Windows'ta klasörleri hızla gizleyin!

Windows'ta kişisel klasörlerinizi meraklı gözlerden saklamak için hızlı bir yol mu arıyorsunuz?

Windows'ta klasörleri hızla gizleyin!

Bilgisayarınızı evinizin diğer üyeleriyle paylaşıyorsanız ve herkesin görmesini istemediğiniz klasörleriniz varsa, onları gizlemeye ne dersiniz? Bunun için izleyebileceğiniz birçok yol var, ancak aşağıda hızlı ve kolay bir yolu sizle paylaşacağız.

Öncelikle gizlemek istediğiniz klasörün adını bir Windows sistem klasörü gibi görünmesi için değiştirin. Örneğimizde "Setup files" adını kullandık ancak siz, istediğinizi yazabilirsiniz.

Şimdi klasörün simgesini değiştirin. Böylece onu görenler, ilk bakışta bir klasör olduğunu anlamayacaklar. Bunun için klasöre sağ tıklayın ve Özellikler'e tıklayın. Özelleştir sekmesine tıklayın ve ekranın altındaki "Simge değiştir" düğmesine tıklayın. Buradan klasörünüz için renkli simgelerden birini seçebilirsiniz.

Klasörünüzü bir sistem klasörü gibi gösterecek bir simgeyi tercih edin ve ardından Tamam'a tıklayarak onaylayın.

Klasörünün bir başkası tarafından görüldüğünde, sistem klasörüne benzediğinden hiç dikkat çekmeyecek. Siz ise her zamanki gibi çift tıklayarak klasörü açabileceksiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

İlkokul mezunu bıle bunu yapıp ne oldugunu bılıp hersekılde meraktanda olsa basıp gırer yani :)

@16 Aralık 2015 18:11 Kabak gibi bir yere gizlersen bulur tabi... Windows'un içinde oluştur bakalım bulabiliyor mu? :D

@16 Aralık 2015 20:19 Siz siz olun özel dosyalarınızı windows klasörünüze koymayın.Windows işetim sistemini çok uzun süreli kullanan var mı? Ya bir hata, ya bir virüs ya da bir program sebebiyle hata verip yeniden kurmak yada düzeltmek durumunda kalıyorsunuz. Dosyalarınızın gitme ihtimali var. Bence dosyalarınızı HDD'nizi ikiye bölüp ikinci bölüme kopyalayıp ücretsiz yüzlerce dosya şifreleme ve gizleme programları var onları kullanın.

Bilgisayar kullanmaya yeni başlayanlar için belki bu yöntem işe yarayabilir fakat biraz araştırmaya ve karıştırmaya başladıklarında çabucak çözerler. Yukarıdaki yönteme ek olarak isTerseniz sistem dOsyalarının içerisine de atabiLirsiniz. (Bilgisayarda arama yaparken çıkmaması için yöntemler var.) İş için kullandığınız dosyaları çocuklarınızın kolayca silememesi için bu basit yöntemleri uygulayabilirsiniz ama benim önerim yinede harici bir kayıt deposu kullanmanız olacaktır. ;{) Bilge Baykuş

Windows98 den sonra öğrenmeyen kalmamıştır diyordum ki, resmen hortlamış konu...

"C" bölümünde hiç bir şey saklamam, "D" bölümüne sistem klasörü görünümüne çevirilmiş bir dosya koyarsanız 5 yaşındaki bir çcuk bile onun klasör olduğunu anlar.

@chiponline C:nin içinde system32.dll adında bir klasör oluşturup simgesini de dll simgesi yaptım. kimse dokunmuyor o klasöre :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play