Windows XP'ye en uzak tekme!

Windows XP bir tekme daha yedi. Ama bu seferki tekme, çok ama çok uzaklardan geldi!

Windows XP'ye en uzak tekme!
Rekabet dünya dışında da devam ediyor

Tıpkı dünya üzerinde olduğu gibi, uzay istasyonlarında da birçok bilgisayar kullanılıyor. Birçoklarının gözünden kaçansa, her ne kadar uzaydan bahsediyor olsak da dünya üzerindekine benzer işletim sistemleri ile işlem yapıldığı...

2013 yılına kadar geçen sürede "International Space Station" içerisinde çalışan astronotlar, laptop'larında Windows XP işletim sistemini kullanıyorlardı. Gelen yeni bir açıklamaya göreyse ISS'in iyiliği için, XP'den Linux tabanlı yeni bir işletim sistemine geçiş yapılacak. ExtremeTech.com'un yayınladığı rapora göre, NASA ve United Space Alliance, yıllardır kullandıkları XP işletim sistemini değiştirip, Linux tabanlı Debian 6'ya geçiş yapacaklar. Bu sayede daha hızlı bir şekilde istasyondaki laptop'lara güncelleme yollayabileceklerini dile getiren Keith Chuvala ise, "Eğer daha hızlı yamalar yapmak ve işimize adapte olmak istiyorsak, bu değişikliği yapmamız gerekli." şeklinde durumu özetledi. The Linux Foundation ise şimdiden istasyonda çalışan astronotlara Debian 6'yı ne şekilde kullanacaklarına dair bilgiler vermeye başladı.

Windows XP'nin ISS ile ilişkisinin kesileceği haberi, an itibarı ile bir hayli doğru gözüküyor zira eğer NASA ve United Space Alliance bu hamlede bulunmasaydı, Microsoft kendiliğinden geri çekilecekti. 11 yıllık XP'nin yerini alacak olan Linux işletim sistemli laptop modelininse Lenovo tarafından üretilen ThinkPad olması düşünülüyor.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

debian 7 kullansalarmış

NASA yeni uyandı... Debian 6 kullanmaya başlaması bunun işareti...

xp benden tekmeyi yaklaşık 6 sene önce yedi zaten. sonuçta buda normaldir...

hakketen artık vurun şuna tekmeyi gitsin ya yeter!!....

Tabi ya 7 kullansalarmış nasaya akıl vermek bize düşer zaten...

Masaüstü Linux'un da geleceği parlak. Dünyanın Linux'a ihtiyacı var. Şu anda Kubuntu kullanıyorum ve hiçbir sorun yok. "Hala Linux'u tanımayanlar için" başlıklı blog sayfama bir göz atın...

Windows xp'yi severim iyi çıcıktır. Ama efsaneler unutulmaz.. Windows 7 kullansakta seni hiç bir zaman unutmayacağız "xP" :))

xp nin yapılacak haberi kalmadı.ne bu xp tekmesi çekirdekle kandırıyolar milleti.bütün bilgisayarlar xp ye muhtaç.nerde ghz ler.

Boş muhabbetler bunlar XP yerini henüz alabilecek kodlanmadı !

nasanın linux kullanmaması bir ayıptır aslında şahsi görüşüm

Linux ve xp bir çağı başlatan işletim sistemleri oldu.

E doğru seçim tabi XP yi bırakmak. XP olan bilgisayardan sadece microsoft bilgi çalabiliyorken, WİN7 yüklü bir bilgisayara direk erişim modülü ile america ulussal güvenlik ajansı NSA nında erişimide var ve her an her bilgiye ulabiliyorlar. Bu duruma geliştirilebilir ve değiştirilebilir Linux ile karşı koymak ta, en mantıklı hareket tabi.

Vista'yı zaten geç 7 - 8 unutulur ama Xp asla unutulmaz çünkü o bir efsane.. Siz istediğiniz kadar öldürün :S

Debi an, ÇOklu MAsaüstü Kurulumunu hazırla.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir