Windows XP meydan okuyor!

Kısa süre sonra fişi çekilecek de olsa, kullanıcıların Windows XP'yi terk etmeye niyeti yok!

Windows XP meydan okuyor!

Kısa süre sonra kaderine terk edilecek olan işletim sistemi Windows XP'nin pazar araştırmalarında hala büyüyor olması, herkesi şaşırtıyor.

12 yaşında olan ve yaratıcısı Microsoft'un artık kurtulmak istediği ama kullanıcıların son derece memnun olduğu, gelmiş geçmiş en başarılı Microsoft işletim sistemi olarak görülen Windows XP'nin  bir ay önceki pazar payı yüzde 29.30 iken, Şubat ayında yeni kullanıcılar kazanarak yüzde 29.53 paya erişmesi, kullanıcıların henüz ondan vazgeçmeye hazır olmadığını ortaya koyuyor.

Net Applications'ın yaptığı çalışmaya göre, 8 Nisan'da Microsoft'un desteğini kaybedecek olan Windows XP'nin aksine, Microsoft'un son gözdesi Windows 8.1, ücretsiz bir güncelleme olmasına rağmen bir türlü istenen çıkışı yakalayamıyor. Ocak ayında yüzde 3.9 olan pazar payının şubatta sadece yüzde 4.3'e çıkması da Microsoft için bir hayal kırıklığı. Zaten, bu hayal kırıklığının Steve Ballmer'ın uzun süredir oturduğu CEO koltuğunu bırakarak emekli olmasına ve şirketi yeni CEO'ya devretmesine neden olduğunu biliyoruz.

Microsoft'un şimdilik en çok kullanılan işletim sistemi, yüzde 47.3 pazar payına sahip olan Windows 7 olarak görünüyor. Ocak ayından bu yana onun pazar payında da yüzde 0.1 oranında bir düşüş yaşanmış ama bu çok önemli bir rakam değil.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Windows 8 sizce daha mı güvenli? O halde "Hükümet, Tarikatlar ve Windows" başlıklı yazımı okuyun!..

bu Çöpü haber yapmaktan ne zaman vazgeÇeceksiniz?

hahaahha . xp ölürmü yaa.

şuursuz gerzomatlıkta son nokta... xp....

aslında xp de artış yok. vista dan yapılan geçişler nedeniyle xp,7 ve 8 in oranları artıyor.

Adam p4, caleron, athlon işlemcili 512 mb ramli 10 yıllık ekran kartı ya var ya yok bırakın xp kullansın. Zaten i5 i7 fx ailesi adam gibi ram ekran kartı olan adam xp kullanmıyor 7 8 kullanıyor.

Takılan donanım çalıştığı ve iş gördüğü sürece XP'nin ölmesi zor.

ofisdeki 6 eski donanım pc var. bütün işleri de görüyor. önce eski donanımlara destek versinler sonra XP yi öldürmek için yola düşsünler.

eski 64 bit işlemcilerde olmayan CMPXCHG16b bileşeni yüzünden zaten windows 8 yüklemek birçok kullanıcı için imkansız. birçok pentium dual core işlemciler ise halihazırda windows 7'yi bile desteklemiyor. MİCROSOFT BİR TARAFINI YIRTSA BİLE kullanıcılara xp'yi bıraktırmak imkansız. daha doğrusu kullanıcılar değilde eski DONANIMLAR XP'yi bırakmıyor desek daha doğru olurdu.

XP sp3'den sonra çoğu kişi güncelleme yüklemiyor ki piyasada free olarak kaliteli güvenlik yazımları var. MS korkutmak yerine güldürüyor.:)) XP'ye USB3 desteği ver madem millet flaş ve USB diske zahmetsizce XP yüklesin el altında hazır bulursun...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir