Windows XP PC'lerin üçte birinde yüklü!

Microsoft'un öldürmek istediği Windows XP, diğer tüm Windows'ların ölümünü seyrediyor!

  • Zeynel A. Öztürk

Windows XP daha kaç tane Windows işletim sisteminin gidişini görecek dersiniz? Son yayınlanan verilere göre 10 yaşındaki Windows XP'nin tüm bilgisayarların yüzde 32.8'inde yüklü olduğu ortaya çıktı.

Web geliştirici portalı W3Schools tarafından sağlanan veriler, şirketin 7 yıllık günlük dosyalarından toplanmış. Buna göer Windows XP'nin Kasım 2010'da yüzde 47 ile neredeyse tüm bilgisayarların yarısında yüklü olduğu gözleniyor. Aynı süre içerisinde Windows 7'nin yüzde 28.5'ten yüzde 45.5'e yükselmesinde, kullanıcıların Windows 7 yüklü yeni bilgisayarlar satın almaları önemli rol oynuyor olabilir.

Diğer işletim sistemlerine baktığımızda Linux yüzde 5 ile sabit kalırken, Mac OS Kasım 2010'daki yüzde 7.7'lik payını bu sene yüzde 8.8'e yükseltti. Windows Vista ise yüzde 9.5'den yüzde 5.5'e düştü.

Windows XP Service Pack 3 için verilen destek, Nisan 2014'e kadar devam edecek. Yani belki de "Windows 9"u denediğimiz sırada Windows XP hala hayatta olacak.

Bu arada, Windows 98 ve 2000'in grafiklerde kendilerine yer bulamadıkları detayını da ekleyelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Xp bir çağ açtı bizim için ancak şimdi tarihin tozlu sayfalarına karışma zamanı geldi hatta geçiyor,Windows vista bazı kişilerce sıcak karşılanmadı xpde kalalım dendi anlarım ama sonrası iki kocaman adım atıldı windows 7 ve windows 8 bırakın artk xpyi

Mac ın deger kazan ması sadece apple nın daha fazla satıgını gösteriyor.Onun bu listeye konması linuxla windows a hakaret.Bide haberin başlıgına bakın ölüyormüş.O başlıgı gerçekten inanarakmı koydunuz be kardeşim.Bidehada çıhıp e girmem.Yeter artık.

Ya arkadaş anlamıyorum yeni yeni şeyler çıkartana kadar XP ye destek çıksalar hep sorun çıkmayacak.Araba üreticileri bile çok satış yapan modelini biraz daha geliştirerek sunuyor.Ama vista,7 ve 8 gelişme değil adeta içine etmedir.Çok fazla özellik koyuyorlar ve XP de yapabildiklerimizi bunlarda yapamıyoruz.Bu nedenle XP her zaman kalitedir

yahu hala kullanan varmı yaa. xp bişeyi desteklemiyoki artık. ilginç

Helal olsun xp'ye yakışır.

En tehlikeli kullanıcı tipi: bir ürüne körü körüne bağlı kalıp kendini geliştirip güncellemeyn "forever"cı tipler.

ilk bilgisayar aldığında işletim sistemi yüklüdür tamam. ama sonra neden insan 150 tl verip işletim sistemi değiştirsin ki ? global emperyalizme boyun eğmek için bütün bu ürünler. oyunlar directx desteğini kaldırsın bakalım windowsta tek adam kalıyor mu ?

yahu hala kullanan varmı yaa. xp bişeyi desteklemiyoki artık. ilginç
------------------------------------------------------------------------------
Xp daha 5 10 sene ölmez.Herkes bunu bir kenara yazsın.
Türkiye de hiç ölmez.Nereye giderseniz gidin her yerde Xp karşınızda olacaktır.Format attırırken bile Xp kurarlar.Bunun temelde 2 nedeni vardır.

1-)Korsan olması
2-)Diğer windows türlerine göre hafif ve kullanımının daha kolay olması.

Duyanda sanki çok önemli işler yapıyorsunuz sanacak.
Çoğunuz oyun oynuyor.Xp'yi bırakanların çoğu diğerlerini korsan kullanıyor.

Neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamak güç.

En tehlikeli kullanıcı tipi: bir ürüne körü körüne bağlı kalıp kendini geliştirip güncellemeyn "forever"cı tipler.
----------------------------------------------------------------------------
Senin paran bol galiba o yüzden böyle konuşman normal veya korsan kullanıyorsun.

Herkesin bilgisayarı seninki gibi iyi olmayabilir yapacakları birşeyde yok.Sırf bir tane işletim sistemi için yeni bilgisayar alınmayacağına göre ve Türkiye şartlarında bunun baya bir zor olduğunu düşün.

Kimin işini hangisi görüyorsa onu kullansın.

Orjinal Windows 7 kullanıyorum.Xp ye göre avantajları var bunu da kabul etmek gerek.Fakat 2 3 tane avantajı var diye bir işletim sistemine veya bilgisayara para yatırılmaz.

Türkiye şartlarında bilgisayar oyun oynasın gerisi önemli değil diyenlerde ağırlıkta olduğuna göre bence daha fazla konuşmaya gerek yok.

Böyle konular çok çıkıyor hep böyle yazılıyor bende böyle cevaplar veriyorum.

windows XP yi windows 10 çıkana kadar bırakmayacağım veya bill gates microsoft un başına geçip yeni bi işletim sistemi oluşturursa bırakırım. xp bende 7 den daha güzel windows 8 bence tam bi fiyasko gibi olacak! bana sorarsanız windows 8 alalım mı diye almayın sadece içine 5 yazılım kurup size yeni işletim sistemi diye yutturuyolar.

@LeGenDWoLF - XP'de yapıp 7'de yapamayacağın tek bişey söyle. Yada ben sana tam tersini söyleyeyim?

xp home+7enterprise+8 ön izleme ve ubuntu11.04 var vista da kurcam denk gelirse .

yeni sistem topladım içine xp kurayım dedim nede olsa eski alışkalnlık ama malasef ne anakart ne de işlemci xpyi desteklemedi. xp çoktan ölmüş arkadaşlar. zombi olmuş xp aramızda dolaşıyor sadece.

XP hepsine dil çıkartıyo XP .. XP

Bağzı arkadaşlar çok komik.Demişlerki korsan olmasa cindows'un ürünleri alır başını gider. :D (neyse) Size şunu demek isterim; Türkiye ve Dünyasa windowsa verecek para yok.Eğer korsan olmasaydı cindows bu günkü boyutlarını ulaşamayacaktı ve açık kaynak (linux) alıp başını gidecekti.Burda korsan yüzünden zarar gören tek bir gurup var. O'da açık kaynak.

insanların alışkanlıklarını değiştirmek kolay mı?Kimse tutup her sene işletim sistemi lisansı satın almaz.MS un taktiği tutmayacak yok öyle 8-9-10 diye çıkarıp insanlardan yüzlerce avro kopartmak.Çoğu kullanıcı halen 1gb ram li p4 bilgisayar kullanıyor (benim gibi).Para vermişiz geberene kadar kullanacaz tabi.5 sene içinde bilgisayarım eskir bende win 10 kurulu makine toplarım.Mantıklı kullanıcı zaten böyle yapar gerisi ısrafdır ;)

xp kuran bilgisayar kullanmasini bilmiyordur... VISTA bile 7 kadar kullanisli ve guvenlidir...

demekki win7 bu artısını bilgisayar firmalrına borcluymus acıkca sonuc bu

Sen de yorum yaz