Windows XP: Yıkılmadı, halen ayakta...

Windows XP'nin dağıtımına son verildi ama bu emektar işletim sisteminin öldüğü anlamına gelmiyor...

Yıkılmadı ve halen ayakta durmayı başarıyor
Windows XP: Yavaş yavaş tükeniyor.

Dokuz farklı sürüm, üç Servis Paketi ve dünya çapında milyonlarca PC'de yüklü. Windows XP yedi sene boyunca birçok şey yaşadı. Ama son çizgi çekildi: Microsoft Vista selefinin dağıtımını 30 Haziran 2008'de sonlandırdı. Yine de XP uzun süre ekranlarımızdan kaybolmayacak. İhtiyar işletim sisteminin bir geleceği var ve CHIP Online bunu size gösterecek.

Windows XP 31 Aralık 2001'den beri piyasada varlığını sürdürüyor. Yaşlılığına rağmen halen çok sevilmekte ve kullanılmakta; tabi bunun bir sebebi de kullanıcıların halef Vista'ya halen şüpheyle bakmaları. Ama elbette Microsoft eski Windows'la vedalaşmak istiyor ve 1 Temmuz 2008'den itibaren Windows XP kopyaları satmayacak. Birçok kullanıcı için bunun anlamı şu: Windows önyüklü bilgisayar alanlar bundan sonra Vista'yı kullanmak zorundalar. Fakat Microsoft bazı istisnalara izin veriyor ve en azından 2014'e kadar Windows XP yaşamaya devam edebilecek.

2014'e kadar yamalara devam

Yıllanmış işletim sistemi Windows XP...

Microsoft'un Windows XP'nin dağıtımı sona erdirmesi, desteğin de sonlandırılacağı anlamına gelmiyor. Üretici yaklaşık altı sene daha XP kullanıcılarını destekleyecek. Microsoft bu zaman aralığını iki bölüme ayırıyor: İlk bölüm 14 Nisan 2009'a kadar devam edecek. Bu aralık güvenlik güncelleştirmeleri, yamalar ve desteği (lisansa göre, ücretli veya ücretsiz) kapsıyor; yani şimdiye kadar olduğu gibi. Microsoft bu zaman aralığında yine yeni özellikler ekleyebilir ve güvenlik açısından kritik olmayan hataları da ortadan kaldırabilir. 15 Nisandan sonra ise 8 Nisan 2014'de bitecek olan "Extended Support" (uzatılmış destek) başlıyor. Kullanıcılar bu süre zarfında sadece güvenlik güncelleştirmeleri alacak. Diğer yamalar ve ücretsiz destek bu süre içinde verilmeyecek. İstisna: Ücrete tâbi destek anlaşması yapmış olan müşteriler istek üzerine güvenlik-ile-ilgisi-olmayan yamaları da alabilecekler. Böylece XP kullanıcılar 2014'e kadar en azından güvenilir bir şekilde ilerleyebilecekler. Fakat tüm kullanıcıların en geç 13 Temmuz 2010'a kadar Service Pack 3'e yükseltme yapmaları çok önemli, zira ikinci servis paketinin destek süresi o gün bitiyor.

WINDOWS XP'NİN YAŞAM DÖNGÜSÜ
Sürüm Dağıtım kanalı Satış sonu Ana desteğin bitimi Uzatılmış desteğin bitimi
Windows XP Home Edition, Professional, x64, Media Center, Tablet PC Edition OEM 30.06.2008 14.04.2009 08.04.2014
Tekil satıcılar 30.06.2008 14.04.2009 08.04.2014
System Builder 31.01.2009 14.04.2009 08.04.2014
Windows XP Home Edition NetBook üreticileri 30 Haziran 2010 veya bir sonraki işletim sistemi sürümünün çıkmasından bir sene sonraya kadar 14.04.2009 08.04.2014
Windows XP Starter Edition NetBook üreticileri 30.06.2010 14.04.2009 08.04.2014

XP kurtarıcısı Eee PC

Eee PC: XP'nin hayat süresini uzatıyor.

Dağıtım sonlandırılması NetBook'lar veya Ultra-Low-Cost-PC'ler (ULCPC) için geçerli değil. Bunların arasında Asus Eee PC veya Acer Aspire One var. Bu mini laptop'lar Windows Vista için yeterli performansa sahip değil. Eğer bu cihazlar için istisna olmasaydı üreticiler Windows XP yerine Linux kullanacaklardı. Microsoft da ucuz laptop pazarını tamamen rakibine bırakmış olacaktı. Bu yüzden Asus, Acer ve diğer ULCPC üreticileri 30 Haziran 2010'a kadar Windows XP Home lisansı elde edebilecekler. Eğer Windows 7 gecikirse Windows XP Home, Vista halefinin pazar başlangıcından itibaren 1 sene daha hazırda bekleyecek.

Vista müşterileri için XP-Downgrade

Vista PC: İstek üzerine XP Pro da veriliyor.

Microsoft'un kararı öncelikli olarak Dell, HP veya Lenovo gibi büyük bilgisayar satıcılarını (OEM üreticiler) etkiliyor. Bunlar Windows XP'li PC'ler satamayacak; en azından doğrudan XP önyüklü olarak satamayacak. Zira XP fanları için dolambaçlı bir yol daha var: Downgrade seçeneği. OEM üreticilerden Vista Ultimate veya Business yüklü bir PC satın alan, istek üzerine Windows XP Professional da elde edebiliyor. Son derece ustaca: Üreticilerin bazıları XP'yi sisteme hemen kurma imkânı da sunuyor. Aslında kullanıcı bir Vista-PC satın alıyor ama yine Windows XP kullanmaya devam edebiliyor. Bu düzenleme "Enterprise Agreement" (şirket anlaşması) dâhil toplu lisans anahtarına sahip kurumsal müşteriler için de geçerli.

Dün yayınladığımız haberimiz de bu durumu doğrular nitelikte. Dell, lisans anlaşmasındaki açık noktaya dayanarak XP yüklü sistemler satacağını çoktan duyurdu bile...

Daha ufak olan yerel PC satıcıları ise (Microsoft tarafından System Builder olarak adlandırılıyorlar) 31 Ocak 2009'a kadar Windows XP önyüklü PC'ler satabilecekler.

Sonuç

Kıdemli işletim sistemi için mutlak son henüz gelmedi.

Microsoft Windows XP çağını baştan savma bir şekilde sonlandırıyor. Birçok istisna bu yıllanmış işletim sisteminin 30 Haziran 2008'den sonra da satılmasını sağlıyor. Sadece komple sistem veya standart notebook alan son kullanıcılar bundan sonra Vista kullanmak zorunda kalıyor. Ancak 2014'de XP'nin ışığı tamamen söndürülecek. O zaman işletim sistemi tam olarak 12 yaşında olacak. Ama belki Microsoft başarılı OS-kıdemlisine yine bir son mühlet daha verir.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 44 Yorum

Xp'ye destek kesilince tekrar win98SE'ye döneceğim :P
Hem Xp'ye nazaran daha hafif ve hızlı hem de Xp'nin Güncel olma avantajı kalmayınca buna engel hiçbirşey kalmayacak. Tabi donanımım 2014'de hala sağ olursa...

Windows XP'nin NT çekirdeği çok sağlam. Kolay kolay göçmüyor. Taş gibi işletim sistemi. Windows 98SE'yi de çok kullandım ama çekirdeği sürekli hatalarla dolu göçen bir işletim sistemi.

saçmalık. Şuna kısaca yeni Vista sistemlerini satmay çalışıyorlar desek bence daha doğru olur. Çünkü zaten olukça pahalı...
Vistayı kimse pek sevmiyor zaten berbat sistem XP ye nazaran daha kötü

Ama 2014 e kadar destek verileceği söylensede şurda 1 seneye kadar yazılım uyumsuzlukları başlar. Sonrasında yeni sürüm yazıımları ile XP yi öldürürler. Arkasından XP den geriye sadece Kitaplarda kalan XP kullanımını anlatan kitaplar kalır ve akılda kalan XP günleri kalır.

Kısacası XP nin son kullanma tarihini verdiler, artık XP hergün 1 kez daha ölecek...

ubuntu ve XP yeterli benim için şu an. windows 7 ye kadar kafamız rahat. bence ortada bitecek bir sistem varsa o da vista dır. yarın bir gün çoğu yazılım üreticisi vistayı atlayacak. ama xp sürümü çıkacak. (bkz. Windows ME )

Vista tamam xp kadar güzel değil ama xp den daha iyi daha güvenli hem windows xp artık neredeyse 10 senelik işletim sistemi bunun bu kadar üzerine düşmenin anlamı yok yeni teknoloji vista da benim tercihim vistadan yana

olr mu öyle şey ya xp haytta bitmez. ne kadar ihtiyar olsada en çok kullaanıla işletim sistemi ndnse

Xp bitmez vatan bölünmez :D

Selam herkese.Sizi bazı konularda bilgilendirmek istiyorum.Birincisi windows xp artık ömrünü tamamiyle tüketmiştir.Evet çıkalı yanlış bilmiyorsam uyarın tam 10 yıl olmuş ve on yılda çok şey değişmiş olabilir ama artık yeni teknelojiyi ayak uydurmalıyız bence.Bir araba düşünün klimasız eski model yazın sıcakta kafayı yer insan yada soğukta çok zorluk çeker ısınmakta.O yzüden yenii bir araba almayı yeğeler bir çok kişi yada en azından aklından geçirir.İşte bence windows vistada bunun gibi birşey..Xpyi değiştirmek ve klimalı(burda anlatmak istediğim sistem ve performasn açısından daha iyi lolan)Windows vistayı tercih etmeliyiz.Ayrıca şunu da söylemek isterim bir çok kişi burda neden vistayı kötülüyor biliyormusunuz çünkü windows vistayı çalıştıracak sistem performansına sahip değil kullandıkları kişisel bilgisayarları yada kulaktan dolma fikirlerle windows vistayı kötüleyen insanlar.Ben windows vistayı amd sempron 3400 işlemciye sahip onboard ekran kartlı bir sistemde çalıştırdım gerçekten harikaydı deneyimim çılgınlar gibi sevindim.Bir devrim niteliğindeydi gördüklerim.Bu arada vista starterda güzel ama pek önermem bilgisyarı diğer windows sürümlerine göre biraz yavaşlatıyor bence.En güzeli home basicten başlayan ve fiyat olarak pahallı olan ultimate sürümü hariç diğerleri yani home basic,home premium ve business.Oyun yada donanımsal bir sorun yaşamdım hiç bir zman windows vista çıktığından beri kullanıyorum.Bakın size şu örneği vereyim bir telefonum var ve telefonuma uygun program xpde çalışyıormuş bende o telefonun markasına ait olan türk siteye girdim ve download ettiğim program yine xpde çalışabilecek cinstendi.Bende allahd edim korktum telefon benim için hayat demek su demek.Sonra bu telefonun sitenin europa bölümüne giriş yaptım ve biraz aramadan sonra şak diye buluverdim.Vardı windows vista versiyonu.Yani dikkatlice aramak vista ile ilgili kötü olumsuz düşünceleri işte driverı yok gibi yalnış kanıları bir kenara bırakıp araştırmak gerekiyor.İntel p4 24 bir cihazda windows vista çalışmaz bunu denedim gördüm.Ama amd her işlemcisiyel vistayı destekliyor.Amd gerçekten harika bir işlemci.Bne amd sempron 3400de windows vista ultimate kullandım.Oyun program hiç zorluk çekmedim.Her şey son derece hızlıydı.Donanım sie on board ekran kartı paylaşımlı 256(bellek ile 400mg kadar çıkıyor) Amd sempron 3400 64bit işlemci 2gb ram ve asus anakart.

arkadaslar su an xp kullanılıyorsa vistadaki güvenlik açıklıkları ve günümüzde kullanlan programların vista sürücülerinin olmayasındandır.2010 da 7 piyasaya çıkınca xp de 98 gibi unutlur.Vista kullanılabilir olur işte o zaman XP emekli olacak.

yorum yazn arkadaşların çoğu vistayı övmüş.Tamam görünüm güzel ona laf yok...Programları çalştırmadan önce emin misin son kararın mı gibi sorular nedeniyle güvenlik ön planda diyebilirler!!!!!!Ama profesyonel anlamda pc kullanıyorsanız vistanın daha zamanı var sp1 bile pek bi işe yaramadı.Kurduğum çoğu program ya baştan çalışmadı ya da bozuk çalıştı.Bunun da çözümü elbette vardır onda şüphe yok ama zaman kaybı sadece fazla ısrar etmenin anlamı yok gidebildiği yere kadar xp diyorum zaten oturmuş bi işletim sistemi sp3 le birlikte son güncellemelere de sahip.Bence Gates Amca vistayı aceleye getirip Windows 7'ye geçiş dönemi gibi bişey yaptı...................

evet bende 74 model arabamla hala direniyorum.amma son sistemleri kullanınca içim geçiyor.vede direnmeye devam ediyorum(zaruretten-daha açığı parasızlıktan).vistayı eski bir sisteme kurdum ve çalışıyor.harika bir sistem.yenilikten korkmayalım-kaçmayalım imkanımız olursa yoksa 74 modelle yola devam.ha bundan önceki arabam 52 modeldi(tabii modifiyeli)saygılar.rüstembey

Benim 1 Gb Ram'im var bunun 600 Mb Vista yiyorsa bana ne kaldı? Donanım satmak amaç sadece bu! Vistaya Hayır!

En büyük Xp :D

Windows Xp'yi öldürmek için iki yol var birincisi hem xp'de çalışan tüm programlara uyumu tam sağlamak ve çok daha üstün özellikler sunmak... İkincisi ise Xp'nin çalışabileceği tüm Pc'lerde sorunsuzca çalışabilmesi... Bunlar olursa xp'yi kullanmayız. Adı ne olursa olsun isteklerimizi karşıladıktan sonra yani beklentilerimize cevap vermelidikten sonra neden ona geçmeyelim. Vista tamamen karşılamadı bunu. Hataları bezdirdi, bıktırdı kimi zaman. Sonra SP'yi verdiler arkasından yakında bi SP daha gelir demiştim ama Windows 7 gelecek sanırım, öyle okuyoruz netten ne derece doğru bilmiyorum. Ama Xp'yi bir kaç sene daha bilgisayarlarımızda göreceğiz. Ne zaman ki uçuk bir işletim sistemi çıkar o zaman xp öldü deriz, şuan zamanı değil.

Uzun vadede tabii ki bir şekilde işletim sistemimizi değiştirmek zorunda kalacağız. Çünkü özellikle oyun oynayanlar ileride daha yüksek donanım isteyen oyunlarla karşılaşacaklar ve 4GB RAM belki alt sınır olacak (winXP sınırı 3GB!!!!). Yani diğer bir değişle mecburen geçiş yapılacak. Bu arada geçen sürede de Microsoft işletim sistemini acele çıkardığı için bulunan eksikliklerini bir şekilde telafi edecek ve sanki hiç birşey olmamış gibi herkes yoluna devam edecek. Bazı arkadaşların dediği gibi evet birçoğumuzda güçlü bilgisayarlar yok ama ama sırf işletim sistemi için de sıfırdan sistem toplamak ne kadar doğru?? Gider Pardus kullanırım, daha mantıklı.

Vista, XP'nin gelin gibi süslenmiş hali ise (bir kaç istisnai özellik hariç) ve daha da kaplumbalaştırılmış bir sürümü ise neden Vista kullanayım ki? Modaya uymak zorunda değilim! Ben kendi tarzımı yaratırım :)

XP yi seviyoz ve bırakmıyoruz :D
ben 2003 de n beri xp kulnıyorum ve deiştirmeyi düşünmüyorum visataıda gördük.

YAŞASIN XP KARDEŞLİGİ.:D:D

Aslında en güzeli windows 98 ama yeni nesil işte :)

bi arkadaşım 1 gb ram imin 600 mb sini vista kullanıyorsa bana ne kaldı diyor.. ona bakarsa xp de 350mb yiyiyo en az..

