Windows XP felaketi kapıya dayandı!

Windows 7 yine 1 numara, 8 ise emin adımlarla yükseliyor. Ama XP felaketi kaçınılmaz gibi...

  • Cem Şancı
Windows XP felaketi kapıya dayandı!

8 Nisan'da Microsoft'un desteğini kaybedecek olan efsanevi işletim sistemi Windows XP için final yaklaşırken, dünyadaki bilgisayarların yüzde 27.69'unda hala Windows XP yüklü olması düşündürüyor. Çünkü resmi desteği kesilmiş bir işletim sisteminin bu kadar kullanılıyor olması, pek çok uzaman göre büyük bir felakete yol açabilir.

NetApplications'ın rakamlarına göre bugün en çok kullanılan işletim sistemi, yüzde 48.77 ile Windows 7. Onu Windows XP izliyor. Windows 8 ve 8.1'in toplamı ise, yüzde 11.3 seviyesine kadar ulaşmış durumda.

Özellikle iş dünyasında, yüksek güncelleme maliyetleri nedeniyle şirketler son derece stabil bir işletim sistemi olan Windows XP'yi, eski donanımlarla birlikte kullanmaya devam ediyorlar. Bu şirketler için Windows güncellemesi yapmak demek hem daha kararsız bir işletim sistemine geçmek anlamına geliyor hem de yeni sistemleri çalıştıracak donanımlar satın alma zorunluluğu getiriyor.

Ayrıca Windows XP üzerinde çalışan iş yazılımlarını da güncellemek zorunda kalacakları için bu değişimin dünya çapında onlarca milyar dolarlık fatura çıkarması bekleniyor. Dolayısıyla, XP'den vazgeçmenin bir günde olmayacağı ve XP'nin yıllar içinde yavaş yavaş terk edileceği düşünülüyor. Bu sırada bağımsız kurumlar, Windows XP'ye dışarıdan üçüncü parti destek vermek konusunda da gönüllüler ancak Microsoft bu konuda gönülsüz zira dünya Windows XP'yi kullanmaya devam ettikçe Microsoft'un yeni işletim sistemleri beklenen satış başarısına ulaşamıyor.

Microsoft sadece, milyarlarca dolarlık ödemeler karşılığında, bankalara ve ABD hükumetine Windows XP desteği vereceğini açıkladı. Ancak bu desteğin süresi de sınırlı olacak ve bu kurumların yeni Windows'lara geçişi teşvik edilecek. Elbette Microsoft'un iki sene içinde bu kurumlardan milyarlarca dolar alacağının tekrar altını çizelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Boşuna uğraşmasınlar, bu göstergelerin hiçbirine inanmam. insanları kandırmaya çalışıyorlar.

Microsoft zaten ek destekle alacağı para sayesinde Windows 9 un bile parasını çıkartacak. Herkes kendini güvende hissettiği işletim sistemini kullansın. Diğer taraftan korsan xp kullananlarda win7 starter yüklesin zaten para harcadıkları yok bide laf etmesinler burada.

bireysel kullanıcılar ille de xp kullanacam diyorsa bari 8 nisandan sonra xp işletim sistemi açıklarını kapatacak antivirüs kullansınlar. tavsiyem norton internet securitiy yada norton 360 veya kaspersky internet security, trend micro internet security gibi. bunlar xp ye desteğini kesmediği müddetçe kullanıcıları korururlar.

Vay bee...........

şu sistemde ne var anlamıyorum. alsınlar 1000 liralık bir bilgisayar windows kolay aktarımla aktarsınlar dosyalarını olsun bitsin işte. sanki oyun pc'si alacaklar

xp iki sene sonra tarih olur. az kaldı artık son çırpınışlar....

aralarında en iyi ram kullanımı xp ait xp süper stabil ayrıca çok hızlı directx 11 destegi olsa tekrar kurarım hiç düşünmem.

ücretsiz upgrade fena olmazdi

bide macos deneyin ama iatkosv7 :)

böyle ''desteği kesiyorum hadi başka windows işletim sistemi kullanın'' demekle olmaz ki. ''ürün anahtar kodunu getirene bedava win8'' dese anlarım ama böyle dımdızlak ortada bırakmak çok saçma

linux kendini gelistirse microsofta olan talep azalacaktir. ama halen piyasanın %90 dan bile fazlası microsofta bagımlı..

abi XP mi kaldı yav ....... yıl 2014 :D

şu sistemde ne var anlamıyorum. alsınlar 1000 liralık bir bilgisayar windows kolay aktarımla aktarsınlar dosyalarını olsun bitsin işte. sanki oyun pc'si alacaklar Zaten sen anlayamazsın. XP gibi bir sistemi kullandıktan sonra bırakmazdın.2013 model Win 8 li bilgisayarların sorunlarıyla ugrasacagina XP ile tüm isini sorunsuz ve hizla bitirebilirsin. Ayrıca 8 internete baglanmayi öğrenecek daha sınırlı bağlantı demekten internete baglanmiyor ne 8 i

Kimsenin W7'e geçmesini beklemesin Microsoft.

bence ms hatalı adam atmde ya para çekiyor ya para yatırıyor ya da en basitinden bakiye sorguluyor ve bu yine internet üzerinden olur. tutup vista, 7, 8, 8.1 gibi sistemler kurmaya gerek yok belki güvenlik duvarı gerekir. oda internete bağlı olduğu için. XP bu tür işler için yeter. gerisi kişisel kullanım şirketleri bağlamaz.

Yani yazmayayım diyorum ama bazı'ları gene anlamayacak yahu yeni çıkan win 7,win 8 bir söyleyin xp'den ne artısı var takmışınız güvenlik,yok açıklar yok virüsler yok şunlar bunlar yok efendim yeni teknolojiymiş felan falan komik olmayın yaaa kim demiş yeni çıkan herşey eskisinden iyidir diye.eğer öyle ise bende quad core işlemcili masaüstü bilgisayar var ama birde sorsanız core i3,5 ve 7 işlemciler var ama ne hikmetse ben çok daha fazla oyun ve program deneyimi yaşıyorum sıkıntısız sorunsuz ama arkadaşımda en üst model işlemcili bilgisayar var sorun üstüne sorun yaşıyor haa birde onda win 8 de yüklü 64 bit orjin bende hala xp takılıyorum çatır çatır oyunda diğer işlemlerlede ona bin basıyorum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost