Windows XP can yakmaya devam ediyor!

İnatla Windows XP kullanmaya devam edenlerin başına gelen sorunlara bir yenisi eklendi!

Windows XP can yakmaya devam ediyor!

Avustralya'nın Victoria eyaletinde yer alan Royal Melbourne Hospital'ın patoloji biriminin Windows XP'yle çalışan PC'lerinin bir virüs saldırısı altında olduğu duyuruldu.

Ülkenin güneyindeki eyaletin en geniş ağa ve acil bölümlerine sahip hastanelerinden biri olan kurumun bu denli kritik bir biriminin virüs saldırısı altında olması nedeniyle artık birçok işlemin manuel olarak yapılmaya başlandığı belirtildi. Fairfax Media'da yer alan habere göre, hastanedeki kan, doku ve idrar örneklerinin sayımı da makineler yerine artık bizzat elle yapılmaya başlandı.

Hastane adına duyuru yapan bir yetkili hasta güvenliğinin en yüksek öncelikleri olduğunu ve virüs nedeniyle oluşan bu durumun tıbbi açıdan aciliyeti olmayan ameliyatları ve ayakta tedavileri etkilemediğini açıkladı.

Söz konusu virüs saldırısına, bunun boyutlarına ve bilinçli bir saldırı olup olmadığına dair henüz ortada net bir bilgi yok. Hastanedeki bilgisayarlara virüs bulaşmasının bir nedeni olarak görece eski bir işletim sistemi olan Windows XP'nin bazı yeni ve karmaşık kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmasız olmasından kaynaklanabileceği üzerinde duruluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Windows 8 kur kurtul.

Çözüm basit aslında Windows 10'a geçmek :)

cahil adamların Linux dağıtımlarını araştırmalarının vakti gelmiş...

Linux kullanırlarsa virüs de olmaz

Amerikan Başkanı sokakta korumasız gezerse, suikaste kurban gidebilir, bankalar güvenlik önlemi almazlarsa, hergün birileri onları soyabilir, ordusu olmayan ülkeler işgal edilebilir. Hangi versiyonu olursa olsun, çıplak bir Windows her türlü saldırıya karşı savunmasızdır ama hangi versiyonu olursa olsun, iyi korunan bir Windows Linux'tan bile daha güvenlidir. Bizler güvenliğimizi çıplak Windows'lara kurduğumuz update'ler ile sağlamıyoruz!

@cleverman salla salla çok inandırıcı oluyor...

@cleverman Haha sinirini çıkarmışsın konudan resmen :D Ama söylediklerin mantıklı aslında...

Şöyle bir bakıyorum da güvenlik uzmanlarının verdiği tavsiyelere ve kahkahalarla gülmeye başlıyorum: Şüpheli e-mail'leri açmayın, e-mail'lerdeki link'lere tıklamayın, şüpheli e-mail eklerini açmayın, şüpheli internet sitelerine girmeyin! Yok böyle bir saçmalık! İnsanlara vereceğiniz tavsiye bu mudur yani! İnterneti de kapatsınlar mı? Güvenlik uzmanları böyle olursa, herkesin başına herşey gelir. Mesele her türlü senaryoyu dikkate alarak güvenliği kullanım konforunu düşürmeden sağlayabilmektir...

@cleverman her şey ayrı yazılır...

10 senedir kurduğum sistemlerin hiçbirine virüs bulaşmamıştır, casus yazılım yüklenmemiştir ve hacker girişi olmamıştır. Bu sistemler çökme, şişme, zamanla performans kaybı sorunu olmayan süper hızlı, estetik, her türlü ihtiyaca cevap verebilen, kullanım konforu olağanüstü, güvenlikle ilgili hataların tümünü tamamen tolere edebilen, ömürlük, no-stress sistemlerdir. Piyasada bu tür sistemler kurabilmenizi sağlayacak her türlü free uygulama da mevcuttur. Aslında sistem kurmak bir sanattır...

@cleverman Bu sistem mevzusunu daha detaylı açarsanız sevinirim.

@cleverman ok

IT uzmanlarini isten atacaklar bu gidisle

İşletim sistemiyle virüsün ne alakası var anlamadım.Yav neredeyse 1 senedir işletim sisteminin güncellemeleri kapalı ama bir tane bile virüs buşalmayı başaramadı.Üstelik denemek için gittiğim dişli virüslü sitelerden bile bulaşmayı başarabilen olmadı.Bu şirketlerin güvenlik uzmanları nereden alıyorlar bu uzmanlık ünveanını çok merak ediyorum. Güvenli bir tarayıcı, mümkünse de Firefox.İki farklı firmadan bir güvenlik duvarı ve antivirüs.Buradakilerden birinden aldım bu tavsiyeyi,o gün bu gündür

1 tane bile virüs girmedi bilgisayarıma.

30 yıldır pc teknisyenliği yapıyorum. Bilgisayarıma henüz virüs bulaşmadı. İşin aslı gereksiz sitelere girip her linki tıklamamak. Meraktan oluyor bu tür kazalar... Orayı tıkla burayı tıkla... A arkadaşım link yollamış... Dosya yollamış... Exe falan... derken lastik gümler. Sahte e-postalarıda unutmayalım... Face'ten arkadaşım güncelleme yapmış... Neymiş bakalım... Derken elektrikler kesilir... Bakmak lazım o mail kimden gelmiş... Kaç kişi kontrol ediyor bunu?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir