Windows XP'yi sonsuza dek kullanmanın yolu

Nisan 2014'te destek kesilince bile Windows XP ile yola devam edecekseniz, bu rehber sizin için!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP'yi sonsuza dek kullanmanın yolu

Windows XP, Microsoft tarafından Nisan 2014'te çöpe atılacak. Şu an itibariyle başarılı işletim sisteminin sadece SP3 yüklü sürümlerine destek veriliyor.

Araştırma şirketi Gartner, 8 Nisan itibariyle büyük ve orta boyutlu şirketlerin en az yüzde 10'luk bölümlerinin Windows XP kullanmaya devam edeceğini söylüyor. Windows XP'den Windows 7 veya 8'e geçişteki en önemli engellerden bir tanesi, şirketlerin kullandıkları yazılımların eski olması, bu yazılımları güncellemenin mümkün olmaması ve yeni işletim sistemlerini desteklememesi.

Ancak destek süresinin ardından Windows XP'yi kullanmak istiyorsanız, birkaç şartı yerine getirmeniz halinde güvende kalabilirsiniz. Bu yazımızda Windows XP'li sisteminizi destek süresinden sonra mümkün olan en güvenli biçimde kullanmanıza olanak tanıyacak birkaç ipucunu sizlerle paylaşacağız.

İzole edin

Öncelikle işletim sisteminizi yükseltmek dışında hiçbir çözümün kusursuz olmayacağını aklınızda bulundurun. İşletim sistemi güncellemelerine para vermekten bıktıysanız, Ubuntu veya başka bir Linux dağıtımını deneyebilirsiniz.

Windows XP'li eski sistemlerde mümkün olduğu kadar ağ trafiğini engellemeniz gerekiyor. Bunun için sisteminizi tam olarak analiz etmeli ve hangi programların internete bağlanması, hangilerinin bağlanmaması gerektiğine karar vermelisiniz.

Ağ erişimi konusunda kısıtlayıcı davranmak istiyorsanız, Windows Güvenlik Duvarı'nı açarak gereksiz trafiği engelleyebilirsiniz.

İnternette gezinmeyi güvenli hale getirin

İnternette gezinmeyi güvenli hale getirin

Windows XP'deki eski Internet Explorer'ı devre dışı bırakarak birçok saldırı, virüs ve zararlıdan korunabilirsiniz. IE yerine farklı bir web tarayıcısı kullanın. Web tarayıcısı kullanmayacak olsanız dahi Chrome, Firefox gibi bir web tarayıcısı yüklemenizi tavsiye ediyoruz.

Alternatif bir web tarayıcısı yükledikten sonra Denetim Masası'na gidip Program Ekle veya Kaldır'ı açın ve ardından sol sütundan en alttaki Varsayılanları Ayarla düğmesine tıklayın. Açılan pencerede Internet Explorer'ın sağ tarafında bulunan "Bu programa erişimi etkinleştir" kutucuğundaki işareti kaldırın. Böylece Internet Explorer'ı devre dışı bırakmış olacaksınız.

Açıkların çoğu işletim sisteminde değil yazılımlarda çıkmakta. Bu nedenle kullandığınız web tarayıcısını ve diğer yazılımları güncellediğinizden emin olun.

Antivirüs yazılımı yükleyin

Sisteminize bir anti-zararlı ve antivirüs yazılımı yükleyip onu güncel tutmanız son derece önemli. Microsoft'un ücretsiz olarak sunduğu Microsoft Security Essentials'ı bu iş için kullanabilirsiniz. Onu kurup otomatik güncelleme ayarını yaptıktan sonra bir daha geri dönmenize gerek bile kalmayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

Xp ile işimiz olmaz artık bıraktık.

@15 Ağu 2013 00:23 Biraz mantığı olan Windows 8'in ne kadar iyi bir seçim olduğunu anlar zaten.(Tabii mağara adamı değilse)..

@15 Ağu 2013 08:09 Mağara admları bile Windows 7'Ye günceller bence...

bari ms nisanda windows xp uyumluluğu da devre dışı bıraksın nede olsa hizmet kapsamı dışında(!)

@15 Ağu 2013 01:16 Ona bakarsan Windows 95'in hizmet süresi çoktan doldu ama Windows 8 hala ona uyumluluk destekliyor.

ben microsoft security yerine avast ı tercih ederim

ixspiyi kaldırmasan sonsusa kadar durur saten

Güvenlik yamaları açıkçası hiçbir şey ifade etmez. Zaten güvenlik yamalarının sonunun gelmemesi de bunun en büyük göstergesidir. Bugün bir yeri yamarsınız, yarın başka bir açık, öbür gün başka bir açık ortaya çıkar ki bugüne kadar ortaya çıkarmayan açıklardan hiç bahsetmiyorum. Siz hacker olsanız, kullandığınız açıkları Microsoft'a rapor eder misiniz? Yamalama ile güvenliği sağlamanız mümkün değildir. Doğrunun yalanı takip ettiği gibi yamalar da hacker'ları takip eder. Yaratıcılığa bağlı kombinasyonlar ile başa çıkamazsınız. Bütün güncellemeleri yapmakla bütün açıkları kapattığınızı sanmayın... <Cleverman>

@15 Ağu 2013 08:42 Bütün yorumların her zaman geri kafalı ve çağdışı. Almışsın mağarana bir bilgisayar bütün gün zehirli düşüncelerini yaymaya çalışıyosun.

