Windows XP'nizi canladıracak 15 pratik ipucu!

Bir kenarda tozlanan Windows XP'li eski PC'nizi, bu basit ipuçlarıyla tekrar canlandırın!

  • Zeynel A. Öztürk

Birçoğumuzun evinin bir köşesinde kaderine terkettiğimiz, ana PC'miz çalışmadığında imdadımıza yetişecek eski bir PC vardır.

Bu eski PC'de muhtemelen Windows XP yüklüdür. Peki bu eski ve emektar bilgisayarınızı ayağa kaldırmaya ve tekrar işe yarar hale getirmeye ne dersiniz? Makalemizde eski XP makinenizi hayata döndürecek 15 ipucunu sizlerle paylaşacağız.

Eğer hazırsanız, XP'li makinenizi tekrar canlandırmanın yollarını aramaya sonraki sayfamızda başlayabiliriz.

Önemli not: İpuçlarımızın çoğunda Windows kayıt defterinde değişiklik yapmanız gerektiğinden sisteminizin tam bir yedeğini almak iyi bir fikir olabilir. Kayıt defterinde yapılacak yanlış değişiklikler Windows'unuzu çalışmaz hale getirebilir.

Geri dönüşüm kutusunu gizleyin

Geri dönüşüm kutusunu masaüstünüzüden kaldırabilirsiniz

1. Geri dönüşüm kutusunu kaldırın

Tamamen temiz bir masaüstüyle çalışmayı tercih ediyorsanız, küçük bir Kayıt defteri numarasıyla Geri dönüşüm kutunuzu gizleyebilirsiniz.

Başlat menüsünü açın, ve Çalıştır'a tıklayın. regedit yazın ve Tamam'a basın. Ardından aşağıdaki konuma gidin:

'HKEY_ LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Current Version\Explorer\HideDesktop Icons\NewStartPanel\'

Bir DWORD değeri oluşturun ve ona aşağıdaki ismi verin:

{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}

Bu değere çift tıklayın ve değerini '1' olarak değiştirin. Kayıt defteri düzenleyicisinden çıkın, masaüstünüzde boş bir alana sağ tıklayın ve 'Yenile'ye tıklayın. Geri dönüşüm kutusu masaüstünüzden kaybolacaktır.

Değeri '0' olarak değiştirerek istediğiniz zaman çöp kutunuzu geri getirebilirsiniz.

Araç çubuğu oluşturma, Grup İlkesi Düzenleyici

Türkçe adıyla Grup İlkesi Düzenleyicisi, sistem çapında birçok izni düzenlemenize izin veriyor

2. Kendi araç çubuğunuzu oluşturun

Hızlıca erişmek istediğiniz bir klasörü araç çubuğuna dönüştürebilirsiniz. Görev çubuğuna sağ tıklayın ve 'Araç çubukları | Yeni araç çubuğu'nu seçin. 'Yeni araç çubuğu' kutucuğu ekrana gelecektir.

Araç çubuğu olarak kullanmak istediğiniz öğeyi seçin. Gerekiyorsa 'Belgelerim' ve 'Bilgisayarım'a göz atarak istediğiniz klasörü bulun. Tamam'a bastığınızda yeni araç çubuğunuz, görev çubuğunda bir düğme olarak görünecektir.

3. Grup İlkesi Düzenleyici

Windows XP Profesyonel sürümü, Grup İlkesi Düzenleyicisi'iyle beraber geliyor. Bu güçlü araç, her hesabın sahip olduğu izinleri düzenlemenize izin veriyor.

Çalıştırmak için Başlat menüsü > çalıştır'a gidin ve gpedit.msc yazın. Sol taraftan 'Kullanıcı yapılandırması'nı genişletin. 'Yazılım ayarları', 'Windows ayarları' ve 'Yönetimsel şablonlar' adlı alt klasörler göreceksiniz.

Buradaki kullanışlı ayarlardan bir tanesi de diğer kullanıcıların ayarlarınızı değiştirmesine engel olan ayar. 'Denetim masasına erişimi yasakla'ya tıklayın ve etkinleştirin. 'Açıklama' sekmesinde ayar hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Başlat menüsü gecikmesi, otomatik çalıştırma

CD ve DVD'lerin sürücüye yerleştirildiğinde otomatik olarak çalışmasına engel olabilirsiniz

4. Başlat menüsü gecikmesini azaltın

Başlat menüsü öğeleri üzerine geldiğinizde Windows kısa bir süre bekler. Bunu bir kayıt defteri numarasıyla değiştirebilirsiniz.

Kayıt defteri düzenleyicisini açın ve aşağıdaki adrese gidin:

'HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop'

'MenuShowDelay' değerine çift tıklayın ve değeri varsayılan 400'den daha küçük bir sayı olarak ayarlayın.

5. Diskler için otomatik çalıştırmayı kapat

CD ve DVD'lerinizi sürücünüze yerleştirdiğinizde otomatik olarak çalışmasını istemiyorsanız, aşağıdaki kayıt defteri anahtarını değiştirerek bunu yapabilirsiniz:

'HKEY_LOCAL_ MACHINE\SYSTEM\Current ControlSet\Services\Cdrom'

'AutoRun' Dword değerine çift tıklayın ve 0 olarak değiştirin. Geri almak içinse değeri '1' olarak değiştirmeniz yeterli.

Menü animasyonları, kilitlenme bekleme süresi

6. Menü animasyonlarını kapatın

Windows XP'de daha hızlı bir gezinti için animasyonlu menüleri devre dışı bırakabilirsiniz. Kayıt defterinde 'HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop' anahtarını açın ve 'MinAnimate' adında bir dizi değeri oluşturun ve değer olarak '0' verin. Menü animasyonlarını geri getirmek için bu değeri silin.

7. Kilitlenme süresini düşürün

Windows kapatılırken kilitlenmiş programların düzgün bir şekilde kapanmasını varsayılan olarak 5 saniye bekler. Bu süreyi bir kayıt defteri değişikliği ile düzenleyebilirsiniz.

Kayıt defterinde 'HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop'a gidin ve 'HungApp Timeout' dizi değerine çift tıklayın (Vista'da bu değeri oluşturmanız gerekecektir). Yazacağınız rakam milisayine cinsindendir. Varsayılan değer olan 5.000'den daha küçük bir sayı yazarak bekleme süresini düşürün.

Simge metinlerini kaldırın, sesi kapatın

8. Simge metinlerini kaldırın

Masaüstünüzdeki simgelerin altında bulunan metinleri kaldırmanız ve simgelerin kendini anlatmasını sağlamanız mümkün. Bir masaüstü kısayolunun adını bir boşluk olarak yeniden adlandırmanıza izin verilmiyor.

Ancak klavyede Alt tuşunda basılı tutarak nümerik klavyeden 255 yazdığınızda Windows XP bunu kabul ediyor. Birden çok isimsiz kısayol oluşturmak istiyorsanız, kısayolların aynı isme sahip olmaması için farklı sayıda boşluklar kullanmalısınız.

9. PC'nizin sesini kapatan bir kısayol oluşturun

Nircmd adlı küçük aracı indirerek PC'nizin sesini kapatıp açan bir kısayol oluşturabilirsiniz.

Dosyayı indirdikten sonra içeriğini 'Belgelerim'e çıkartın. Masaüstüne sağ tıklayın ve Yeni > Kısayol'a tıklayın. Aşağıdaki kısayol konumunu girin:

"C:\Documents and Settings\İsminiz\Belgelerim\nircmd\nircmd.exe" mutesysvolume 2.

Konumun, nircmd.exe dosyasını çıkarttığınız klasöre işaret ettiğinden emin olun. Kısayolun adını örneğin 'sesi aç_kapat' olarak değiştirin. Artık kısayola çift tıklayarak sesi kapatabilir ve yine çift tıklayarak sesi açabilirsiniz.

'Birlikte aç' listesi, doğru dosya sıralaması

İstemediğiniz programları 'Birlikte aç' listesinden kaldırabilirsiniz.

10. 'Birlikte aç' listesinden programları kaldırın

Tanınmayan bir dosyayı açmak istediğinizde 'Birlikte aç' listesinde beliren programları kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Kayıt defteri düzenleyicisini açın ve HKEY_ CLASSES_ROOT\Applications'a gidin. Burada PC'nizde yüklü programları alt anahtarlar olarak göreceksiniz. Listede görünmesini istemediğiniz bir programı seçin ve sağ tarafta boş bir yere sağ tıklayın.

Yeni > Dizi değeri'ni seçin ve 'NoOpenWith' olarak adlandırın. Bu program artık Birlikte Aç listesinde görünmeyecek.

11. Doğru dosya sıralama

Windows Gezgininde varsayılan sıralamada '2.jpg' adındaki bir dosya, '20.jpg'den sonra gelecektir. Birçok kullanıcı bunun çözümünü tek haneli sayılara bir sıfırla başlayarak buluyor ancak Windows'un davranışını kayıt defterinden değiştirmeniz de mümkün.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explore kayıt defteri anahtarına gidin. Yeni bir Dword değeri oluşturun ve adını 'NoStrCmpLogical' olarak değiştirin. Ardından sağ tıklayın ve değerini 1 olarak değiştirin.

'Buraya kopyala' öğesi, hoşgeldin ekranını atlama

'Hoşgeldiniz' ekranını atlayarak direkt olarak masaüstünüzün yüklenmesini sağlayabilirsiniz

12. Yeni 'Buraya kopyala' anahtarı ekleyin

Sağ tuş işlev menülerine bir 'Buraya kopyala' seçeneği ekleyerek kopyalama işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz. Kayıt defteri düzenleyicisinde şu konuma göz atın:

'HKEY_CLASSES_ ROOT\AllFilesystemObjects \shellex\ContextMenuHandlers'

'Buraya kopyala...' adında yeni bir anahtar oluşturun. Varsayılan dizi değerine çift tıklayın ve değeri aşağıdaki değerle değiştirin:

{C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

Taşımak için ise 'Buraya taşı...' adında bir anahtar oluşturarak varayılan dizi değeri olarak {C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13} yazın.

13. Hoşgeldin ekranını atlayın

Windows'a otomatik olarak oturum açılmasını sağlayarak oturum açma ekranını atlayabilirsiniz. Bunun için 'Başlat > Çalıştır'a tıklayın, userpasswords2 yazın ve Tamam'a tıklayın.

'Kullanıcılar bu bilgisayarı kullanmak için bir kullanıcı adı ve parola girmelidir' kutucuğunun işaretini kaldırın ve Tamam'a tıklayın. PC'nizi yeniden başlattığınızda direkt olarak masaüstünüz açılacaktır.

Kısayol tuşları, tüm isteklere 'hayır' deyin

Hayır'a basarken Shift tuşunda basılı tutarsanız, 'Tümüne Hayır' cevabını vermiş olacaksınız

14. Kısayol tuşlarını gösterin

Windows XP'de bir menü veya pencere açtığınızda, Alt tuşuna bir kez basarak hangi kısayol tuşlarını kullanabileceğinizi görebilirsiniz (Menü öğelerinin altında kısayol harfin altı çizilir).

Bu alt çizgilerin her zaman görünmesini sağlayabilirsiniz. Denetim masası > Masaüstü > Görünüm'e gidin ve 'Etkiler' düğmesine basın. 'Alt tuşuna basana kadar klavye dolaşımı için kısayolları gösterme' seçeneğinin işaretini kaldırın. İki kez Tamam'a basın.

15. Tüm isteklere hayır deyin

Bir grup dosyayı taşırken veya kopyalarken bazen 'Evet' veya 'Tümüne evet' şeklinde bir cevap vermeniz gerekir.

Fakat 'Tümüne hayır' demek istiyorsanız ne yapmalısınız? Görünürde bir seçenek olmasa da 'Hayır'a tıklarken Shift'te basılı tutarsanız 'Tümüne hayır' demiş olacaksınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

bende MenuShowDelay dosyası yokk

XP öldü artık.

off of ben tozlanmış dediğinizi kullanıom kasımda 7. senesine basan bir Casper

Efsane sistem. Bence Windows 7 bunun yanında halt etmiş. Tekrar kurasım geliyor.

xp öldü diyorsunuz ama dünyanın %60 dan fazlası xp kullanıyor.....
xp sp4 çıkartırlarsa hiç şaşırmam..........
dünyada xp kullanım oranı %5 lere ancak 2020 li yıllardan sonra düşerse hiç şaşırmam.....
2014 nisan yada temmuza kadar xp sp3 desteği devam ediyor.....
xp sp4 çıkarsa bu destek 2018 e kadar devam eder........
çıkmazsa microsoft desteği uzatmak zorunda kalacak....... çünkü 2014 tede dünyanın %35-40 ı xp kullanırsa hiç şaşırmam.....
neden xp kullanılıyor çünkü bir çok kurum kuruluş donanım değiştirmenin maaliyetli olduğunu bildiğinden windows 7 ye geçmiyor... bir çok kurumun bilgisayarları hala 2005-2006 -2007 den kalma........ yeni pclerdede maliyeti azaltmak için adam elindeki xp yi kullanıyor...... sen olsan bir kurumdaki 10 bin bilgisayara windows 7 alırmıydın? adamın elinde hala desteği olan xp sp3 varken böyle kurumlar için windows 7 almak hem külfet hemde aptallıktır........
Turkiyenin hala %70 den fazlası xp kullanıyor...... abdde bile nufusun büyük bölümü xp kullanırken xp ölmez arkadaşlar.......
bide işin içine korsan xp olaylarıda girdiğinden bu dünyadaki oranlar anormal dolayı artacaktır......
devlet kurumlarının windows 7 ye geçmesi çok yanlış.... hele hele pcyi bu tür kurumlarda sadece veri girişi ve yazcıdan çıktı almak için kullanıyorsanız windows 7 ye sadece bu şeyler için geçmek doğrumu?
kimbilir bu yeni çıkan işletim sistemleri yüzünden devlete ne kadar gereksiz harcama yaptırılmıştır......
eğer devlet kurumları windows 7 ye geçtiyse eski orjinal windows xp lisansını yazılım devir sözleşmesiyle microsoftun izniyle Türk halkına bedava devretsin..... nasılsa windows 7 alınmış..... ama eğer siz bir yazıcı çıktısı için windows 7 ultimate almışsanız devlet kurumlarına tam bir vurgun olmuştur derim......
benim günahsız soyulan halkımdan bu yüzden fazladan vergi çıkmıştır......
savcılık araştırma yapsın bakalım devlet kurumlarına windows 7 ultimate mi alınmış home premium almak varken........
ultimate gibi yazılımlar sadece gerçektende kolaylık sağlanan yerlerde kullanılmalıdır...... mesela mit te kullnılabilir,yada ordu istihbaratta yada tubitakta...vb ama siz tutunda vezne de çalışan bir bilgisayara ultimate alırsanız gitti ülkemin kaynağı......
maalesef ülkemde işletim sistemi alırken ne devletin kurumları bilinçli nede insanımız......... sadece gösteriş olsun diye ultimate alınırmı yahu............
yazık günah yahu............
ben windows 7 alsam ultimate almam home premium box alırım......
neden box çünkü hem 32 bit hemde 64 bit windows 7 yi bünyesinde barındırıyor.........
benim 32 bit sisteme kurardım...... 64 bite geçince sistem değiştirdiğinizde box olduğu için oem dekiler gibi lisans geçersiz uyarısı almazsınız box sürümlerde........ bence microsost oem sürümleri kaldırmalıdır....... oemler sadece bilgisayar satan yerlerdeki
laptoplara verilmeli ve kurulmalıdır.......
box almazsanız oem alırsanız yeni pc değiştirdiğinizde oem yazılımınız elinizde patlar......... (birden toptan bütün parçaları değiştirirseniz tabiki)
oem yazılımda aynı anda 1-2 parça değiştirebiliyorsunuz ama aynı anda bütün parçaları değiştirirseniz tüm sistem değişmiş gibi kabul ediyor microsoft ve yazılım iptal oluyor........ ve lisans geçirsiz oluyor.......
ben bir microsoft üyesi olarak microsoftun bilgisi dahilinde sistemdeki anakart yanınca mecburen parça değişikliği yapmak zorunda kaldım........
ama microsoft benim telefon numaramdan ip den ve donanım seri numaralarından beni tanıdığı için benim xp home sürümünü hemen tanıyor....... ve benim kullandığımı biliyorlar.... ve seriali başkası kullanmaya kalkarsa hemen polise bilgi ulaşıyor....... ve microsoft seriali kullanan kişiyi takip edebiliyor.........
siz siz olun başkasının orjinal keylerini sakın kullanmayınız....... buna orjinal oyunlar anti virüs programları dvbviewer gibi programlarda buna dahil........ yakalanırsanız en az 10 sene hapis cezası yersiniz..... (hırsızlık+bilişim suçu+dolandırıcılık cezaları toplamı+meskene tecavüz)
bu yüzden yazılım korsanlığına hayır..........

