Windows'ta gizli Yönetici hesabını açma

Windows'un gizli Yönetici hesabını görünür hale getirmek, işte bu kadar kolay!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows'ta gizli Yönetici hesabını etkinleştirin!

Microsoft'un Windows Vista'dan itibaren kapattığı "Yönetici Hesabı" sorunları bulma ve gidermede faydalı bir araçtı. Ancak bu hesap, Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) işlevinin ortaya çıkmasıyla birlikte Microsoft tarafından devre dışı bırakıldı. UAC sayesinde programlara geçici olarak yönetici izni verebiliyorduk, bu yüzden Yönetici hesabına gerek kalmıyordu.

Peki, durum gerçekten böyle mi? Tam Yönetici yetkilerine sahip olmak istiyorsanız ve UAC'yi kapatmak sizi tatmin etmiyorsa, o halde gizli Yönetici hesabını etkinleştirmek için yeterli nedene sahipsiniz.

Bunun için yönetici izinlerine sahip bir komut satırı açın (Başlat menüsüne sol tıklayın ve "Komut İstemi (Yönetici)" üzerine tıklayın). Şimdi aşağıdaki komutu girin:

net user administrator /active:yes

Kullanıcı oturumunuzu kapattığınızda veya bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, yeni yönetici hesabını (Administrator) göreceksiniz. Varsayılan olarak bu hesabın bir parolası yoktur, bu yüzden bir parola ayarlayın. Ancak güvenlik açıkları nedeniyle bu hesabı birincil hesabınız olarak kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Microsoft'un Yönetici hesabına erişmemizi istememesinin bir nedeni var - Windows XP, bu hesapla ilgili birçok sorun yaşamıştı. UAC can sıkıcı olsa da genel anlamda daha bir çözüm.

İşinizi bitirdiğinizde yönetici hesabını kapatmak isterseniz, yönetici haklarına sahip bir komut satırına şunları girin:

net user administrator /active:no

Her ne kadar faydalı olsa da bu hesaba ihtiyaç duymanızı gerektirecek sorunlar yaşamamanızı diliyoruz. Bu arada birçok Windows sorununun yeni bir kullanıcı hesabı açarak ortadan kaldırılabildiğini de unutmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Windows'tan zaten beklenen bir şeydi güvenlik açığı

@23 Ekim 2015 15:31 Linux u da sürekli root halinde kullansan burnu...... çıkmaz. Anladın sen onu.

@23 Ekim 2015 15:31 arkadaşım güvenlik açığıyla ne alakası var adamlar pcden iyi anlamayanlar için uac'yi getirmişler.açmak isteyenler kullanıcılarda zaten ufak bi araştırmayla böyle şeylere ulaşabiliyor.

@23 Ekim 2015 15:31 Windows tan amaçsız olarak eleştiren çözümsüz üreten ve alternatif hiçbir öneride bulunmayan kişiler eleştirel değil önfikirleriyle yaklaşıyor. Windows Masaüstü ve Sunucularda en son 10 yılın en güvenli sistemi NATO dahi 15 senedir ana sistemleri Windows. Diğer sistemler sunum, video izleme, fantazi için varlar. İş ve güvenlik=Windows

Bu zaten bilinen birşeydi. Açık falan değil

xp de çok basit şifre gireceğin yerde iki kere ctrl+alt+del kullanıcı adına administrator yaz hemen açılıyor ama vistadan sonra işi dolandırdılar.

teşekkürler, güzel bi bilgi

Sen de yorum yaz