Windows XP SVCHOST hatası onarıldı!

Windows XP'nin aniden yavaşlamasına neden olan hata, ömrünün son günlerinde onarıldı!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP SVCHOST hatası onarıldı!

Windows XP'de bir süredir bulunan bir hata, SVCHOST işleminin işlemciyi yüzde 100 kullanmasına neden olabiliyordu. Microsoft, sorunu Kasım ayında gidermeye çalışsa da başarısız olmuştu. Ancak firmanın hatayı onarmak üzere devam ettirdiği çalışmalar, sonunda işe yaradı.

Microsoft, geçtiğimiz hafta yayınladığı "Salı yamaları" içerisinde Windows XP dahil farklı yazılımları için birçok güncelleme sunmuştu. WindowsITPro'nun raporuna göre ise bu yamalardan bir tanesi, SVCHOST hatasını da ortadan kaldırdı. Sorunun Internet Explorer'daki "eski güvenlik güncellemeleri" işlevini devre dışı bırakarak çözüldüğü söyleniyor. Microsoft'a göre bu değişiklik, performansı iyileştirdiği gibi kullanıcıların güvenliğini etkilemiyor.

Böylece Windows XP'nin can sıkan sorunlarından bir tanesi, destek süresinin bitmesine 3 aydan daha kısa bir süre kala onarılmış oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Yamanın KB 'ini paylaşmanız mümkün mü? Tek başına yapılabiliyor mu?

@21 Oca 2014 14:01 windows update gir bak, bu kadar sıkma kendini..

Çok Önceden Yapılması gerekirdi

yaaa tabii formatlamak zorunda kaldım. mmc'den kapatmak zorunda kaldım. güncelleme sayfası bile açılmıyordu. bundan sonra beddualarımda Allah svchost.exe'ni dert versin diyecem...

xp diyince ister istemez gözlerim yaşarıyor her ne kadar bu iyi bir haber olsa da

Bu arada SVCHOST dediğimiz şey tamamen NSA 'nın yönettiği bir yazılımdır. İsteyen arkadaşlar internette araştırsınlar yığınla teknik makale ve kanıt var. Benim anlamadığım neden insanlar harekete geçmiyorlar. Çok ilginç bir dünyadayız. Durun bakalım ne olacak. Sevgiler.

@21 Oca 2014 20:57 SVCHOST = SERVICEHOST = SERVIS YUKLEYICI NSA ile ne alakasi var bunun? Windows 2000 de de vardi, o nu da mi NSA yapmis?

@22 Oca 2014 01:33 Güzel arkadaşım neden o zaman %100 CPU harcadığını açıklar mısın? Anormal verilerin döndüğü kanıtlandı. Yazılım dünyası şokta aslında. Kimse ses çıkaramıyor. Çünkü sesi kesiliyor. Bu projenin ortaya çıkaran bilim adamları tek tek intihar etti.

dünyanın yarısı xp kulanıyor zaten

iş yeri bilgisayrında bunu yapmak için bilgi işlemcilerden yetki almak gerekiyor,onlarda yapmıyorlar!!! Manuel ayarlardan kendimiz nasıl yaparız?

Hele şükür..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play