Windows XP ile ilgili garip bir iddia!

Windows XP'yle ilgili olarak, bunca zamandır emsali duyulmamış garip bir iddia. İşte detaylar...

Windows'ta otomatik yeniden başlatmanın izin istemeden gerçekleştiği ve veri yuttuğu iddia edildi! TGDaily'e bir okuyucunun yolladığı görsel olay oldu. Windows XP'nin güncellemeden sonra uyarı vermeden sistemi yeniden başlatmasının, toplanan verileri ortadan kaybettiği öne sürüldü.

Tim B. İsimli internet kullanıcısının iddiası çok ciddi. Lisanslı ve yasal Windows XP Professional kurulu bilgisayarında bir simülatör çalıştırırken bilgisayar otomatik güncelleme yapıyor ve sistemi yeniden başlatıyor. "Bir başka ekrana bakıyordum ki birkaç saniye sonra bilgisayar yeniden başlatıldı. Sistemin kapandığını gözümün ucuyla gördüm. Saatlerce süren simülasyon çalışmalarım gitti!" diyen Tim B. oldukça kızgın duruyor.

Sisteminin bu olaydan sonra mscorsvw.exe'yi çalıştırırken büyük miktarda işlemci kaynağı tükettiğini söyleyen Tim, güncellemenin .NET ile ilgili olduğunu düşündüğünü söyledi.

Şimdi, Microsoft'un bu iddiaya cevabı bekleniyor...

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

yok artık beeeeaa belki de sonra başlat demiştir sonra bildiğiniz gibi 6 dk flan sayıyor xp onuda görmemiştir ne bu diye o da yeniden başlatmıştır nasıl fikir :D

xp ye çamur atmasın :D microsfotun adamıdır

hiç şaşırmadım microsofttan herşeyi beklerim

yazık olmuş..Microsoftun dandil bir işi :q@

Eğer dedikleri doğruysa yasal olarak hakkını arayıp dava edebilir.Ve karşı tarafın söyleyecek sözü yok :)

ben genelde iexplorerda karşolaşıyorum bu sorunla yada benzeri ile diyeyim diyelim exel çalışıyorsunuz ama internette gezinmeniz gerekli
ardığınızı hıh tama buldum diyorsun tıklıyorsun hadibakalım arkasından sayfada bir hata oluştu özürdileriz.şu ana kadar yaptıklarınıza soğuk su için lütfen tekrar yapın kaç saat uğraştığın kimin umrunda.

uydurmuştur, harbiden uydurmada son iddaa bu yani.

Beyler çok önemli çalışmaları;
1- autosave ile 5-10 dakikada bir kaydedin,
2-en az 3 yerde tutun,
3-yedeklerden birtanesini en azından internette biryerlerde tutun(nen mailimde tutuyorum böylece virüs taramasıda yapılıyor)
4-günlük çalışmanızı bitirdiğinizde son kayıt üzerine değil günün tarihini atarak kaydedin ki elinizde hangi tarihlerde hangi noktada olduğunuz belli olsun. birşey değişmesi gerektiğinde o tarihe gider oradan devam edersiniz.
5-Kullandığınız ayrı makinalar varsa her makinaya aynı sürüm programı kurun, ündüz işte yaptığınız çalışmaları eve götürdüğünüzde açamama sorunuyla karşılaşmak son derece sinir bozucudur.
eğer bunlardan birini yapsaydı hiçbir çalışması heba olmazdı beyefendinin.

bir kere önemli update lerde windows zaten bir uyarı penceresi çıkarıyor yeniden başlatma için geri sayıma geçiyor ve sen o süerede görmezsen de yeniden başlatıyor, bunun nesi yeni?

bence gerçek çünki daha dün mscorsvw.exe bu başıma bela oldu otomatik güncelleştirmede wga yı yüklemeye çalıştı kendi kendine halbuki onu seçmemiştim onu iptal etmeye fln başladım ama iki tane mscorsvw.exe cpu yu yediler bitirdiler güncelleştirmeleri kapatmama rağmen ve güncelleştirme olmamasına rağmen kapatırken güncelleştirmeleri yüklemedne kapat seçeneği ile kapatıyorum

