Windows XP'ye kızdı; Apple'a geçti!

Windows XP'li sunucuları hack'lenen dev şirket, çözümü komple Apple'ın Mac'lerine geçmekte buldu!

Windows XP'ye kızdı; Apple'a geçti!
Windows XP'ye kızdı; Apple'a geçti!

Online perakende devi Home Depot'un e-posta sunucuları hacker'ların saldırısına uğrayınca, şirket müşterileri veya iş ortakları ile aralarında geçen yazışmalardan oluşan 53 milyon e-posta kaydını kaybetti. Ayrıca yine müşterilere ait 56 milyon kredi kartı bilgisinin de çalınmış olabileceği ihtimali yüksek.

Home Depot'un, Windows XP üzerinde çalışan sunucularının, Nisan ayında Microsoft'un desteğini çekmesinden sonra saldırganlara karşı savunmasız hale geldiği düşünülüyor ve Home Depot'un, müşterilerin kredi kartlarının hacker sitelerinde yayınlandığını görene kadar bu hack girişiminden habersiz olduğu anlaşılıyor.

Hack'lendiklerini fark eden şirket yetkilileri ise sorunun Windows XP'den kaynaklandığını fark etmesiyle, tüm sistemi Apple Macintosh ile değiştirmeye başladığı dikkat çekiyor. Yani Home Depot, Windows XP kullanmaya devam etme inadının faturasını, ilginç bir şekilde, doğrudan Microsoft'a kesmiş durumda. Belki de bu şekilde, kendi hatasını örtmeye çalışıyor da olabilir. 

Bu arada şirket yetkililerinin kullandığı eski model iOS cihazlarının da güvenlik açıkları oluşturabileceği şüphesiyle yeni iOS cihazları ile değiştirilmesi gözden kaçmadı. 

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 40 Yorum

Windows XP desteği kesilmiş ve XP 2001 de çıkmış. Hiçbir hakkı yok.

Desteği bitmiş yıllar öncesinin XP 'yi kullanırsan böyle olur. Biraz gelişin.

Nerede canım xp sensiz olmaz

Windows 10 cikti hala xp duymaktan sıkıldım gercekten

Yazık... Önceden düşünecektiniz.

Ms xp desteğini bitiriceğini elli kere soyledi sen hala xp kullanıyosan iyi olmuş aferin

Microsoft kendi işletim sistemini korumalı ve bizde antivrüs gibi saçma şeylerle uğraşmamalıyız. Artık anlık güncelleme ile bütün windowsları korumalı koca şirket artık 2 haftada bir salı yamasıyla olmuyor bilgine; Microsoft..

@11 Kas 2014 20:06 kardeş XP nin daha neresini korusun MS. XP den yukarısını kaldırmayan bilgisayarda virüs bile kasar :D

Windows 8 evet geçselerdi winnxp ile uğraşmazlardı

Geçiniz bu ayakları 2003 yılından kalma yazılı kullan. üstüne üzerine iki işletim sistemi çıkmış. Firmanın 10 yılını geçmiş işletim sistemine destek vermesini bekle. Microsoft defalarca uyarısını ve uygun fiyat kampanyasını yaptığı halde geçme. Göz göre göre hacklen sonra Microsoft'un güncel sattığı yazılımdan daha pahalı fiyat satan Apple ürününe geç. Buradaki amaç kendi suçunu başkasına yıkmaya çalışmak. "Biz Microsoft yüzünden hacklendik (yersen) ama biz Apple'a geçtik biz güvenliyiz bizi tercih etmeye devam edebilirsiniz" imajı vermek. Aynı zamanda Apple ile ikili anlaşma var gibi gözüküyor. 10 yıllık ürünü kullanabilme işgüzarlığına veya parasızlığın sahip firma harıl harıl Apple ' a geçebiliyor. Ben olsam bu firmadan alışveriş yapmazdım. Firmanın korktuğuda bu. Tüm bu çabaları bu yüzden. Müşterilerin kaybetmemek ve davalarla karşılaşmamak. Kısaca para kaybetmemek.

Windows 8 e geçseydi keşke :)

sen yeni sistemler dururken git 12-13 yıllık sistemi kullan sonra suçu Microsoft a at saçmalık

Suç şirkette. Xp'nin yol geçen hanı olduğu herkesin mâlumu. Mâdem büyük çaplı şirketsin adam akıllı altyapı kullan. (Kurumsal firmaların çoğu Microsoft tabanlı sistemler kullanıyo. Sıkıntı olsaydı herkes hopppaaa MacOS'a ya da Linux'a geçerdi.)

Madem o kadar paraları varmış baştan win7 veya win8 e geçselermiş böyle bir problem ile karşılaşmazlardı. CEO, Apple fanı herhalde :D

56 milyon kredi karti, en az bir o kadar musteri demek ve sistemleri XP uzerinde calisiyor. Yani bir serfver isletim sistemi alamadilarmi. Cok tuhaf bir haber. Baska bir seyler olmali, inanilacak gibi degil.

Yağmurdan kaçıp doluya yakalanacaklar :)

BRAVOOOO!!! Windows XP'nin desteklenmediğini, bunun ne anlama geldiğini ve neler olabileceğini aylardır anlatıyor MS, dinlemeyip geçmiş yüzyılın(!) en iyi işletim sistemini kullanmaya devam ederseniz böyle olur. 10 yıldan fazla süre desteklenmiş bir işletim sistemi -ki DX9 gibi geçmiş nesillerin ölü teknolojilerine sahip- niye şimdi desteklenmiyor diye kimse kızmasın, Google ve Apple da 3-4 sene önceki cihazlarına destek vermiyor (Android 2.x sürümlerinin kullanımının da hala yaygın olduğunu göz önüne alırsak Google'ın da bu konuda günah keçisi olması gerekiyor). Şimdi gidip Mac'lere daha çok para ödesinler.

@11 Kas 2014 21:52 negüzel yazmışsın. adam olaymışlarda güncelleselermiş cihazlarını.

Ücretsiz Upgrade varken maç mini server oldukça mantıklı bir seçim bence

Xp sunucuları mı varmış. Bence IT uzmanları çok uzman değillermiş. Bu devirde bu büyüklükte bir firma hala xp de kalmışsa suçu kendisinde arasın

@11 Kas 2014 21:57 sözlerime tercuman oldun.

Demek ki dev şirket değilmiş.

Allah akıl versin, xp mi kaldı daha da o hala xpdeymiş...

Windows xp maksimum 10 tcp/ip bağlantıya izin verir ki 11. kullanıcı ağ üzerinden dosya paylaşımına bile erişemez. 56 milyon e-mail bir o kadar müşteri demek. Yüzlerce milyon dolarlık şirketin personel sayısı 9 demekki bir de ceo 10. Bu haberleri yazarken ne içiyorsanız söyleyin o kafa bana da lazım :)

@11 Kas 2014 23:33 sunuculardan bahsediyor, sen bu yorumu hangi kafayla yazdın acaba?

beter olsunlar. windows xp nedir hala ya. sonra microsoft kötü derler bir de. herifler avaz avaz bağırdı kullanmayın artık, biz güncellemeyecek, güvenlik sorunları olacak, desteklemeyecez diye.

tokadı ye çamuru at.. hehehe şaka şaka microsoftu hiç sevmem iyi etmişler apple geçmekle :)

Windows 8'e geçselerdi hack'lenmeyeceklerdi, değil mi? Bu haberden çıkarmamız gereken sonuç bu, değil mi, Chip? Peki Mac'e geçince hack'lenmeyecekler mi? Güldürmeyin beni! Reklam kokan hareketler bunlar! Eğer güvenlik önlemleriniz yetersiz ise, istediğiniz sistemi kullanın fark etmez! Güvenlik önlemleriniz yeterli ise, XP kullanmanızda da hiçbir mahsur yoktur. Ayrıca bu haber de bana danışıklı dövüş bir haber gibi geldi. Bu büyük ihtimalle bir MS Operasyonu'dur. Belli olmasın diye de vitrine Apple'ı koymuşlar. Son söz: Bu dünyada güvenliğinizi yalnızca kendiniz sağlayabilirsiniz. Benim tek bir XP makinamda 10 tane server'ım var. Hepsi de izole! Serverlar'ı hack'leseler bile sisteme ulaşamazlar. Bu güvenlik önlemlerinden sadece birisi. Benim bu yöntemim ilham verdiğim Ubuntu tarafından güvenli kutular olarak kullanılıyor. Melih Bey'e de tavsiyem Comodo Sandbox'ı ve HIPS'i server'lar için de kullanılabilecek hale getirmesidir. Bu özelliklerin bir Server Mode'u olmalıdır. Tüm dünyanın tüm güzel insanlarına sevgiler... <Cleverman>

XP Bu firmaya fazla teknolojik gelmiş anlaşılan, olmadı w98 filan kullansaydınız :D Papaz bu pilavı yemez hocam geçin bu ayakları.

bin beter olacaklar da farkında değiller

başlığa bak. windows server 2003 ve diğer sürümleri varken. neden sunucuya xp yüklemişler. sallamasyon 1. okadar büyük bir databaseyi windows xp nin taşıması imkansız sallamasyon 2. şuan hala xp kullanmakta olan kullanıcıları xp den windowsun yeni sürümüne geçirmek için korkutma taktiğidir bu. sallamasyon 3. büyük bi şirketin firewall ı yokmuymuş. sallamasyon 4.

Bu haberde tuhaflık var. XP sunucu nedir ya ??? Server 2003 deseler anlarım da, XP nedir ya....

Xp ye kızmak Apple ye geçmek nedir ya. Microsofta kızdı, Appleye geçti, Ya da XP ye kızdı Mac e geçti olur. Birisi sistem, birisi firma,.. Bu haberi Apple mı yazdırdı...

Mantikli bir hareket yeni windowslar alip bu sorunu birkac yil sonra tekrar yasamaktansa apple i tercih etmis herkes turkler gibi sahte yazilim kullanmiyo

Desteği kesilmiş sistem kullan sorumlu kim ms bu olay 3310 da internet çekmiyor Nokia ya elveda demek gibi bişi

Home Depot bize söylesin: Microsoft ve Apple'dan kaç para aldı?

Windows XP'ye kızdı; Apple'a geçti! Apple'a kızdı Android e geçti! Android den sonra toptan kafasına sıktı!... muhteşem...

allah kahretsin xp ye mail sunucusu kurmak niye benim daha önce aklıma gelmedi :)

Apple bu şirkete xp de kal demiş Biz seni Hackletiriz sonrası Sana bedava Mac lar, Al Sana Beleş reklam Yürrüüüüüüüüü

Ne windowstan ne de macten sunucu olur. Linux sunuculukta liderdir ..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir