Windows XP, PlayStation 3'de böyle çalışıyor

Meraklı kullanıcıların yapamayacağı şey yok. Şimdi de PlayStation 3'te Windows XP çalıştırıldı...

  • Halil Mollaoğlu
Windows XP, PlayStation 3'de böyle çalışıyor
PlayStation 3'te Windows XP: İşte böyle gözüküyor.

Üzerinde Windows XP yüklü bir Sony PlayStation 3? Üretici tarafında böyle bir gelişme olmasa da www.ps3hax.net sitesinin meraklı kullanıcıları XP'yi PS3'e yüklemeyi ve çalıştırmayı başarmışlar.

Fakat Windows, Linux altında bir emülatör ile kuruldu, doğrudan bir kurulum başarılamadı. Windows Vista için henüz bir yöntem geliştirilmemiş.

Kurulum için doğal olarak PS3 için bir USB-klavye ve bir fare gerekiyor. Xubuntu'nun kurulumundan sonra Qemu emülatörü ile Windows sürümü yüklenmeye başlıyor.

Sony, korsan kopyacıların işini zorlaştırmak için PS3'e sadece Linux'un kurulmasına izin vermişti.

Daha detaylı bir anlatımı pes3hax.net adresinde bulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

büyük firmalar biribirleriyle yarışmaya devam etsin kullanıcılar kendi çözümlerini üretir oldu.

PS3 çok yönlü! İleride daha ps3 e daha iyi optimasyonlu ubuntu hazırlanırsa hiç kuşkusuz xp daha iyi çalışır. Visat belkim çalışmaz :)

Helal olsun. Adamlar taktiği biliyor.

1 sene kadar önce Youtube'da görmüştüm.

linux kurulması bile ps3ü çok cazip kılarken xp nin kurulması mükemmel olurdu ama tabi bu sadece hayal. emulatorle kurulmuş xp pekte cezbedici değil.

Teorik olarak X86 mimarisine destek veren her işlemciye windows tabanlı işletim sistemi kurulabilir. Grafik İşlemci, Merkezi İşlemci, Ram ve HDD gibi bileşenlere sahip olduğundan dolayı işletim sistemi kuralamaz diye birşey yok. Pic'lere yazılmış bazı verilerin bu işletim sistemlerini kurmasına müsade etmiyor olabilir. Pic ler yeniden yazılmasıyla buda ortadan kaldırılabilir. Korsan kopyacılar Üreticiden daha fazla kazanç sağlıyor haksız rant elde ediyorlar. 450 YTL Ücretli Vatandaş 130 ytl verebilecek durumda değil bu yüzden vatandaş almaya, korsan kopyacıda satmaya devam edecek.

Gürhan KARAKAŞ

siz xp'yi ps3'te çalıştırmayı bırakında ps3'ü xp'de çalıştırın. asıl o zaman haber olur

"CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
1 sene kadar önce Youtube'da görmüştüm.
28 Mart 2008 Cuma, 22:28"
İyi ne mutlu sana Allahım.....

xp yükleyip de ne yapacaksınız linux xp den daha hızlı daha güvenli daha performaslı bence sadece linux daha iyi birde emulatörle mi uğraşacagız

şimdi xp mükemmel bir işletim sistemi mi ya da ps3'e herhangi olumlu bir fayda mı sağlayacak soruları gelebilir akla. xp ve ps3 birbiriyle ilişkilendirlemeyecek kadar ayrı kategoriler.zaten yapılış amaçları da farklı: biri oyunu hızlı çalıştırsın diye yapılmış biri kasarak çalıştırsın diye :) şaka bir yana bir işletim sistemiyle bir oyun makinesini birleştirmek hiç de olay yaratacak bir durum değil...
AKINCI

yha abi ps3 gelioo ben de linux u kurmayı düşünüom nasıl olur sizce
makinayı kasarmı bide oyunalrı çalıştırmıoo diolar doğrumu??????

Sen de yorum yaz