Windows XP sürprizi kısa sürdü!

Ocak ayında yaptığı sürprizle hepimizi şaşırtan Windows XP için işler, Şubat'ta "normale" döndü!

Hüseyin Cem Köylü

Hatırlarsanız geçen ay, Windows XP'nin dünya genelinde pazar payının Ocak 2012'de az bir yükseliş gösterdiğini size aktarmıştık. 10 yaşındaki bir işletim sisteminin yeniden yükselmesi, doğal olarak, herkesi şaşırtmıştı...

Şimdi durum tersine; ya da daha doğrusu normale dönmeye başladı. Net Applications'ın en yeni PC işletim sistemi raporuna göre, Windows XP hala dünya çapında lider fakat Ocak ayında yüzde 47.19 olan pazar payı, Şubat ayında yüzde 45.39'a geriledi.

Windows XP'deki düşüşün sorumlusu öyle gözüküyor ki Windows 7. Çünkü raporda, Ocak ayında yüzde 36.40 olan Windows 7 pazar payı, Şubat ayında yüzde 38.12'ye yükseldi. Bir başka Microsoft ürünü Windows Vista'nın Şubat ayındaki pazar payı yüzde 8.10 olurken onu sırasıyla, yüzde 3 ile Mac OS X 10.6, yüzde 2.69 ile Mac OS X 10.7 ve yüzde 2.70 ile "diğer" işletim sistemleri takip ediyor.

Microsoft'un geçtiğimiz gün yayınladığı Windows 8 Kullanıcı Önizlemesi, gelecek aya kadar bir çok bilgisayara yüklenmiş olacak. 1 Nisan günü yayınlanacak raporda, Windows 8'in nasıl bir oran alacağını göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

zaten xp bitmiş.

yeni pc lerde yüzde 10 bile değildir.
eski pc lerderki liderliği doğal olarak devam edecektir.

pc ile gelen windows u geri iade edip parasını alabiliyor muyuz oyle duydum

Bence asıl mesele kullanıcılarda ve donanım üreticilerinde bitmekte. Neden böyle bir cümle kurduğumu açıklayacağım.

Bakınız adamlar 64 bit altında (Windows 8 Rc'sinde 128bit desteği olacak diyorlar bakalım hayırlısı) bir işletim sistemi kurmuş.

Donanımı düşük olan arkadaşlar sağlam güncellemeler yapamıyorlar.Bunlardan biriside ben. Bunun sebebini işletmede çalışma istasyonunu kullandıktan sonra anladım ki.

Sağlam bir donanımla Windows 7'de yapamayacağınız iş yok.
Ben Makine Ressamıyım. Solid Edge , Solidworks , Autocad , 3d Studio ve Cad Cnc işletme programları kullanıyorum.

Evdeki bilgisayarımda bazıları kasıyor. Windows 7 64 bit gelen bilgisayarı Windows Xp'ye çevirmiştim ilk geldiği gün.
Sebebi ise bilgisayarımın İşlemcisi baya bir kötü. Sadece işlemcisi olsa PowerSupply (Güç kutusu) bile 230 W inanılmaz derecede az.

İşlemcimde INTEL P DUAL CORE E5300 2.60 ghz Hız aşırtma ile 3.5 ghz'de kullandım. Bugüne kadar idare etti.

Zamanla anladım ki. Adam gibi bir bilgisayar istiyorsan Bir gününü ayırıp kendin toplayacaksın.

Hazır sipariş verirsen eline böyle çakmayı verirler.

Neyse fazla uzattım galiba. Sorun birazda donanım üreticilerinde veya türkiyedeki pazarda Fiyatlar oldukça yüksek.

He biz tüketiciler öldü fiyatına demiyoruz. Normal bir fiyattan satsalar hemde kaliteli olsalar. Piyasada dahada canlanır ve inanıyorum ki Firmalar arasındaki rekabet 10 kat daha artar.

Benim Düşüncelerim bunlar.

Ayrıca Windows 7 kullanın arkadaşlar. İleride alacağınız bilgisayarlarda farkını göreceksiniz. Kendi adıma diyorum bunu 64 bitte RENDER almak bile keyif veriyor insana. Saatlerce bile beklesen 64 bit bir ayrıcalık gibi olmuş işletim sisteminde.

Saygılarımla.

Xp gercekten bugune kadar cikmis en iyi sistemdir. Bir yil Windows 7 kullandim ama tekrar XP'ye dondum. Xp'deki hizi hicbir isletim sisteminde bulamadim. Xp olunce de Linux kullanmaya baslayacagim... Cunku Microsoft, donanim ureticileriyle anlastigi icin yuksek ozellikler gerektiren bilgisayar kullanan sistemler yapiyor. Kapitalist yavsaklar biz enayi degiliz...

ubuntu varken windowsmu kullanılır?!

xp hiç bir zaman bitmeyecek

Alıntı:
""pc ile gelen windows u geri iade edip parasını alabiliyor muyuz oyle duydum""

işletim sistemi için hariçten para alıyorlarsa geri alabilirsin.

Ama onunda kolayını bulmuş çakallar. microsoft diyorki "biz şirketlere sattık, size sistemi satan da bilgisayar şirketleri; o yüzden paranızı onlardan alın" diyorlar. bilgisayarını aldığınız şirket ise," biz işletim sistemini ayrıca satmıyoruz, size hediye ediyoruz, hediyenin parası olmaz ki size verelim" diyerek çakallıkta gelinen son noktayı gösteriyorlar.

şimdi burda birileri win 7den xp ye döndüm demiş yahu xp 10 sene önce çıkan bir işletim sistemi sen xp kullanıp kendini güvende hissediyorsan kullan ama aralarında dağlar kadar fark var

Sen de yorum yaz