Windows XP, Eylül'de yüzde 2 kaybetti!

Microsoft'un bir türlü öldüremediği Windows XP, görünüşe göre kaçınılmaz sona giderek yaklaşıyor!

Windows XP, Eylül'de yüzde 2 pazar payı kaybetti!

Microsoft'un Windows XP'nin kullanımını azaltma planları meyve vermeye devam ediyor. Net Applications'ın yeni verileri, Windows XP'nin Eylül'de yüzde 2'den fazla pazar payı kaybettiğini gösterdi.

Firmanın en son rakamlarına göre Windows XP, yüzde 31.41 ile işletim sistemlerindeki ikinciliğini sürdürüyor. İşletim sisteminin Ağustos ayındaki kullanım oranı, yüzde 33.66 idi. İşletim sistemi sadece son iki ayda yaklaşık yüzde 6 pazar payı yitirmiş bulunuyor.

Eylül rakamlarında yüzde 46.43 pazar payıyla Windows 7 birinci işletim sistemi konumunu koruyor (Ağustos'taki pazar payı yüzde 45.63 idi). Windows 8 ise pazar payını yüzde 7.41'den yüzde 8.02'ye artırdı, ancak bu artış, Temmuz-Ağustos arasındaki yaklaşık yüzde 2'lik sıçrama kadar büyük değil.

Haziran'da önizleme sürümü kullanıma açılan, henüz final sürümü resmi olarak yayınlanmayan Windows 8.1'in kullanım oranıysa şu an yüzde 0.87. Bu oran Ağustos'ta yüzde 0.24 idi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

windows XP nin kullanma oranı aslında gizliden gizliye bize "eski makina" kullanım oranını veriyor... kimse P4 işlemcili yada 6+ yıllık makinaya win7 yüklemek istemez...

@02 Eki 2013 13:12 Kesinlikle Doğru bir tespit..

@02 Eki 2013 13:12 Doğru 7 yüklemek istemez 8 yükler (Benim gibi :D ) 7. senesi dolacak kasanın bi kere bile upgrade etmedim. Hala OB kart falan :D

aman be xp windows haberi görmek ten bıktım mantiken pentium 4 512 mb gibi pc olduk ça xp devam ederler

xp ciler 8'e gecerse (m$ indirim yapsa da...) 8 1 ayda 7'yi gecer...

arkadaş hep aynı haber başlıkları Xp ye nazar değmiş heralde düşücek artık düşmezse garip olur . düşünce bunu garip karşılamakta tuhaf bu site en iyi teknoloji portalı ama bu başlıkalr beni öldürüyor ya ..

allah bu % 31.41'e bir beyin ve birde yanında lobunu versin daha ne diyim.....

@02 Eki 2013 13:40 sen her halde milletin yeni aldığı pc ye xp yüklediğini sanıyorsun. bende 8 yıllık eski kasa masa üstü var xp kurulu internete giriyor ofis dosyalarını açıyor çok şükür iyide çalışıyor. ha bide dizüstü bilgisayarım var ondada w8 kurulu gayet de memnunum. senin beynine format lazım aga. bi dk olmayan beyne nasıl format atılır. bak yine mavi ekran (:

@02 Eki 2013 13:40 Millete gerekli donanım güncelleştiröe parasını ver onlarda 8 e geçsin..çok bilmissiniz ya bir çoğu zorunluluktan kalıyor XP de

@02 Eki 2013 13:40 Bu felsefeye göre beyin sahipleri microsoft yalakası olmak zorunda ! Dünyada kabul görmeyişinin sebebini yanlış düşüncelerinde arayabilirsin !

@02 Eki 2013 13:40 eee kendisi için istediğini başkası için istemeyen bizden değildir demişler, haklılarmış. bakın, arkadaş kendisi için lazım olanı o %31 içinde dilemiş...

@02 Eki 2013 17:41 Ya arkadaşım bi gidin be donanımmış yahu 4 GB DDR3 Ram, 1 GB Ati ekran kartı, 500 GB Hard Disk, Çift çekirdek İntel 2.80 Ghz işlemcili bilgisayarlar Windows 8 Proyu %0 donma ile kaldırıyor ve bu bilgisayarın fiyatı 900 tl ayrıca 750 tl ye bazen turuncu indirime geçiyor. Bi gidin saçmalamayı kesin.

@02 Eki 2013 13:40 aynen çok haklısınız ama anlayana tabi ki....

bi ölsünde kurtulalım artık ya

3. millenium faciası Pentium 4 işlemcili 512MB ramli pc ile o kadar güzer kasar ki... gören hayran kalır...

XP daha yıllarca ölmez. Ama yavaş yavaş geriler. Çünkü artık dünya dokunmatik teknolojilere geçiş yapıyor ve maalesef XP bu teknolojilerde yer almıyor. O yüzden geçişin hızı ile XP nin bitiş hızı eşdeğerli olacaktır...

Kötü kurusun biran evvel

Yani bu zamana kadar kalması bile mucize. Windows 8 Varken hatta onu geçtim Windows 7 Varken XP Neden? Bazıları diyor işte siz anlamazsınız biz site tasarımı program falan yapıyoruz. Windows XP de çalışan bütün programlar 7 Ve 8 Dede çalışır. Bunu bilmiyorsanız bırakın başkaları yapsın o işlemleri.

Windows XP'de calisan her programin Windows 7 ve 8'de calisacagini nasil bu kadar emin bir sekilde soyleyebilirsiniz? Bir bilgisayarda yapilabilen tek is site tasarimi da tum site tasarimi programlari Win 7 ve 8'e uyumlu mu? Bu mudur? Bu kadar mi?

Bizim üniversite de dahil olmak üzere bir çok okulda hala xp kullanılıyor maalesef

Arkadaş size ne ya,adamın parası yok belki yeni Pc almak zorundamı, elindeki Pc Xp kaldırıyor, salak bu insanlar ya 8 de8 de Neydiniz arkadaş siz, Senmi yazdın 8 i...

@03 Eki 2013 23:51 LinuXMint yada xubuntu yükler pc değişmez ne kadar MS kölesi olmuşsunuz haberiniz yok...

Yoksul insanların turuncu indirimden 750 liraya yavrusunu sevindireceğini hayal edenlere ne diyeyim ben? Dünyadaki yoksul insanlar açlıktan ölüyorlar yiyecek yardımı yapan yok da bir de onların eski bilgisayarlarını yeni bilgisayarlarla değiştirmesi mi kaldı? XP daha kolay kolay ölmez, Microsoft hayal görüyor.

Evinizdeki eski bilgisayarınızı atmayın. En son Linux çekirdeğini en son sürüm programlarla kullanan Puppy Linux işletim sistemini yükleyin. Ofis, müzik, video, internette gezinme olsun her işi yapın... Evinize para harcamadan yeni bir bilgisayar daha kazandırın.

Micsoroft XP yi anca virüsle öldürür gerisi hikaye..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir