10 adımda Windows XP'yi onarmak

İşletim sisteminiz açılmıyorsa, bu 10 adımı gerçekleştirerek Windows XP'nizi onarabilirsiniz.

Windows boot sorunu (8-10)

8. Otomatik başlatma özelliğini pasifleştirme

Windows'un normal şekilde başlamamasının nedeni 'Otomatik başlatma özelliğinden' de kaynaklanıyor olabilir. Bunun için Windows XP boot etmeye başladığında siyah ekrandayken F8 ibaresini gördüğünüzde F8'e basın ve Windows Gelişmiş Ayarlar menüsüne girin. Burada 'Automatic Restart on System Failure'ı seçip Enter'a basın.

9. Yedekten almak

Tüm bu adımlara rağmen Windows XP'yi çalıştıramadıysanız, varolan en son yedeğinizden sisteminizi kurtarma şansınız hala var. Bu fonksiyondan faydalabilmeniz elbette tamamen kullandığınız backup (yedek) ünitesine bağlı olacaktır. Bu nedenle geri yükleme işleminin nasıl kullanıldığını anlamak için bu aracın komutları takip etmeniz gerekiyor.

10. Windows'un bir versiyonundan diğerine güncelleme

Windows XP işletim sistemini hala onaramadıysanız ve önceki adımda işe yaramadıysa, bir versiyondan diğerine güncelleme özelliği işinize yarayabilir.

Bunun için önce Windows XP CD'sini sürücünüze takın ve sisteminizi yeniden başlatın ve ardından CD'den Windows'u boot edin. Bu ilk evre tamamlandığı zaman, Windows XP Setup Screen (Yükleme Ekranı) ile karşılaşacaksınız (Figüre-A'daki gibi). Burada Windows XP Setup prosedürünü çalıştırmak için Enter'a basın. Biraz bekledikten sonra lisans sözleşmesi sayfasını göreceksiniz. Burada F8'e basıp devam edin. Burada Windows yükleme opsiyonu önceki Windows XP yüklemelerini arayacaktır. Eğer böyle bir yükleme bulursa, ikinci bir Windows XP Setup ekranıyla karşılaşacaksınız. (Bkz Figüre-C)

Yeni ekranda R ile devam edin ya da Esc tuşu ile Windows XP'yi yeni baştan kurun. Ancak unutulmamalı ki bu işlemden sonra tüm Windows güncellemelerini tekrar kurmanız gerekiyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

ellerinize sağlık

- Boot.ini
- NTLDR
- Ntdetect.com
kopyalanmasi gerektigini yazmisiniz ama nereden kopyalancagini belirtmemissiniz.

fiixboot, fixmbr faydalı şeyler ama eğer windows'unuz kayıp dosya parçacıkları yüzünden bozulduysa ve SİZ DE GÜNCELLEME yaptıktan sonra olduysa VE bu kayıp dosya parçacıkları sistem dosyaları ise R tuşu hiçbir işe yaramıyor..

Bilgisayarım'dan ana klasöre ulaşmak için C sürücünüze gelin ve şu 3 dosyayı boş disketinize kopyalayın:

- Boot.ini
- NTLDR
- Ntdetect.com

kopyalanmasi gerektigini yazmisiniz ama nereden kopyalancagini belirtmemissiniz.

diyen arkadas lutfen daha dikkatli okuyalim ;)

bunlarin haricinde size ufak bir tuyo... eger "unmountable boot volume" hatasi aliyorsaniz, Once Chkdsk c: /p yapip sonra fixboot yaparsaniz duzelir, yada hdd yi baska bi pc ye baglama sansiniz varsa, baglayip chkdsk x: /f yaparsaniz da duzelir...

- Boot.ini
- NTLDR
- Ntdetect.com

bu üç dosya korunan işletim sistemi dosyası oldugundan...

Başlat çalıştır a gelin ve CMD yi açın
Xcopy c:\ntldr a: /h
Xcopy c:\boot.ini a: /h
Xcopy c:\ntdetect.com a: /h

olarak yazarsaniz diskete kopyalanir, ama yine uyariyorum korunan işletim sistemi dosyasi oldugu için gizli dosya ve klasörleri göster deseniz de gözükmez... görebilmeniz için klasör seçeneklerinden "korunan işletim sistemi dosyalarını gizle" seçeneğinin basindaki tick isaretini kaldirmaniz gerekmekte...

bu konuyu Daha iyi bilen biir varsa yorumunu yazsın daha anlaşılır bir şekilde olurs a sevinirim ok

- Boot.ini
- NTLDR
- Ntdetect.com
kopyalanmasi gerektigini yazmisiniz ama nereden kopyalancagini belirtmemissiniz.

C sürücüsünden. Daha doğrusu windowsun kurulu olduğu yerden. İstersen xp cd'si içinden ara bul ve kopyala.

Hiç açıklayıcı bir konu olmamış. Ayrıntıları es geçmişsiniz.

hocam benım bılg acmıyor wındows acılıyor dıyor mavı bır tablo cıkıyor ve tekrar yenıden baslatıyor.sızın bu soyledıklerınızı yapmak ıcın bılg ılk once nasıl acabılırım ayrıntılı anlatabılırmısınız

benim çok garip bir sorunum var, çözebilene gofret yollanacaktır. :))

hoşgeldiniz ekranından sonraki restart
3 durumda oluyor,

1- "güvenli modda" açmaya çalışırken hoşgeldiniz ekranına kadar açılıyor, ondan sonra restart.

2- ikinci bir kullanıcı oluşturduğunda hoşgeldiniz ekranına kadar açılıyor, sonra restart. (hatta arada hata veriyor; kullanıcı profili oluşturulamadı gibi..) (bu yüzden tek hesap kullanmak zorunda kalıyorum)

3- msconfig'te genel tabında "normal başlangıç" vardır, bilirsiniz. onu seçince de aynen hoşgeldiniz, sonra restart.

ne yaptım ne ettim bulamadım çözümü. format atacağım, kıyamıyorum, çünkü hiçbir sorunu yok. ama bir gün olaki güvenli modu kullanmak zorunda kalırım, vay halime.

alternatif güvenli mod varsa bildiğiniz, belirtiniz

Chip'i böyle yazı ve makalelerinden dolayı tebrik ediyorum. Gerçek chip makale ve araştırmalar sunun bir medya olmalı bence. Haberler ve reklamlarla bir yere kadar, magazinsiz bir chip Türkiye adına daha faydalı. Chip dersanesi kurulsa ben de destek veririm.

biz pcye okulda win98 kurmayla görevlendirildik kurduk driverler i kuruyoruz kabul etmiyo ya yok böyle bişey kurulan 98 sürümü internetten indirilmiş sanırım kırık oluyo bu bi sürü eksiyi var bu yüzden sınıfta kalcaz yok böyle bişey ya abicim

yav kardeşim ya format at yada hardiskini değiştir

vistada çok ama çok zor karşılarşırdınız bu tür problemlerle.

ben çalıştır cmd sonra chkdsk/r msn yazdım msn em açılmadı......bu chkdsk yı nasıl çalıştıracam biri yardımcı olursa sevinirim elaa.

bana bir çare bulun lan :)

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir