Windows XP'yi efsaneleştiren 7 neden!

Windows XP'nin bu kadar popüler olmasının ve bir türlü "ölmemesinin" 7 nedenini açıklıyoruz!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP nasıl bu kadar sevildi?

2001'de çıkan, destek süresinin bitişinin ardından iki sene geçen Windows XP, halen büyük kitleler tarafından kullanılıyor. 2014'te bile dünya çapındaki bilgisayarların üçte birinde bulunan Windows XP için farklı istatistik hizmetleri farklı şeyler söylüyor, ancak hepsinin ortak bir noktası var: Windows XP henüz bizi bırakmış değil.

Bazılarımız oyunların uyumluluğu, bazılarımız iş için Windows XP'yi uzun seneler bırakamadık. İşte bir türlü ölmeyen işletim sistemini efsaneleştiren 7 neden.

1. Birleştiren Windows

Windows XP, NT çekirdeğini kullanan tüketiciye yönelik ilk Windows sürümüydü. Bugün Windows 10, Windows Phone, Xbox One ve Azure'da kullanılan NT çekirdeği, Windows XP'nin hem ev hem de iş kullanıcıları için aynı arayüzü ve yetenekleri sunması anlamına geliyordu.

NT çekirdeğinin Windows XP'ye kattıkları arasında daha iyi çoklu iş parçacığı yönetimi, daha iyi bellek yönetimi, 64-bit işlemci desteği ve fazlası var.

2. İşlevle doluydu

Windows XP, ev ve iş kullanıcılarına yönelik bolca işlevle geliyordu. Windows Gezgini gibi mevcut araçlar, resimleri döndürebilme gibi yeni özellikler kazanırken arama işlevi, dosyaları bulmayı kolaylaştırdı. Yedekleme ve otomatik sistem kurtarma gibi işlevler de Windows XP'ye dahildi.

Clear Type yazı tiplerini daha okunur hale getirirken Uzaktan Yardım, destek birimlerinin size uzaktan yardım etmesine olanak tanıyordu. Dahası Windows, ilk kez birden fazla dili desteklemeye başlamıştı.

3. Yeni görünüm

Windows XP, Napa, Kaliforniya'dan çekilen, Bliss olarak bilinen popüler duvar kağıdıyla özdeşleşti. Bu duvar kağıdı, kullanıcı dostu olmayı amaçlayan yeni arayüzle birlikte işletim sisteminin en ayırt edici özelliklerindendi.

Windows 95'in Başlat menüsü Windows XP'te renklendirilmiş ve yenilenmiş, sıkça kullandığınız görevlerle donatılmıştı. Görev çubuğundaki düğmeler kendilerini gruplandırabiliyor, yeni hızlı çalıştır çubuğu ise programları üzerine sabitlemenize izin veriyordu.

Yeni arayüz, Windows XP'nin GDI+ alt-sisteminden faydalanıyor ve anti-alias destekli 2 boyutlu grafikler, yüzeyler, gölgelendirme, saydam dosya seçme kutusu, saydam simgeler ve fazlasını sunuyordu. Önceki Windows'lardan gelenlerin karşısında bakması ve kullanması keyif veren, kullanımı kolay bir Windows vardı.

Temalar, Service Pack 2 ve fazlası

4. Temalar

Windows XP, arayüzü kişiselleştirmenize izin veren ilk Windows değildi ancak eskiden bu iş için Plus paketine para vermeniz gerekiyordu. Windows XP temaları işletim sistemiyle birlikte geliyordu ve dahası, özel temaları internetten indirebiliyordunuz.

5. Service Pack 2 ve güvenlik

Windows XP'nin zararlıların ve casus yazılımların büyük bir sorun olmaya başladığı döneme denk gelmesi, Microsoft'u harekete geçirdi. Firma geliştiricilerinden kod yazmayı bırakmalarını istedi ve hepsini güvenlik eğitiminden geçirdi.

Bunun sonucunda 2004'te Service Pack 2 ortaya çıktı. Bu sürümde Windows Güvenlik Duvarı (Windows Firewall) varsayılan olarak açık bulunuyordu. Execution Protection ise tampon bellek taşma açıklarını gidermeyi amaçlıyordu. Service Pack 2, Windows XP'yi daha güvenli hale getirmesi açısından büyük önem taşıyordu.

XP'nin yaşlanmaya başlamasıyla Service Pack 3 bile zararlılarla başa çıkmakta zorlandı.

6. Internet Explorer 6

IE 6 ilk çıktığında standartlara en uyumlu web tarayıcısıydı ve modern web'in temelini oluşturacak özellikler sunuyordu. Ancak tarayıcı zaman içinde güvenlik ve uyumsuzluk problemleriyle anılmaya başlandı. Asıl sorun ise IE6'nın çok fazla kişi tarafından kullanılması nedeniyle, geliştiricilerin web sitelerini IE6'nın garip huylarına göre programlamasıyla başladı.

7. Güç yönetimi, ağ ve performans

Windows XP, daha iyi Wi-Fi desteği, ağ bağlantıları konusunda büyük geliştirmeler, doğal Bluetooth desteği, Quality of Service, İnternet Bağlantısı Paylaşma ve basit ağ dosya paylaşımı gibi önemli geliştirmelerle geliyordu. Hazırda bekletme özelliği daha önce de vardı ancak ilk kez Windows XP'de güvenilir hale geldi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

nerden nereye.. şimdi de nereyi kare yapsam diye düşünüyor microsoft.

Windows XP bir efsaneydi. 200 $ para verip x64 Edition ını aldım kurdum kullanıyorum. Performans canavarı bir bilgisayarım ama hala XP kullanıyorum. Çünkü XP tam bir işletim sistemi, 512 MB RAM lı bilgisayarlarda bile çalışır, driver sorunu yoktur. Yıllarca yamandığı için en ufak gediği açığı vs si yoktur.

@12 Nisan 2016 08:47 Zor olmuyor mu ? yazılımların destek vermediği bir sistemi kullanmak akıl işi değil

95, 98, xp hepsinde şaç baş yolduran sorunlarla karşılaşmama rağmen hepsinin çıkışında ve kullanmasında apayrı bir heycan ve sevinç duyardım. Yeni sürümlerde çıkan sorunlar eskiye göre çok azaldı ama o geçmişte kalan tat ve heycan artık yok. Acaba ben mi yaşlanıyorum yoksa gerçekte böyle mi ?

@12 Nisan 2016 08:53 YAŞLANDIK BİLE ..BEN 75 OLDUM ..SİZİ BİLEMEM 1982 SENESİNDE COMMOORE 64 SONRA 128 İLE BAYAĞI EĞLENMİŞTİM. ŞİMDİ İSE WIN7 DE KALDIM. ÖLENE KADAR DA WIN 10 KULLANMAMAYA KARARLIYIM. BAKALIM KİM KAZANACAK BU SİNİR HARBİNİ.

@12 Nisan 2016 15:28 sakin ol şampiyon sonra Microsoft üzülür sen kullanmıyorsun diye kahrolur

Hazırda Beklet XP ile güvenilir hale gelmedi maalesef. Uyuyor uyanamıyor sorunları çok oluyordu Windows 7 ile bile. Windows 10 ile güvenli olabilir gibi geliyor bana

Hala daha kullanıyorum win 7 DVR kart guvenlik kamera sisteminde sürekli program durdu hatası veriyordu servis bile çözüm bulamadı xp kurdum sıkıntım bitti hiç teklemiyor bile

Aslında efsane olan Windows 2000 idi. Windows Xp Sp1 ile efsaneyi makyajlı hali ile devam ettirdi. Ama şu anki hali ile Mac Os X El Capitan açık ara en iyi işletim sistemidir. Yaşasın Hackintosh :)

eski pc sistemleri en stabil bu işletim sistemi kaldırıyor,katlanıyoruzzz

Her bir yanı hata, her bir yanı yamalıydı XP nin, sayesinde bilgisayar uzmanı oldum çıktım. windows 7 ile kurtulduk xp denklemlerinden. Windows 10 şu an en iyisi.

hic birisi insanlara yeni bilgisayar aldırmıyor tek neden bu

Microsftu kimse öldüremez server sürümü olduğu sürece kimse öldüremez adres açıyoruz bukadar basit bilgisayarınızı herkeze paylaşabiliyoruz 1000 kişi bile olabiliyor macos adroid izleme bilgisayarı işte windows xp vistalar 7 gibi vs sürümleti izleme sadece

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost