Windows XP ve diğerleri: MS'in öldürdükleri

Kimisi asla başarılı olmadı, kimisi ise XP gibi efsane oldu. Ama 2010 yılında hepsinin sonu geldi...

  • Ali Güngör
Microsoft'un 2010 yılında bitirdiği projeleri
Ömrünü dolduranlar yerlerini yenilere bırakıyor

Microsoft Windows 2000 ve Windows XP SP2 desteğini bitirdi. Ancak iş bunlarla kalmadı, kullanışlılığını kaybeden daha pek çok proje iptal edildi. Bazıları ise asla popüler olamamıştı...

Kin telefonlar

Microsoft üst seviye akıllı iş telefonları yerine gençlere hitap eden, popüler telefonlar yapmaya çalıştı. Sebebi yanlış ortak seçimi olmasına karşın, Microsoft adına 500 milyon dolar geliştirme maliyetiyle pahalı bir hata oldu. Daha fazla zarara girmeden bitirildi.

'Microsoft Certified Architect Solutions and Infrastructure Certifications'

Bu sertifikasyon programı sektörde bu işe adanmış profesyonel kurumlar ortaya çıkmadan önce çok önemli yazılım mimarları yetiştirdi. Ancak bu sorumlulukları üstlenen güçlü gruplar ortaya çıkınca, Microsoft da bu programını bitirdi.

Microsoft tablet ve dahası

Bu tableti heyecanla bekleyenler çok üzüldü

Courier Tablet

Apple iPad inanılmaz satış rakamları yakalarken Microsoft tablet pazarına girmekte çok geç kaldı. Bu da heyecanla bir MS tablet bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı.

Çift 7 inç ekrana sahip, kamera, WiFi destekli ve en önemlisi dokunmatik ve kalem ile yazı-çizim destekleyecek olan bu tablet pek çok kullanıcının hayallerini süslemiştir.

Xbox Live hizmetlerinde kesinti

Korkmayın Xbox 360 için değil ama Xbox 360 üzerinde oynanabilen Xbox oyunları için destekten bahsediyoruz. Artık bu eski oyunlar için multiplayer yok ama Xbox Live hala güçlü: 1 Milyar dolar değerinde!

Bazılarını hiç duymadınız bile!

Bing Cashback

Online alışveriş yapanlara Bing'i tercih ettikleri için hediye olarak para dağıtan Microsoft bu kampanyanın popüler olmaması üzerine bitirme kararı aldı.

Response Point VoIP

Voice Over IP yani internet üzerinden sesli görüşme imkanu sunan Microsoft hizmeti çnce bakıma alındı, sonra çalışanların bir kısmı çıkartıldı ve sonunda 31 Ağustos'ta kapatılıyor.

Windows Essential Business Server

Microsoft bu ürünü geliştirmeyi bırakıyor ama desteklemeye devam edecek destekleyeceğini duyurdu. Artık herkes bulut bilgi işlem sistemlerine geçiyor ve maliyetleri düşürüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

XP 'yi bitiremeyeceksin cip online !

Microsoft'un daha birçok projesini iptal etmesi gerekli... Sayıyorum :

* Bing : Kaçınız Bing'i kullandı? Chip Online'dan hemen bir anket hazırlamasını rica ediyorum.
* Windows Vista : Başarısız ve problemli işletim sistemi için fazla kaynak aramaya gerek yok. Direk Windows 7 hediye etsinler - herkes Vista'dan kurtulsun, olsun bitsin. Vista satışları bitsin.
* Start menülü tüm cep telefonu işletim sistemleri (Windows Mobile vs.) : Start menülü cep telefonu mu olur - bir program açacağız diye 3, hatta 4 kere tıklamaya ne gerek var?? Start (1) -> Programs (2) -> Microsoft Office (3) -> Microsoft Word (4), etti 4 tıklama... Bırakın allahaşkına bunları, Windows cebe girmeeeezzzz....

Hemen şu projelere yoğunlaşmalı Microsoft...

* Güvenilir ve performanslı bir antivirüs. Microsoft Security Essentials tan daha iyi olmalı.
* Adware, Spyware vs. bloklayan, runtime koruma, gözlemleme özelliği olan bir güvenlik aracı.
* Apple cihazlarındaki gibi Movie Maker, Photo, MP3 işleme, özel DVD hazırlama stüdyosu.... Hepsi bir arada bulunmalı ve kafa karıştırmamalı.
* Windows Media Player artık bitsin, yepyeni üstteki program gelsin. Eksik codecler problemsiz indirilsin.
* Windows XP efsane bir işletim sistemidir. Desteği 2014'te bitse bile her yeni çıkan yeni Windows ile eskileri niye raftan kalkıyor - anlamıyorum. Kardeşim, ben XP almak istiyorum, var mı bir problemin? Satacaksın, illa yenisini dayatmak olmaz. Satacaksın, hem de kutulu versiyonlarını da satacaksın - yani sadece yanında yeni PC almamız sorunlu olan OEM versiyonlarını satmayacaksın.
* Ve açık kaynaklı bir Windows :) Geleceğin Windows'u olacak olan Windows. Herşey açık kaynaklı, Office ile yüklü gelen Windows. Ütopik olabilir ama çok daha büyük bir zenginlik olur diye düşünüyorum.. Ha - Bill Gates için değil tabi..

özellikle edip çiftçi garibim çok üzülmüştür tablet olayına:))

adamlar iyi para harcamışlar be

ah mıcrosoft! sen bizim zevkimizi bilmiyorsun.insan bi xp'yi yeniler.olmassa onun yerine SP4 falan yapar.

XP 'yi bitiremeyeceksin cip online !
:):):):):):):)
sesli güldüm

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play