Windows'ta Android uygulamaları nasıl olacak?

Android uygulamaları, Windows'lu telefonlarda nasıl çalışacak? Detaylar Microsoft'tan geldi...

Oynat Windows'ta Android uygulamaları nasıl olacak? Android uygulamaları, Windows'lu telefonlarda nasıl çalışacak? Detaylar Microsoft'tan geldi...

Microsoft'un Android uygulamalarını Windows'ta çalıştırmaya yönelik sunacağı işlevin dedikodusu, bir süredir ortada dolaşıyor. Geçtiğimiz günlerde firmanın da doğruladığı işlevin nasıl çalışacağı, ortaya çıktı.

iOS ve Android uygulamaları, Windows'lu telefonlarda emule edilmeyecek - bunun yerine geliştiriciler, kendi Android ve iOS uygulamalarını Windows'a dönüştürecek araçlara sahip olacaklar. Build 2015'te tanıtılan "Project Astoria" ve "Project Islandwood", kodları Windows'a port ederken kod yazma ihtiyacını minimize ediyor. Sürecin nasıl gerçekleşeceği, Microsoft'un bu videosunda detaylarıyla izlenebiliyor.

Windows Phone platformunun canını en çok yakan sorunlardan bir tanesi, uygulama çeşitliliği ve önemli uygulamaların eksikliği olduğundan, bu çok önemli bir adım. Yeni yaklaşımın geliştiricilerin ilgisini ne kadar çekeceği şimdilik bilinmiyor, ancak bize sorarsanız Microsoft, geç de olsa doğru bir adım atmış bulunuyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Bu olay işe yarasaydı BlackBerrynin marketine uygulama yağardı

@04 Mayıs 2015 15:12 O Blackberry'nin eksikliği yada eksikliğini gidermeyişi. Microsoft'un böyle bir işe kalkışması çok çok iyi.

@04 Mayıs 2015 15:12 blackberry ile microsoft aynı değil. microsoft dünyanın en iyi ve yaygın işletim sistemini üreten firma. Ve unutulmamalı ki bu uygulamalar desktop a da gelecek! yani bir çeok yazılımcı bunu yapar. uygulama yağar.

@04 Mayıs 2015 15:12 emilator ile portlamayı karıştırmayalım :) bide rusya ile sovyetleri karıştırmayalım

Son günlerde markete sürekli ios un bazı küçük popüler oyunları gelmeye başladı. Sanırım bu yöntemle port ediliyorlar. MS in dediğine göre candy crush ta ios portuymuş. Ayrıca gözlemlediğim kadarıyla bu portlanan oyunlar 512mb ram li cihazlarda da gayet iyi çalışıyorlar.

@04 Mayıs 2015 21:32 candy crush ilk geldiğinde kasım kasım kasılıyordu sen ne diyorsun?

benim fikri çalmışlar geçen sene falan aklımdan geçiriyodım bunu sadece uygulama geliştiricinin onayıyla apk dosyasın appx vb diğer dosya çeşitlerimne dönüştürecekti

@04 Mayıs 2015 21:44 Seninki sadece hayaldi sanırım. Microsoft ise bunu gerçeğe çevirmiş. Ama bu alanda çalışma yapıp ortaya çalışır bir şeyler koymayı daha önceden başardıysan bunu paylaşmamak senin hatan.

Portlama işlemi uygulamanın apk dosyası üzerinden yapılıyor.o zaman normal bir kullanıcı veya yetkidi değilde başka bir geliştirici başka bir apk dosyasını alıp kendisi portlayamaz mı ?

Blackbaryle Microsoftu kıyaslamayın ikiside aynı değil komik olmayın.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost