Windows XP Servis Paketi 3 (Beta)

Windows XP SP3, ufak bir test grubu için hazırda bekliyor. CHIP Online sizin için SP3'e göz attı.

  • Halil Mollaoğlu

Birkaç gündür Windows XP Servis Paketi 3, seçilmiş küçük bir test grubu için hazırda beklemekte. CHIP Online'da bu devasa güncellemenin betasına göz atma fırsatı buldu ve sizin için ilginç olabilecek yönleri vurguladı.

Windows XP Servis Paketi 3'ün betası: 900 adet hata düzeltmesi ile dolu 332 MB. Servis Paketi 2 den bu yana 3 sene geçti ve Microsoft yeni bir paket ile karşımızda. SP 2, güvenlik konusunda "Güvenlik Merkezi" ve geliştirilmiş güvenlik duvarı gibi birçok değişiklik ve yeni özellikler getirmişti. Buna karşın SP3 daha çok hata düzeltmeleri üzerine yoğunlaşıyor.

Kurulum: Çabuk ve sorunsuz

Her Servis Paketinde olduğu gibi kurulum sırasında sistemde belli başlı değişiklikler oluyor. CHIP Online tam olarak neler gerçekleşti hakkında kayıt tuttu.

Servis Paketi 3'ün kurulumu birkaç dakika sürüyor. Toplamda sabit diske 1,36 GB boyutunda bir yük bindi ve 34.000'in üzerinde dosya veya kayıt defteri girişi silindi, değiştirildi veya yeniden oluşturuldu. Test sistemimiz olan Pentium D 3,2 GHz ve 2 GB RAM ile SP3'ün kurulumu toplam 9 dakika sürdü. Şuanda Türkçe işletim sistemi üzerinde kurulum çalışmıyor – süreç bir hata mesajı ile iptal oluyor.

Buna karşın İngilizce bir sistem üzerinde kurulum sorunsuzca çalışıyor. "C:\Windows\$NtServicePackUninstall$" dizininde kurulumu geri alabilmek için zorunlu olarak oluşturulan yedekleme dosyalarının sayısı 2.858 ve boyutu 458 MB.

WGA denetimi yok
Bu Servis Paketi sadece kritik güvenlik güncelleştirmeleri içerdiği için kurulum sırasında kullandığınız Windows'un orijinal olup olmadığı kontrol edilmiyor – güvenlik güncelleştirmeleri zaten WGA denetimi olmadan da veriliyordu. PC'yi yeniden başlattıktan sonra Windows sistem özellikleri kısmında güncellemenin SP3'e yükseldiği bildiriyor.

Özellikler: Yenilikler nerde?

Servis Paketi 3 güncellemesinden sonra görülecek pek fazla bir yenilik yok. Birçok yenilik arayüz altında geliyor. Tamamen yeniden düzenlenmiş bir Windows XP bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacak.

Öncelikle Microsoft SP3'ü kullanıcıyı SP2'den bu yana çıkmış olan güncelleştirmeleri kompakt bir paket halinde sunmak için çıkarıyor. Bu durumu testimizde onaylıyor: Kurulumdan sonra Windows Update sitesini ziyaret ettik ve indirilebilecek bir yama bulamadık. Sadece temmuz ayının "Kötü Yazılımları Temizleme Aracı" sunulmuştu. Buna binaen kurulum SP2 ve SP3 arasındaki boşluğu kapatıyor.

IE7 ve Media Player 11 nerde?
Güncellemeden sonra Internet Explorer 7'yi veya Windows Media Player 11'i arayanlar boşa arayacaklar. Bu iki bileşen önceki gibi Microsoft'un sitesinden WGA (Orijinal Ürün Kontrolü) denetimi sonrası indirilebiliyor ve Servis Paketi içinde yer almıyor.
Bazı forumlarda DirectX 9.0c'nin güncelleneceği ve buna müteakip yeni bir build numarası elde edeceği söyleniyordu. Bizim testimiz bunu doğrulayamadı.

Sonuç: Fırsat boşa mı harcandı?

Çok çabuk kuruldu ve stabil olarak çalışıyor – SP3'ün beta sürümü için daha fazla söylenebilecek bir şey yok. Hayal kırıklığına uğratıcı bir sonuç çünkü kullanıcı bir Servis Paketi denilince sadece yama ve güncellemelerin toplamı olmasından daha fazlasını bekliyor.

Neden Microsoft bu fırsatı değerlendirip mesela geliştirilmiş bir güvenlik duvarı sunmuyor? Geliştiricilerin kendisi bütünleşik güvenlik duvarının gerçek bir güvenlik duvarı olmadığını itiraf etti. Microsoft, Vista'nın satışlarını arttırmak için mi bilerek zayıf bir Servis Paketi sunuyor?

Nihai SP3 ne zaman geliyor?
Eğer Microsoft nihai sürüm için değişik bir şeyler düşünmezse yeni servis paketinin son hali yakın zamanda çıkar. Yerelleştirme çalışmaları kısa sürede bitirilebilir ve halka açık bir betanın yakın bir zamanda çıkması bekleniyor. Buna binaen tahminimiz: Windows XP için Servis Paketi 3 bu sene içinde çıkacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 44 Yorum

Bunada şükür. Her formatta update leri yeniden indirmekten gına gelmişti.

güzel iş olmuş gerçekten.update olayı baymıştı artık.Ancak IE 7 ile MP 11'i niye siliyo ki anlamadım

IE7 ile Media Player 11'i silmiyor. Bu yazılımlar eklenmemiş sadece.

Microsoft sadece kullanıcıların yogun isteği üzerine servis paketini çıkarıyor kendi istediği için değil çoğu insan için xp hala en iyi işletim sistemi vistayı almaktan ziyade xp ye servis paketi istiyorlar bu microsoftun vista konusunda insanları ne kadar hayal kırıklığına uğrattığınının bir kanıtı gibi

Microsoft daha kötüsünü yapana kadar en kötüsü bu :)))

Her formatta siteden update yapmak zor oluyordu, iyi olur umarım.

Anlamyom mesela sp1den 2ye geçince arayüzler daha çok olmuştu mesela eski ince uzun dikdörtgen başlat çubuğu gidip daha yumuşak hatlı bi xp olmuştu tasarıma en azından renk açısından bir şeyler katsalarmış... Hani sonradan üretilen windows yamalarını (yani vista görünümü fln verenler var ya...) yüklemek istemiyorum çünkü vindowsla işbirlik içerisinde çalışmıyolar...

beta durumundan arınmadan hatalar verebılır beklemek gereklı

Beta olduğu için denemeyi düşünmüyorum.

Speedy Gonzales yazmış: (15.08.2007 18:36:13)
Microsoft daha kötüsünü yapana kadar en kötüsü bu :)))

sonuna kadar katılıyorum

Ya millet yeter artık ha!
Madem Windows XP gerçekten kötü, kullanmayın o zaman! Daha Linux'u bile kuramayacak insanlar burada aman XP şöyle kötü böyle kötü diye konuşuyor. XP gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemi. Sıkıysa gidin Ubuntuda veya Pardus'ta bi tane program kurmayı deneyin.

Güzel olur ama xp'nin destek süresi çok uzun 2012'ye kadar destek verceklermis 2010 yeterli bence zaten vista çok güzel en iyi işletim sistemi windows 7'de gelcek 2007'ye kadar.. Yinede xp kullanıcıları için güzel gelişme macçiler varsın yorum yapsın, kıskansın alkışlamak yerine eleştirsin.. 24 saatten önce hacklenmeyene kadar en güvenli vista..

bence olması gerektiği gibi, ie7 yada wmp11 olmamasına sevindim, ben ie6dan vazgeçemiyorum zaten, wmp yide bi sorun olduğunda güncelliyorum sadece hatta winxp nin ilk wmp8 i wmp11 göre çok çok tatlı diye düşünüyorum

Microsoft'a ne kadar kızsak da şu bir gerçek ki Windows kullanım kolaylığı bakımından bütün Linux dağıtımlarından daha iyi. Ben de Linux'e geçmeyi çok istedim fakat Windows her bakımdan daha rahat.

kendi içinde kıvranıyor

valla bi ara mic bizi unuttu sandım..

tuncab'a katılıyorum bende kullanmamm

xp çok iyi bir işletim sistemi dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi hal böyle olunca saldırılarda artıyor bence service pack 3 için tam zamanı çok iyi olur çıksa en iyisi xp 1 sene sonrada vista diyerek haydi microsoft coştur bizi diyorum :)

beta'dan çıktığında bakalım wga olur mu olmaz mı.Microsoft işini bilir.Ben zaten 3-4 ayda bir yeni xp kurulumu hazırlıyorum bütün yamaları dahil edip gereksiz şeyleri atarak.nlite programını artık hemen herkes duymuştur daha kolayı ryanvm uğraşmak istemeyenler için.En son herhalde 2 sene önce windows update sitesine girmişimdir.SP3'ü bekleyemeyenler dediklerimin dışında bir de autopatcher'ı deneyebilirler.(tabi bu size yeni xp cd'si hazırlatmaz,Kurulmuş olan sisteminizi günceller sadece)SP3 için tek beklentim firewall'ı biraz adam gibi yapmalarıdır.(ie7 için söylenenlere pek katılamayacağım.tek kusuru ie6'dan daha çok kaynak kullanması ama yine de firefox'dan hızlı.wmp ise bence çok demode bir player halen mp4 müzikleri çalamaması mpeg2 codecsiz gelmesi gerçekten inanılmaz.wmp'yi win98'den beri takip ediyorum ve hiçbir zaman açıp kullanma ihtiyacını hissetmedim.Ancak bazı programlar wmp'nin bileşenlerini istedikleri için kurtulamıyorum.)

Service pacth 3 geldiği zaman kullanmamın tek sebebi güncellemeleri tekrar download etmemek.Başka hiçbir gerçekçi + sı yok.

Neden derseniz zaten Windows Vista gibi bir yeni sürüm ortaya çıkartan Microsoft service pact 3 ü neden kusursuz yapsınki ? Sonuçta kullanıcıların xp kullanmalarını istese sp3 kurulumunda önlemini alırdı.Önlem almama tarzı bile xp kullanmayın mesajını veriyor.

Arkadaşlar ben XP nin en iyisi olduğunu söyleyemem ama en kolayı ve güvenlik olarakta her microsoft ürünü gibi zayıf. linux alternatif olmaya çalışmasına rağmen amatör kullanıcılara hitap etmiyor bu da xp yi ön plana taşıyor. sp3 e gelince nasıl olduğu umrumda değil beni sadece dünya kadar güncellemeyi webden kurmaktan kurtarsın buda bana yeter.

SP3'ümüzde geliyor.. Peki bu service pack'in türkçesi ne zaman son kullanıcıların elinde olacak? Microsoft Türkiye'nin bu konuda bir açıklaması var mı bilmiyorum ama haberin içerisinde bu konuyuda açıklamaları olsun isterdim. Neyse, bence XP hala gücünü koruyor. SP3 ilede bu rahat 3-5 yıl daha gider. Vista erken çıktı sahneye derim ben. kullanım olarak ta pek bir farkını göremedim. menülerin içeriği aynı, görselliği farklı. güvenlik açısından da bir artısı yok. Amerikada ki ulusal hacker toplantısındaydı yanılmıyorsam, uzakdoğlu güzel bir ablamız 5 dakikada maymuna çevirdi vistayı.. ve sürümleri çok rahatsız edici. Home basic, premium, daha üç beş çeşidi daha var. ne gerek varsa... piyasayı kasıyorlar..

dx 10 da varmı acaba

Servis Paket 3 Türkçesinin Bize Para ile Satarlar Nasıl Vistanın Son güncelemeri için para istedilerse bunada isterler Nede olsa burası Türkiye Vur Mazlumun enzesine al parasını DİMİ!

Beleşe satacak halleri yok ya.Ne kadar beleşçi bir milletiz :)

dx10 falan olmicak bu sp'de, o sadece vista icin olcak bu kesin. ayrıca vista kullanımı artık gitgide artmaya basladı, sp1'ide gelio zaten, microsoft'un xp icin yapacagı son büyük destek gibi gelio bana bu. yakın tarihte kesicek zaten xp desteginide.......

Arkadaşlar ben şunu sormak istiyorum yazıda da ismi geçti o yüzden. Temmuz ayında Windows Update sitesinde kritik bir güncelleme olarak buradaki ismiyle "Kötü Yazılımları Temizleme Aracı" verilmiş. Kurayımmı bırakayımmı diye çok teraddüt içinde kaldım ama kurduk. Ama şimdi nerde ne yapıyor çalışyormu bilemiyorum ve kaldırmak istiyorum. Benden habersiz tarama yapması, arka planda çalışması istemiyorum bu konuda bir bilginiz varmı?...

Benim pc 3.00gb ram 3.20ghz işlemci fakat çok yavaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaş

MS bizimle oynuyor. Bir işletim sistemi biran önce piyasaya dağıtim, sonra yamaları satarım. Hem işletişm sistemi için para istiyorlar, hemde yamaları içinde.
En iyisi Linux'a geçmek. Hem ücretsiz, hemde daha "stabil" çalışıyor.

iyide bunu sp 2 nin üzerine mi kuracagız yada yeni bir işletim mi sistemi

kim demiş xp profesyonel 2020 yılına kadar tutar
unutmayın ki şuan bile win 98 kullanan var mesela genelde server lerni 93 veya win 2003 kuruyolar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play