adam doğru söylüyorsa kafayı yemiş olmalı

"Sisteminin bu olaydan sonra mscorsvw.exe'yi çalıştırırken büyük miktarda işlemci kaynağı tükettiğini söyleyen Tim, güncellemenin .NET ile ilgili olduğunu düşündüğünü söyledi."
.NET güncellemesi alınmışsa, güncelleme sonrasında bu uygulama çalışır zaten. .NET için optimizasyon aracıdır, ortalama 5-10 dk (makinaya göre) sistemde öncelikli olarak çalışıp ek yük getirir %100 işlemci kullanımı).
Açıkcası pek mantıklı gelmedi elemanın söyledikleri.
Windows 7 öncesi XP'yi kötülemek ve Win 7'ye gözleri kaydırmak amaçı bir komple teorisi midir acaba :).
Saygılarımla

güncellemde hepimiz biliyoruz ki otomatik yeniden başlatma diye birşey söz konusu değil sonra dediğinizde bile 10dakika sonra tekrar çıkar ama yinede direk izinsiz başlatamaz hem bir yazılım kullnıyorsa kaydetmesi gereken çalışma varsa windowsun yine proğrama danışıp temp dosyalarını sakladığını hepimiz biliyoruz,
Ecxel dosyasında çalışırken pcye reset atın gizli dosyaları göster diyin çalıştığınız dosyanın yanında temp ile başlayan bir dosya vardır veya temp dosyasında kesin kopyası olur buğüne kadar 2000e yakın belge kurtardım sayısız müşterimin duaları var windows Xp ye laf sokmasınlar.

O da kaydetseymiş simülasyonunu, hem simülasyon programları autosave yapar 10 dk da bir bilemedin 30 dk da bir. öyleyse saatlerce süren çalışmaları gitmez çöpe.

e zaten onun için bir seçenek mevcut, eğer güncelleştirmeleri otomatik olarak indirip kuruyorsa ve bu güncelleştirmelerden birisi reboot gerektiriyorsa oda gereğini yapmak mecburiyetinde, zaten SP3 lü sistem cdleri ile kurulum yaparken yada SP2/3 ü kurduktan sonra otomatik güncelleştirmeler hakkında ne yapılması gerektiğini kullanıcıya soruyor.

kusura bakmasın ama kendi ahmaklığı...

İki gün önce ben de aynı şeyle karşılaştım ama vistada. Evden çıkarken Emule'ü başlattım ve bugün geldiğimde güncelleştirme mesajıyla karşılaştım. Emule'ü tekrar açıp son alım tarihine baktım. Ben evden çıktıktan 3 saat sonra durmuş. İki gün boyunca bilgisayarımın boşuna çalıştığını anlayınca neler hissettim siz düşünün.

Uydurma değil arkadaşlar gerçek.

Sadece windows xp de değil. eğer otomatik güncelleştirmede kritik güncellemeleri al kur seçiliyse bunu yapıyor.

Kritik derecede işlemlerde acımadan restart atıyor.

Windows 2003 te başıma geldi xp de başıma geldi vistada başıma geldi windows 7 de gelmedi bakalım onda ne zaman gelecek.

Ben kritik güncellemeleri kur ve güncelle seçilidir her zaman. Yani kararı tamamen windows veriyor istiyorsan milyonlarca satırlık kod yaz...

reseti basıyor.

mscorsvw.exe bu sadece .net için çalışan bir program değil. bu .net ile yazılmış programları optimize eden bir servis.

şu aralar .net güncellemesi yok.

Aynı NET paketlerini ben de kurdum .NET de program geliştirdiğimden özellikle bu paketleri takip ediyorum, benden izinsiz yeniden başlatma ile karşılaşmadım. O orkadaş yeniden başlatayım mı mesajı çıkmadan önce yazı yazıyordur space veya enter tuşuna basarken onay penceresi ekrana geldiyse çaktırmadan onaylamıştır :))
mscorsvw.exe ile ilgili NET kütüphanelerini tekrar optimize edinceye kadar işlemciye yükleniyor (tek seferlik) ama düşük öncelikli. Onu MS dan araştırdım görevini tamamlayınca olay bitiyor.

benzer şekilde bende böyle bir olayla karşılaştım güvenlik donanımı nedeni ile makineyi geceleri açık bırakıyorum xp güncelleme yapınca windows oturmunu kapatıyor sistem uyku modunda olduğu için tam olarak yeniden başlayamıyor oturum kapalı vaziyette kitlenip kalıyor

allahın xp si işte ne diyesin

eğer o 10 dakka tamamen bittiyse çatır çatır baştan başlatıyo bilgisayarı hiçde sormuyo dikkat edin..

