Windows XP'cilere kötü haber!

Hala Windows XP'den vazgeçemeyenler... Bu haber hiç de hoşunuza gitmeyecek...

Windows saldırı altında!
Saldırılar internet sayfaları üzerinden geliyor

Yıllar içerisinde birçok sorunla karşı karşıya kalan Windows, bu seferde bir başka "sistem saldırısı" haberiyle karşımıza çıkıyor.

Microsoft'un kendi güvenlik takımının araştırmaları üzerine, 10,000 farklı bilgisayarın Windows Yardım ve Destek Merkezi bölümünde bug'lara rastladı. 10 Haziran'da araştırmacı Tavis Ormandy tarafından ifşa edilen sistem açığı, uzak mesafeden kontrol edilen bir bug olduğunu gözler önüne serdi. Özellikle Windows XP ve daha da önemlisi Server 2003 tabanlı sistemlere saldıran bir açık ve spesifik olarak web siteleri tarafından son kullanıcıya çok hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

Saldırıların en çok görüldüğü ülkelerse; A.B.D., Rusya, Portekiz, Almanya ve Brezilya. Saldırılar gelişigüzel bir şekilde html ve php sayfaları üzerinden yapılıyor.

Saldırı nasıl işliyor?

Microsoft Security Essentials çözüm sunuyor

Saldırı başladıktan sonraysa genel olarak bilgisayarınıza Obitel denen bir "arka kapı" kuruluyor ve bu arka planda çalışan program sayesinde gereken malware'ler birer birer bilgisayarınıza kuruluyor.

Bilgisayarınızı sömüren bu malware'ler, zaman içerisinde birer trojan'a dönüşüyorlar. Windows'sa bu trojan'ları şu şekilde algılıyor; Win32/Swrort.A, Win32/Tedroo.AB, Win32/Oficla.M ve Win32/Neetro.A.

Duruma bir çözüm arayan Microsoft çalışanları en yakın zamanda bir yama ile her şeyi kontrol altına alacaklarını söylediler. Bu arada oluşmuş olan tehdide karşı kullanılması gereken programlar arasında Essentials, Forefront Client Security gibi programlar yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

windows 7 çok karışık ve fazla süslü olduğu için ram tüketiyor ben xp den vazgeçmem

windows 7 çok karışık ve fazla süslü olduğu için çok ram tüketiyor ben xp den vazgeçmem hemde windows 8 çıkıcak 1 sene sonra ona geçerim artık windows 7 cilerde ortada kalır vistada olduğu gibi ahahaha

Kim bilir diğer sistemlerde keşfedilmemiş ne açıklar var... Sadece XP olsa iyi.

artık bu tarz haberler fazlasıyla çıkmaya başlar. kullanıcıları bu eski sistemlerden sogutma çalışmalarını hız verdi microsoft. yeni işletim sistemlerine geçişlerde bu tür haberlerin çok etkisi oluyor. birde 100 lerce kullanıcılı bir sistemin başındaysanız. bu sıkıntılarla uğraşmaktansa yeni nesil işletim sistemini tercih ediyorsunz.

"CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
windows 7 çok karışık ve fazla süslü olduğu için çok ram tüketiyor ben xp den vazgeçmem hemde windows 8 çıkıcak 1 sene sonra ona geçerim artık windows 7 cilerde ortada kalır vistada olduğu gibi ahahaha"

hayatında herhangi bir işletim sistemine para ödememiş, müşteri hizmetlerinden faydalanmamış, kendini akıllı sanan, crackli virus programı kullanıp kendini güvende zanneden yurdum insanı. Yazık.

reklamın iyisi kötüsü olmaz eski ürünlerini kötülüyorlar ki yenileri satılsın. zaten pcde oyun ve internet amaçlı kullanılıyor. sistem çökse ne olur .yeterki donanımsal problem olmasın. bu arada büyük bi firmanın pcsinde win98 görmüştüm bi kaç ay öncesinde xp den soğutmaya çalışıyorlar ama daha 98 versiyonlarını kullanana şirketler. kolay kolay xp den yeni sistemlere geçilmez.

Her zaman dediğim gibi çözüm yıllık lisans almak. Windows sürümüne ödeme yapmak yerine yıllar için ödeme yapmalı. Böylece kısa sürede yeni sürümlere geçiş olur. xp için para ödemiş, yatırım yapmış, yazılımlar kullanan bir kişi tabii ki bu rahatını bozmak istemez. Nede olsa parasını verip satın almış. Onları yıldırmaya çalışmak pek hoş bir durum değil. Bunun yerine 1 yıllı, 3 yıllık, 5 yıllık lisans satsınlar. Bu sistem pek güzel işlemiyor bence. Umarım microsoft sürüme para almaktan vazgeçer. Hemde daha karlı olacaktır. Niketim çoğu insan yeni bilgisayar almadığı sürece yeni bir windows sürümüne geçiş yapmıyordur. Bir bilgisayarın yenilenmesi de 4-5 yılda bir olduğuna göre. Senelik lisans satmak daha karlı olacaktır. Hemde daha ucuz görünür. 5 yıllık lisans 200 lira ediyorsa senelik olanlarına da 40 lira dersin. Herkes verir parasını alır. Ama yok ben böyle söke söke alıyorum 200 lirayı diyorsa kendi bilir. Ama dünyanın düzeni değişmek üzere benden söylemesi. Microsoftun şuan ki sistemi çökmek üzere.

Tamam winows 7ye geçelim de hala 512 mb ram ile pc kullananlar var hatta 256 mb la e ben 512 ram ile nası 7 kullanıyım bi önce onu söylesinler...

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
windows 7 çok karışık ve fazla süslü olduğu için çok ram tüketiyor ben xp den vazgeçmem hemde windows 8 çıkıcak 1 sene sonra ona geçerim artık windows 7 cilerde ortada kalır vistada olduğu gibi ahahaha

8 in çıkmasına en az 1.5 sene var...ama sen böyle düşünceksen, her çıkana nasılsa seneye yenısı cıkcak dıye bakarsan daha 50 kusur sene xp de takılır kalırsın...
ha bişey daha bundan sonra hangi sistem çıkarsa çıksın 7 den daha az ram harcamayacak heleki 3d nın şu anki gelişme hızınıda katarsak :)

Az önce Linux Mint kurdum. Artık internet için windows kullanma devri bitti benim için.

"windows 7 çok karışık ve fazla süslü olduğu için çok ram tüketiyor ben xp den vazgeçmem hemde windows 8 çıkıcak 1 sene sonra ona geçerim artık windows 7 cilerde ortada kalır vistada olduğu gibi ahahaha"

bu yoruma karşı ne desem bilemedim şimdi. 7 nin sistem kaynaklarını xp ye nispeten fazla tüketmesinin sebebinin optimizasyon değil süslü püslü görünmesinden ötürü olduğunu zannetmesine mi cevap versem,win8'in 1 sene gibi kısacık bir zaman diliminde çıkacağını sanmasına mı yansam,yoksa 7 gibi stabil ve başarılı bir işletim sisteminden sırf yenisi geldi diye mağdur olacak insanların olduğunu düşünmesine mi gülsem vallahi bilemedim.. Ey Edipçiftçi neredesin? Bak seni aratıyorlar nolur geri gel :D

Türkiyeyi ilgilendirmiyorsa korkacak ne var..tr ismi geçmemiş..:D

ayrıca microsoft bana 4 gb ramli 1 gb ekran kartlı 6 çekirdekli işlemcili pc versin geçeyim win 7 ye yoksa

yeni pc alana kadar xpdeyim..sen 2020 win 14 çıkmış..biz win 7 ye yeni ayak basıyoz düşünsenize..:D 7 seri gitmiş..antivirüslerde microsoft security en iyi en kasmayan en sağlam antivirüs olmuş...

demek ki %100 güvenli (yamanmış olsa dahi) bir işletim sistemi yokk

valla iki tüc tane antivirus gullaniyom gelecegse trojan ona göre gelsin

xp haricinde hala oyunlarda ve programlarda sıkıntı çıkartıyor vista ve w7 birde bir sürü övdüler hala bu işi başaramadılar . sadece reklam yaptılar herkeste atladı. forever xp

Bu nasıl bir yıldırma psikolojsi.Nasıl bir pazarlama tekniğidir

E tabi eski yazılımları bırakında yenileri alın, daha zengin olalım poltikası :)

Microzort biraz daha fazla kazanmak için yırtıyor kendini. O halde bendeki vista lisansını win7 ye ücretsiz terfi ettirsinler.

hayal edin yıl 2020 biz win 13 kullanıyoruz ve hala xp en iyisi diyenler ve nasıl olsa win 14 çıkacak diyenler ne durumda..

"
windows 7 çok karışık ve fazla süslü olduğu için çok ram tüketiyor ben xp den vazgeçmem hemde windows 8 çıkıcak 1 sene sonra ona geçerim artık windows 7 cilerde ortada kalır vistada olduğu gibi ahahaha"

Herşey ortada bu devirde. Sen hangi şeysin? :P

Ayy çok korktum içim ürperdi aaa, hemen gidip bir windows 7 satın alayımda sizde rahatlayın, microsoftta !!!

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
valla iki tüc tane antivirus gullaniyom gelecegse trojan ona göre gelsin

biri gene böyle yazmış.
Acaba iki üç tane anti virus programından 1 bir tanesine bile para verdimi, para vermeyince onlar öyle crackli çalışmıyor, güncellenmiyor, haberin yokmu? Hatta bizzat ta kendisi virustur onlardan biri büyük ihtimallede neyse.

ya bu saldırı hikaeyeleri hep vardı.tabi windows 7 yi kimse almıyo,e rakipte yok kendilerine,ne yapacaklar eskilerine çamur atacklar.almasında kimse zaten w7.bi kere ağzımız yandı vistadan noldu 7 çokmu farklı.en iyi XP kardeşim böyle devam.aldığım laptopu ilk günden xp yaptım tekrar dönmeyede niyetim yok.madem güvenlik açığı var xp onların dış kapılarının mandalımı.akıllılar eskide olsa kendi ürünlerini kötüleyeceklerine yapsınlar madem bi güncelleme xp lere sp4 gibi kapansın bu açık.yapmasalarda zaten kimsenin korkacağı yok

"xp haricinde hala oyunlarda ve programlarda sıkıntı çıkartıyor vista ve w7 birde bir sürü övdüler hala bu işi başaramadılar . sadece reklam yaptılar herkeste atladı. forever xp"

O övdüğün xp de 1997 yapımı LBA 2: Twinsen's Odyssey'i oynamaya çalıştım (XP Pro x86) hata verdi, Win 7 ise sorun çıkartmadan açtı(7 Pro x64).

valla ben windows 7 kullanıyorum eskiden windows xp kullanıyordum windows 7 hiç ram filan yemiyor herkese tavsiye ederim....

dostum aynı anda iki-üç anti virüs programını nasıl kullandığını ben de merak ettim doğrusu. :)

Windows 7 de ne açıklar sistem sorunları var ama onlara göre en iyisi win7 tam bir komedi:)

Önce Vista, ardından da Windows 7 (yakında da Windows 8) . . .
Bunlar, gözünü para hırsı bürümüş, oyun pazarında söz sahibi, aç gözlü küresel oyun firmaları ile bazı donanım üreticilerinin, Micrososft'u da kafaya almak suretiyle geliştirilen(!) ve kullanıcılara, "biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu" mantığı ile dayatılan para tuzağı, adı yeni kendi eski sistemlerdir. DLL ve Regedit ayarlarına artı hiçbir şey getirmeden, doğrudan XP'nin altyapısını kullanan bu sistemler, şu son halleri ile dahi XP kadar olamadı. Microsoft'un geliştiricileri bu mantıkla giderlerse, yani XP'yi allayıp pullayıp millete yeni sistem diye yutturmaya devem ederlerse, değil Windows 8, Windows 88 bile XP'yi tahtından edemez.

Önce Vista, ardından da Windows 7 (yakında da Windows 8) . . .
Bunlar, gözünü para hırsı bürümüş, oyun pazarında söz sahibi, aç gözlü küresel oyun firmaları ile bazı donanım üreticilerinin, Micrososft'u da kafaya almak suretiyle geliştirilen(!) ve kullanıcılara, "biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu" mantığı ile dayatılan para tuzağı, adı yeni kendi eski sistemlerdir. DLL ve Regedit ayarlarına artı hiçbir şey getirmeden, doğrudan XP'nin altyapısını kullanan bu sistemler, şu son halleri ile dahi XP kadar olamadı. Microsoft'un geliştiricileri bu mantıkla giderlerse, yani XP'yi allayıp pullayıp millete yeni sistem diye yutturmaya devem ederlerse, değil Windows 8, Windows 88 bile XP'yi tahtından edemez.

bence hiç windows kullanmamak

arkadaşlar burda win 7 yi destekleyende var köstekleyende, % ye vurunca çoğu sistemde kopya işletim sistemi olduğunu düşünürsek ve bu bilgisayarlarında sadece oyun ve msn, face book gibi uygulamalarda kullanıldıgını düşünürsek bir sorun yok... en fazla açıktan dolayı sistem çöker ve format atıp yenıden duzeltebılecek çevreye sahip büyük bir kitle yaşıyor ülkemizde...ne yazık kı ne cıkarırsa cıkarsınlar bende su anda xp kullanıyorum bu yazılıma 200-400 tl verecek param oldugu zaman tabııkı yenı sısteme gecerım gecerım ( bu benım kıramın 3/2 si ) ama elımde hem 98 hemde xp`im var bunlar çöp mü olacak ? ne yazık kı alım gucu ve egıtım sevıyemız yukselmeden bu sektordede gercekcı olamayacagız...! her 100 metrede bır korsancı oldugunu dusunursek ınternetten yazılımın 3-4 saatte ındıgını dusunursek mıcrosoft daha cok ağlar...istegimse alım gucu yuksek, önce kendine, sonra emeğe saygılı bır kullanıcı kıtlesı ama kıtlenın su anda durumu bellı o yuzden bende uzun bır sure daha xp kullanılacagına emınım... parası olan, yenı alan, zaten secım yapamıyor en son sıstem daytılarak parası pesın alınıyor....bencede yıllık kullanım bedelı ve gerektıgınde ucretsız yenı surume gecmek en mantıklısı... dunyanın butun kafası calısan bılgısayarcılarını "ms" bünyesinde çalıştıramayacagına göre her zaman keşfedilmeye hazır yeni açıklar bulunacaktır ve değerlendirilecektir... her zaman bu tür açıklardan en az zararla çıkmaınz dileklerimle saygılar...

Virüs yememek için Linux kullanın diyeceğim ama Linuxte şu sıralar tasm kapasiteyle kullanılacak bir sistem değil. Ne zaman Linuxte herşeyini karşıyalabilirsin, işte o zaman Windowsu siler atarım.. Fakat şuan kameralı sohbet yapılmıyor yapılsada çok yavaş ve sorunlu.. MSN diye birşey yok. Olanlar çok vasat ve kötü.. Oyun oynanmıyor.. Oynansada (playonlinux gibi yazılımlarla) bazı oyunlar çalışıyor ve opengl ile çalıştığı için grafikler iyi olmuyor.

Her neyse sallamasyon windows sistemlere mahkum olarak yolumuza devam edeceğiz.. Umarım bir gün gelir, Linux windows gibi performans canavarı olur ve oyunları ve messenger gibi programları içine alır.. (bakınız: Mac'te WLM var..)

Güvenlik olayını bilmem kısmen doğrudur da,gerisi pazarlama stratejisi ama win7 o kadar da performanslı değil,kim ne derse desin,daha güvenlidir,daha stabildir ona bişey diyemem ama xp performansında değil bu da bir gerçek amd 2.20 ht işlemcili 2 gb ddr 2 ram 160 gb sata sabitdisk ve onboard ekran kartlı makinamda aynı performansı vermedi ama çift çekirdekli ve harici ekran kartlı makinada daha iyi çalışır herhalde.Ayrıca bence win7'nin adı win7 değil light wista olmalıydı. :-)

Windows XP sp3 ten sonra kalitesini düşürdü. Fakat windows 7 de iyi ve rutin temizlik ve bakımdan sonra 1,5 yıldır w7 kullanıyorum. XP artık ruhunu teslim edecektir. Bunun sebebi ise w7 başarısıdır.

Valla windows xp kullananlar geri kafalıdan başka bişey değil.Allah aşkına oyunlar geliştikçe directx9 directx10 directx11 directx12 çıkacak.Biz oyunlarımızı DirectX12 de oynarken onlar DirectX9 ile gariban gibi kalacaklar.Windows xp kurmuştum pc me.Tam 1 haftadır ekran kartımı yapacak bir tane bile driver bulamadım.Windows 7 kurdum.Sağolsun kendi driverleri yükledi eksiksiz.Driver arama sorunumda kalktı.Teşekkürler Win7

valla bana gelmedi ii oldu gelmediği :D xpmdende memnunum arkadaş :D

Xp kullanmak geri kafalılık değildir.Ben masaüstü bilgisayarda win7 kullanıyorum.Dizüstü bilgisayarda da XP Masaüstünde kullanmamın sebebi XP 4Gb belleği görmüyor üstelik 1 Tb hdd ile çok kasıyor ancak win7 de XP ye göre özellikle kopyalamada çok yavaş hele ki ağ üzerinden kopyalama yapıyorsanız vay halinize

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play