Windows XP ölmüyor ama...

"Sonuna kadar Windows XP" diyenler... Bu haberimizi okuyun ve bir kez daha düşünün!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP ölmüyor ama...

8 Nisan 2013 tarihi, Microsoft'un Windows XP için verdiği "genişletilmiş desteğin" bitmesine sadece 1 sene kaldığı anlamına geliyor. Bunun anlamı, Windows XP'den Windows 7 veya 8'e geçiş işlemlerine hala başlamayan şirketlerin kendilerini riske attıkları.

1E'nin belirli sayıda şirkette yaptığı ankete dayalı raporuna göre, şirketlerin çeyreğinden azı yükseltme işlemlerini tamamlamak üzere. Şirketlerin yarısından azı ise yükseltme işlemlerinin devam ettiğini söylüyor. Bu ise yükseltme işleminin zamanında tamamlanmaması halinde IT departmanının üstüne binecek yeni bir sorumluluk demek. 1E, geçiş için sadece 1 yıl kaldığını ve kısa bir süre içinde ek IT desteği için yüksek bir maliyete katlanmak gerekebileceğini söyleyerek şirketleri uyarıyor.

1E CEO'su Sumir Karayi, geçiş işlemine henüz başlamamış olan kuruluşların işlerini Microsoft'un zaman sınırından önce tamamlama ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor.

"Göç hizmetleri şirketi" Camwood'un CEO'su Adrian Foxall da şirketlerin Windows XP'nin bitişine pek kulak asmadıklarını, ancak kendisini riske atmak istemeyen şirketlerin geleceği düşünmeleri gerektiğini söylüyor

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

windows xp`yi yıpratma haberlerinden vazgeçin bizleri windows xp`den koparamayacaksınız, windows xp kullanım oranı %38 filan değil çok daha fazla nereye baksam millet hep windows xp kullanıyor hatta adamın biri aldığı yepyeni dizüstünde bile windows 7`yi silip windows xp kurmuştu!

@08 Nis 2013 13:38 Sence artık çağa ayak uydurma zamanı gelmedi mi ! Bence geldide geçiyor :) Forever >>> Windows 7 <<<

@08 Nis 2013 13:38 Hepinizin beyni Xp gibi eskimiş

@08 Nis 2013 20:15 sırf kendine övüldüğü için windows 7`yi iyi zanneden cahikl olmaktan iyidir. gelmişsin senin beynin söyle diye bana hakaret ediyorsun ama windows 7 yapıp windows xpnin yapamayacağı birşey söyle desem öyle kalacaksın! elalemin firması için milletle kavga etmeye millete hakaret etmeye ne meraklısınız! ayrıca ben windows xp kullanıyorum size ne sizi ne ilgilendirir ki size hesap verme zorunluluğum mu var? senin uygun gördüğün işletim sistemini kullanmak zorunluluğum mu var? benim windows xp kullanmam sizi birşeyde mağdur ediyor mu? eee daha ne? istersem windows 1 kullanırım size ne yahu! fanlığı bırakın bugüne kadar fanlıkla birşey elde edebilen olmamıştır boşa zaman israfı gerçi siz sırf size övülüyor diye windows 7`yi iyi bir işletim sistemi zannediyorsunuz ya!

@09 Nis 2013 02:45 Çünkü windows 7 iyi bir işletim sistemi :)

devlet dairelerinin tamamında xp var 7' ye geçtiklerinde büyük bir masraf harcanacak amaan neyse ki paralar bizden sömürülüyor uyumaya devam :)

Windows 3.1 4ever...

Windows xp zaten yavaş onun yerine windows 7 veya windows 8 geçin kurtulun bitsin bu iş.

@08 Nis 2013 13:56 xp nin yavaş olduğunu söylediğine göre bilgisayardan anlamadığın çok açık...

hakketen ölmesimi daha bu xp ya

Bir öldüremediniz şu XP yi arkadaş. Hergün yeni bir XP ölüyor haberi

@08 Nis 2013 14:27 windows 7 %35`i aşamadı windows xp`yi %60`dan aşağıya çekemediler, anla işte!

xp ölmez oyunda en hızlı ve bana göre en iyi işletim sistemi

xp ölmez oyunda en hızlı ve bana göre en iyi işletim sistemi

Sumir Karayi, biraz da bize XP'den Win7'ye veya Win8'e geçiş işlemlerinin şirketlere olan maliyetinden bahsetsin de görelim! Hadi bir kere daha geçişi sağladınız diyelim. Peki yakında ücretsiz Desktop Android OS geldiğinde ne olacak? Herkes otursun bence bunu düşünsün!...

ARTIK GEBERSİN YETER :-{"

ya sizi xp ciler onda artık oyun oynanırmış firmalar desteği bıraktı microsoft bırakıyor kulananlar zaten bilgisar kaldırmıyor diye diyerleri masraf diye diyerleri bilgisayar kulanmasını bilmez diye yoksa xp 7 yda 8 den iyi oldu için değil boşverin onları eninde sonunda bırkcaklar bilgisar kaldırmayanlar bari linux kursun yani rahatına baksın zaten hiç bir program destek de vermemeye başladı artık xp de her program çalışırolayıda biti anca eski programlarla kalırlar xp leriyle kolay gelsin

Destekle ilgilenen kim? Xp kullananların %/99 u güncellemeleri hiç indirmiyor.

win 98 2.sürüm üzerine tanımam.... xp 7 8 gereksiz maliyet ve iş yükü....

ya şu xp de ölmedi gitti. bugün ölecek. yarın ölecek. 1 sene sonra ölecek.... öldürün şunu sizde rahatlayın bizde :)

hala ikspi denen ucubeyi kullanmak? beyin bedava.....

tamam herkez geçti diyelim. ondan sonrada windows 8 e geçin diye bir baskı kurulacak.

adam gibi kullanılan bi xp nin hiçbireksigi kalmaz

Xp kullnicisydim. Vista gibi ms en kotu isletim sisteminden sonra. Xp uzn sure laptobumu iyi idare etti fakat. Yine istedigim perfrmnsi bisure snra xp de karsilamayadi. Win 7 x86 da yetri kadar iyi degil bir nevi xp nin asiri suslenmisi gibi. Fakat win 7 x64 bambaska makinam ucuyor. Win 8 denedim makina vistada oldugu gibi sacma sapan gereksiz uygulamalrla dolmus. Sunu unutmayin kullanicilarin cogu 1. Olarak performas 2.kullanim kolayligi 3. Goze hitap etme siralam hep boyledir. Gidin sorun herkes once performns ve kullanabirilik ten dolayi xp ye devam ediyor. Wn 7 yi gelistirselerdi daha iyi olurdu. Win 8 i. 8 katlardi...

Donanım olarak iyi bir pc yada notebook win 8 ile çoşar da çoşar win xpmiş win 7miş öncesini hatırlamak istemezsiniz :))

win starter bence xp yi aratmıyor

@09 Nis 2013 12:02 bilgisayarı sadece facebook için açanlar için öyledir, bilgisayarı bilen anlayan herkese windows xp`yi mumla arattığı bilinen bir gerçektir, kullandığın bilgisayarın facebook açmaktan başka daha işler başardığını bir bilsen ağzın açık kalır! ;)

@09 Nis 2013 12:02 vallamı windows starter`da copy paste nasıl alıyorsun? onu bir açıklasana! bir copy paste işleminde bile xp`yi aratan bir işletim sistemini nasıl böyle körü körüne savunuyorsun?

youtube`a girin xp ile windows 7`nin oyun performans kaşılaştırmalarını izleyin windows xp`nin windows 7`den 1 fps hızlı olduğunu göreceksiniz! ;)

Foeva windows xp

windows 7 ile windows xp arasındaki farklar: A. güvenlik bu konuda ikiside aynı bu konuda iyi olan windows vista B. windows 7 kasar windows xp kasmaz, windows xp 128 mb ram ile bile çalışır windows 7`de 1 gb altı rami düşünme bile C. windows 7`nin arama özelliği berbattır D. windows xp`yi senede 1 kere format atarsınız windows 7`yi 4-5 ayda bir hatta her hafta format atanlara rastlanılmıştır E. windows xp`nin görünümü sade ve kalitedir windows 7`nin tasarımı iyi değildir, bütün numarası aerora`dır ki windows xp`de bu edinilebiliyor. açıkçası iyi işletim sistemi yapsalardı bende geçerdim ancak windows 7-8 berbat işletim sistemleri yığınla sorun ve eksik barındıran işletim sistemleri. şu anda windows xp + linux kullanıyorum, nisan 2014`den sonra da kullanmaya devam edeceğim zaten internete sadece linux ile giriyorum. sonrası komple linux`a geçeceğim linux`a destek çığ gibi artıyor zaten. son olarak: windows 7 neden geçmiyorsunuz diye dövünen arkadaşlara; microsoft`un windows 8`in çıkmasına 3 hafta kala; hiç beklemeyin hemen windows 7 satın alın diyen bir firma olduğunu hatırlatırım (3 hafta sonra da windows 8 artık piyasada artık windows 7`yi bırakıp windows 8`e geçebilirsiniz demiştir).

yuh MS bu XP fanboyları yüzünden batacak... sanki tek işletim sistemi o başka yokmuş gibi o dandik çağ dışı şeyi savunurlar... LinuXMint deneyin farkı yaşayın...

bence en iyisi xp win 7 neymis lan ıyyyyy 8İDARE EDEBİLİR XP! XP! XP!.............................

Sen de yorum yaz