Windows XP planı yine tutmadı!

Görünüşe göre Microsoft bile, Windows XP'yi düşündüğü kadar kolay silemeyeceğini en sonunda anladı!

Windows XP planı yine tutmadı!

Microsoft'un iş ortaklarıyla düzenlediği özel konferansta, İşletim Sistemi bölümünden sorumlu Kevin Turner, amaçlarının, XP desteğinin kesileceği 8 Nisan 2014'e kadar, XP kullanım oranını yüzde 13'ün altına düşürmeyi amaçladıklarını açıkladı. Microsoft'un aynı tarih için daha önce koyduğu hedef, yüzde 10'un altıydı.

12 yıllık işletim sisteminin Dünya'daki şu anki kullanım oranı, StatCounter'ın verilerine göre yüzde 20,58 civarında. Turner da, konferansta, bu oranı doğruladı ve kullanım oranını yüzde 21 olarak açıkladı.

Yüzde 13'lük hedef, daha önce açıklanan yüzde 10'un altı hedefine göre daha gerçekçi görünüyor. Ama özellikle Çin gibi kalabalık ülkeler göz önüne alındığında, yüzde 13'ün bile Microsoft'u zorlayacak bir oran olduğunu tahmin etmek güç olmasa gerek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

Windows xp en çok kulanalar şirketler veya bilgisayarı eski olanlar kullanıyor olay bu kadar basit.

@21 Eyl 2013 13:35 Yanılıyorsun, dostum! XP şu anda dünyanın en kullanışlı, en hafif ve en güvenli işletim sistemidir. Elinde lisansı olan beş beş para saymış hiç kimse de XP'yi ve donanımlarını bırakmaz. Sizler için torrent'ten virüslü Ultimate'ları indirmek kolay tabii...

Microsoft için çokta problem olacağını sanmıyorum. x86 işletim sistemi konusunda kendinden başka rakibi yokki firmanın.

Ne YAPARSA Yapsınlar 7 ve XP dışında hiç bir sistem kullanılmayacaktır.

xp ölmez :)

Dell Inspiron 6000'i modifiye ettim ve elden geçirdim. Parçalara ayırdım ve kasaya 3 kat daha sonra da bir 3 kat daha olmak üzere 6 kat boya (Kırmızı ve siyah) attım. Şu anda pırıl pırıl bir bilgisayarım daha var. Belleği 2GB'a çıkardım ve bataryayı da değiştirdim. Linux Mint'i de kurdum, harika oldu. Dell Inspiron 6000 kardeşim tarafından artık bankacılık işlemlerinde ve online alışverişte kullanılacak. İşte Linux'un en büyük avantajı: Güvenlik... <Cleverman>

Dell Inspiron 6000'i modifiye ettim ve elden geçirdim. Parçalara ayırdım ve kasaya 3 kat daha sonra da bir 3 kat daha olmak üzere 6 kat boya (Kırmızı ve siyah) attım. Şu anda pırıl pırıl bir bilgisayarım daha var. Belleği 2GB'a çıkardım ve bataryayı da değiştirdim. Linux Mint'i de kurdum, harika oldu. Dell Inspiron 6000 kardeşim tarafından artık bankacılık işlemlerinde ve online alışverişte kullanılacak. İşte Linux'un en büyük avantajı: Güvenlik...

tek kelime: REZALET.....

microsoft neden böyle bir çaba içerisinde anlamış değilim sonuçta xp kullanan bi çok insan yazılımın ücretini ödeyip almışlar neden tekrar tekrar para ödemek istesinler ki microsoft bunu yeni idrak etmiş olacak heralde

@21 Eyl 2013 14:34 windows 8`in çıkmasına 1 hafta kala microsoft`tan üst düzey yetkilinin; "hiç beklemenize gerek yok hemen windows 7 satın alın" dedikten 1 hafta sonra yani windows 8 piyasaya sürüldüğü zaman windows 7`yi bırakıp bilgisayar windows 8 satın alın diyecek kadar; yani microsoft`un açgözlük derecesi; zaman ve evreni bükecek kadar şiddetlidir! :) şimdi anladınız bill gates nasıl kadar çabuk yaşlandığını! çünkü microsoft`un açgözlüğü binası bölgesindeki zaman uzayı büktüğünden, zaman microsoft binasında çok hızlı geçer! :D

@21 Eyl 2013 21:44 Windows 8 in çıkmasından Windows 8 çıkmadan önce yakında alınmış tüm cihazlara çok çok ucuza Windows 8 e çıkartma şansı verildi yanlış hatırlamıyorsam 19 yada 29 TL idi. Bilmeden atmayalım.

