Windows XP SP2'yi nasıl güvenli tutarsınız?

Windows XP SP2 için artık güncelleme çıkmayacak! Peki onu kullananlar PC'lerini nasıl koruyacak?

  • Ali Güngör
Windows XP SP2 desteği sonrasında güvenlik
Otomatik güncellemeler bitince çok dikaktli olmalısınız

Microsoft Windows XP SP2 için, bugün itibarı ile artık yama çıkartmayacak. Durum ne kadar kritik olursa olsun eski XP sürümlerini kullananlar kendi başlarının çaresine bakmak ya da Windows XP SP3'e veya Windows 7 gibi yeni bir işletim sistemine geçmek zorundalar.

En son yamaları kurduktan sonra sisteminizin güvenliği için yapabileceğiniz en mantıklı şey Microsoft'un güncellemelerinden yararlanan uygulamaların yerine ücretsiz alternatiflere bakmak olacaktır.

Örneğin Outlook yerine Mozilla Thunderbird kullanabilirsiniz. Internet Explorer'ın en son sürümünü ya da onun yerine Firefox, Chrome, Opera gibi alternatifleri deneyebilirsiniz. Microsoft Office yerine OpenOffice gibi açık kaynak kodlu bir uygulamadan yararlanabilirsiniz.

Bilgisayarınıza mutlaka anti-virüs, anti-zararlı yazılım ve firewall uygulamaları kurulu olmalıdır. Daha da gelişmiş güvenlik için sistem özellikleriniz uygunsa sanal PC uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Kısacası bulunacak olan yeni açıklardan etkilenmemek için dikkatli olmalısınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

xp sp3 e geçsinler baksınlar keyiflerine en fazla 1 tane daha ram eklerler sistemlerine

Bence bu kadar zahmete katlanacaklarına temiz bir format ile windows 7'yer geçsinler azıcık yenilikçi olalım eski işletim sistemiyle nereye kadar ? Olmadı yenilikçi değilim diyenler en azından SP3 kursunlar.Yine temiz bir formatla.

SP3 Geçsenize ne kasıyosunuz kendinizi.

herşeyi anladımda orjinal sp2 shipleri ücretsiz şekide sp3 e yükükseltme
imkanları varken neden dahada sp2 ile boğuşuyolar

Haberde terslik var. Windows Xp Sp2 için yama yayınlanmayacak deniyor, office ve ie ile ne alaka anlamadım. Office 2010 kursan yamanmayacak mı :D

sp10 bile gelse windows un açıkları kapanmaz gittikçe büyüyo o açıklar o yüzden sp2 kullanıcıları kasmasın hiç bilgisayarını güvenli tutmayı. Özel işlerini yapmasınlar pc den o zaman. windows alıyorlarsa bunları kabullenmeleri lazımdı

geçmiyorum kardeşim başka işletim sistemine ben kendi pc mi korurum.

Tamanen ücretsiz bir şekilde SP3 ü yükleyip SP3 e geçmek varken neden hala SP2 de kalmakta israr ediyorlar anlamıyorum doğrusu.
SP3 kendilerinin zararına değil aksine yararına olacak birşey.
Bence SP3 çıkar çıkmaz MS XP SP2 desteğini kesmesi gerekiyordu.Böylece hem SP3 kullananların sayısı daha artacak hem de bir yandan bugüne kadar SP2 ile boğuşmak zorunda kalmayacaktı.

"Windows XP SP2'yi nasıl güvenli tutarsınız?"

SP3'ü yükleyerek, bu kadar basit :)) heheeehehehh :))

Ben Windows 2000 ME,Xp 32 ve 64 bit,Vista,Windows 7,Ubantu... işleitm sistemlerinin hepsini denedim.En son makinada Windows 7 yüklüydü ve daha hızlı açılıyordu yaklaşık 20 dk da şuansa Xp Home Sp2 yüklü.Geç açılıyor ama tüm oyunlarla uyumlu.Windows 7 de donan oyun bunda donmuyor.En az kaynakarı kullanıyor bi gram sorunda yok.Kaspersky 2011 yüklü ve otomaitk güncelleştirmelerde kapalı.Windows 7 belki görsellik açsıından daha cazip gelebilir ama bir işletim sisteminde önemli olan sistem haynaklarını en entkin ve verimli şekilde kullanmaktır.Çoğu insan haalaa P4 ler kullanıyor yazık günah değil mi o insanlara atsınlar mı ? Her alınan bir yeni işlemci,bir parça dışarıya akan para demek.Ülkemde 10 kuruş ucuza beledeyi ekmeği almak için saatlece sırada bekleyen insanlar varken bide.

Hiç bir zaman güvenliği microsoftta bırakmam.Onun yazılımlarında kullanmam Avira,gom player,Auslogics Disk Defrag,Window Washer,Ashampoo Burning Studio,chrome bize her zaman yetiyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play