Windows XP'ye Çin'de ek destek yok!

Microsoft'un sözleri, Windows XP'nin "daha geç öleceğinin" sanılmasına neden oldu. Ancak...

Windows XP'ye Çin'de ek destek yok!

"Windows XP'ye sunulan desteğin Çin'e özel olarak uzatılacağı" raporlarının yanlış anlaşıldığı ortaya çıktı.

Microsoft Çin'in ülkenin sosyal ağında yaptığı açıklamalar, firmanın ömrü bitmek üzere olan Windows XP'ye, Çin'de ek süre tanıyacağı şeklinde yorumlanmıştı. Ancak Microsoft, sözkonusu gönderide söylediklerini şu şekilde netleştirdi:

"Microsoft Çin, Tencent dahil önde gelen Çinli internet güvenliği ve antivirüs firmalarıyla yakından çalışmakta ve Çinli Windows XP kullanıcıları daha modern bir işletim sistemine geçene kadar onlar için özel önemler almaktadır."

Ancak Microsoft'un bu politikası, Çin'e özel değil ve diğer ülkeler için de geçerli. Windows XP'nin destek süresinin 8 Nisan'da sona ermesinin ardından güvenlik yazılımı şirketleri, ona destek sunmaya devam edecekler. Yani Microsoft, Çinli Windows XP kullanıcılarına özel bir muamele yapmayacak ve 8 Nisan'da Çin'deki Windows XP'nin de resmi destek süresi tamamlanmış olacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Bişicik olmaaaz! Daha yıllarca XP kullanabilirsiniz. Ayrıca unutmayın MS 4 sene sonra da yeni Windows'ların fişini çekecektir. Yani bu da 4 sene sonra yine yeni lisanslar, yeni donanımlar ve yeni yazılımlar sorunu demektir. Eğer bunlara razıysanız, buyrun Windows7'ye veya 8'e geçin!

@08 Mar 2014 15:01 Windows XP Yazılındığında ki yazılım ve sistem gücüyle Wİndows 8 yazılım zamanı bir değil. Teknolojide birden sıçrama gerçekleşti. Şimdi ise maalesef öyle bir sıçrama mümkün değil. Olsa bile Windows 8 Güncelleme ile halledilebilecek şekilde tasarlanmış. Ama XP öyle değil. Biraz araştırma yapın ve öyle yorum yapın..

@08 Mar 2014 15:01 XP kullanan her bilgisayar Windows 7 yi kullanabilir. Tabiki kimseye 8 serisini önermem. Windows 7 her şeyi otomatik ayarlayabiliyor ve gelişmiş bir sistem. Yani kendinin üzerinde bulunduğu sistemi algılayıp ona göre sistem kaynağı tüketiyor. Windows 8 serisi ise Microsoftun ağzından da onaylandığı şekilde sadece İnternette sörf yapanlara ve tablet kullanıcılarına özel geliştirildi. XP nin çökmelerinden bıkanları ve Windows 8 in rezil görünümünden uzak kalmak isteyenlere Windows 7 yi tavsiye ederim.

@08 Mar 2014 15:01 XP:"Damarında kan olup dolaşıyorken beni böyle bırak git, git gidebilirsen!"

@09 Mar 2014 02:58 Hadi canım sen de!

xp çöpünü atında kurtulak...

8.1 daha iyi :D

Xp candır kraldır..

@08 Mar 2014 20:33 Monarşi yıkılalı asır oldu artık demokrasi var fi tarihinde kalmışsınız.

SÖRF İÇİN XP ,OYUN İÇİN KONSOL OLAY BİTER .........

Arkadaşlar, MS'ten bir programcı olarak direk veya endirek para kazanan arkadaşlar lütfen XP konusunda yorum yazmasınlar. Diğer taraftan korsan Win7, Win8 kullananlar ağızlarını bile açmasınlar. Ayrıca bu ülkede havadan para kazanan züppeler de çenelerini kapatsınlar lütfen. Halt die Klappe!

@09 Mar 2014 09:23 sana mı soracağız ne yapacağımızı? sen çok konuşma çizerler...

TÜM TEMEL İHTİYAÇLAR İÇİN LİNUX, İLERİ DÜZEY İHTİYAÇLAR İÇİN NADİREN XP, OYUN İÇİN KONSOL! WİNDOWS 7 VE 8'E YER KALMIYOR.........

XP sadece bizim sakarya universitesinin fakultelerindeki oğrenciler için koyulmuş külüstür bilgisayarlarda var zannederdim

aferin bakim çine yavaş yavaş akıllanıyorlar....

adamlar win 8 de sanki uzaya cikiyormus gibi konusuyorlar modifiye disinda bir marifeti yok xp nin daha bi 5 senesi daha var hic aglamayin

Her ne olursa olsun 10 yıldır aynı bilgisayar ve aynı XP sonuna kadar da öyle olacak. Win 8 de kullndım ama alışılmış bir XPye ters düşüyor. Birkaç uyumluluk ayarıylada XP, Windows 8 kadar iyi olabilir. #DirenXP #SonunkadarXP

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir