Windows XP'siz asla!

Görünüşe göre kimsenin, Nisan ayında ömrünü tamamlayacak olan XP'yi bırakmaya niyeti yok!

Windows XP'siz asla!

Spiceworks'ün yayınladığı son rapor, özellikle bilişim sektöründe faaliyet gösteren profesyonel kullanıcıların Windows XP'yi bırakmaya niyeti olmadığını ortaya koydu.

IT profesyonelleri arasında yapılan araştırmaya göre, 12 yıldan bu yana hayatımızda olan Windows XP'yi halen IT profesyonellerinin yüzde 76'sı ısrarla kullanmaya devam ediyor. Peki XP ömrünü tamamladığında da kullanıcılar XP kullanmaya devam edecek mi?

İşte araştırmanın en çarpıcı sonucu da bu noktada göze çarpıyor. Zira nisan ayından sonra sadece IT kullanıcılarının yüzde 36'sı XP kullanmayı bırakacak. Geri kalan büyük kesim XP'yi kullanmaya devam edecek. Bu da IT kullanıcılarının güvenlik açığıyla dolu olan XP'yi ısrarla kullanmaya devam edeceği anlamına geliyor.

XP'de neden ısrar ediliyor?
İş yerleri ve genel kullanıcı neden XP kullanmaya devam ediyor? Aslında bu sorunun yanıtını çok uzaklarda aramaya gerek yok; zira XP'yi terkedip yeni işletim sistemine terfi etmek hem zaman hem de artan maliyetler nedeniyle pek de tercih edilmiyor.

Eğer şu anda yazılıp çizilen "XP desteği bitince..." felaket senaryoları gerçek çıkarsa, işte o zaman XP'nin gerçekten sonu gelebilir. Tabi bu arada gelecek olan zararların telafisi de çok zor olacaktır...

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

yeteeeeeeerrrrrrr yeeettteeerrrrr haftadabir xp haberinden bıktık.......

@20 Ara 2013 13:10 Ben sevmediğim haberleri tıklamıyorum. Siz neden bu yazıyı okuyup yorum yapıyorsunuz ? Kendinize işkence etmek gibi bir hobiniz falan mı var ? Sevmediğiniz haberleri okuyup yeteeeeeeeeeer yeteeeeeeeeeer diye feryat figan etmenin adı SANAL MAZOŞİZM olsa gerek.

@20 Ara 2013 13:10 bıktıysan okuma zorla mı okutuyorlar

@ALPEREN3 adamsın kardeşim aynen sanki sitenin yöneticisi millet.

@ALPEREN3 SİTE YÖNETİCİSİ SENMİSİN ARKADAŞ SANA NE EVET.... BEN YAZDIM BEĞENMEDİYSEN SENİN SORUNUN ....BUDA BENİM ÖZGÜRLÜĞÜM İŞTE SANA NE....

bide diretcx 11 destegi gelse süper olur ek yama falan :)

@20 Ara 2013 13:19 aynen katılıyorum windows xp service pack 4`ü çıkarmalı, yoksa linux pusuda bekliyor otuzdan fazla linux versiyonu var yani kıran kırana rekabet var, herbiri birbirinden güzel binlerce linux oyunlarının sayısı her geçen gün artıyor. %30 gibi bir kullanıcı kesim demek 500 milyon gibi bir rakkam demek (ki gerçek windows xp kullanıcısı oranı çok daha yüksek, çünkü bu oran bilgisayarını upgrade açık olanlara göre belirlenmiş) düşük donanımlı bilgisayar kullanıcılarını linux`a kaptırma tehlikesi var demek. "eee sen çalışan bilgisayarını çöpe at, windows 7`de değil 8 yükle ve şikayet etme memnun ol" talebinde bulunacak zihniyette başka bir firma bulmak kolay değil (gerçi ttnet`ten muzdaripiz) batıyorsun microsoft eferim aynen böyle devam et :D sistemi yetersiz olan linux`a geçmek isteyenler; XUBUNTU veya LUBUNTU sürümlerini inceleyebilirler (her ikiside en eski sistemlerde bile çalışıyor). ben nisan 2014 sonrasıda xp kullanmaya devam edeceğim linux + xp kullanıyorum internete sadece linux ile giriyorum tavsiye ederim.

anlaşılan chip yazarları artık xp haberleri yaparken korkudan isimlerini yazamıyorlar :)

Bune abi yaaa sürekli xp haberi yapıyorsunuz gına geldi artık

Eski teknolojilerle geliştirilmiş, açıklarla ve hatalarla dolu uygulamalarını XP'ye zar zor derledikleri, lisanslayıp sattıkları ürünleri geliştirmek için para harcamak zor geliyor, elbette süren saltanatlarını sürdürmek isteyecekler. Ama bundan sonra resmiyette desteği olmayan işletim sisteminin kabul göreceğini sanmıyorum.

XP yeniliklerden korkanların programı ( bence )

İşletim sistemi amaç değil araçtır ve şu anda da işimize en çok yarayan araç da XP'dir. Ayrıca MS desteği altındaki işletim sistemlerinin tüm açıklarının MS tarafından bulunup kapatıldığını kim söyledi ki? Bu açıdan da bakıldığında aslında en güçlü işletim sistemi gene XP'dir; çünkü 12 sene boyunca sahip olduğu pek çok açık yamanmıştır. Windows 7-8 ise daha bebek. Peki Windows 8 kullandığınızda tüm açıkların bulunup yamanacağını mı sanıyorsunuz? 12 sene geçmesine rağmen XP'de bunu başarabildiler mi? Demek ki MS desteği çok da birşey değiştirmiyor. Kaldı ki XP'de tespit edilemeyen açıkların Windows 8'de de kullanılabilme ihtimali çok yüksek. Microsoft her zaman hacker'ları takip eder. Yani yamamakla güvende olduğunuzu zannetmeyin! Kim bilir ne açıklar var ama kimsenin haberi yok! Açıkların ortaya çıkması hacker'ların hayalgücü ile ilgili birşeydir ve yamamakla da o hayalgüçleri ile başa çıkamazsınız...

@cleverman akıllı arkadaş microsoft xp den sonra windows 7 yi baştan mı yazdı zannediyosun? maşşallah gözlüklü şirin gibi her konunun altında uzman kesilmişsin de win 7 xp ve vistanın güvenlik açıkları kapatılmış, hatalrından ders alınmış halleri üzerinde bina edildi keza win 8 de win 7 nin üzerine bu şekilde geldi kümülatif (yığın) olarak yani win xp nin güzel oluşu win 7 den daha güvenli olduğu için değil basit ve hafif oluşundan.

@21 Ara 2013 01:24 Senin gibi okuduğunu anlamaktan bile aciz arkadaşlara cevap verme gibi bir huyum yok ama bakınız yorumda şöyle birşey yazıyor: "Kaldı ki XP'de tespit edilemeyen açıkların Windows 8'de de kullanılabilme ihtimali çok yüksek." Bırak bu uzmanın kim olduğu da uzmanlık taslayanın kim olduğu da açık bir şekilde ortadayken bırak kümülatif mümülatif ayaklarını! Uzman kesilmek ile uzman olmak farklı şeylerdir. Uzman olan benim uzman kesilen de sensin! Galiba Cleverman'e karşı bir hazımsızlığın var ama hazımsızlıkla peynir gemisi yürümüyor. Benim kim olduğumdan haberin var mı? Peki benim onlarca teknolojimin şu anda dünya tarafından yoğun olarak kullanıldığından haberin var mı? Yok! O zaman canım kardeşim neden atıp tutuyorsun! Sen Anadolu Klasikleri'ndensin! Benim blogumu oku ve benim kim olduğumu öğren de gel! Gel sen de o süper zekan ile dünyaya bir katkı da bulun da biz de görelim!..

bu chip online xp yle uğraşmayı bıraksında win 8.1 in eksiklerini baksın birazda.ayrıca hiçkimse işletim sistemini yükseltmek zorunda değildir.herkezin kendi kişisel tercihi saygı duyulması lazım

XP desteği kesilince siz o zaman görün Microsoft' u. XP için virüsler, trojenler vs havada uçuşacak :)

xp'nin neden tercih edildiğini vista kurulu gelen ve yıllardır 7 ve 8(son 1 yıl) yükleyip kullandığım laptopuma xp kurunca anladım.. gerçekten windows'lar arasında sorunsuz çalışan tek işletim sistemi XP..

xp çok kolay bir sistem mesela yönetici olarak başlat falan ıvır zıvır şeyler yok daha rahat bas aç bir çok uygulamayıd destekliyor sorun çıkarmıyor :)

@20 Ara 2013 17:59 sp 2 kurulu değil herhalde sp2 ile yönetici izni geldi xpye de.

felaket senaryoları sadece trollerin işi . öyle birşey olmaz

Evet bırakmıyorum. Bu mesajıda XP den yazıyorum :))

Bizim Fabrika Hâla Windowz 98'de La Nerde XP :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost