 10.1 10.2... Diye ilerleseydi ne MS'in ne de XP'nin bu hale gelmesine gerek kalmazdı. Tablet için masaüstü Windows programlarını çalıştırabilen x86 tabanlı bir tablet OS'u, telefonlar için de Windows Phone ile devam etseydi Microsoft şu anda hala güçlü bir şirketti, ancak Steve Ballmer son dönemde her şeyi mahvetti.

Xp bitti aslında sadece insanların bir kısmı zorunluluktan kullanmakta bir kısmıda yenilik düşünmeyen kafada olduğu için oldukları yerde kalıyorlar. Yoksa yıl 2013 DX11 derken Xp kullanmak saçmalıktır diye düşünüyorum .

şimdi xp neden kullanılıryor az sistem harcadığı için ve 8 den daha kullanışlı olduğu için şimdi 512 mb ramli bir kişi 7 yada 8 geçerse ne olur :kaplumbağa gibi bir pc olur zaten 8 kötü 9 da kötü bekliyorum en iyi isletim sistemi xp 7 linux bence

GÜ GEÇMİYORKİ YENİ BİR XP HABERİ ALMAYALIM SAYIN SEYİRCİLER......REKLAMLARI DİNLEDİNİZ...

windows 8 yükselirken xp düşüşe geçmiş. tam da microsoft'un istediği gibi. gerçekçi durmuyor. bugün hala atm makineleri windows xp kullanıyorsa oturup düşünmek lazım.

Other linux :D

Windows almak zorunda değilsiniz Pardus 2013 KDE kurun rahat edin... :)

@grezimonk Düşük Ekran Kartlı Olanlar Ne Yükleyecek :)

@grezimonk Sorduk mu sana ne alıp rahat edebiliriz diye ?

@grezimonk çıktı gene defansif Linux uzmanı kendisi güvenlik alanındada master yapmıştır herşeyi çok iyi bilir.

@grezimonk gerizmonk her zamanki gibi Windows yerine Linux kullanın demiş. :D

@02 Eyl 2013 20:06 LinuXMint 15 Maate yükleyin... ATI/nVIDIA fark etmez...

Bırakın artık xp yi,gözünüzü yeniliklere açın win 7 ve win 8 bilgisayarlarım var bir kere bile çökme yaşamadım

bitmedi arkadaş artık şu xp yahu.

Go win7 go...

kuş serisine döndü bu xp, baksanıza kimse bırakmıo. Yakında xp çetesi filanda kurar bunlar :)

XP kolay kolay ölmez...

Bana göre Microsoft bile haber siteleri kadar takmıyor bu xp nin kullanım oranını. Xp için paralı destek isteyen firmalardan her yıl pc başına bir Windows 8 parası alacak. Firmaların Windows xp de kalmaları Microsoft a daha fazla kazandıracak... Korsan ya da orijinal olarak eski bilgisayarında xp kullananlara ise kimse bir şey demiyor. Yani burada haberlerde Microsoft un firmalara yaptığı baskıyı üstüne alınıp banene ben xp de kalacam diyen bireysel xp kullanıcıları komik duruma düşüyorlar. Bende netbookta xp kullanıyorum ne yapayım yani kaldırmıyor yukarısını ama gelip burada her xp haberinin altına bunu yazarsam ne kazanırım kim bana ne kadar öder henüz bir bilgim yok...

Ya bir kere bile upgrade etmediğim, 7 senelik on board kartlı sistemimde Windows 8 64Bit kullaanıyorum. Hatta photoshopla tasarım yapıyorum. Bir tek sistemde sadece sonradan 160gblık bi hdd daha taktım ki onunda 45 gb dolu ve silemem (babamın eski kasasından çıkmıştı ve işiyle ilgili yedekleri var) sisteme inanmayan profilime baksın. Yani kimse bana sistemin eski demesin.

"Bilgisayarım desteklemediği için Windows XP kullanmak zorundayım." diyenlere uyuz oluyorum. Arkadaşım madem desteklemiyor neden donanımını yükseltmiyorsun? Eski moda bilgisayarınla nereye kadar gideceksin? Bu dik kafalılığın sebebi ne? Para mı? O zaman teknoloji'ye neden bulaştın ki? Hiç kullanma. Sonra her WXP haberinin altına aynı şeyleri yazıyorsun. Yazma, mecbur değilsin. Üzerine alınanlar alınabilir.

@03 Eyl 2013 14:40 daha fazla saçmalamadan kapa çeneni

ölecek... çünkü yeni yazılımlar donanımlar çıkıyor. windows xp ye destek olmazsa ölür.

Yeni notebook alacak vatandaş mecburen win8 alıyor yoksa hayatta bu kadar yükselmez.

Ben Windows 8 kullanıyorum çokda memnunum :)), Windows xp bnm bilgisayarıma kuruluyor ama donanım desteklemiyor çift ekran kartı var Laptobumda aynı anda Xpde çift driver yüklenmiyor ekran kartının tekini kullanmıyor ,Mecburen Windows 7 yada Windows 8 kullanmak zorundayım.

Ben Windows 8 kullanıyorum çokda memnunum :)), Windows xp bnm bilgisayarıma kuruluyor ama donanım desteklemiyor çift ekran kartı var Laptobumda aynı anda Xpde çift driver yüklenmiyor ekran kartının tekini kullanmıyor ,Mecburen Windows 7 yada Windows 8 kullanmak zorundayım.

1.Windows Xp nin işini bitirdiler zaten Windows XP SP3' ün sadece 32-bit sürümü var ve 4 gb ramdan fazlasını 32-bit sistemde kullanamazsınız. 2.Windows XP 64-bit için çıkarılan son SP2 kurulu olduğu halde bile usb harddisk Windows Xp 64-bit edition' da çalışmadı yani Windows tanımıyor. 3.Windows XP Directx 9 dan yukarısını desteklemiyor. 4.Windows XP' nin güvenlik duvarı zayıf gelen bağlantıları kontrol edebiliyor ama giden bağlantıları kontrol etmiyor. 5.Windows XP görsellik açısından çok zayıf.

Sen de yorum yaz