Windows XP'nin Şu An'a Kadar Yaşamasının Sırrı Windows Vista'da Gizli Ama Windows XP'den Vazgeçmem Biraz Zor

turbocat

aynen katılıyorum kardes

Ben Win7 kullanıyordum özledim kurdum xp mi memnunum ve hiç 7 ye geçme niyetim yok... Amd phenomx4 2.2 ghz 4gb ddr3 Ram Zotac9600gt Ekran kartı 320gb hdd :))

yenisi varken eskisini kullanmaya ne gerek var o zaman gidin ms-dos kullanın

Tozlanan Windows Xp Diye Bir Başlık Atılması yanlış olmuş bence
Çünkü Türkiye'de En Çok Kullanılan İşletim Sistemi Xp

hepsini denedim ama xp üzerine tanımıyorum. vazgeçmem

Sisteminize ve kendinize yazık ediyorsunuz.

Hortlatmayın XP ' yi artık kardeşim yeter yahu (:

Xp'yi kötülemekten daha saçma ve gereksiz bir iş görmedim. Kardeşim eskiden Windows 7 mi vardı ya da Vista mı vardı? Hepimiz Xp kullanmıyormuyduk? Hala da dünyanın neredeyse yarısı Xp kullanmıyor mu? Xp eski değil mi? ee daha ne... Bunlar Xp'nin kötü olduğu anlamına gelmez. İsteyen kullanır isteyen çöpe atar, buna kimsenin karışmaya hakkı yok.

Arkadaşlar windows 7 nin performansı xp ye oranla gerçekten daha iyi bunu artık kabullenin

Sizler win98'den direk vista veya win7 mi geçtiginizi sanıyorsunuz sizlerde xp kullandınız.İlk çıktıgında ayıya bayıla kullandınız.Şimdi eski emektarınızı kötülemeyin.......

Windows 7'nin xp'ye göre hızı daha mı iyi? ben şu an win7 starter'lı net bilgisayarı(netbook) kullanıyorum ve Xp'de ilk gözüme batan, HD videoları media player dışında başka bir programda oynatırken win 7'de takılmalar oluyor. Haliyle alt yazı desteği olan bir programda oynatma ihtiyacı olduğu için... Ama sırf windows gezgini yardımcıları için bile (dosya türlerine göre filtreleme ve sıralama yapabilen özellik) bu sistem kullanılır. Tabi birçok gereksiz servisini de devre dışı bırakmanız şart... Başarım (Performans), olmazsa olmaz olan Fiyat/Başarım çoklumedya sistemleri için gerekli olduğu için, kesinlikle Xp'yi öneririm, directx11 gibi ağır bir makyaja ihtiyacınız yoksa, İngilizce 64 bit XP kullanın (Türkçe Xp, GFWL oyunlarında yaması olmadığı için sorun çıkartıyor). Muzo85

XP'yi unutun o çöpü... boşaltın çöp kutusunu artık desteklenmiyor tarih oldu

xp hiç bir zaman tozlanmadı tozlanmayacakta

Win7 'ye tam anlamıyla geçtiğimden bu yana çok rahatım. Bir daha da dönmem xp ye heralde :)

bu userpasswords2 diye bişeyi kabul etmiyor

bu userpasswords2 diye bişeyi kabul etmiyor

" control userpasswords2 " olmalı

xp gibi pırogrammı var vin 7 dahamı iyi dalgamı geciyon vinyedide cpu nabak sonra konuş başkalarınında aklını celme

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play