Donanım sektörüne paralel gelişmeye çalışan yazılım sektörü, bence baya gerilerde. Yazılımlarda versiyon mantığı ile hareket ediliyor. yani eksiklikler yeni versiyonlarla atlatılıyor. Tabi bu para istemesi anlamına da geliyor. Sadık müşteriler elenmiş oluyor ve eleğin üstündeki kullanıcılara hizmet eden bir yazılım haline geliyor. Microsoft bu hale düşmek korkusundamı bilmiyorum. Zira Mrs. Gates şimdiye kadar pazarın nabzına göre davranmıştı. Kanaatimce bu iş işletim sisteminden istenen kazanca bağlı. o olmasa bile KAZANCA bağlı olduğundan şüphem yok. Tabi iş kazanç olunca karşımıza bundan sonra nasıl bir Vista çıkar merak ediyorum.
En iyisi Tübitak'a iştirak etmek.
MEP - Bilg. Öğrt.

Xp qibisi yok

xp nin o mavi welcome ekranı, dandirik boot screen, baştaki yükleniyor ekranı kafamı bozuyor duvar kağıdı orjinal teması... :D o kadar modifiye ettim her tarafını işledim elden geçirdim özelleştirdim, uniqe oldu xp im, vermem değiştirmem 2016 ya kadar aynı yedeğimi kullanıcam asus eee pc 900 ümde, zaten vista çok formalite yav, bir direct-x 10 ayağına pazarlıyo vistayı bill amca istese sp 3 te eklerdi dx10 desteğini

ya iyi hos vistada 3d programlar donuyor :S vistadan döndüm xp ye :S akıl karı deyil sırf kendi zaten tüketiyo

yalnız bir dib not size bir zamanlar bu söylenenler 98 içinde söyleniyordu. şunu biliyo ki bill amca her yeni sürümde bu konuşma olaçak bu yüzden alıştığınız hizmetleri kapatınca mecbur kalacağız örnek msn 98 yüklesenize live yükleniyormu yüklenmiyor xp yede aynısını yapsa ki yapar bu yüzden değiştireçek büsürü kişi tanıyorum...

Şahsen Windows Xp Ye alışmış milyonlarca insanın bir anda çuvallamış bir vistaya geçişi beklenemez. Olayın Hem Maddi Boyutu İki ayrı koldan yükleniyor, bilgisayarların güncellenmesi ve yazılımı satın almak ücreti kullanıcıların bundan kaçacağına inanıyorum. Lisanssız yazılım tek çareleri olsada bilgisayarları güncellemek her ailenin yada şirketin yapabileceği birşey değil. Xpde kalacaklardır. Ayrıca Xp'nin Özelleştirilmiş yüzlerce versiyonu Kazanılmış hak Olarak internette YASAL olarak dolaşıyor. Bunlarda Xp'de Kalmamızı sağlayacaktır. Ancak Windows Kullanıcıyı değilde Parayı Seçme Kararı verirde Programlara Vista Tabanını tek çalışma seçeneği olarak sunarsa (örn. xp programları win 98 Çalışmaz) işte o zaman bence bir çok insan linux tabanına geçişi tercih edecek ve wine sayesindede vista ve xp programlarını çalıştıracak. Bu Microsoft'un En büyük Hatası Olur.
Eğer benim kadar piyasayı okuyabiliyorlarsa vistan'nın Çuvalladığını Kabul eder ve xp'nin üzerine vista'yı ek paket olarak sunarlar ve Yeni bir windows çıkartırlar.

Windows 98 in başına gelenler Xp ninde başına gelecek ama xp için hala zaman var. Vista kullanımı gerçekten hoş. Ve güvenlik olarak emin olun antivurus yüklü bir xp antivrüs yüklü olmayan bir Vistadan daha güvenli değil. bu bizzat kendi tespitim. Ama Vistayı kötü yapan oyun performanısı. Bilgisayarım T2300 1.67 ghz core duo 1 Gb dual canal ddr2 533mhz bellekli Ati X1300(512/128) ekran kartlı ve Xp altında most wanted 1024x768 de orta detayda akıcı bir şekilde oyanatırken. bu oyun vista altında 800x600 de duşuk kalitede ancak akıcı bir şekilde oynatıyor. İşte bu önemli bir sorun.

İLK YORUMU YAZAN ARKADASA SÖLYLÜYORUM. MOST WANTED BİLGİSAYARINI HER İŞLETİM SİSTEMİNDE KASAR. SEN KALKIP 1.67 İŞLEMCİYLE MOST WANTED OYNAMAYA KALKARSAON SONUCU BU OLUR. O PROBLEM VİSTADAN DEİL. BN KENDİM BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİS ELEMANIYIM. BİLİOMDA SÖLÜYOM.

vista'ya şans tanıyın. oldukça stbil olduğunu göreceksiniz. " xp " ilk çıktığı zaman mutlaka eleştirenler içinde bu yorumları yazan arkadaşlar da vardır. hep sonsuza kadar xp'de kalınmayacağını biliyorlar. o zaman başka işletim sistemlerine de şans verebilir bu kardeşlerimiz. değişim olmadan düzen yürümez. gün olur mavi ekranı görüverirsiniz.

Ben windows xp'den memnunum şimdilik.Ta ki xp tamamen emektar olduğu zaman kendi işletim sistemimiz olan Pardus'e geçmeyi düşünüyorum.Yerli mallara destek vermeliyiz.Sırf Amerikalılara yavanmamak için Xp'den sonra microsoft işletim sistemlerini kullanmayı düşünmüyorum.Zaten windows hiçbir zaman yeteri kadar güvenli olması.Nasa'da bile linux kullanıyor.Nasa'da Amerika'da değil mi?Neden windows kullanmıyor güvenli olmadığı için.Xp'nin işi bittiği zaman windows işletim sistemlerinden hiçbirini kullanmayı düşünmüyorum sonuç olarak.Linux kullanımı zor olduğu için Pardus'e geçeceğim.Yeter ki Pardus biraz daha gelişsin.

aero nerde var?
güvenlik nerde var?
Yenilik nerde var?
Görsellik Nerde var?
destek nerde var?
CEvap:windows vistada var!
winDOWS vista varken niye hayla xpyi konuşuyoruz!yakında windows 7 çıktığında DOSa dönelim diye tutturursunuz.lütfen bir kez vistaya şans verin ve iyiliklerini görün.

walla ben windows xp kullanıyorum yıllardır hemde. windows vista da kullandım arkadasım noteebook almıştı orda kullandım ama bir sürü sorunu var bence. tek güzel yanı ve insanı cezveden yönü sadece görsellik o kadar. arkadaslar benden size tavsiye xp kullanıyorsanız kesinlikle vistaya geçmeyin. geçenlerde en kısa zamanda xpye geçiyorlar...

yıkılmadım ayaktayım dertlerimle başbaşayım

valla ben xp yi evde kullanıyorum küçük iş ve ofisler için bile uygundur diyebilirim.xp den memnunum ve şikayetim yok güzel bence..ama yenılıkler açık olmak lazımm tabiki

aptalca kılitlenmelerı guvenlık problemlerı de olmasa xp guzel

bende aldığım laptoptan vistayı kaldırıp yerine xp kurdum.vista da bi işlem yaparken insanın göbeği çatlıyor.sanki yarışma programı,eminmisin son kararınmı.Vistanın tek iyi tarafı görsellik

Seni tanıdığımı için çok mutlıyum XP daima seni hatırlayacam (alışmak çok zor olacak ama vista ya)

çocuk sen ne GERİ KAFALISIN...ARKADAŞLAR BAKIN BEN 2 YILDIR WİNDOWS VİSTA HOME PREMİUM KULLANIYORUM..VE ÇOKTA MEMNUNUM BİLGİSAYARIM ÇOK HIZLI ÇALIŞIYOR ARKADASLAR LÜTFEN GERİ KAFALI OLMAYIN...BAKN BEN BUNDAN 3 SENE ÖNCEDE WİNDOWS XP KULLANIYODUM SİMDİK İSE DEDİM GİBİ 2 YILDIR VİSTA KULLANIYORUM VE BÜTÜN ARKADASLARIMADA TAVSİYE EDİYORUM...BİRAZ AKLINIZI ÇALIŞTIRIN O ZAMAN DOĞRU YOLU GÖRÜRSÜNÜZ ra_in oğlu
arkadaşlar buda benim msn adresim her türlü sorunlarınız için yardımcı olabilirim melankolia_0027@hotmail.com

Vista gercekten Xp ye her anlmada gecebilecek bir sistemdir. guvenligi olsun , gorselligi olsun , hizi olsun vs . sadece pc niz biraz donanimli olmalidir , oda o kadar bi donanin degil tabiki . bende Amd Turion64 x2 cif cekirdekli processor , 1gb ram we nvidia geforce go 6150 ekran karti war we bu ozellikle cogu yeni pc ve laptoplarda var . sakin vistayi sildirip xp yukletmeyin . . .

hp laptop aldım vista hiç memnun değilim fazla sayfa açamıyo çok yawaş garantisi bitsin hemen xpye geçicem herkese tavsiye ederimmm.xp kadar muhteşem şey görmedimmmm...XP<----

vista visat diyorsunuz peki kendi kendini güncellerken neden hala sizden izin istiyoru böle bi salak işletim sistemi olamaz..... sonuna kadar XP

Ben bilgisayar teknik servisi yapıyorum yaklaşık 10 yıldır bu işteyim hiç xp silipte 98 veya başka bir işletim sistemi kurmadım ama şu 1 yılda yaklaşık 200 bilgisayardaki vistayı kaldırıp xp kurdum gerisine siz karar verin Quad Core 2.66 Ghz 6 Mb işlemci 2 Gb Ram sahip bilgisayrımda vista kurdum 370 Mb lık bir veriyi bir harici hd ye kopyalama süresinde yazan süre 15 gün 1 saat bu kandıra bilir ama vista microsoftun cıkardığı en berbat işletim sistemi

sonuna kadar XP

bir gazete haberi:

"Windows XP'ye sınırlama
Microsoft Windows XP'yi ortadan kaldırmakta kararlı. İşte şirketin yeni XP kararı.

Windows XP, netbook'larda da kullanılan bir işletim sistemi olarak halen popüler fakat artık lisanslara sınırlama getiriliyor. Donanım sitesi keznews.com'a göre Microsoft'un XP lisansları ile ilgili kesin detayları ilk kez duyuruldu. Buna göre şu donanımlara sahip netbook'lar Windows XP lisansı verilmeyecek:

* 16 GB'ın üstünde SSD veya 160 GB'ın üzerinde sabit disk
* DirectX 9.0'dan daha yukarısını destekleyen grafik donanımı
* 1 GB'dan daha fazla sistem belleği
* 1 GHz'in üstünde bir hızda çalışan tek çekirdekli işlemci. İstisnalar: Intel Atom (N270, N230, Z500, Z510, Z520, Z530, Z540); veya Intel Celeron 220; veya AMD Geode LX, Athlon (2650e, Sempron 210U); veya VIA C7-M (ULV), Neon (U2300, U2400, ve U2500)
* 10,2 inçten büyük ekran, büyük netbook modellerinde üst sınır 14,1 inç. Nettop'lar için herhangi bir ekran kısıtlaması yok.

Windows Vista Basic ile tüm kısıtlamalar devre dışı kalıyor, fakat 24 GB'dan daha büyük bir SSD kullanılmasına izin verilmiyor."

eğer haber doğru ise, artık kimin ne kullanacağına da karışıyorlar yazık.

aero nerde var? -------- Ne gerek var
güvenlik nerde var? -----MSde güvenlik???
Yenilik nerde var? ----- tek katılabilceğim
Görsellik Nerde var? --- Ne gerek var
destek nerde var? ------ Hani nerde??? kim görmüş desteği veya destketen kastınız nedir?

CEvap:windows vistada var! ---- Hala bu mu

winDOWS vista varken niye hayla xpyi konuşuyoruz!yakında windows 7 çıktığında DOSa dönelim diye tutturursunuz.lütfen bir kez vistaya şans verin ve iyiliklerini???? görün.

"Donanım sektörüne paralel gelişmeye çalışan yazılım sektörü, bence baya gerilerde."

? yazılımsız donanım, donanımsız yazılım olamaz. donanımlar iyi yazılımlar yetişemiyor buna diyorsanız. donanımı üretenler neden kendi yazılımlarını çıkarmıyorlar. çıkarıyorlarsa da yazılım eksiklerini kendileri kapatmıyorlar. tezat bir durum. yazılım ne kadar ilelerse ilerlesin donanımın yapabildikleriyle sınırlı kalacak. örnek eski ekran kartlarında 3d çalıştırmak... donanım ne kadar ilerlerse ilerlesin yazılımın yapabildikleriyle sınırlı kalacak. örnek herhangi bir cd yazma programı kullanmadan dvd rw kullanmak

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir