Windows XP şovuna devam!

10 senelik Windows XP, Microsoft'un tüm "öldürme" çabalarına rağmen şova devam ediyor!

Nisan 2012'nin birincisi de Windows XP!

Piyasaya sürüldüğünden beri 10 sene geçen Windows XP, hala en çok kullanılan işletim sistemi. Net Applications'ın Nisan 2012 verilerine göre Windows XP, tüm bilgisayar kullanıcılarının yüzde 46.08'i tarafından kullanılıyor. Mart ayında bu oran, yüzde 46.86 idi. Windows 7 ise yüzde 38.67 ile ikinci sırada yer alıyor (Mart'taki oranı yüzde 37.54 idi).

Microsoft, resmi desteğini iki sene içerisinde sona erdireceği Windows XP'yi kullananları Windows 7'ye geçmeleri konusunda uyarmaya devam ediyor. Bu arada, Windows Vista'nın Net Applications'ın verilerinde yüzde 7.32 ile üçüncü sırada yer aldığını belirtelim.

Net Applications verilerine göre Mac OS X 10.6, yüzde 2.71 orana sahipken, Mac OS X 10.7 de 2.71 kullanım oranına sahip. Linux ile yüzde 0.98 ile oldukça gerilerden geliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

xp hala daha çok iyi..

xp candır canandır. ilelebet xp ruhunu yaşatacağız

Halen en stabil.En iyi performans veren işletim sistemi.

o değerler çok saçma hackerlar %2 için bir şey yapmaz... o zaman niye macosx için trojan yapıldı? en az %10 kullanılıyor...

Uyara dursun.Bir windows 98 se bir de windows xp ikiside birbirinden performanslı ve en iyisi ( Zamanının donanım özelliklerine göre )

linux hangi firmaya ait acaba???

o bir efsane işletim sistemlerinin ana teması dehası o öldürmek o kadar kolaymı daha 20 sene daha yaşar :DD

Şimdi en basit hali ile söylemek;istiyorum harddiskim 2 parça birinde 32 bit xp profesyonel yüklü diğer tarafda 64 bit xp profesyonel yüklü 2 side lisanslı.ve ne program sıkıntısı ne çökme ne donma şimdiye kadar yaşamadım ve özellikle ağ konusunda xp kral win7,vista asla kullanmam ne kadar ayarda yaptıysam.düzelen hiçbir şey yok evet güvenlik derseniz win 7 vista xpden dahamı güvenli belki ama bence zaten win güvenlik duvarı hikaye adı var sadece ben xp de comodo güvenlik duvarı kullanıyorum ve mükemmel durumda bir sistemim var msn 2009 bence 2011 den çok daha iyi kasılma yok akıcı çalışıyor.zaten internet explorer kullanmıyorum ister 9 olmuş ister 10 sorun değil firefox ve google chrome işimi çok iyi görüyor siz bide internet explorer'abir eklenti kurunda öyle kullanın göreyim.gelelim güncellemeye siz bakmayın xp ye destek kesilecek bence zor kimse bindiği dalı kesmez sadece xp kullanıcılarını kazanmak için akıllıca bir hamle herkes win 7 ye geçsin benim için xp ''''forever''' gittiği yere kadar gidecek.win 7 ile kıyaslamıyorum zaten win 7 diye bir sistemde yok kimse kendini kandırmasın göz boyama adam önümüze vistayı attı biraz makyajladı milletde yedi daha doğrusu yiyen yedi win 8 derseniz bilemem asıl bomba o olacak zamanla göreceğiz ama son kullanıcıya hitap eder etmez bilmem zaten çokda beni bağlamıyor çıkmış çıkmamış xp bana yeterince yetiyor.

windows xpden desteğini çekmeden win 8 çıkarmaları saçmalık kendileri bilir win 8 de vista gibi olur

Emektar ya :) win 7 kullanıyorum 2 senedir ama xp ile geçti ömrüm :)

windows 7 icin vistanın makyajlı hali diyen arkadas windows 8 ne peki ?

habere baya baya sesli güldüm....

Harbiden arkadaşlara katılıyorum. Windows XP SP3 bir başka güzel. Tüm programlarla da uyumlu. Windows 7 SP1 64 Bit kullanıyorum ama canınızın istediğini kullanmak isterseniz 'multi Boot' yapın. Harddiskinizi 2-3 partisyona ayırıp kafanıza göre Windows XP SP3 ve Windows 7 sürümlerini sırasıyla kurun. Canınız hangisini ister se sistemi onunla başlatın. Deneyin süper...

