Windows XP ilk kez bu kadar yalnız kaldı!

Windows XP, artık ölme zamanının geldiğini ilk kez bu kadar net hissetmiş olmalı!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP bu kez yamalanmadı!

Microsoft, 1 Mayıs'ta Internet Explorer için sunduğu bir yamayı, sadece yeni Windows'lara değil, destek süresi tamamlanan Windows XP'ye de sunmuştu.

Microsoft'un henüz yayınladığı yamalar ise, bu kez beklendiği gibi Windows XP'yi dışarıda bıraktı. Windows Vista, 7, 8 ve 8.1, aylık "Salı" yamalarını alırlarken Windows XP, 8 Nisan'da desteği sona erdiğinden bu yana ilk kez yamasız kaldı. Microsoft, yaptığı bir açıklamada geçen haftalarda yayınlanan yamaya rağmen durumun artık böyle olacağını vurguladı.

Microsoft'tan Brandon LeBlanc, blog gönderisinde son XP yamasının yayınlamasının bir istisna olduğunu, Windows XP'nin desteğinin bittiğini hatırlattı.

Windows XP artık güvenlik yaması almayacak olsa da, Windows 7'nin arkasında, Windows Vista, 8 ve 8.1'in çok önünde dünyanın en çok kullanılan ikinci işletim sistemi olmaya devam ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

İnternet baglantisi olmayanlar bana göre ilk hali ile kullanabilir

Xp artık çok yaşlanmıştı yeni teknolojiler varken xp bağlı kalmak iyi degil. Evet eski sistemlere yeni yazılım yüklemek olmuyor sistem gereksinimleri çok fazla xp'ye göre ...

''Microsoft, kullanıcı alışkanlıklarına ZORBACA hükmetmeye mi çalışıyor ? Yoksa sadece zannettiğimiz kadar akıllı insanlar değiller mi? Her iki durumda vahim... Eğer ZORBA değil ise verecekleri çok basit bir kararla tüm inatçı XP cileri kazanabilirler. Yapılması gereken çok basit : Windows Klasik Stil seçeneğini çıkardıkları her yeni sürüme eklemeleri. İşte bu kadar basit. Ben, gittiği yere kadar XP kullanmaya devam edeceğim. Güvenlik gerektiren işlerimi Linux Zorin ile hallediyorum. Geri kalan şeylerde XP yeterli oluyor. Neden tekrar para ödemek isteyeyim? Ben manyakmıyım ?'' dedi kullanıcıyım ama para bende diyen adam...

Microsoft şunu anlamıyor " Ben zaten senin güncellemelerini yüklemiyorum ki ! Bilgisayarım eski model buna yeni işletim sistemini alsam da ya desteklemeyecek ya da kasılıp duracak. Bilgisayarım çalıştığı sürece ben istesem de istemesem de xp kullanmak zorundayım" anla be microsoft.

@15 May 2014 14:39 mazeret bu mu? LinuXMint xfce yada mate kur farkı yaşa...

Bu zamana kadar xp kullanıp güncelleme yükleyen görmedim.

Oh kurtulduk yamuk xp den

bu kaçıncı darbe :D

maddi olanaksızlık ve eksik bilgi yüzünden xp kullanımı fazla..olay budur

@15 May 2014 15:47 daha ironik bir yazı olamazdı!

Internet Explorer kullanmayıveririz olur biter

Microsoft'un sevmeyeceği eşşeğin ününe ot koymayacağını düşündüğüm için son yamayıda yüklememiştim zaten :) vardır işin içinde bir iş.

Sevgili Chip! Öyle bir başlık atmışsınızki, yani bunu hiç bilmiyorduk. Şu win8i öve öve bitiremediniz. Hackerlerin göz odağı olmuş bir işletim sistemine herkesi yönlendiriyorsunuz. Microsoft'ta amma abarttı, sanki windowsu sadece onun yamalarıyla koruyorduk, antiviruslerin hiçbir yeri yoktu. zaten yama çıkartıyorda ne oluyor, bir tarafı kapatayım derken, başka sorunların kapısını açıyor.

Apple bilgisayar kullanıcıları bilirler, GENELDE yeni bir Mac alındığında içinden işletim sistemi CD'si çıkar. Ancak yeni bir versiyon Mac OS X almak isterseniz ücretini ödersiniz. Neden her Windows kopyası ücretli? Her yeni laptop ya da masaüstü aldığımızda üzerinde yüklü gelen OEM sürünler bile ücretli, sadece bilgisayarın fiyatına dahil olduğu için çoğu kullanıcı farkına varmıyor olabilir... Ayrıca bana her sene yeni bir versiyon çıkarıp fahiş fiyattan Windows xx Pro, Ultimate vs satacağına adam gibi bir sistem yapıp bir kez satsan ve sürekli destek sağlasan korsan kullanıcı sayısını bir hayli düşürmüş olursun. Daha stabil, daha kullanımı kolay, her donanımla olabildiğince sorunsuz çalışan bir versiyon çıkarın. Ya da, elinizi taşın altına koyun ve yeni bir kernel üzerinde çalışın. Birkaç yılınızı alabilir belki, ama sağlam temelleri olan bir windows ortaya çıkarın. Onca parayı biraz Ar-Ge bölümünde harcayın...

Xp kasmıyor ondan kullanıyorum.. belki ilerde 7 kullanırım.. ancak asla 8 kullanmayacağım.. o ruhsuz kutuları görmek dahi istemiyorum..

bende ne 7 nede 8 64B kasmıyor ama ikisinide kullanmıyorum...

Sen de yorum yaz