Windows XP aşkını sürdüren 7 neden

Windows 7 için XP'yi bırakmam diyenler hiç de az değil. İşte bu durumun altında yatan 7 neden...

  • Ali Güngör
Windows XP'de kalma sebepleri...
Windows XP'de kalmak isteyenlerin bahanesi çok

Windows 7'ye geçmek için pek çok iyi sebep var. Ancak Windows XP'yi terk edip Windows 7'ye gibi geçmemek için de çeşitli sebepler ortaya konabilir. Buradaki haberimizde, sizlerle XP kullanıcıları ile yapılan bir araştırmayı paylaşmış ve XP'yi terk etmeye hazır olmayan çok fazla kullanıcı olduğunu belirtmiştik. Özellikle Windows Vista'ya geçmeyip bu işletim sistemini atlayanlardan bir kısım kullanıcı, daha uzun süre Windows 7'ye ihtiyaç olmadan yola Windows XP ile devam edebileceğini düşünüyor.

Peki ama bu durumun nedenleri ne olabilir? Windows XP kullanıcılarının Windows 7'ye geçmemek için ortaya sürdüğü sebeplerden, düşüncelerden ve yorumlardan 7 tanesini, 7. Windows'a atıfta bulunmak için sizin için derledik...


1. Güvenlik
Test edilene kadar uzak durmak...

Windows 7'nin güvenliği zayıf. Hangi Windows sürümünün çıkar çıkmaz süper güvenlik sunduğu görülmüş? Aradan birkaç ay geçip de ilk servis paketi yayınlanana kadar herhangi bir Windows sürümü hackerların oyun alanıdır. Yeni yazılan trojanler, virüsler ve casus yazılımlar, büyük güvenlik açıkları keşfedilene kadar ortada cirit atacak.

Windows XP'de kalmak isteyenlerin bahanesi çok2. Masraf
Yeni işletim sistemi satın almanın maliyeti...

Windows 7 pahalı, daha doğrusu işletim sistemi kadar parça değiştirmek de para tutuyor.

Hali hazırdaki işletim sistemini terk etmek demek artık o işletim sistemine ödenen paradan yarar sağlamamak demek.

Formattan sürücülere çileler...

Önemli bir söz "Çalışan bir şeyi kurcalama"

3. Format
Format atmak zahmetli bir iş

Windows XP'den Windows 7'ye geçmek için temiz bir kurulum yapmak gerekiyor. Başka bir tabirle format atmak. Vista kullanıcıları ise denk sürümler arasında rahat geçiş yapabiliyor. Ancak Ultimate, Professional, Home gibi farklı fiyat dilimleri arasında geçişte sorun var.

4. Sürücüler
Her parçaya uygun sürücü olacağının garantisi yok...

Bir önceki maddeyi destekleyen bir sebep bu. Bütün sürücüleri ve neredeyse bütün yazılımları yenilemek gerekecek. Sonuç itibariyle en büyük zahmeti 32 bit XP kullananlar 64 bit'e geçerken yaşayacak.

Bilgisayarın bütün parçaları için 64 bit Windows 7 sürücüleri kurmak gerekecek. Windows 7 içerisinde gelen sürücüler yeterli olacak mı?

Bu arada eski Windows XP yazılımlarını sanal XP ile çalıştırmayı düşünen Sony Vaio kullanıcıları için sanal XP desteği olmadığını da hatırlatalım.

Önemli bir söz 5. Büyük yenilik yok
Windows 7'ye geçmek için dev sebep?

Windows XP hali hazırda düzgün çalışıyor, bütün yamaları yapılmış, programlar sorunsuz. Office 2007 çalıştırıyor, kaldı ki çoğu kullanıcı hala Office 2003 kullanıyor. Elindeki mevcut kurulumdan memnun olan kullanıcılar için pratik kullanımda Windows 7 karşı konulmaz bir yenilik içermiyor.

Yeniden öğrenmek...

Yeni bir ara yüze alışmak, alışkanlıklar söz konusu olunca zor olabilir

6. Yeni ara yüz
Ufak farklar büyük sıkıntılar yaratabilir

Windows XP kullanıcıları yeni ara yüze alışmak zorunda kalacak. Bu tahmin edilenden daha büyük bir sıkıntı olabilir. Her ne kadar Windows 7 ara yüzü şık ve kullanımı kolay bir ara yüz olsa da alışma sürecinde iş gücü kaybı yaşanacak. Alışıldık ayarlar, sorun düzeltmeler geçersiz olacak. Basit şeylerin yerini yeni baştan arayıp bulmak zorunda kalmak kullanıcılara sıkıntı verecek.

Yeni bir ara yüze alışmak, alışkanlıklar söz konusu olunca zor olabilir7. Eski bilgisayar
XP'nin düşük ihtiyaçları...

Eski bir bilgisayar Windows XP'yi terk etmemek için iyi bir sebep. Windows 7'nin sistem ihtiyaçları oldukça düşük olabilir, buna karşın Windows XP'nin sistem ihtiyaçları daha düşük. Minimum gereksinimler bir yana kötü donanımda Windows XP gayet iyi çalışıyor. Ayrıca Microsoft'un Windows 7 Starter Edition'u perakende olarak satmayacağını da hatırlatalım.

Peki siz ne düşünüyorsunuz?
Sonuçta bunlar Windows XP'de kalmak isteyenlerin öne sürdükleri sebepler. Bu sebepleri haklı bulup bulmadığınızı forumda paylaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 50 Yorum

Soylenen sebeplere tamamiyle katiliyorum. Windows XP'ye devam. Athlon XP 2000, NVidia Geforce 3 Ti, 1.5 GB RAM konfigurasyonlu PC kullaniyorum ve 2010'a kadar cok gerekli olmadikca (USB 3.0 vs. gibi) upgrade yapmayi dusunmuyorum. Kullanicilara tavsiyem programlarini degistirmesinler, uzerinde ufacik degisiklik yapilip yayinlanan versiyonlar giderek PC'nizi yavaslatir. Chip Online ne demis : "Calisan bir seyi kurcalama"

Güzel bir çalışma olmuş mesela ben bir Xp kullanıcısıyım önceden Vista kullanıyordum gerekli perfonmansı alamayınca Xp'ye geçtim.Şimdi ise aklımda Windows 7 var satın almak var ama maddi durum yeterli değil...

p4 3 ghz ,256mb ram, 128 mb geforce fx 5200 ekran kartı ,bu konfigürasyonda milyonlarca bilgisayar var ve onlar çöpe gitmeden XP ölmez .

harika bir makale olmuş windows 7 oncelik ile geçmişte çıkan donanımlara destek vermeli tamam güzel işletim sistemi olmuş eski donanımları tanımakta yetersiz windows 7 vistanın eşi gibi aynı çekirdek sadece üzerinde değişiklik olmuş gibi güzel işletim sistemi win7 ama yinede xp'den vazgeçemiyorum

Türkiyedekiler bu sebebler cok saçma üstelik donanımları gayet iyi tanıyor ileridede daha iyi tanıyacak windows xp ile çalışan bilgissayarlara kurdugum windows 7 daha performanslı çıktı. xp zaten görüntü bakımından niyadını doldurdu. Windows 7 en kötü monitöre bile canlılık veriyor.

sırf görsellik olsun diye XP den vargeçmem..XP halen en hızlı işletim sistemi..ve ben çok rahatım XP ile..kim ne derse desin..microsoft program üreticileri ile anlaşırsa işte o zaman XP den bıktırabilir biz XPcileri

xp kullanımı birşey değilde halen explorer 6 kullanan yokmu dövesim geliyor :D

aynen katılıyorum tüm sonuçlara bo sefer iyi bir inceleme yapmışsınız sonunda:d
yeniden öğrenmek, format atmak, yeni sürücüleri bulmak ölme eşeem ölme walla ben xp de kalacağım
eskiden böle miydi windows neyi çıkartırsa hepimiz tek elden o sürüme geçerdik şimdi baksanıza xp yi seviyoruz biz çok alıştırdı microsoft bizi xp ye bunun da çok etkisi var bence...

bende xp kullanıyorum ama windows7 sanırım herşeyi değiştirecek bütün artı puanlarının yanında, İşin oyun kısmı var ben 39 yaşındayım PC yi iş için kullanmanın yanı sıra olmazsa olmaz oyun merakı var malum... directx11 neler getirecek o da var. Diablo I de çalışmalı son çıkan oyunlarda... Gerçi Virtual Pc ile bu işde çözülüyor W7'de

Bu değişim zaman işi bir anda olacak şey değil.

Windows 7 nin güvenliği mi zayıf yapmayın allah aşkına 2002 den beri herkesin kurcaladığı bir işletim sisteminden daha mı zayıf?

Sadece maliyet problem olur gerisi boş.Pentium 2 de windows 7 çalıştıran var.Ayrıca uyumluluk problemi xpde var yeni çıkan hiçbir donanımı tam olarak kullanamıyorsunuz.

Ne çift çekirdek desteği ne dx 10 desteği var hala xp kullanan olmasına birşey demem vistasp2 denemeyen bilemez ama 4 çekirdekli pc yede xp kuran varsa çüş :D

1. Güvenlik: Güvenlik Haklı bir bahane olabilir ama professional kullanıcılar için bahane değil.
2. Masraf : Dünyanın %90 ı sahte windows kullanıyorken böyle birşeyinde geçmemeye sebeb olarak gösterilemez(illa orjinal almam lazım diyenler indirir dener beğenirse alır beğenmezse parası cepte kalır ki denemeden almaktan daha iyi bir yöntem)
3. Format : Okuma yazması olan ve biraz bilgisayar bilgisi olan herkesin kullanabileceği programlarla windows CDsinin içine sürücülerden,sık kullanılan programlara kadar herşeyi entegre etmek mümkün.Kısaca Buda Sebep olamaz.
4. Sürücüler : RTM sürümünde ekran kartı haric diğer tüm donanımları tanıdı ve sorunsuz çalıştırdı.Ekran Kartınında Vista driveri ile sorunu çözdüm.Kısaca Win7 nin tanıyamadığı donanıma vista sürücüleri iş görüyor.Ayrıca Zaten firmalar win7 için sürücü cıkarmaya başladı.
5. Büyük yenilik yok: Daha fazla performans,daha az pil(elektrik) tüketimi, ve dahası... Kısaca bunuda sebep olarak görmüyorum
6. Yeni ara yüz: Bu sebep bir öncekiyle çelişiyor,hem büyük yenilik istiyorsunuz hem yeni arayüz yabancı geliyor nasıl kullanayım diyorsunuz gayet saçma bir sebep.Hem ayrıca yeni bir sisteme geçerken mütlaka bir alışma süreci gececek.Microsoft ve Donanım firmaları elini Xpden çekince paşa paşa xp fanatikleri ve xp fanatiği firmalar Win 7 e geçmek zorunda kalacak.
7. Eski bilgisayar : Pentium 4 işlemci ve seviyesindeki işlemci serisinde olan bilgisayarlar için windows 7 üzerinde gereksiz özelliklerini,hizmetlerini kapattığınız zaman tıkır tıkır çalışır.Çok Eski olmadıkca buda bir sebep değil.Eğer tam anlamıyla windows 7 kullanmak istiyorsa kişi o zaman işletim sistemi yerine,donanım için pamuk eller cebe :)

Kısca Toparlayacak olursak;
1.Güvenlik:Sebep olarak sayılabilir
2.Masraf: Firmalar haric sebep değil.
3.Format: Sebep değil.
4.Sürücüler: Sebep değil.
5.Büyük yenilik yok:Bu biraz göreceli bir kavram ve kişiye göre yeniliğe bakış açısına bağlı ama bana göre
Sebep değil.
6.Yeni ara yüz:Sebep Değil.
7.Eski Bilgisayar: Tam olarak buda sebep değil.

ben windows 98 kullanıyorum...

ben grafik tasarım konusunda vista business ve win7 üzerine başka tanımam, çünki denedim ve gördüm.

çok ağır photoshop dosyalarını (5 metre - 8 metre gibi...) win xp de işlerken çok hantal ve tutukluk yaşayarak işliyordum ve bazı zamanlar kitleniyordu ve tüm emekler çöp oluyordu.

ama vista busines alıp kullandığım grafik programlarını kurduğumda muhteşem bir serilik vardı ve kitlenmeden eser yoktu. Programlarım hem daha hızlı hem daha stabildiler.

ayrıca güvenlikten yana hiç korkum olmadı

ev kullanıcıları için win xp olabilir ama iş profesyonel anlamda sektörel hizmet seviyesine ulaştığında kesinlikle en seri ve stabil olan seçilir.

TEŞEKKÜRLER MICROSOFT

saygılarımla

yeni ekran kartlarında xp desteği yok artık pcsi iyi olan vista kullanır zaten iyi olmayanda vistayı kötüler olay bu.

wer msn adresını bak bakalım guwenlıkten sorunun oluyo mu olmuyo mu? :)

bence bahaneler Fiyat haricinde gereksiz. :) Win7 güvenliğinini kendin de sağlayabilirsin

Tamamen benim malım en iyisidir düşüncesi ile fanatizim

ben grafik tasarım konusunda vista business ve win7 üzerine başka tanımam, çünki denedim ve gördüm.

çok ağır photoshop dosyalarını (5 metre - 8 metre gibi...) win xp de işlerken çok hantal ve tutukluk yaşayarak işliyordum ve bazı zamanlar kitleniyordu ve tüm emekler çöp oluyordu.

ama vista busines alıp kullandığım grafik programlarını kurduğumda muhteşem bir serilik vardı ve kitlenmeden eser yoktu. Programlarım hem daha hızlı hem daha stabildiler.

ayrıca güvenlikten yana hiç korkum olmadı

ev kullanıcıları için win xp olabilir ama iş profesyonel anlamda sektörel hizmet seviyesine ulaştığında kesinlikle en seri ve stabil olan seçilir.

TEŞEKKÜRLER MICROSOFT

saygılarımla
-------------------------------------------------
senin sorunun xp ye uyum sorunu yaşayan programın olmasın.vista berbat ötesi sp1 de kurdum aynı kullanışsız.autocad,mastercam,topsolid xp de gayet güzel çalışıyor.

Ben xp Vista ve Win7 her üçünüde kullandım xp performansıyla hep göz doldurdu suda bir gercekki vista performans konusunda tam bir hayal kırıklıgı yaşattı bana dosya kopyalamada bıle buyuk sıkıntı drıver sorunlarını saymıyorum bile fakat win 7 yı yklasık bır aydan beri kullanıyıyorum ve en son 7600 ultimate deneme surumunu kullanıyorum gerçekten performans olarak xp yi aratmayacak kadar iyi görsellikte windows un geldiği son nokta diyebilirim driver sorunu cok yasanacagını dusunmuyorum ama yinede deneme surumu oldugu için umarım bu basıma gelmıstır klavye mause driverlerim vista da calışırken win7 de çaılsmadı mesela hala uyum konusunda yapılaması gerekenler var diye düşünüyorum.

Bunlar benim kendi fikirlerim sizlerle paylaşmak istedim

Win 7 nin begenmediğim 3 önemli özelliği, 1 ) arac cubbugunu hiç begenmedim alışamadım vista gibi olsaydı en azından öle bi seceneği olsa güzel olurdu. 2 )başlat menüsü özelliklerinde klasik başlat menüsü yok buda sinir bozucu. 3) eger msn 9 u yuklediyseniz çok kötü simge durumuna küçülttüğünüzd 2 tane gözüküo ki gereksiz. birde acık pencerelerden hangisini simge yapsan msn 9 hemen ekrana gelio her seferinde. :) bunlaar dışında ki herseyi çok iyi.

@edipciftci
"çok ağır photoshop dosyalarını (5 metre - 8 metre gibi...)" Hocam bu kadar büyük boyutlu resimlerle ne yaptığını gerçekten çok merak ettim? Yoksa billboard gibi birşey mi hazırlıyosun? Ben hep şöyle düşünürdüm önce küçük bir resim hazırlanıyor ondan sonra büyütülerek billboardlara basılıyor diye düşünüyordumda öyle değil herhalde.

win 7 ye geçemememin sebebi donanım yetersizliği......en büyük neden de budur...

5. madde çok saçma diyene zaten envai çeşit saymakta farz artık. yenilik yokmuş o yüzden daha yüksek güvenlik stabilite ve yeni donanımlara destek veriyor sanırım windos7.

güvenlik olayına gelince xp o kadar iyiki elin adamı bankamatiklerde xp kullanılması yüzünden doğan açıktan istediği daldan saz çalıyor. vista ve win7 lerde bu açıklar yok malesef.

format zor ve zahmetli denmiş oda saçmalık ethernet kartını danıdıktan sonra tüm sürücüleri ve güncellemeleri otamatik bulup kuruyor saatlerce sürücü aramaya ve kurmaya son veriyor.
ama bunu illada ben kafasızım cd den yükleyecek yüklemesse olmaz deyipte cd'den kurup sonrada çalışmıyor derse kendi sıkıntısı.

uzatmanın takla atmanın daldan dala atlamanın bir anlamı yok..

elinizdeki makina fosilse tabiki bahaneleriniz buradan bağdata yol olur.. anlarız tabi sonuşta tek çekirdek bir işlemciye Xp en ideal sistemdir..

lakin gelecekte, hemde yakın bir gelecekte, çoklu çekirdekli işlemciler ele ayağa düştüğünce(6 veya 8 çekirdekli gibi) korkarım o tek çekirdek yada iki çekirdek olup düşük cache belleklerde ve saat yollarında sürünen kardeşlerimiz XP ile ne yapacak..

yeni donanımları XP tanıtmak gerçekten işkence olmakta..

win7 de msn 9 yüklenince arc cubungundaki gözükmesini iptal etmek çok basittir. messenger kısayolunun yolunu bulup dosya özellliklerinden uyulluluk modunun windows vista olarak değiştirin.. düzelir.

windows xp yi bırakmamanın tek bi sebebini anlarım oda donanım yetmemezliği.diğer sebepler yeniliklere açık olmama denebilir.en basitinden facebook un arayüzü değişiyor kullanıcıların elinde olsa eski arayüzü kullanacaklar.bir arayüzü bile değiştirmek istemeyen kullanıcılar ie6 ie7 yi bile bırakamazken windows xp yi nasıl bırakacak? ben yenilikleri severim bu arada windows vista x64 kullanıyorum windows 7 x64 ede geçicem her zaman yeni programları yeni şeyleri severim :D ve hep en son sürümleri kullanırım.bilgisayar dünyasındada doğru olan bu yeniliklere açık olmak.çünkü bilgisayar dünyası donanım olsun yazılım olsun sürekli gelişme içerisinde.donanım gelişmesi olarak maddiyat engel olsada günümüzde yazılım kullanmayla maddiyatın hiç bir alakası yok anlayan anladı :))

yıllardır Xp kullanıyorum
arkadaşın vistalı bilgisayarında denetim masasını bulmak zaman almıştı
yeni arayüz canımı sıkıyor.
ancak yeni laptop alırsam ilerde win7 için sesimi çıkarmam

Yaw dünya da heryerde xp kullaniyor siz de duymuyor baksana kurs bilgisayar gittim 10 tane bilgisayar masaüstü hepsi xp kullaniyorum. artik win7 bittim niye sebebi ne 30 gün etkinleştirme anahtar nasıl süresi doldu bittince kilitledim e ne olacak onun söylüyörüm

işletim sistemleri bilgisyarlarını taban programlarıdır. yaptığınız işlemleri göz önüne alırsak eger; wın7 oyunlarda performansa artış sağlamayacaksa, int.bağlantı hızını arttırmayacaksa, izlenen filmlerde göruntu kalitesini arttrıcak ilave bi yazılım barındırmaycaksa stabil calışan işletim sistemi olan wınXP SP3 yerine makyajlanmış wın7 ye gecmenin ne anlamı var? eğerki sorun driver tanıtmak vs.zorluğu ise bunu bile yapamayan bilgisayar kullanmasın. şunuda unutmamak gerekki vista tutmadı, wın7'yi piyasaya suruluyor. demekki xp kullanıcıları o kadar yoğunki ne yapsalar doğru yoldan ayıramıyorlar....yorum size kalmış arkadaşlar.