Evet sağlam ve dayanaklı nokia 51.10 ve murat124 gibi
yani xp windows 8 in yanında murat 124 gibi kalıyor.

xp forever :) öldüremezler desteğini çekse bile sp3 lü son güncel hali her türlü bir 5 sene daha gider...

bu arada linux ü soran arkadaş o açık kaynak kodlu bir sistemdir linux altyapısını kullanan dağıtımlar vardır... ubuntu, fedora, linux mint ve pardus gibi...

ben şahsen uzun zamandır xp ve ubuntu kullanıyorum mutluyum huzurluyum :)

yıllardır xp kullanıorum bır ara ıkı bılgısayarımdan bırını wın7 ye gecırdım ama vıstada oldugu gıbı wın7 yı de xp degısemedım ve yenıden her ıkı bılgısayarımda da xp kullanıorum... mıcrosoft desekı wın7 ve 8 ı bır kenara bırakmıyorum ama bu kadar xp kullanıcısı ıcın yenı guncellemeler ve ıyılestırmeler yaparım dıye bence harıka olur.... xp kullananların buyuk bı cogunlugu da benım gıbı xp den kolay klay vazgecmeyecek sanırsam...

Xp ye destek verdiği falan yok zaten ne dretix desteği veriyor nede ie.
Sadece güvenlik guncellemesi veriyor oda markasini karalamamak için.

hakketen xp ile büyüdük. ama artık ölme zamani geldi yani

Öl demekle ölür mü ya? Dünyanın büyük çoğunluğuna saygı duymak gerekir, insanların kullandığı şeylerle alay edilmemeli, herkes özgür, isteyen Macos, Linux, Android, XP kullanır. Kime ne?

XP nin hakkı ödenemez!

yani bazı arkadaşlar hep eşşeğe binmiş köylü gibidir önüne koyarsanız m3'ü şaşırır korkar binemez zaten sürmesini bilemez. bırakın köylü eşşeğine binsin biz çıkalım uazy aracımıza onlara göktaşı getirelim sevinsin garipler..

Microsoftu da desteği de kim takar ki. Yüzde 46 nın çoğu zaten hala sp2 kullanıyordur. Hangi destekten bahsediyoruz, zaten destekleri gören pek yok. Bu popülerlik oldukça da program desteği sürecektir. Microsoft istese de istemese de xp nin yüksek kullanıcı sayısına sahip 10 senesi daha var. :)
Bende hepsi yüklü ayrı hdd bölümlerinde, ama xp yi kullanmak ayrı keyif veriyor, rami zaten hiç harcamıyor ki kötü tarafı da bu. 128 mb ramle bile çalışabilecek bir işletim sistemi 12 gb ram olsa bile görmezden geliyor yine ramde cimrilik yapıyor. Tek sorun bu.

Bir zamanlar göklere çıkardıgın işletim sistemini, şimdi yerden yere vuruyor.Destegi kesecekmiş lafa bak sen:) xp eğer win7 win8 in önünü kapıyorsa sorun kullanıcıda degil sizdedir. microsoft sizin en büyük hatanız wistaydı, oda kendi kendini vurdu yerlere size gerek kalmadı :).

(windows 7 icin vistanın makyajlı hali diyen arkadas windows 8 ne peki ?) Bunu yazan arkadaşa kapak olsun 16 yıl amerikada yaşadıktan sonra kesin dönüş yapan birisi olarak evet burdan söylüyorum win7 vistanın makyajlı ve ondan biraz daha stabil çalışan versiyonudur.microsofta göre win8 bomba olacak ama göreceğiz siz ve sizler gibi arkadaşlar bu işletim sistemlerini ne sanıyorsunuz çok merak ettim vista,win7,ve win 8 çokmu farklı zannediyor bu millet arkadaş yaaaa adam biraz ordan biraz burdan görsellik işte bir iki yeni özellik katıyor siz sazanlarda aaaaa yeni windows çıkdı yaaa tabi tabi doğan görünümlü şahin'dir o dostum...........

2012 xp sp5'i isteriz (64 bit destekli)

geçelim ama win 7 sürücüsü bulamıyoruz bazı elektronik aletlerin onun için xp de kalmaya devam ediyoruz

ya abi DirectX11 var, Visual Studio 2010 desteği var, daha stabil kerneli var, ADAM GİBİ 64-BİT desteği var, donanım hızlandırma yenilikleri var ondan sonra gidiyorlar Win7 XP'nin makyajlısıymış bilmem ne. Çok meraklıysan kapat Aero'yu öyle kullan Microsoft zorla sana Aero kullan demiyor ki. O görsel efektlerin hepsini GPU hallediyor zaten zoruna giden ne anlamış değilim.

Windows XP'ye mezar taşı filan yapmışlar ama nafile, boşuna gayretler bunlar, XP'yi itibarsızlaştıramayacaksınız. Microsoft bile kendi yavrusunu boğmaya çalışıyor ama en güzel yanıtı yine tüm dünyadaki kullanıcılar tokat gibi veriyor. Halkın sesine kulak tıkayan Microsoft kendine gel ve kullanıcıların sesine cevap ver.

microsoft bak desteği keseriz, bak kesiyoruz ona göre, bak hemen gidip win7 almazsan başına kötü şeyler gelebilir diye diye en sonunda benide korkuttu. Bende bilgisayarıma xubuntu yükledim. Hem güncel, hem stabil üstüne kimse bize para ödemezsen fena olur diye tehdit etmiyor.

Windows 95'ten şaşmıcan abi

Windows xp kullanıcıları sistemlerinde çok çekirdekli işlemcilerinden tam verim alamayarak ve güvenlik tehditleri içerisinde dx9 sınırlarında takılı kalmaya devam etsinler, biz Windows 7 kullanıcıları çok çekirdekli işlemcilerimizden maksimum yararlanarak gerçek 64 bit ile güvenliğin ve oyunlarda dx 11 sınırlarını zorlamaya devam edelim. Win 7'ı makyajlı Vista sananlar çok ama çooook yanılıyorlar...

XP SP3 forever!!!

XP'yle aramızda bunca yıldan sonra duygusal bir bağ oluştu. Nasıl hemen gözden çıkarırız eski vefalı stabil dostumuzu???

mac os X forever ;)

"Windows xp kullanıcıları sistemlerinde çok çekirdekli işlemcilerinden tam verim alamayarak ve güvenlik tehditleri içerisinde dx9 sınırlarında takılı kalmaya devam etsinler, biz Windows 7 kullanıcıları çok çekirdekli işlemcilerimizden maksimum yararlanarak gerçek 64 bit ile güvenliğin ve oyunlarda dx 11 sınırlarını zorlamaya devam edelim. Win 7'ı makyajlı Vista sananlar çok ama çooook yanılıyorlar..."

Hepsini kullandım ve halen kullanıyorum: Windows 3.1, 95, ME, 2000, XP, Vista, W7, Pardus, Mac OS Lion, Ubuntu ve benzerleri, hatta ve hatta W8 bile yüklü şu anda. Hiç birisi XP'nin kullanılabilirliğini (sadece kullanılabilirliğinden bahsediyorum) alt edemez. Donanım, yazılım, sistem kullanılabilirliği en pratik olan XP'dir. Bunun dışında hepsinin ortak tek bir derdi var: Donanım, mesela W7'ye (Mac OS'ta aynı - bu ikisini örnek vermem, Apple Intel donanımını seçme yoluna girdiği için) etmediğim küfür kalmadı, elimde 10 yıllık scanner ve bir o kadar eski mobil kamera var, 3 yıllık lazer yazıcı var (hepside çatır çatır çalışıyor) ve sırf Microsoft'un keyfi yüzünden kullanamıyorum. Çünkü donanım üreticileri destek vermiyor (sebebi malum). Eğer bu çalışan donanımı desteklemeyecekse XP desteğini en az 10 yıl daha sürdürmek zorunda.

Malesef windows işletim sistemine ülkemizde çoğu kullanıcı işine geldiği için daha doğrusu zoru sevmedikleri için geçiş yapmamaktadır kaldı ki linüx'e geçmekte çok fazla yarar var bunun bilincine varmalıyız,varmamalıdırlar.
Zor olan herşey güzeldir ve emek harcayınca güzeldir . Herşey linüx'le başlayıp linüx'le bitir.
Biraz araştırıp görmek gerek Kernel çekirdeği ile başlayan Windows malesef hala buna bağlı kalmaktadır. Ama gelişen geliştirilen hala linüx'tür.
Saygılarımla Ziyaretçi :)

Bundan 10 sene önce Windows ME kullanırken XP yeni çıkmıştı.Ben uzun bir süre geçmedim. Sonra XP kullanmaya başlayınca ME kullanmanın hata olduğunu anladım. O günden beri XP kullanıyorum ve SP3 güncelleme ile de XP gayet güzel bir sistem haline geldi. Şu anda evet Win 7 güzel ve yeni bir işletim sistemi, yeni özellikler, yeni yazılım desteği vs. vs. hakkını vermek gerek. Ama şunu da unutmayın yeni işletim sistemini hakkıyla kullanmak demek yeni bir bilgisayar sistemi ya da upgrade demektir. Herkesin bütçesi yeni bir bilgisayar almaya müsait olmayabilir. Aynı zamanda kullandığı tarayıcı, yazıcı vb cihazlarını yeni bir işletim sistemine heba etmek istemeyen olabilir. Bu yüzden eski işletim sistemi kullanan kişilere aşağılayıcı bir tavır ve söz söylemek akıllı insan işi değildir. Kısacası düşünerek konuşalım. Körü körüne laf söylemeyelim. Benim için daha uzun bir süre XP

winXp gitti ellere wur totonu yerlere Ben win7 yi ilk çıktıgından beri kullanıyorum.xp mi tövbe nerde pislik sorun var xpde orda.win vistada berbat.samsung un telefonlarda kullanılan os daha iyi :D ama ne varki devir deyişiyo herşey değişyio bi yerde çakılı kalmak iyi değil .win7 süper 8 e şöle bir baktımda adamlar resmen tablete hitap etmişler.ben leptop kullanıcısıyım dokunmatik ekran neyime gerizekalılar :D onunda düzgünü çıksın ona geçicem.ben win7 kurarken hç dosya kopyalanamadı hatası almadım mavi ekran bir defa gördum peki ya xp de ? ;)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir