Windows XP yavaş yavaş kaybolacak

Windows 7'den önce kral olan Windows XP eski günlerini aramaya başladı. İşte nedeni...

  • Ümit Öncel
Windows XP yavaş yavaş kaybolacak
Windows 7, XP'ye iyi gelmedi...

Yıllanmış işletim sistemi Windows XP hala pek çok kullanıcının bir numaralı gözdesi. Özellikle de donanım gereksinimleri konusunda beklentilerinin yüksek olmaması, eski dostun kullanım oranının düşmesinin önündeki en büyük engel. Bu ilgi Microsoft'un XP'den kolay kolay vazgeçememesine yol açıyor ama Windows 7'nin çıkması XP'ye bir darbe daha vuracak gibi görünüyor.

Yılbaşından sonra XP hala satılıyor ve Microsoft tarafından destekleniyor olacak. Ama bilişim devi XP konusunda artık eskisi kadar hevesli değil. Özellikle netbook kullanıcılarının büyük talep gösterdiği eski işletim sistemi yerine Windows 7 Home Premium'un daha uygun olacağını düşünen Microsoft, 2010'dan itibaren düşük beklentileri olan kullanıcıları bu yeni sisteme yönlendirmeye çalışacak.

Vista'da en pahalı ve gelişmiş sürüm olan Ultimate'i öne çıkartmaya çalışan Microsoft, Windows 7 ise bu tavrından vazgeçecek. Bunun yerine tanıtım ve reklam kampanyalarında daha öne çıkması beklenen işletim sistemi Win 7 Home Premium olacak. Bu tanıtım bütçesi ise XP'den aktarılacak. Bir yıl daha Microsoft tarafından desteklenecek olmasına rağmen, firma yetkilileri ardında bir tanıtım bütçesi olmadan XP'nin 2010 sonunu göremeyeceğini düşünüyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

netbook 1 gb ram ile atom işlemci ile biraz zor çalıştırır windows 7 yi

2 3 siteye girildigi zaman donmalar baş göstermeye başlar

Onlar düşünmeye devam etsinler :) bak belki XP'den vazgeçerler :)

xp iyidir
7 cilali xp

yapmasınlar ya xp ölmesin

Vistaya geçiyorum...akıl vermek gibi olmasın windows 7 nin home pre ve pro su en çok tercih edilen versiyonları olacak gibi...Vista ya niçin geçiyorum aldığım pc de vista vardı..Vista business neredeyse ultimate gibi ancak home pre sini tercih edince tasarruf ettiğimi fark ettim..Herkese selam....kolay gelsin...

Windows 7 nin keşke windows home pre versiyonunu Windows 7 enterprise gibi verselerdi yani üç aylık kullanımlı ve bitiş süresi windows 7 rc nin ki gibi olsaydı.....bu olsaydıları fark ettiniz ne anladığınız öğrendiniz...

Şu an Vista kullanıyorum xp ile kıyaslarsak ekran renkleri ve kalitesi daha iyi,Hd ses kalitesi mümkemmel win7ye inşallah ilerde geçicez xp in artık yüzüne bile bakmam 5 dk da hacklenebiliyor kullanıcı dosyalarına erişilebiliyor güvenlik 10 üzerin 0 :=)

XP alanlar microsoft reklamlarına yardım edecekler. Akıllı ms siz bunu alın bende windows 7 reklamı yapayım diyor.

netbook 1 gb ram ile atom işlemci ile biraz zor çalıştırır windows 7 yi

2 3 siteye girildigi zaman donmalar baş göstermeye başlar

Ilk önce denemeni tavsiye ederim Athlon xp 1600 512 ramli bir makinede seven xpden daha stabil ve daha sorunsuz calisiyor

Kişisel bilgisayarlarla sonradan samimi oldum.
windozla 2.0 dan beri sevişiriz.
windows 3.1 müşteri kayıt formunu üşenmeden doldurup taa amerikaya yollamıştım ilk çıktığında.
çağ atlatan 95 ve xp bir milad olarak her zaman hatırlanacaktır.
ilk çıktığında her biri sert eleştirildi, dışlandı ama sonunda herkes alıştı ve sevdi.
bazı saçma uygulamalarınıza katılmasam da, kullanıcı dostu ve kollektif gelişime açık ürünler için teşekkürler MSli meslektaşlarım ve bill brader.
hayatı renklendirdiğiniz, herkese ekonomik alternatifler yaratıp dünyayı teknolojiye boğduğunuz için.

ben atom yazmışım

atom half life ı bile zor açıyor

athlon nerde atom nerde

ne bildigin belli bos bos konusuyon

14:38 de yazı yazan arkadaş ne donması saçmalama win7 550 mb ram yiyor neredeyse yarısı boş sen ne tür site açacaksın acanba web içeri 200 mb yer tutan sadece flash animasyonlu site açacaksan zaten xp biler explorer 8.0 ile çok zorlanıyor. sen neden bahsettiğinin farkında bile değilsin.
win7 çok kurdum 1gb ramli makinaya hatta 64 bit bile kurdum hiçte sıkıntı çıkartmıyor donanımlar birbiri ile uyumlu ise.

Bu yıl başında laptop almak için araştırdığımda XP yüklenmiş bulamayınca VISTA yüklü Lenovo Y340 aldım, başıma belâ aldım. Bir dosya adı değiştirmek için veya dosyayı bir yerden diğer yere aktarmak için altı dakika beklemek zorunda kalmak pek keyifliydi. Çaresiz kalınca XP yüklü ACER Notebook aldım, sırf dosya işlemleri için. VİSTAdaki yavaşlık sorununu daha sonraki yamalarla çözdüler ama bana ekstra 400 dolar masraf yaptırmış oldular. Bundan sonra bana bedava verseler de MS ürünü ALMAM, çünkü evdeki üç bilgisayarıma da UBUNTU 9.10 yükledim ve tek kelimeyle HARİKA. Hemen her işe uygun bir destek programı bulabilirsiniz ve BEDAVA. Tavsiye ederim. SevdetYavuz

Sahsen vistanın kıymetı bılınmedı dıye dusunmekteyım...xp light olabılır olabilır ama vistananın bıkac gereksız özelligini kapattıktan sonra...xp ye duman attırır...kontrast,renk ses kalitesi,canlı arayuz sıze kattıgı dıger artılar...7 basarısız olsaydı eger vista nın farkına daha varılırdı dıye dusunmekteyım...Western88

win7 gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemi xp de binlerce virüs ve güvenlik tehlikesi olduktan sonra bir daha asla kullanmamak üzere geçmişe gömdüm. bu kadar gelişen teknoloji arısında teknoloji kullanıcılarının hala eskide kalma alışkanlığını anlamış değilim. değişin artık teknoloji severler.

Bence sürekli aynı şeyleri konuşmak anlamsız. Olay basit ve net sisteminiz güçlü ise Windows 7 Değilse Xp ye devam.
Bana şu saatten sonra hiç bir allahın kulu Xp yi geri yükletemez

xp ye SP4 çakmışlar windows 7 olmuş

arayüz değişikliğinden başk abişey değil media center xp de var zaten

Siz ne kadar xp kayboluyor derseniz deyin TR'de xp her zaman (5-10 yıl daha) yaşayacaktır. Burada maaşa 2,5 Lira zam yapmayla işletim sistemi degiştirilmez. Xp ihtiyaclarını karşılıyorsa ve win7 yeni donanım istiyorsa-ki öyle- zaten borc içinde yaşayan milletımız işletim sistemini yükseltmez.Çünkü faydası yok zararı var.Kim isterki boş yere para vermeyi!?.
Sonuc olarak;
Bu ekonomik gelir dağılımı düzensizliği sürdüğü müddetçe Xp ölmez, ölemez..Bu gibi haberlerin hepsi lafta kalır ama icraat farklıdır.

Win 7'ye çok hızlı, xp'den bile hızlı diyeni bir bulursam... Çift çekirdek işlemci+1500 ram+128 MB ekran kartıyla win7 bildiğin kağnı oluyor. Netbookta mı çok hızlı çalışacak?

vista 2 sene boyunca win 7 temeli attı.vista olmasaydı win 7 olmazdı.herkes kabullensın.vistayı yamayıp win 7 yaptılar.win7 home premium 230tl electroworlde vista çıktığında bunun 2 katı pahalıydı..

En az bir sene daha XP ye devam.

vista cikincada bu sohbetler vardi ne oldu? win7 biyerinden kesin patlar sp leriyle ünle ms den bu konuda hic süpem olmaz..yola devam durmak yok batana kadar xp..
XD

Microsoft'un uygulaması da bunu doğruluyor ki XP, Windows 7 ve Vista'dan daha hafif ve kullanışlıdır. Microsoft istese de XP'yi öldürememiştir. Windows 7, XP'yi değil Vista'yı öldürebildi. Tabii ki böyle olmasını istemiyordu ama aklın yolu bir. Netbook'larda tıpış tıpış XP'ye devam. Hani Windows 7 daha iyiydi? Uygulama tersini söylüyor. Dilekler başka gerçekler başka olur bazen. XP birkaç yıl daha ölmez. Yedi canlı XP.

bence de Xp ölmemeli. Bir sistemden diğerine geçmek zor olsa gerek. Ama yine de win7 yi denemekle birşey kaybetmeyiz.

Win 7'ye çok hızlı, xp'den bile hızlı diyeni bir bulursam... Çift çekirdek işlemci+1500 ram+128 MB ekran kartıyla win7 bildiğin kağnı oluyor. Netbookta mı çok hızlı çalışacak?

senin işlemcin pertse biz ne yapalım yani. işlemcin ısı sorunlu olsun yıpransın boyna sonrada yavaş de win7 ortamında. hiç yıpranmamaış bir p3 1100 işlemcili sistemde bile bebek gibi çalışıyor.boşa yorulmayın hiç bilgisayar olayının içinde olmadığın belli bilinen klasik ev kullanıcısı yada pert işlemcilere yatırım yapan bir şirkette çalıştığınız bariz ortada.

<Win 7'ye çok hızlı, xp'den bile hızlı diyeni bir bulursam... Çift çekirdek işlemci+1500 ram+128 MB ekran kartıyla win7 bildiğin kağnı oluyor. Netbookta mı çok hızlı çalışacak?>

ben de onlardan biriyim. gerçekten bulmak istersen tekrar yorum yaz sana açık adımı adresimi vericem, bakalım ne yapabiliyormuşsun.

bütün sakallılar deden değildir, hatta iki deden de birbirinden farklıdır.
yani senin bilgisayarının teknik sınırları uygun ama bu onun sağlıklı olduğunu göstermez. 500 beygirlik bir otomobil bile küçücük bir teknik sorun nedeniyle at arabasını geçemeyebilir.
iç hastalıkları doktorlar bilir, amatörler sadece dış hasarları görebilir, o da bazen.
bilgisayarcıları tehdit edeceğine çakma olmayan bir bilgisayarcı bul ve bilgisayarının derdini/uyumsuz yerini öğren.

Chip Online "Windows XP yavaş yavaş kaybolacak" demiş, valla derim ki - 20 yılda yavaş yavaş kaybolur. Windows 7 merakını anlamıyorum, Windows XP'de neyi yapamıyorsunuz ki Windows 7 kuruyorsunuz? 64 bit sürümü var, USB 3.0 desteği gelecek, tüm yeni çıkan donanımların sürücüleri çıkıyor, yavaş diyeni duymadım, her tür program çalışıyor üstelik Windows 7'deki gibi virtual machine benzeri XPMode gibi birşey de yüklemeye gerek yok - daha ne...

WinXP yi vista öldüremedi win7 mi öldürecek breh breh

Chip Online "Windows XP yavaş yavaş kaybolacak" demiş, valla derim ki - 20 yılda yavaş yavaş kaybolur. Windows 7 merakını anlamıyorum, Windows XP'de neyi yapamıyorsunuz ki Windows 7 kuruyorsunuz? 64 bit sürümü var, USB 3.0 desteği gelecek, tüm yeni çıkan donanımların sürücüleri çıkıyor, yavaş diyeni duymadım, her tür program çalışıyor üstelik Windows 7'deki gibi virtual machine benzeri XPMode gibi birşey de yüklemeye gerek yok - daha ne.

-----------------------------

sevgili arkadaşım son kullanıcı isen dikkat son kullanıcı bırakın XP yi dahasına bile gidebiliriz.. windows 2000 de neyi yapamıyorsunuzda windows 7 geçiyorsunuz?! dahası windows 98 de neyi yapamıyorsunuzda windows 7 geçiyorsunuz.. dahada geriye gidelim..dur kalalım..

windows 7 ve selefei vista kurumsal anlamda getirdiği ağ teknolojileri yeniliklerini düşünürsek düşünürsek müthiş bir kolaylıklar getiriyor..hele bu ikili windows server 2008 ortamında XP ye göre oldukça avantajları var.. en basitinden direct access.. bunu bırakın XP'yi windows vista ile bile yapamıyorsunuz?! bir yıgın VPn ayarlarından kurtuluyorsunuz daha ne olsun azizim?! tabi son kullanıcı ise değişen birşey yok

kes biç kopyala taşı çıktı al filim izle.. 3. part programlar kur.. öyle Xp neyine yetmiyor..!! ne XP 98 bile keser..!

xp den vaz geçirebilmeleri için şuan kullanılan programların modunu 7 ye ayarlayıp xp de kullanılamaz hale getirirlerse ancak değişim olur onun haricinde kimse kolay alıştığı kullanımdan vaz geçemez...

Bence sürekli aynı şeyleri konuşmak anlamsız. Olay basit ve net sisteminiz güçlü ise Windows 7 Değilse Xp ye devam.
Bana şu saatten sonra hiç bir allahın kulu Xp yi geri yükletemez
--------------------
Banada hiçbir güç Windows 7 yukletemez.Cunku fos! İçi boş abi.Xp ye aero yuzu caksalar piyasaya surseler bundan daha iyi bir sistem olurdu.Dizistulerde, xp ye göre 1 saatlik enerji kaybına neden oluyor.Ne demek bu ya.Ben cod 4 de oynuyorum,Gta 4 de.Sana yakın bana uzak olsun,hiç cekemem.Sen uğraş dur.

SON 2 GÜNDÜR XP DE HERALDE HATA VERİYOR
XP SİSTEM KAPATTILDI

Sen de yorum yaz