Bugün 14:36;

Hayır boyut ne ise o boyutta boş dosya açıp çizmeye başlarsın.

Pcniz fosilse demişler. Yaw fosil mosil xp de beni tatmin eder bir şekilde çalışıyor. Windowsun bize yeni bir işletim sistemi satamaması sizi neden bu kadar geriyor. Sizin gibi insanları bir türlü anlayamıyorum. Biri appleı över diğeri ms yi yok niye almazsında yok niye gecmezsınde diğerine. Bir seyide bu kadar fanatiklesmeden tutun ya .

Her türlü işletim sistemini kullanan biri olarak windows sürümleri için şunu söyleyebilirim: Vista ve Windows 7 çok güzel işletim sistemleri, görsel açıdan XP'den daha iyiler ancak kullanıcılar için bir süre sonra artık görsellik değil hız önemli olur. Bilgisayarımda Windows 7 RC1 var ve XP'nin kullanışlılığını özledim. (Bilgisayarım fosil değil, intel core 2 duo işlemci, 1500 MB Ram, 120 GB haddisk ve 128 MB ekran kartı)

kimse kimseye bir şeyi zorlayamaz. ben vistaya geçtim ve xp den çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. eğer pcniz sağlam birşey ise yeni işletim sistemleri süper çalışıyor. benim pc amd athlon 64x2 dual core 5400+ 2.7 ghz 4 gb ram 512 mb ekren kartına sahip. bende süper çalışıyor. başkasını bilemem

Bence dual os en iyisi yani çift os.xp vista kurun hangisinden perdormans aldınız hangisi hoşunuza gitti onu kullanın.Sonra vistadan 7ye upgrade yapın.Bence olay budur

Bence dual os en iyisi yani çift os.xp vista kurun hangisinden perdormans aldınız hangisi hoşunuza gitti onu kullanın.Sonra vistadan 7ye upgrade yapın.Bence olay budur

-----------------------

windows 7 oldugu pc'ye değil, windows 7 nin yüklü oldugu pc'nin oldugu eve XP cd sini sokmam ulen.dağıttım hayrıma zaten...aha bu kadar.. fosil bir işletim sistemi ile işim gücüm olmaz.. kaç sene olmuştu sahi..

bende xp iş gördüğü sürece diğerlerine para vermeme taraftarıyım. internette girebiliyorum, oyun oynayabiliyorum, alıştığım düzenide bozmak istemiyorum. yetersiz kaldığı an geçmeyi düşünürüm

Bu yaziyi okuyunca sasirdim kaldim,
Umarim CHIP editorlerinin hepsi bu yazidaki gibi dusunmuyordur.
Son derece mantiksiz bir iddia icin kabul edilebilir gerekceler siralanmis.
Oncelikle bu mantik gecerli olsa win 3.0 dan ayrilmamak gerekirdi.
XPde bugun office 2003 ve 2007 calisiyor olabilir ama bu surekli bu programlara destek olacak ve xp her cikan programi destekleyecek demek olmaktan cok ote.
Basit kullanimda bir cok kisi icin XP cok hizli geliyor, ozellikle elinizde pentium 1-2-3 modelinden biri varsa tabii ki sizin icin windows7 nin bir anlami yok.
Ama p4 2.0 ghz ve ustu bir islemciniz en az 1 gb bellekli bir bilgisayariniz var ise.
XP ile windows7 arasinda cok fazla fark olmadigini goreceksiniz ( performans )
Gelelim orta / ust seviye bilgisayari olanlara.
Oncelikle Windows7 coklu cekirdek kullanimi bakimindan gelmis gecmis en iyi isletim sistemidir.
Su an ki benchmarklarin bir cogu xp ve vistaya optimize oldugu icin o sistemlerde daha hizli gorunebilir.
Ama pratikte kazin ayagi oyle degil,
Eger Dual core, X2 yahut Core2 / I7 islemciniz varsa XP bilgisayarinizi sadece idare ediyor konumdadir.
Vista cok parcacikli veri isleme konusunda bellek kullanimindaki dengesizlik yuzunden XP den geride seyrediyor ( Eger 4 gb bellek yoksa sisteminizde ) tabi.
Lakin Windows7 de bu inanilmaz derecede yukseliste,
Ornegin...
Windows XP yuklu bir bilgisayarda 2 tane sanal windows7 actiginizda bilgisayariniz muslum gurses sarkilari soyleme baslarken.
Windows7 yuklu olan bir bilgisayarda 2 windows7 birden sanal makinede actiginizda dahi sorun yasamiyorsunuz.
Ayni anda hem xp hem win7 ( 32 bit ) kullanan biri olarak soyluyorum bunu.
Tabi sanal makinede...
Asil isletim sistemim yine Windows7, 64 bit versiyonu.
cok degil 4 gb bellek var.
Eger orta/ust seviye bir bilgisayariniz var ise ( 2 yada daha fazla cekirdekli, ve en az 2 gb bellek ) Windows XP sadece zaman kaybidir.
Bu yazida anlatildigi gibi sadece kabuktan ibaret degil windows7.
Her alanda cok ustun gelistirmeleri var, donanim arizalari haric hic birsekilde mavi ekran gormuyorsunuz, bilgisayarda bir program kilitlendiginde sisteme yuk olmuyor kendi halinde sisip kaliyor ve bellek abartmiyor.
Oysa xp de bir program sistiginde bilgisayar deyim yerindeyse ciyaklamaya baslar.
Donanimsal destek hicte azimsanacak olcude degil, gayet uygun.
Desteklenemeyen donanimlar;
Goruntuleme aygitlari, yazicilar, ve bir kisim miladi urunler.
Henuz bir cok yazilimin ne vista nede windows7 versiyonu piyasada ki yerini almadi ama bu almayacak anlamina gelmiyor.
Daha windows7 ile ugrasirken biz microsoft neredeyse 3-4 ay once windows8 calismalarina basladi.
Eger bu sekilde yedek teker olarak devam edecekse turk insani.
Siddetle windows 3.0 oneririm.
Yada linux falan,
Linux'u kucumsemiyorum lakin pazarda kullanici icin uygulama ve oyun cesitliligi tartismasiz windows'tan yana.
Ama profesyonel kullanim istiyorsaniz zaten linux bir sure sonra ya uzman ol yada bu ask buraya kadar diyecektir.
Bu durumda macintosh ile windows arasindaki secimi ekonomik durumunuz ve yapmak istediginiz isin turu belirlemekle birlikte buyuk ihtimalle windows kazanacaktir.
Bugun oyun alaninda bile DirectX 9 sahneden cekilmeye yuz tutmakta.
Yeni oyun motorlarinin bir cogu DX10 ve 11 uzerine yogunlasiyor.
DX9 ile artik sinirlara gelindiginin farkinda herkes, vista yuzunden geri planda kalan DX10 vista ile buyuk ihtimalle ayni kaderi paylasacak olsada,
DX11 bu konuda daha sansli ve oyun programcilari bunu es gecmeyecektir.
Burada sayilan 5 sebep sadece bilgisayariniz 2003-4 yillarindan daha eski bir model ise gecerli.
Daha sonraki her modelde windows7 fark atarak ileridedir xp den.
Microsoft reklami yapmiyorum ama bir bilisim dergisinin ozellikle 1996/7 yilindan beri takip ettigim bir derginin bu sekilde bir haber yapmasi beni cok sasirtti.
Yeni arayuze alismak zorunda kalacak hic bir durum yok,
Eger yeni pinned programs methodunu sevmiyorsaniz eski quicklaunch'u kullanmaniz mumkun hemde hic sorunsuz bir sekilde.
Diger ozellikleri inanilmaz faydali.
Herseyi bosverin,
Her uygulamanin sesini ayri ayarlayabilmek bile bence yeterli bir ayricalik ( Vista'da da oldugunu biliyorum )
Ses demisken,
5.1 ve 7.1 konfigurasyonlari artik vistadan daha iyi, buyuk oranda elde edebiliyorsunuz sesi.

Editörün notu:
Yazıdan alıntı: "Windows XP kullanıcılarının Windows 7'ye geçmemek için ortaya sürdüğü sebeplerden, düşüncelerden ve yorumlardan 7 tanesini, 7. Windows'a atıfta bulunmak için sizin için derledik..."
Kişisel görüş değildir.

xp'de oynayacağın oyun ancak ps3 oyunun yanında ps1 olur hatta

Windows 7 Ye Xp Mod Kurmaları Cok Sacma Neden? Extra Ram Almak Maliyet.. Windows 7 Xp mod Gereksiz. Windows 7 professional kullanıyorum Xp modsuz güzel

pc'imde verimsiz olur win7.. XP ile 2 yıl daha devam

gayet doğru..!!!

ortalama 10 lişiden 6 sı xp kullanıyor.zaten win 7 cogumuzun pc si kaldırmaz vista gıbı o da cıktı ama cogu kısının pc kaldırmadı.hem herkes xp alımıs.unutmayın kı alışmış kudurmuştan beterdir

xp alışkanlık yapıyor yaw. çoklu çekirdek desteği olsun win7 vista falan filan hiç bakmam öyle.(pardus'tan anlasam pardus'ta olabilir neticede yazılımcılar bizim yurtdaşımız) xp'nin görünümü sade + sistem kaynaklarını iyi kullanıyor + vistaya göre hızlı açılıyor pardon baya bir hızlı açılıyor + win7'deki gibi yazılım uyumsuzluğu gibi birşeyde yok. Özellikle sade olması çok güzel o ne öyle cicili bicili simgeler falan filan.

bence en büyük sebep windows xp sp3 ün en oturmuş işletim sistemi olması. özellikle 3 tane servis paketiyle güncelliğini koruyabildi, service pack 2 ile gelen güvenlik merkezi xp için iyi bir gelişme oldu. dx10 haricinde internet explorer 8, media player 11 ve ofis 2007 sp2, .NET Framework 3.5 ve mesenger 2009 ile güncelliğini hala koruyor. Piyasadaki tüm donanım , programları ve sürücüleri rahatlıkla çalıştırıyor. mesela windows 2000 de inernet explorer 6 media player 9 ve mesenger 7 den üstünü yükleyemiyorsunuz ve birçok yeni programı kuramıyorsunuz bu yüzden windows 2000 nin windows update desteği olmasına rağmen öldüğünü söyleyelere biliriz.Windows 7 ye diyecek çok fazla sözüm yok bu sefer vistadan sonra doğru düzgün bir iş yapmışlar şu anda xp ile beraber kullanıyorum gayet stabil çalışıyor.Artık microsoft bile vistanın adını anmak istemiyor. Xp den sonra direk windows 7 gelmeliydi ,araya herkesce hantallığı kabul görmüş vistayı koymalarına gerek yoktu.

bencede çok geçerli sebepler

Windows 7 Gecerim Ama Service Paketleri tam Oturunca 2011 de :) 2011 e kadar Xp devam (:

windows 7 ultimate kurdum oem ve orjinal şekilde oyunlarda vista kadar sıkıntı yaratmadı sadece ilk açılışta biraz kasma sonradan normal xp deki gibi oynanabiliyor ama maruz görürsünüzki tabi biraz daha yine sistem istiyor özellikle dx11 in getirdiği görsel öğeler oldukça sistemi zorluyor bunun için win 7 de oyun oynıycaksanız kim ne derse desin iyi bir ekran kartınızın olması şart

bundan dolayı geri yeniden xp ye döndüm ve en rahat en az sistem yiyeni halen xp 1 gb ram imle xp de son süratta hissediyorum kendimi :D

Arkadaşlar artık teknoloji aelişiyor zamanında bende Windows 98'i çok severdim sonra Windows Xp çıktı ona geçtim şimdi Windows 7 çıkacak ona gececem bu demek değildirki eski işletim sistemleri kötü diye sorun şurda ilerde yeni programlar,sürücüler,yazılımlar çıktıgında Windows Xp malesef destekleyemeyecek hernekadar güncelleme 2013 deseler bile Windows 7 çıktıgında bunu umursamayacaklar Windows 2000 de güncelleme var ama yeni microsoft ve diger programaları kullanamıyorsun artık degişim sart Windows XP'yi 7 sene gayet güzel kullandık ama artık kabul etmemiz lazım Windows XP devri Windows 7 çıkında kapanacak

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir