Windows XP'ye Japonya'dan sert tokat!

Windows XP, bugüne dek yediği en sert darbelerden birini, Japonya'dan işte böyle yedi!

  • Levent Öztürk
Windows XP'ye Japonya'dan sert tokat!
Windows 8'e merhaba...

Microsoft, kullanıcıların Windows XP'yi bırakması için verdiği çabalara, en azından Japonya'dan bir cevap gelmiş gibi görünüyor. Dünya genelinde pek çok banka, ATM'lerini ve diğer bilgisayarlarını henüz Windows XP'den kurtaramamışken, Microsoft'tan gelen bir açıklama, bir Japon enstitüsünün 12 yıllık işletim sisteminden Windows 8'e geçiş yaptığını bildiriyor. Bilindiği gibi Windows XP'ye verilen resmi destek, bugün itibarı ile kesiliyor.

Microsoft'un basın açıklamasında duyurduğuna göre, Japonya'daki bazı bankaların sahibi olan Resona Holdings, yakın zamanda 30.000 ATM ve bilgisayarı Windows XP'den Windows 8'e yükseltti. Microsoft'un söylediğine göre, Windows 8'in gördüğü en büyük yerleşim olan bu hareket, Şubat ayının sonlarında tamamlandı. Başka bir deyiş ile, Windows XP'nin desteğinin bitmesine sadece haftalar kala...

Resona Holdings'in Bilişim Teknolojileri Planlama Bölümü yöneticilerinden Tetsuya Shiratori'nin söylediğine göre, Windows 8'e hızlı bir şekilde geçilme kararının alınmasında, sistemin son ürünleri destekliyor olması, iyileştirilmiş kullanımı, açılış hızındaki artış gibi faktörler etkili oldu. Ayrıca beklenenden daha hızlı tamamlanan bu geçişin System Center 2012 Configuration Manager kullanarak yapıldığını da söylemekte fayda var.

Windows 8 ile birlikte, bankalardaki bilgisayarların Microsoft Office Professional Plus 2013'e yükseltildiği de belirtiliyor..

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

ne saçma sanki atm leri guncelliyorler...

EE tokat nerde ?

keşke linux kullansaydı...

yav bende windows xp'yi desteği kesiyor diye microsoft'a karşı bişey hzırladı sandım :D Başlık onu ifade ediyor , ve xp artık eskidi bu zamana kadar destek vermesi mucize tabikide kesecek sonsuza kadar verecek değil ya 2001'de çıkan bir sisteme hala destek veriyordu , 13 yıllık işletim sistemi nede olsa :)

adamlar teknolojik biz hala...

Lütfen bizimkilerde geçsin illa 8 değil 7'ye geçsin oda olur. Yani bankamatiklerimiz o kadar dandik o kadar hantal ki.

xp benden de osmanlı tokadı yedi 9 sene önce :)

SCCM candır. Adamlar yapıştırmış 30000 makinayı. Helal olsun.

Xp ye bizden bir Osmanlı tokadı at gitsin....

gecsin gecmesinede yutdısına cıkan döviz ne olacak. niye linux gibi bir işletim sistemine gecmiyorlar

@08 Nis 2014 23:37 Çünkü canım kardeşim bankalar hep windows için yazılan programları kullanıyorlar Linuxa geçmek için o programların yeniden yazılmasdı veya uyarlanması gerekiyor kimsede bununla uğraşmaz. Linuxlu bankalar varmıdır ben görmedim henüz ama banka vb programların büyük yoğunlugu windows için bu kesin.

@09 Nis 2014 04:09 Bak kardeşim banka programı derken neyi kastettiğini bilmiyorum açıkcası ama bir banka lisanslar için tonla para dökeceğine o paranın muhtemelen yarısından azına yazılım şirketlerine kendileri için ihtiyaç duydukları programları geliştirtebilir. Hem yerli sermaye hemde sana özel uygulamalar güvenlik protokolleri vs. Hoş devletinde adam gibi linux tabanlı bi işletim sistemi yapıp devlet dairelerinde kullanması gerekli bence ama o ayrı bi konu.

@09 Nis 2014 09:43 nasıl kullanacaksın ki? linux işletim sistemleri ile netcad mi bakacaksın? pardus denen rezaleti de gördük zaten. Hayal kurmayın linux bir avuç hayalperestin saçmalığıdır.O kadar çok seviyorsanız sadece linux kullanın sizde win li bilgisayarlarınızdan atıp tutmayın. Ayrıca; linus beyle ilgili son haberi de okuyun, özellikle de yazının sonunu.Saygılarrrrr

@09 Nis 2014 04:09 Yazılımı tekrardan yazmaya gerek yok birkaç küçük değişiklik yapılması lazım oda hiçbirşey.

yaklaşık 8 ay önce bende osmanlı tokatı attım xpye bidaha geri dönmemek üzere hatıra olarakta fotoyu kullanıyorum

Microsoft cukkayı doldurmus desenize şuna

Şu linux diye kendini yırtan kesimin kaçı linux kullanıyor merak ediyorum.

@09 Nis 2014 02:59 10 senedir kullanıyorum. Çok ta memnunum. Tavsiye ederim. Özellikle Linux Mint. Saygılar.

@09 Nis 2014 02:59 REKABETTEN NEDEN SİNİRLENİYORSUN WİN İN TEK RAKİBİ LİNUX..NE İYİ İŞTE İSTERSEN KULLANMA AMA BUNUN FAYDASINI HEPİMİZ GÖRÜYORUZ....NEDEN BU AÇIYLA DÜŞÜNMEZSİNİZ ? WİN TELEFONDA DA BENZERİNİ DEDİ HALİ ORTADA ? E.D.

linux linux dediler kurdum 20 gün sonra küfrederek kaldırdım. Sonuna kadar windows.

@09 Nis 2014 10:07 windows ta linux u küçümsedi şimdi baş edemiyor...yol yakın ken öğrenmeye bakın...kullanamıyorsanız tecrübesizliğinizden ...

Linux olmalıydı, Linux... Sanki Windows 8, Windows XP'den daha güvenliymiş gibi... Yalnızca birkaç dakika yeter... Hah hah hah...

bilgisayardan anlayan birine çift işletin sistemi kurdurun arkadaşlar hem win kullanın hem linux ikisinide kullanırsınız..linux ta öğrenirsiniz farkı görürsünüz ... bazı mecburiyetler olmasa bugün win silerim ...pardus u kullanmak çok daha zevkli ....biraz sabırla seversiniz...... ha ben sadece önüme konanı yerim etrafıma bakmam derseniz afiyet olsun e.d..

linux diyenler.. siz pc ne için kullanıyonuz?

@09 Nis 2014 20:22 Linux olmasaydı sen hala 300 dolarlık bilgisayarına, 500 dolara Windows XP SP9 satın alıyor olacaktın.

@09 Nis 2014 20:22 Kardeşim windowsu evde kullanmak başka, bankacılık sistemi için kullanmak başka. Bu tarz kritik işler için iyi coderların linux üzerinden oluşturduğu bir sistem çok daha stabil ve hızlı çalışacaktır. Hadi onu geçtim geleceğe yönelik konfigüre edilebilir olacaktır. Böyle işler için microsofta hala kamyonla para ödeniyor olması ağır vizyon eksikliği.

xp zamanı bitti şanssızsınız

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play