Desteğin bitmesine mutakiben Ubuntu, pardus gibi eski bilgisayarları da kasmayacak Linux tabanlı işletim sistemine geçilmesi lazım bence.

@21 Eyl 2013 14:40 o dediğinize herkes yöneldiği vakit; microsoft alelacele windows xp service pack 4`ü çıkarır! (hatta bu günceleme paketinin içinde dx11.2 bile olur :) ) %40 gibi bir kullanıcıyı linux`a kaptırmaktansa (ki bu 700 milyon kullanıcı anlamına geliyor) microsoft açısından sp4 paket güncellemesi linux`a kullanıcı kaptırmaktan iyidir (microsoft kullanıcılarını linux`a bir kaptırdımı bir daha geri getiremez, çünkü linux`da muazzam bir rekabet var ve aralarında geçen sene 1 milyar dolara para kazanan linux firması bile var)

win 7 - 8 hikaye kurduğum gibi kaldırdım ,xp kurdum oyunlar yağ gibi akıyor birader.... bilgisayarı alalı 2 ay oldu eski falan deyip insanı delirtmeyin :))) sağlam sistem

Bilinçli insan gider linux kullanır. Linux kullanmayan şirketi yöneten maalesef cahildir. Güvenlik bir şirkette şarttır, gidip linux kullanmıyorsan helal olsun microsofta desteği kessinde o zaman neler oluyor beraberce izleriz.

@21 Eyl 2013 15:34 Sakıııın... (Bkz; Hand of Thief virüsü)

@21 Eyl 2013 21:20 öyle bir şey yok cahil andaval... uydurma haber...

Sahip olunan donanımlar çöpe atılıp yeni donanımların alınmasına bağlı. Microsoft'la alakalı bir durum bile değil.

@21 Eyl 2013 15:52 Şu ana kadar yapılmış en mantıklı yorum. Bilgisayarı desteklemiyor diye W8'e çamur atanlar var! Desteklemiyorsa kullanmazsın. MS sizi işletim sisteminizi yükseltmeniz için zorlamıyor ki? Sen çağın gerisinde kalmak ta ısrar ediyorsan MS ne yapsın? Sizi mi bekleyecek? Güncelleme yapmayacakmış. Şirketin aldığı bir karara karışamazsınız. Baştan seçmeseydiniz derler adama. Güncelleme olmadan kullanamam diyorsanız önünüzde iki seçenek var. Ya yükselteceksiniz ya da Linux'e terfi edeceksiniz. Buraya gelip W8 için "çok kötü, rezil bir işletim sistemi" diye yorum yapmaya hakkınız yok. Yaptığınız resmen insafsızlık!

@22 Eyl 2013 13:27 atma Windows 8 belası kurulup Vista kurulmayan ki bu sistem Vista ile gelmişti onlara ne diyeceksin?

Önceden Windows XP kullanım oranı %37 diyorsunuz aradan 1 hafta geçti kullanım oranınında azalma %1 bile olmadığını açıklamanın ardından bir anda kullanım oranını %20 yaptınız pek tabiki "StatCounter'ın verilerine göre" olayını bahanne ederek! StatCounter'ın verileri ile açıkladığınız diğer veriler arasında neredeyse 2 misli fark var! öyleyse bu veriler haberlerde sunacak kadar nasıl güvenilir oluyor? Ben size birşey söyleyeyim mi Windows XP kullanım oranı bırakın %37`yi %50`den aşağı değil! Hangi teknolojik markete gitsem kendi bilgisayarlarında Windows XP kullandıklarını görüyorum, kontrol görevinde robot kullanılan Ford fabrikasında bile Windows XP kullanılıyor hatta ve hatta Terminator filminin müziğinin bestecisi Brad Fiedel bile Windows XP kullanıyor. Windows XP kullanmak demek; "bunlara neyi dayatsan e... gibi kabullenmek zorundalar" zihniyetine sahip bir sözde şirkete baş kaldırmak demektir! Sırf Microsoft yenilik olduğunu iddia ediyor diye yenilik sandığından eskisindeki özelliklerin bile sorunlu çalışmasına ve ayrıca nedendir bilinmez birçok özelliğin kaldırılmadığında bile çalışma kapasitesi düşürülmesine vede Windows XP`den fazla hiçbir yenilik sunamamasına rağmen 4-5 misli fazla sistem kaynağı tüketen rezil işletim sistemini kullanarak yenilikçi olduğunu zanneden kesime benden selam! Son olarak: Eğer benim; "Windows XP kullanım oranı %50`den aşağı değil!" iddiamı abartı bulan arkadaşlar varsa; teknoloji sitelerinde sunulan Windows XP kullanım oranlarını; Windows güncelemesi yapılmasına göre belirlendiğini ve Windows XP kullananların büyük çoğunluğunun Windows`u günceleme yapmadan kullandığını söyleyeyim.

@21 Eyl 2013 16:34 La soytarı ona bakılırsa çok biliyormuş gibi davranacağına önce araştır geçen sene %51 xp %1 vista %46 7 %2 diğer diye açıklama vardı senin gibi soytarılar boş konuşssun diye açıklıyor zaten statcounter gibi şirketler verilerini :)

@21 Eyl 2013 18:16 öncelikle tanımadığınız insanlara soytarı lafının terbiyesizlik olduğunu keşke öğrenseydiniz diyorum ikincisi önce benim ne dediğimi anlayın ondan sonra tartışalım diyeceğim! ;) keşke karşıdakinin ne dediğini anlamadan sazan gibi atlayıp sırf fanı olduğu ürüne laf geliyor diye sanki bir cevapmış gibi gözüksün amaçlı boş boş manasız zaman kaybından başka birşey olmayan yazıların önüne geçecek bir icat çıksa!

@21 Eyl 2013 16:34 bilgisayarımı alalı tam 4 yıl oldu aldığımda xp kuruluydu ve daha bir kez dahi güncelleme yapmadım format ta atmadım tıkır tıkır da çalışıyor arada hatalar verse de gerçi xp desteği kalkarsa da büyük bi sorun çıkarmadıkça böyle devam etmeyi düşünüyorum. Bir şey olursa da en fazla linux'e geçer yine devam ederiz. Microsoft kendini ağırdan satmayı seviyo ne de olsa..

@21 Eyl 2013 18:16 Ona buna hakaret edebilecek yapı, microchild lar ve appleboy larda var... Zaten sadece bu şekilde bir davranışta bulunabilirsiniz. Yazık...

Porno sitelerine veya ne idüğü belirsiz sitelere girerken vede Torrent`tan download yaparken; "acaba bilgisayarım virüs kapar mı?" korkusu olmadan kullanmanın konforuna alışınca bir daha gözün Windows`u görmek istemiyor! :) Canım sıkıldığında Linux Wine ile windows oyunlarını oynuyorum veya programlarını kullanabiliyorum (emülatör değil!). Üstelik AMD Duron 1.2 ghz kullanıyorum, peki kahramınım kim: xubuntu! (Pentium 2 ile bile çok rahat çalışıyor, inanmayanlar Youtube`da izlesin!)

Ben xp kullanıyorum,desteği bittiğinde de fedora yı kullanmaya başlayacağım. Kenarda boşta duran hdd ye fedorayı kurdum, bir süredir test uçuşlarını yapıyorum. Elim çok çabuk alıştı. Nette sörf yapıyorum, film ve dizi seyrediyorum, elim çabuk alıştı, kurulumu çok basit, lisans ücreti yok, yeni sürümü çıktığında kullanmayı yeni baştan öğrenmek zorunda değilim. Eski pc yi bir 10 sene daha kullanırım (hemde hiç kasmadan).

Vista ve sonrası İS'lerinde hem MS'in hem de donanım üreticilerinin eski donanımlara destek vermemesi devam ettiği sürece çoğu kullanıcı XP'yi bırakmaz. Benim 11 yıllık tarayıcım, 4 yıllıp yazıcım hala çalışıyorken tutup XP'den başka İS'ne geçiş yapmam.

@21 Eyl 2013 17:40 harbiden tesadüf eseri yaşıyosunuz ya :)

hala kullanan varmı yahu. ben eski pc de 6 ay sonra ancak bitebilir

Xp eski pclerde sorun çıkarmıyor o eski pcler oldukça xpde olacak

Eski bilgisayarı olanlar ya hafif Linux dağıtımlarına geçecekler, ya da XP kullanmayı sürdürecekler. O bilgisayarlar yaşadıkça XP de yaşayacaktır. Asla ölmez.

Eski bilgisayarı olanlar ya hafif Linux dağıtımlarına geçecekler, ya da XP kullanmayı sürdürecekler. O bilgisayarlar yaşadıkça XP de yaşayacaktır. Asla ölmez.

Belki yüksek sistem gereksinimleri olmayan hafif bulut işletim sistemleri gelecekte XP'nin yerini alabilir. Dünyada eski bilgisayarlar çok yaygın ve yalnızca bu nedenden dolayı XP günümüzde kesinlikle bırakılamaz. Microsoft hayal görüyor.

yemişim win8 i XP baba gibi hepsine basar

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play