Windows XP, bakın nerede ortaya çıktı...

Yıllara meydan okuyan efsane işletim sistemi Windows XP, br kez daha ortaya çıkarak yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi!

  • Cenk Atlı
Windows XP, bakın nerede ortaya çıktı...

ABD'deki başkanlık seçimlerinin Cumhuriyetçi adayı Donald Trump'ın 35 yıllık doktoru Harold Bornstein'ın teknolojiyle olan münasebetine dair ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. NBC News'te yer alan habere göre "Trump'ın, seçildiği takdirde şimdiye kadar başkanlık için seçilen en sağlıklı kişi" olacağını iddia eden Dr. Bornstein işletim sistemi olarak halen Windows XP kullanıyor.

Bu durum ilk başta kamuoyunu pek fazla ilgilendirmiyor gibi görünse de, durum sandığımızdan daha ciddi. Zira ABD'nin en önemli sağlık anlaşmalarından Health Insurance Portability and Accountability Act'e (HIPAA) göre bu durum bir ihlal olarak değerlendirilebilir.

Zira Microsoft, Windows XP'ye verdiği 2014'te durdurmuştu. Ve HIPAA'ya göre doktorların hastalarına dair topladıkları bilgilerin gizliliğinin korunması adına güvenlik için cihazlarını sürekli olarak güncellemeleri gerekiyor.

Windows XP'yle çalışan bir bilgisayarda depolanan veriler de halihazırda bir güvenlik riski oluşturuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

1. Eğer ekstra ücret ödenirse Windows XP ye 2020 ye kadar destek sağlar. 2. Eğer Trump başa gelirse bu yasayı kaldırır :)

Avrupa'da bir çok özel muayenehane'de Hekimler XP kullanıyor, tahminem hasta verilerini kaybetmek istemiyorlar yeni bir yazılıma geçmek için para ödemek istemiyorlar cimri herifler.

Ne biliyorsunuz. Belki XP temalı, 7 kullanıyordur.

Teknoloji öyle bir şey işte, sürekli yenisi çıkınca güncellemek zorundasın! Yoksa güvenliğin aksar! Bu mantıkla kullanıcıyı mı düşünüyorlar yoksa kendi ceplerini mi? Madem kullanıcıyı düşünecektiniz eliniz cebimizde, bütün mahremiyetimiz elinizde olması yetmezmiş gibi bu arka kapılı os/yazılımların deliklerini bir de başkalarına kullandırmak yerine daha güvenlisini yazsaydınız ya! Hem XP yi alırken en güvenlisi diye satmadınız mı???

asıl 10 kullanırsa güvenlik riski olur... xp değil...

nasanın araçlarında bile var son günlerde çok saçma haberler çıkmaya başladı ya

asıl win 10 kullanması suçtur, hacker a gerek yok microsoft zaten tüm bilglerinizi çalıyor win 10 da

O değil de, doktormuymuş bu adam yav. Amcam akşamdan kalma değil, resmen gündüzden kalma gibi duruyor : )

Belki de Comodo Korugan gibi bir sistem kullanıyordur. O zaman sistmein güncelliğinin pek bir önemi kalmaz. Öyle değil mi ? ;-)

Doktorlar bu konuda çok enteresan. 2006 yılında bir doktorun muayenehanesindeki bilgisayarın Windows 3.1 ile çalıştığını görüp hayretler içinde kalmıştım.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play