Chip bari sen yapma XP'ye destek verme =)

Yere batsın xp'niz

@15 Ağu 2013 12:04 sanki xp sana bişey yaptı xp win7den daha efsane bunu kabul et

Beton gibi 7 varken nedir bu çektiğiniz çile be kardeşim yeter yani :)

Bir ürünün kullanım süresi vardır.Raf ömrü vardır.Xpnin ömrüde bu kadarmış demekki.Yeni işletim sistemlerine adapte olmak daha iyi bir çözüm bence.

artık bitti xp neyin savaşındayız

xp virüsler için açık bir kapı...

windows xp + advanced systemcare ultimate + ubuntu kullanıyorum çok memnunum. windows 7-8 kullanmayan çağ dışıdır mağara adamıdır diyenlere: windows 7-8 kullanmıyoruz çünkü microsoft xp sonrası işletim sistemlerinde yeterli yeniliği sağlayamadığı gibi olan pratikliği de mahvetti, bunu gören arkadaşlar aman canım bunu mu dert ediyorsunuz bir kerede yaptığın işi 3 kerede yap tembelliğe alışmışsınız, bir başlat menüsünü bir tıkta sol altta sabit hemen ulaşmaya da; 3 tıkta sağda gizli menü içinde aramayı savunuyorlar kendilerini gülünç duruma düşürüyorlar. çağdaş modern olmak demek işi millete hizmet etmek olan firmaya tam teşekküllü teslimiyet etmek değildir! ben o işletim sistemi sistemi için 350 dolar ücret ödüyorum ben haklıyım microsoft değil. sizlerin firmanın sırf yenilik sunamadığı ve tekel olduğundan sunmakla ilgilenmediği için milletin işini daha da güçleştirmesini savunup millete baskı yapmaya hakkınız yok! windows = 3. parti yazılım çöplüğü (istersen yükleme yoksa işlemcinin ısısını ramin hızı gibi bilgileri bile öğrenmekten aciz kalırsın!)

Sunlarin yaptigi yorumlara bak win 7 win 8 yokken ne kullanıyodunuzda sımdı beyenmiyonuz Xp size naptı sevmeyen sevmez kardesım SEVENEDE kımse laf edemez bıde övdüklerı sıstemler Xp desteği ile acıyor cogu programı adamlar burda bıze artislik taslıyo var mı yaw böle bısı dunayda tek ben kalsam gınede Xp alayınıza ınat ..

@17 Ağu 2013 19:39 aynen katılıyorum yoruma xp candır

sonsuza dek kullanmakla ne alakası var içeriğin çözemedim sonsuza dek demek nedir yahu :D bunları yapmasam misal kullanılmıyor mu tuhaf

Bir buçuk sene önce yapılan linux haberine bağlantı vermişsiniz. Linux dünyasının dinamizmi çok yüksektir. 18 ayda her şey değişir.

bence bir PC aldığında ömrü dolana kadar kullanmalısın içindekini yok destek bitti yok o bitti. para tuzağı bunlar =/ her salı güncelleme için o kadar para verilmez 8'e bulunur bir yol.

8e para vermek istemeyenler sağlam,Bi link bulup indirsinler

Eğer microsoft xp ye desteğini sürdürseydi xp 10 belki 15 sene daha giderdi çünkü xp nin bellek yönetimi 7'den de 8'den de daha iyidir daha tasarruflu çalışır. Yazık ki böyle bir sisteme desteğin bitmesi microsoft için için insanlık için kötü oldu :) , amaç 7-8 gibi ürünleri çıkarıp para kazanmak. Teorikte windows 95 e bile destek sağlasalardı bugün kullanılabilirdi insanların bunu anlaması lazım, anlamayanlarında Linux sistemlerinin güncelleme mantığını araştırması lazım..

@21 Eki 2013 15:02 Ne içiyorsan bize de ver. Bu kadar salladığına göre sağlam birşey olmalı.

Xp bitti. Kullanacaklar en azindan windows 7 ye gecsin bence. Virusler acisindan kolay bir av olacak artik xp.

güncel bir ubuntu xp nin yanında uzay aracı gibi kalır. kasmayın bu kadar.

Windows Güvenlik Duvarı'na bütün programlar kendini izinli olarak ekleyebiliyor, hatta kapatabiliyor. İşe yaramaz bir çözüm.

Chrome'u kalın yazıp da Firefox'u yazmamak da ayrı bir konu.

Windows xp yarı-ölü bir işletim sistemi olmasına rağmen Windows 8.1 ve 8 hala xp nin pazar payını geçemedi :)) (win 7 kullanıyorum)

arkadaşlar herşey lafla olmuyor benim pc p4 2.4 512 ram xp kullanıyorum xpye laf atan arkadaşlar bana yeni bir pc alında bende win 7 win 8 kullanayım

windows xpden windows 10a bütün sistemleri kullandım en çok 10u beğendim.

benim bilgisayarım 20 yıllık hayla xp kullanıyorum ve 4 yıldır format atılmadı gayet hızlı ve güvenli çalışıyo

Sen de yorum yaz