Windows XP, Çin'in başına dert oldu

Microsoft'un Windows XP'ye vurmaya hazırlandığı son darbe, bakın en çok kimin canını yakacak...

  • Cem Şancı
Çin'in dev Windows XP problemi

Çin, çok önemli bir dertle yüzleşiyor. Microsoft'un 8 Nisan 2014 tarihinde Windows XP'ye vereceği desteği tamamen keseceğini ve artık bu işletim sistemindeki açıkları yamamayacağını, güvenlik güncellemeleri çıkarmayacağını duyurması Çin'de önemli bir probleme neden oldu.

ABD'deki PC'lerin yüzde 10'unda halen XP işletim sisteminin kullanıldığı hesaplanıyor. Bu gelişmenin ardından bu PC'lerin önemli bir bölümünün yeni işletim sistemlerine geçmesi bekleniyor. Ancak Çin'de Windows XP kullanan PC'lerin oranı yüzde 65 oranında. Bu PC'lerin büyük kısmı ise şirketlere ve kurumlara ait. Yani, 8 Nisan 2014 tarihinden sonra Çin şirketlerinin bilgisayarları saldırılara ve güvenlik açıklarına karşı savunmasız kalacak. Bu durumdan kurtulmak isteyen şirketlerin işletim sistemlerini değiştirmesi veya yükseltmesi gerekiyor. Ancak XP yüklü PC'lerin sayısının büyüklüğü göz önüne alınınca, bu operasyonun Çin'e çok pahalıya mal olabileceği hesaplanıyor. 

Dünya çapında da durum pek farklı değil. Dünyadaki profesyonel PC'lerin yaklaşık üçte birinin hala Windows XP ile çalıştığı düşünülüyor. Bu PC'lerin yeni Windows sürümlerine yükseltilmesi de büyük bir problem. Ancak, tüm bu operasyonlardan her şekilde karlı çıkacak olanın Microsoft olacağı kesin.

Micorosoft'un, tarihinde geliştirdiği en sağlıklı işletim sistemi olarak kabul edilen Windows XP'den "kurtulma" çabası yıllardır devam ediyor ancak her ne kadar yeni işletim sistemleri çıkarsa da, XP kullanıcılarının büyük kısmını başka işletim sistemine geçmeye bir türlü ikna edemedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

ya sabırrrrrrrrrrr .......

@14 Ağu 2013 15:04 Aynen kardeşim aynen ya sabırrrrr....

eninde sonunda geçecekler

hala o kadar kullanan varmıymış ya.

Çinli'lerde Linux'a Geçsin Yada Kendi İşletim Sistemini Yapsın Bu Kadar Basit

Windows xp haberleri ile samsung haberlerini çıkarsak sitede okuyacak haber kalmayacak :p bırakın kampanya zamanını değerlendirmeyen şirketler düşünsün o masrafı. Belli ki win8 e geçerlerse yine destek sonuna kadar win8 de kalacaklar.

düşük işletim sistemleri ubuntuya chromeos flan geçecek neyin derdi bu anlamadım ???

Ne xp'miş be.Yıl olmuş 2013 hala xp.xpir git

Yalan microsoffff!!!

xp den cikacaksaniz linux a gecmek en mantiklisi.

para kazanmak için babalarını bile öldürürler.

XP kullandığım zamanlarda en az ayda bir virüs bulaşıyordu. Win7 kullanmaya başladığımdan beri bir sene oldu. Bu güne dek sadece bir kere virüs bulaştı. Microsoft bu konuda haklı olabilir. Fakat XP kullanıcılarının yükseltme işlemi yapabilmeleri için en az üç sene daha desteğini çekmemesi gerekir.

MS reklamı gibi

Adamlar niye durup dururken işletim sistemi değişsin ki ? Win 8 'e geçince donanım değişecekler. Üstüne bir de ticari paket programların , veritabanı uygulamalarının v.b. değişmesi gerecek. Ayrıca güncelleme desteği kesildi diye saldırıya açık olacaklar v.b. yazılmış haberde bu firmaların kurumsal firewall - anti virus v.b. güvenlik donanım ve yazılımları yok mudur ? Hangi işletme durup dururken yüzbinlerce dolar yatırım yapar hele bu ortamda ? Hele yapılacak değişiklik işletmeye artı değer katmayacaksa...

İstediğim sistemi kullanırım. Size ne!

İndirim yapin gecelim Win 7ye. Zamanin parasiyla 200tl verdigimiz Xp'yi oylece cope atip Bir 200tl daha Win 7'ye mi verecegim? Sonra millet korsan kullaniyor diye yakiniyorlar.

Chip sizin bu Windows XP ile haber yapma fantezinizin kaynağı nedir ?

Çinlilerde bi alem. Zaten herşeyin çakmasını kullanıyorlar. Nette bir sürü otomatik key giren windowslar var. Gidip onları kullansınlar.

Çinmi orjinal kullaniyor :)

xp windovz en ii yetmez kimse gücü durdurmak en saglıklı yazı orada evet önünü kesemesiniz

Çin'in Linux'a geçme zamanı geldi. 1.5 milyarlık Çin bir işletim sistemi üretemiyor mu yani? Sizce inandırıcı mı? Tabii ki inandırıcı değil. Onların Windows kullanmasının başka nedenleri var. Türkiye Cumhuriyeti'ninki ile aynı nedenler. Şimdi de yeni versiyonlara geçebilmek için böyle bir argüman ile halkın karşısına çıkıyorlar. Cidden bana söyleyin: İçinizde 1.5 milyar nüfusu olan Çin'in kendi işletim sistemini üretemeyeceğini düşünen biri var mı?.. <Cleverman>

@14 Ağu 2013 18:14 Ey cleverman Çin in nüfusu bir kere kesinlikle 1.5 milyar değildir kesinlikle ; milletin kafasını karıştırmayın. Çin in nüfusu 1.3 milyar dır.

@14 Ağu 2013 21:22 de ayri yazilir demek gibi olmus

@14 Ağu 2013 21:22 çok geçmeden 1.5 milyar olur o senin taktığın şeye bak (aman buna da sakın tek çocuk politikası deme de)

Linux dağıtımları da eskisi gibi düşük güçte çalışan pc'lerden ziyade güçlü sistemler istiyor. Slackware 3.5 gibi sistemler neredeeeee. Linux kullanmak yerine Windows 7 Starter kullanmak daha mantıklı olur. En azından çin'lier için :) Max_Real Qnx

Bırakın Linux'u Çinliler isterlerse, sıfırdan milli sistemlerini bile yaparlar...<Cleverman>

iyi güzelde endüstriyel otomasyon software programlarının %80 i xpde çalısıyor win 7 de yarısı calısmıyor 8 de ise hiç %10 u çalısıyor bu durumda adam neden geçsinki ? ben bundan 10 yıl önce kullandığım bir PLC bağlanıp program yenilemem gerekiyor ve bu arayüz programı xp den baskasında calısmıyor napacak 2 tane pc mi gezidircem yoksa sanal pc ilemi uğrasıcam iş için xp evde git 8 kur

@14 Ağu 2013 20:49 Daha üst sürümlerde program kendisini Win XP'deymiş gibi algılayacak şekilde çalıştırma özelliği var. Örneğin Windows 7'de programın simgesini sağ tıklayıp özellikleri açarsanız, uyumluluk sekmesinde "Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu:" altındaki seçeneklerde daha önceki windows sürümlerini belirtebilirsiniz. Ancak bazı programlar hiç kurulmayabilir tabii.

@14 Ağu 2013 21:43 o çok etkili bi yöntem değil windowsun kandırmacası da denilebilir işletim sisteminin adını xp gibi gösterince sistem dosyaları xpdekilerle yer değiştirmiyor windowsun yaptığı değişiklikler hata olarak karşna çıkıyor kurulumda hatalar başlıyor ve programı hata almadan kullanmak pek mümkün olmuyor siemens gibi bi firmanın yazılımları böyle diğerlerini sen düşün

Çıkarsın kopya bir windows 7 crack atsın tmmdir bizim burda 5 lira windows7

@14 Ağu 2013 23:33 tabikide hemen crack yaparlar,şirketler asla çakma crackli program kullanamazlar ufak bir şikayette şirkete çok ağır faturalar kesilir.Herkez senin gibi beleş kullanamıyor ne yazık ki.

@14 Ağu 2013 23:33 evde bir tane PC vardır ama şirkette yüzlerce.. Sana dokunmazlar ama şirketler için durum farklı, anında fark edilir. 7 vericekleri paranın 3-4 katını ödemek zorunda kalırlar.

@14 Ağu 2013 23:33 Şirketler kurumsal olarak Windows 7 lisansı aldıklarında piyasadan çok daha ucuza alabiliyorlar. Toplu alınca daha ucuza alınıyor yani ama kapitalist dünya da bedava bile pahalı geliyor.

LinuXMint 15 Mate kullansınlar çok kullanışlı...

yazicamda bu islerden pek anlamiyam kardes, bi XXS fikrasi anlatsam olurmu!

Sen de yorum yaz