Windows XP'nin ömrü henüz bitmedi; ama...

Windows 7 geliyor ama bu Windows XP'nin sonu demek değil. Peki ama XP'nin ne kadar ömrü kaldı?

  • Ali Güngör
Windows XP'nin ömrü henüz bitmedi; ama...
8 yıllık emektar, emekliye ayrılıyor

Endüstri analizcilerine göre Windows XP'nin pazar hakimiyeti sonun başlangıcında. Şirketler Windows 7'ye geçiş hazırlığındalar.

Elbette bu geçiş bir gecede yaşanmayacak. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Windows XP'den Windows 7'ye geçiş süreci bir yılı bulacak; yani XP'nin en azından 1 yıl daha ömrü var. Bu 8 yıllık işletim sistemiyle işlerini yürütmeye alışmış olanların zaten bir anda geçmesi beklenemezdi. Bu geçişin neden bir yıl alacağı sorusunu ise yine endüstri analizcileri cevaplıyor.

Windows XP kabul etmek gerekiyor ki uyumluluk, güven ve istikrar sunarak 8 yıllık ömrü boyunca şirketler için neredeyse vazgeçilmez bir araç halini almıştı. Uzun süren ömrü, standartların çok sağlam bir şekilde oturmasına sebep oldu. Ticari PC'lerin yüzde 80'inin XP kullanması bunun açık bir göstergesi.

Bilişim uzmanlarının cevabı

Örnek bir araştırmada gelecekle ilgili kararları alan bilişim uzmanlarında 655'ine planları sorulduğunda, yüzde 66'sının Windows 7'ye geçişi planladığı ortaya çıktı. Bununla birlikte bu planların detayları çoğu firma için henüz kesinleşmiş değil.

Araştırmaların bir diğer sonucu ise yüzde 51'lik dev bir kitlenin bu geçişi 12 ay içerisinde tamamlayacağını, Windows 7'yi standart işletim sistemi olarak kullanmaya başlayacağını gösteriyor. Analizcilere göre şirketler, Windows 7'nin tüketiciler arasında yaygınlaşması ve popülerleşmesiyle birlikte çalışanlarından gelecek olan Windows 7'ye geçiş isteklerinin de artacağını göz önüne almalılar.

Windows XP'nin 1 yıl sonra tarih olmasını sağlayacak 5 önemli neden için galerimize buyurun...

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Nasıl olsa ucuzlayacak, ama eğer şimdiden fiyatını makul seviyeye çekerlerse Windows 7'ye geçiş süreci kat be kat kısa sürer.

Ben hala xp yi bırakmak için bir sebep göremiyorum.

Gelecek Windows 7'nin...

Bende vista var,hala xp kullanıyorum,Win 7 İlk servis paketi çıkana kadar,xp'yi kullanmaya devam edeceğim,servis paketi 1 yıldan önce çıkmaz,Fiyatların birazda olsa düşmesi olası,beklerim almak için

1 yıl sonra bile XP kullanılmaya devam edecektir, her ne kadar Microsoft destek vermesede..
benim hala Windows 2000 , hatta Windows98 kullanan tanıdıklarım var.
kullandıgınız sistem size yettigi ve işinizi gördüğü sürece değistirmek gerekmiyor. gerçi burasi Türkiye ve Türk insanı çok iştahlı :))
daha elindekini kullanmayı öğrenemeden bir üst modele geçme hastalığı ne yazık ki tedavi edilemez ...))

Yeni yazılım satmak için elinden geleni ardına koymayacaktır microsoft.
Xp den Güncelleme desteğini çektiğinde mecbur kalacak zaten şirketler win 7 ye geçmeye.

1 sene sonra bugüne randevu veriyorum.Bekleyelim ve görelim...

yav siz hala xp ci yorum yapıyorsunuz.kalkmışsınız xp şöyle,xp böyle.bana ne kardeşim.ayrıca vista yı bilgisayarlarından silip xp kuranlara acıyorum ve üzülüyorum.

Bana kalırsa xp saçma sapan bir hata.sadece.win 7 kat kat iyi xp denen meretten.vista sp2 de aynı şekilde.xp gibi yavaşlamıyorlar,garip hatalar vermiyor.şu ana kadar vista ve 7 ye hiç müdahale etmedim.çünkü yavaşlamıyorlar.xp yavaşlıyor ama.bir de xp buna rağmen dayanır diyen var ya...eskiden xp final(SP0) iken ne hatalıydı,değil mi?98 SE dayanır diyordunuz.şimdi?xp dayanır diyorsunuz.

Bunu o küçük,xp ci kafanıza yerleştirin,vista ve windows 7 nin çekirdeği ve temeli o lanet olası xp den daha sağlam.

Saygılar.

eger wın 7 hatalar gıderıldıyse vısta gıbı olduysa wın 7 kullanılabılır ama xp kadar hızlı olmadıgını gordum bence xp servıce pack lerı tekrar elden gecırseler daha ıı olur xp packsız cok hızlı bır sıstem pack yavaslamasına sebep olugunu goruyoruz zaten bıde su atı 1650 hper momery olayını kapatmak ıcın bı bıos guncellemesı cıkarsalar cok ıyı olucak konu ıle alakasız ama gercekten cok basımı agrıyor .ekran kartı almayı dusunen kısılerede kesınle hper memory turbo cacse gıbı ozellılerı bulunun ekran kartlarını almamaları ıcın uyarıyoyrum cok baslarını agrıtabılırler 199 fps ram takında 99 a dusuyor neyse bu konuya gırmıyım gırdım ama ıns guzel bır sekılde cıkmısımdır

allah aşkına xp mi kaldı artık hangi devirdeyiz ben vista kullanıyorum gayet mumnunum

Firmalarda halen xp kullanıldığına göre ve kullanılan yazılımlar win7 uyumlu olmadığından, donanımların uyumsuzluğundan-tüm pclerin tamamen yenilenmesi gerek-, ekstra maliyeti olacağından, wın7 uyumlu yazılımların azlığından ve pek + sı olmayan sistemin kullanılmayacağıdır.Wın7 de yapılabilen herşey xp de fazlasıyla yapılabilir.Bu durumda xp daha uzun yıllar ölmeyecektir.Ömrünü en az 5-10 yıl sonra tamamlar.o zaman kalbınızde yasatırsınız.

bazı arkadaşlar yazmış xp şöyle xp böyle xp tamamen sınıfında ve yılında tam bir efsane, zamanında xp kullanıp beğenmemeleri yok mu o ayrı bir değer vista da win 7 de denedim xp her kulanıcı ve her cihaz için kolay,kullanımı basit bir yazılım ama tamam gün geçtikce yani donanımlar yeni yazılımlar çıkıyor win7 gibi... bakın ben xp ile başladım xp yi değiştirmeyi birkaç yıl daha düşünmüyorum neden mi günümüz şartları için yeterli geliyor ne yani hacker mı yoksa nasa da mı çalışıyoruz tamam yeni yazılımlar uyumlu, şık ama ben herzaman ambalaja değil yapıtğı işe bakarım win 7 güzel kurdum denedim geçmeyi düşünüyorum ama şimdilik XP EFSANEDİNE DEVAM:))

o zaman sen de yap bi xp de görek

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play