Bence XP Microsoft tarafından kasten problemelr yaşattırıyor.Şahsen Xpden nefret etsemde kullanacakları asla Sp3 ile kulanmamalarını tavsiye ediyorum, Sp3, Vistadan sonra çıktı ve amacı bence Xpnin stabilitesini azaltmaktı.

hiç karşılaşmadım, artık win 7 var hayatımda umarım win 7 de böyle bir sorun olmaz

hayırlı olsun xp karalama kampanyası başlamıştır.windows 8 çıksın vistayı karalamaya başlanacaktır,win 9 çıkıncada windows 7 bu böyle sürer gider.
not:bu microsoft tarafından yapılıyor.

7 Var Huzur Var

resmen kullanıcı zekiliğinden kaynaklanıyo kullanmayı bilmiyosan kullanma diycen böylelerine.. güncelleştirmeleri kapatır insan osamn elektrikleri gittiğindede elektrik idaresine dava açın ??

Microsoft işini iyi yapıyor. Adam süper bir işletim sistemi piyasaya sürecek. yakasını bırakmadılar. Ne demişler, MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR...

Arkadaş demiş ki: "Şahsen Xpden nefret etsemde kullanacakları asla Sp3 ile kulanmamalarını tavsiye ediyorum, Sp3, Vistadan sonra çıktı ve amacı bence Xpnin stabilitesini azaltmaktı."

Yanlış bilgi efendim. Kafemdeki tüm bilgisayarlarda XP SP3 yüklü, sistemler gayet stabil. XP'den nefret etmeniz sizin bilgi yetersizliğinizdendir diye düşünüyorum.

Benim de basima gelmisti. Kullanmayi bilmemekle alakali degil bu sorun. Otomatik guncellemeler aciksa bazi guncellemeler kullaniciya sormadan otomatik olarak sistemi yeniden baslatiyor. Bence boyle bir uygulama olmamali, ya Windows XP Professional bir server olarak kullaniliyorsa? Herkes Windows 2003 Server kullanmak zorunda degil.
Onlemenin yolu basit : Otomatik guncelleme ayarlarinda "Guncellemeleri otomatik olarak indir ancak kurmak icin sor" seklinde ayarlanirsa problem hallolur. Ancak dedigim gibi, hicbir guncelleme kullaniciya sormadan sistemi otomatik yeniden baslatmamali.

hakikaten saçma madem çok önemli bir iş üzerinde çalışıyorsun güncellemeyi kapatıver çokmu zor

"
Arkadaş demiş ki: "Şahsen Xpden nefret etsemde kullanacakları asla Sp3 ile kulanmamalarını tavsiye ediyorum, Sp3, Vistadan sonra çıktı ve amacı bence Xpnin stabilitesini azaltmaktı."

Yanlış bilgi efendim. Kafemdeki tüm bilgisayarlarda XP SP3 yüklü, sistemler gayet stabil. XP'den nefret etmeniz sizin bilgi yetersizliğinizdendir diye düşünüyorum.
"

XP SP3 bazı oyunları çalıştırmıyor. Çok severek oynadığım Planescape Torment, Resident Evil gibi oyunlar SP3 de çalışmıyorlar. Bunun nedeni SP3 farklı biir sürüm kullanıyor. Bu oyunların kullandığı bileşenlerle uyumlu değil.

Editörün notu:
Bu oyunlar için internette fan-patch tabir edilen resmi olmayan yamaları arayınız.

xp yi karalama kampanyası. microsoft un kendi ürettiği şeyi karalama kampanyası. hem acınacak haldeler hem gülünecek haldeler. acıkcası bu böyle sürüp gidecek. ileriki sistemin adı windows ARTS olur ozaman bile XP yi karalamaya devam ederler. Öldüremicekler daha uzun yıllar XP yi. boşuna zaman harcıyorlar. Bill'cimmm yapamıcaksın 3 milyar dolar kar daha birkac sene hadi gülüm

Orta seviyede windows deneyimi olmuş bir kullanıcının bilmesi gereken en önemli şeylerden birisi windows a otomatik güncelleme yetkisini verilmemesi gerektiğidir.En basitinden yeniden başlatma gerektiren güncellemelerde saatlerce uğraştığınız işleriniz sil baştan yapmak zorunda kalıyorsunuz.Windowsun bu sinir bozucu özelliği yüzünden sabahlamak zorunda kaldığım olmuştur.Aslında windowsa suç bulan kişi bir bakıma haklı,güncelleme bittikten sonra "Windows Update güncelleme işlemini tamamlamıştır.Güncellemeler windows yeniden başladıktan sonra etkin olacaktır." şeklinde uyarı verip."Şimdi yeniden başlat",""x dakika/saat sonra yeniden başlat","yeniden başlatma" gibi seçenekler sunması ve yeniden başlatmayı seçince bu uyarının bir daha çıkmaması gerekir,ama bunu nedense hala neden eklemediklerini anlayamıyorum.Ama tabi bununda çaresi var(googleda arayın:Windows’da Güncelleme Sonrası Çıkan “Yeniden Başlat” Uyarısını Kapatmak).

ben xp3 ten xp2 ye geri dönecem ne yapabilirim. bana yardımcı olun yoksa kafayı yiyecem tşk ederim.

Ya arkadaşlar sizin için söylemesi kolay.Adam gayet haklı bir şekilde dava açmış.
Adam windowstan anlamıyor olabilir.Orta seviye değil giriş seviyesi olabilir.
Sen de Photoshop'ta iki saat resim düzenle,sonra windows reset atsın, seni de göreyim küfürün allahını edersin.

Aslında MS'in kullanıcılara çoğu şeyi zorla kabul ettirmek istemesi, MS'in en büyük kabahatidir. Tekelci suçunun yüklenmesinin sebeplerinden biride bu değil mi zaten?

evet şu an benim pc güncellemeyi bitirdi yaklaşık 11 dakika sürdü ve bir pencerede yükle dedi yükledim ve bilgisayarı yeniden balatmadan çalışmalarınızı kaydediniz uyarısı çıktı bencede adam yalan söylüyor
yada ayarlarını tam yapmamış ola bilir birde madem bu kadar bir şahsi çalışma yapacak neden interneti açık tutsunki aynı anda ben bunuda anlamadım eğer bir resim çalışması yapcaksam yada program indirceksem önce internet işini bitiririm sonra kapatıp yapacağım işe adapte olurum yoksa zırtpırt msn e cevap vermekten işimizi yapamaz oluyoz aynı anda her işi yapayım derken pc yi zorluyorsunuz hdd nin okuması da o kadar artacağından bi onu bi onu sonrada bat sectör iletisi yada küt reset herşey bilinçli olursa her zaman kazanırsınız yoksa çalışmalarınız ın hepsi buhar olur uçuşur ...
deneyimlerimin sonunda bunları öğrendim ya siz selamlar saygılar

daha once guncellendikten sonra sistem 5 dk sonra kapanacak uyarisi veriyordu dunku guncellemeden sonra daha onceki guncellemelerin aksine bu sefer guncelleme islemleri tamamlandiktan sonra bilgisayar yeniden baslatilsin mi diye uyari mesaji verdi

Aynı uyarı bende de vardı.. virüs falandir dedim birşey yapmadım.
bugünde xp den usb ile win7 ultimate kurdum gerçekten rahatım ve süper.
mic. helal olsun arada çalışıo :)

Bu arada arkadaşlar vista'nın güncellemeleri yaparken hepsini indirdiğini ama bazılarının bağımlılığından dolayı, kullanıcıya sormadan makineyi kapattığını aklınızda bulundurunuz. Bu durum SP'lerde geçerli değil tecrübe ettiğim kadarıyla.

hic bir update oto baslamaz salliyor cogunuz 2001 den beri xp kullaniyorsunuz sistemin sizden habersiz yeniden basladigini ne zaman gördünüz ?
Ayrica elamand avg var resimde ve kesinlikle eminimi avg tarafindan olmus bir sey o.

Aynı olay bende oluyor ve aynı iletiyi bende sık sık almaya başladım windows un bu haltı yiyeceğini sanmam ben güçlü bir virüsten şüpheleniyorum, Şöyleki; siz bilgisayar başından kalktıktan sonra, ekran koruyucu devreye giriyor ve bu arka planda her ne halt ediyorsa bilmiyorum, bunu çaktırmadan halledip, "bilgisayarını yeniden başlattım" diyor (!) AMA bilgisayarın yeniden başlatıldığı falan hikaye tabiiki. Hani bildiğimiz ;yeniden başlarken "bip" sesi falan yok ortada. kısacası sen bilg. dokunmadığında oluyor bütün bunlar. yani adam senin oradan kalkmanı bekliyor ve işini hallediyor. Öyle bildiğimiz güncelleme penceresi falan da yok ortada.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir