Windows XP'nin sadece 500 günü kaldı

Windows XP hala ölüme direniyor ama 500 gün sonra yaşanacaklar, onun sonunu getirebilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Geri sayım başladı: XP için sadece 500 gün kaldı

Microsoft'un uzun ömürlü Windows XP işletim sistemi için verilen resmi destek, yaklaşık 500 gün sonra bitecek. Windows XP'nin kurumsal alanda bugün oldukça yüksek bir oranda kullanıldığı düşünülüyor. Microsoft, 2001'de çıkan işletim sisteminden hala geçiş yapmayan şirketleri ikna etmek için çeşitli kampanyalar düzenliyor ve zaman zaman onları uyarıyor. Ancak bu kez üçüncü parti bir şirket olan Camwood, Windows XP'nin 8 Nisan 2014'deki resmi desteğinin bitiş tarihine sadece 500 gün kaldığını söyledi.

Bir geri sayım kampanyası başlatan Camwood, Microsoft'a göre kurumların yüzde 50'sinin Windows 7 kullandığını, ancak diğer değerlendirmelere göre bunun çok daha düşük olabileceğini söylüyor. Şirketin yayınladığı basın bildirisinde şu sözler de yer aldı:

"Doğru rakam hangisi olursa olsun, geçiş yapması gereken dev sayıda şirket var. XP desteğinin sonu, potansiyel bir zaman bombası ve saat işliyor. Eski sistemlerin uyumsuzluk ve güvenlik sorunlarının giderek arttığı şu günlerde, şirketlerin verilerini koruyabilmek için geçiş yapmaları gerektiğini anlaması gerekiyor."

Nisan 2014'e geldiğimizde, Windows XP'nin kullanım oranının ne kadar gerilemiş olacağını bizler de merak ediyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 40 Yorum

hala ikspi denen zımbırtıyı kullanan pinti ve absürd insanlara acımaktan ve gülmekten başka bir şey yapamıyorum ne yazık ki....

@26 Kas 2012 13:13 yorumcu: sen ilkönce xp yazmayı öğren höbere..ha bana soracak olursan ben zaten win 8 kullanıyorum.kimseyi eleştirmeye hakkın yok isteyen istediğini kullanır.

@26 Kas 2012 13:13 Kimin ne kullandığından SANA NE!!! Çoluk çocuk bilgisayar dahisi olmuş

@26 Kas 2012 13:13 Şirketleri bir kenara bırakırsak, herkes donanımına uygun işletim isistemini kullanabilir. şimdi teknik desteği yok diye NT 4.0 kurup kullanamazmıyız? ayrıca herkesin teknik desteğe ihtiyacı da olmayabilir ki, eski sistemleri kullananların çoğunu bu kesim oluşturur. o yüzden bilgi sahibi olmadığınız konuları bilgi sahibi olanlara bırakın.

@26 Kas 2012 13:13 Arkadaş bu kadar eksi aldığına göre gerçekler bazılarının feci canını sıkmışa benziyor :=)

@26 Kas 2012 13:13 Pinti ve saçmalıkla ne ilgisi var, ben de bazen artık XP yerine yenilikleri daha iyi izleyebildiğim için Linux yüklediğim Pentium III bilgisayarımla uğraşmayı seviyorum. Esas, eski bir bilgisayara yeni bir işletim sistemi satın almak savurganlık ve saçmalık olur. İnsanlar doğrusunu yapıyorlar. Ters şeritte olan sensin.

o zımbırtı dediğin insanların bilgisayarda neler yapabileceğini gösteren ilk işletim sistemi insanların meraklı olmaması senin zoruna gidiyor olabilir ama XP gibi hala çok kullanılan bu işletim sistemi için zımbırtı gibi laflar bence saygısızca

Kırın zincirlerinizi ey XP hayranları. Değişim hoşunuza gidecek.

microsoft her sene bir işletim sistemi çıkartıp, diğerlerine olan desteğini keserse, o firma çoktan ölmüştür. Kimseyide zorla win 8 kullandırtamaz. Öncedende yukardaki gibi birçok haber çıktı.... Hepsi tarihin tozlu sayfalarına karışıp gitti.

sadece office ve erp paketi kullanan sirketerde XP bile belki fazla iken bunu degistirmek sacma oluyor. Kurumsallik ile moda arasinda ince bir cizgi vardir. Home User'lar bunu pek anlamazlar. Ayrica win 7/8 'e gecislerde eldeki ekipman da artik yetmeyebiliyor. Bu bile basit bir sebeptir kurumsal sirketlerde.

@26 Kas 2012 14:27 Elli yüz tane bilgisayarı olan firma XP işini görüyorsa neden yeni Windows'lara geçip para harcasın ki, bilgisayarları yenileyeceği zaman üzerinde o günkü Windows yüklü olarak alır, olur biter. Yoksa her yeni Windows'a para mı yeter?

sadece office ve erp paketi kullanan sirketerde XP bile belki fazla iken bunu degistirmek sacma oluyor. Kurumsallik ile moda arasinda ince bir cizgi vardir. Home User'lar bunu pek anlamazlar. Ayrica win 7/8 'e gecislerde eldeki ekipman da artik yetmeyebiliyor. Bu bile basit bir sebeptir kurumsal sirketlerde.

DEVLET OKULLARININ TAMAMI XP KULLANIYOR BİR ON YILDAHA XPİ KULLANIRLAR

sen başkasına acıyacağına önce xp yazmasını öğren. Türkçe okunduğu gibi yazılır ama ingilizce maalesef öyle değil.

Xp'de geç bile kalındı.Kullananların çoğunun da donanım ve program uyuşmazlığından yakınıyor.Xp ciler donanımını güncelleyip , programların en son sürümlerini kullandıklarında anlayacaklar ki daha iyi ve uyumsuz program , donanım olmadığını anlayacaklar.

sen sadece gül pampa, ama hiç durma, devir linux devridir...

@26 Kas 2012 15:27 linux çuların pampa kardeşliği borda da kendini gösteriyor

microsoftun bu tüketim çılgınlına kullanıcıları alet etme çabası....

sil baştan işletim sistemi yapıcaklarına xp yi geliştirseler daha iyi olmaz mıydı?

sil baştan işletim sistemi yapıcaklarına xp yi geliştirseler daha iyi olmaz mıydı?

@26 Kas 2012 15:50 zaten öyle yaptılar her seferinde sıfırdan sistem geliştirmek sana çok kolay gözüktü heralde. o öyle 3 yılda yapılacak iş değil

Belirli donanımlarda windows 7 ile sorun yaşanması, insanların vista yada xp'de kalmasına sebep olmakta. Örneğin windows 7 sebebi ile kuzey köprüsü yanan 2 adet notebook var elimde. Bilgisayarların hangi platform için üretildiği, hangi donanımın hangi platformu rahat kullanabildiği gibi standartlara bakarak uygulanan bir işletim sistemi daha verimli olmakta. Bu sebeple, daha eski ve hala kullanabilir olan bilgisayarların XP kullanması çok doğal ve hatta israfı engelleyen bir durum. Sırf win7 veya yeni nefes almaya başlayan win8'i kullanmak için yeni donanım almak gereksiz. Zamanında microsoft XP yi bizlere satarken, sizin verdiğiniz para ile doymayacağım, 10 yıl sonra sizden zorla bir daha para alacağım demediği için, desteğini çekmesi dev bir firma için utanç verici olmalı.

@26 Kas 2012 16:05 windows 7 ile sorun yaşayan donanım görmedim.. 2006dan kalan bilgisayarım windows 8i bile sorunsuz çalıştırırken ne bu telaş.

@26 Kas 2012 16:05 uzun uzun yazdığın ve bayağı bir saçmalardan seçme yaptığın yazının her tarafı yanlış dolu, açıkçası neresinden düzeltim bilemedim. neyse en azından bırak dağınık kalsın....

Windows 7 en iyisi

"sadece 500 gün"? 2 yıla yakın bi süre bu az bi süreye mi benziyo? o süre zarfında lys+ygs konuları iki defa bitirilir. beğenmemişlerse versinler o süreyi kullanalım.

ne olur ölmeeeeeeeeeeeeeeeeeee xp benim için hiçbir yazılım senin olduğun kadar önem arzetmedi

Bizim gibi üçüncü sınıf ülkelerde hala xp kullananlar ve bunu savunanlar var tam şaka gibi valla ya :)

Kurumsal bir firma ürettiklerinin kalitesi ile değil teknik destek vermeyeceğini açıklayıp dayatma yaparak ürünleri satmaya yelteniyorsa tehlike çanları çalıyor demektir. Bir sistem ne kadar büyürse o kadar hassaslaşır. Ekonomist ve bilişimci kimliğimin karşımından böyle net bir sonuç çıkıyor :)

Ben xp'yi sevmiyorum ama staj yaptıgım devlet hastahanesinin tüm makinaları xp.BELEK 512 -1GB işlemci Ya P4 yada celeron.Ne yaptıracaksınız yani komple kurumu bilgisayarları mı yenileteceksiniz? iş görüyor mu XP fazlasıyla.Ama ben isterimki linux dağıtımı kullanılsn kurumlarda

Bende yıllarca XP kullandım ve daha yeni yeni Windows 7 64 bit'e geçtim yeni PC topladım aynı zamanda oyuncuyumdur ve XP'e göre daha güvenli daha stabil çalışıyor ayrıca günümüzün oyunlarını directx 11'den faydalanarak oyunuyorum böylelikle yıllarca kullandığım XP'e elveda dedim.

Windows XP desteğine şu kadar gün kaldı haberide temcit pilavı olayına döndü yani!

@15:50 Sil bastan isletim sistemi yapmadilar zaten XP yi gelistirdiler... -_-

Linux kullananlar buna ancak guler :)

Forever XP mi? Yoksa For 500 days XP mi? Hı?

XP kullanan arkadaşlar destek sona erince Zorin OS Lite 6.1 sürümüne geçebilirler, Lubuntu 12.04 sürümünü kullandığı için beş yıl desteği var ve eski bilgisayarlarda çok hızlı çalışıyor, ofis işlemleri, video oynatma ve benzeri her türlü işlemin hepsini çok hızlı çalıştırıyor.

xp ve murat124 kullanan kaldı mı ki

benim için bir sorun yok 4 yıldır xpyi güncellemiyorum bile xpsini güncellemeyen cia da çalışmayan birisinin xpden kopmaması gerekir

Yeni Bilgisayar Alana Kadar Windows XP Akar Kafiyemi Oldu Ne ? Yıllar Önce Kullanılan P4leri Hala Kullanıyorum Ki Memnunum Üstüne En İyi Giden İşletim Sistemi Tabiki XP Lakin WİN8'e Geçişin Sebebi Güvenliği Veya Başka Bir Özelliği Olmayacak. Oyunların Desteği Ne Zaman XP'den Kalkar Ozaman XP Kullanım Oranı; WİN 7 Ve WİN 8 Üzerinde Bölünebilir.

Microsoft Para kazanmak için yapıyor bunu İnsanları zorla windows 7 ye geçirtiyorlar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play