Windows XP'den vazgeçmek için 7 neden!

Sadece 1 senesi kalan Windows XP'yi hala bırakmadınız mı? İşte fikrinizi değiştirecek 7 önemli neden

XP'den vazgeçmek için 7 neden

Windows XP, bir seneden kısa bir süre sonra, 8 Nisan 2014'ten itibaren herhangi bir güvenlik güncellemesi almayacak. Microsoft'un alışılmadık biçimde uzun süre desteklediği inanılmaz işletim sistemi, güvenliğine önem verenler için vadesini doldurmak üzere.

Microsoft, sayısız kampanyayla kullanıcıları ve şirketleri Windows XP'den vazgeçirmeye çalışıyor. Bunun son örneğini şirketin Windows 8 ve Office 2013 kampanyasında görmüştük. Bu kez ise biz CHIP Online olarak Windows XP'yi bırakmanız ve en azından şu sıralar oldukça uygun bir yükseltme fiyatına sahip olan Windows 7'ye geçmeniz için geçerli 7 iyi sebebi bir araya getirdik.

Neden 1: Belirsizlik

Windows XP, kullanıcı hesapları açısından Windows 7'den daha güvensiz. Windows XP'de kurduğunuz bir kısıtlı kullanıcı hesabının güvenliği tartışmalı. Zararlı kodların çalışmasına engel olmayı amaçlayan Data Execution Prevention ve Address Layout Randomization gibi güvenlik işlevleri ise XP'de bulunmuyor.

Neden 2: Yavaşlık

Windows XP'nin açılmasını beklerken ocağınızı yakıp kendinize bir kahve pişirebilirsiniz. Windows 7 ise hem açılış olarak, hem de başlat menüsünden programları kolayca bulmada daha hızlı.

Windows 7 içindeki XP Mode ve fazlası

Windows 7 içindeki XP Mode ve fazlası

Neden 3: XP Modu

Windows 7 Professional ve Ultimate, ücretsiz XP Mode işlevi ile geliyor. Bu işlev sayesinde masaüstünüzde sanal bir XP ortamında eski XP programlarını çalıştırabiliyorsunuz.

Neden 4: Yazılım desteği

Windows XP'de yeni donanımlarda sorun yaşama ihtimaliniz yüksek; aynı durum yazılımlar için de geçerli. Örneğin Microsoft, Internet Explorer'ın ve Media Player'ın yeni sürümlerini Windows XP için sunmuyor. XP'ye destek vererek zaman kaybetmek istemeyen yazılım geliştiricilerinin sayısı ise giderek artıyor.

Neden 5: Kararlılık

Windows 7'de XP'de sıkça rastladığınız mavi ekranlarla karşılaşma ihtimaliniz çok düşük. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi, donanımların Windows 7 sürücülerinin iyileştirilmiş olması.

XP'yi bırakmak için iki neden daha!

XP'yi bırakmak için iki neden daha!

Neden 6: Rahatlık

Windows 7'deki Aero Snap, pencereleri kenarlara sürükleyip sabitleyerek daha rahat çalışmanızı sağlıyor. Windows 7'nin görev çubuğu işlevleri, sürücü güncelleme özelliği ve otomatik sürücü arama özelliği, onun kullanımını Windows XP'den çok daha rahat kılıyor.

Neden 7: Sizi uğraştırıyor

Windows 7'de otomatik olarak yapılan disk birleştirme işlevini XP'de kendiniz çalıştırmanız gerekiyor. Windows 7'li PC'nize bir SSD eklediğinizde işletim sistemi onu tanıyor ve gerekli optimizasyonları otomatik olarak yapıyor. Windows XP ise bunu yapmadığı gibi SSD'nize normal bir disk gibi davranıp onun ömründen çalabilir.

Bir başka örnek ise Windows XP'nin arama dizinini oluşturmasının çok uzun sürmesi. Üstelik buna rağmen arama işlevi yeterince iyi değil ve ilgili sonuçları getirmeyebiliyor. Windows 7'nin varsayılan ayarlarının kusursuz olduğunu söylemiyoruz, ancak onu ihtiyaçlarınıza uygun hale getirmeniz mümkün.

Okuyucu Yorumları