Windows XP domates bahçesine düşerse...

Windows XP'yi "garip bir isimle" korsan olarak dağıtan sitenin başına gelenler...

Windows XP domates bahçesine düşerse...
Tomato Garden kurucusu Hong Lei

Çin'in Suzhou eyaletindeki bir savcı, Hong Lei'nin oluşturduğu "Tomato Garden sürümü Windows XP" yüzünden 3,5 yıla kadar varan hapis istemiyle dava açtı.

Microsoft'un çoğu yazılımına izinsiz erişim sağlayan Tomato Garden (Domates Bahçesi) yapımcılarına hapis yolu göründü. Tomatolei.com adlı siteden yayınlanan yazılım için kullanıcılardan ücret talep edilmiyor. Tek yapmaları gereken bu siteye girip reklamlara tıklamak. Çünkü yapımcı reklam gelirleri ile masrafları karşılıyor.

Film, müzik ve yazılım gibi patentli ürünlerin illegal kullanımını azaltmak için Çin Hükümeti Washington ile bir anlaşma sağlamış gibi görünüyor. ABD California Kongre üyesi Howard Berman'da konuyla ilişkili olarak şunları söyledi: "Çin'in çalıntı ürünler üzerindeki gücü gerçekten çok zayıf; fakat iş birliği için bizlere sinyal veriyorlar. Yüzlerce site korsan filmlere, kayıtlara ve oyunlara bağlantı sağlarken orijinal ürün kullanmak çok zor hale geliyor."

Tomato Garden 2004 yılında kurulmuştu ve geçen senenin bu aylarında Çinli yetkililere Hong ve arkadaşlarının yakalanması için başvuruda bulunulmuştu.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Yandılar.hayatları kararabilir.

Xpmi kaldı yav (=

yazık günah ramazanda valla billa

beter olsunlar..yapmayın, bu hırsızlık çünkü.. komşunun bahçesinden armut çalmak gibi değil hemde, gerçek bir hırsızlık...

Hong Lei'nin gömleğini annesi her halde Ace'yle yıkamış. Tertemiz, bembeyaz, domates lekeleri tamamen çıkmış.

Şu çinliler de herşeyi çalıyorlar.

xp kaldı ve windows 7 nin service pack2 si çıkana kadar kullanılmaya dewam edilcek.Windows 7 kullananlar nasıl güvenlik konusunu düşünmüyorlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir