Windows'ta dokunmatik ekran nasıl kapatılır?

Windows 10'da laptop'unuzun dokunmatik ekranını nasıl kapatabilirsiniz?

Windows'ta dokunmatik ekran nasıl kapatılır?

Dokunmatik ekranlı bir bilgisayara sahipseniz, dokunmatik özelliğini kapatmanın mümkün olup olmadığını merak etmişsinizdir. Bu mümkün olsa da ihtiyacınız olan ayar, pek göz önünde bulunmuyor.

Windows 10, dokunmatik ekranı kapatıp açmak için herhangi bir kısayol sunmuyor. Üreticiniz de böyle bir işlevi bilgisayarınıza eklememişse, Aygıt Yöneticisi'ni kullanarak dokunmatik ekranı devre dışı bırakabilirsiniz. Windows + X kısayolunu kullanarak hızlı erişim menüsünü açın ve Aygıt Yöneticisi'ni seçin.

Bilgisayarınızdaki tüm cihazların listelendiği yeni bir pencere açılacak. Listede İnsan Arabirim Aygıtları öğesini bulun ve genişletin. Bu öğenin altında "HID-uyumlu dokunmatik ekran" öğesini bulun ve üzerine sağ tıklayarak Devre Dışı Bırak'a tıklayın. Dokunmatik ekranınız artık dokunmalarınızı algılamayacak.

Dokunmatik ekranı tekrar etkinleştirmek için yukarıdaki adımları tekrar izleyin, ancak dokunmatik ekran öğesine sağ tıkladığınızda Etkinleştir'e tıklayın. Dokunmatik ekranı etkinleştirdiğinizde sisteminizi baştan başlatmanız istenebilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Kimileri dokunmatik ekranı neden kapatmak ister ki diye sorablir ama tasarım,çizim vb gibi alanlarda profesyonel çalışanlar için kapatılması gerekiyor.Microsoft un kalemi ekrana yaklaştırdığında dokunmatiği etkisiz kılma özelliği malesef çok etkili değil bence...

@Yenal Çetin sistemi yeniden başlatabilir ne demek

Dokunmatik ekranı yanlışlıkla kapatmışız nasıl aktif edeceğimizi bilemiyorduk sorunumuz hemen çözüldü teşekkür ederiz.

Çok teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık. Okula DELL bilgisayar aldık. Işıkta her yere dokunma yapıp iş yaptırmadı. DELL i aradık olmadı servise gönderdik olmadı. Sizin vesilenizle dokunmatiği kapatarak kurtulduk.

çok teşekkür ederim, ekran çatlamıştı hiç bir işlem yapmaya fırsat vermiyordu. bu şekilde çözdüm.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir