Windows'u En Çabuk Hızlandıran İpuçları!

Windows'u en kolay yoldan hızlandırmanızı sağlayacak ipuçlarını sıraladık!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows'u En Çabuk Hızlandıran İpuçları!

Windows'u hızlandırıp PC'nizden en fazlasını almak için saatlerinizi harcamanıza gerek yok. Bu yazımızda Windows'un performansını artırmanızı sağlayacak en hızlı ipuçları sizlerle paylaşacağız.

1. Bazı programları başlangıçtan kaldırın: PC'nizi hızlandırmanın en kolay yollarından bir tanesi, gereksiz programları başlangıçtan kaldırmak. Görev Yöneticisi'ni açın ve Başlangıç sekmesine tıklayarak listedeki öğeleri tek tek inceleyin. Başlangıçta ihtiyacınız olmayan programlara sağ tıklayın ve Devre dışı bırak seçeneğine tıklayın. Birkaç programı devre dışı bıraktığınızda bilgisayarınız daha hızlı açılacak.

2. Windows'un görsel efektlerini kapatın: Pencereleri küçültüp büyütürken veya yazı tiplerinin kenarlarını yumuşatırken kullanılan animasyonlar görüntüyü daha hoş hale getiriyor. Ancak bu özellikleri kapatarak görsel güzelliği performansa tercih edebilirsiniz. Başlat menüsüne performans yazın ve Windows'un görünümünü ve performansını ayarla seçeneğine tıklayın. Bu pencerede bir dizi performans seçeneği göreceksiniz. Bu seçeneklerde göz gezdirin ve dilediklerinizi kapatın. En iyi performans için "En iyi performans için ayarla" seçeneğini kullanabilir, tüm seçenekleri kapatabilirsiniz.

3. Güç planını kontrol edin: Ayarlar > Sistem > Güç ve uyku yolunu izleyin. Ek güç ayarları bağlantısına tıklayın ve Dengeli planı kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Bu plan güç tüketimini yaptığınız işe göre ayarladığı için genellikle tüm kullanıcılar için en iyi seçenek.

4. Eski ve gereksiz uygulamaları kaldırın: Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin ve yüklü programların listesine bir bakın. Kullanmadığınız veya ihtiyacınız olmayan programlara tıklayıp Kaldır'a tıklayın.

5. Sabit diskinizi temizleyin: Sabit diskinizde binlerce dosya biriktiyse, biraz temizlik PC'nizin nefes almasını sağlayabilir. Eski dosyaları temizlemek için yeni bir program yüklemenize gerek yok. Başlat menüsüne Disk Temizleme yazın ve Windows'a gereksiz verileri tarattırın. Daha fazla dosya bulmak için Disk Temizleme penceresini gördükten sonra Sistem dosyalarını temizle'ye tıklayın.

6. Zararlılara karşı tarayın: PC'niz aniden yavaşladıysa, bunun nedeni bir zararlı olabilir. Malwarebytes'ın ücretsiz sürümünü yükleyin ve bir tarama çalıştırın. Sisteminizde zararlı olmadığından eminseniz, bir antivirüs yazılımıyla onu koruma altına alın.

7. Yeniden başlatın: PC'nizdeki sorunları ve yavaşlamaları bazı durumlarda yeniden başlatarak çözebileceğinizi unutmayın! Sisteminizi haftalardır kapatmadıysanız, Windows normalden yavaş davranmaya başlayabilir. Bu durumda sadece Windows'u yeniden başlatarak sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Ev temizliği için binlerce ürün var ve her biri spesifik bir kullanım alanına göre üretilmiş (!). Bir çoğu para tuzağı, hijyen yapacam derken ya yüzeye ya objeye ya aile bireylerine hem dermatolojik hem solunum yolları için tehlike saçtığından eski yöntemlere dönüldü. Limon, sirke, karbonat vs. PC temizliği için de anlı şanlı Cleaner-Tool denilen bir çok uygulama özellikle bilmeyenin elinde yarardan çok zarar veriyor, kararlılığı bozuyor. En doğru yöntem haberde verilmiş tebrikler Chiponline.

Bilgisayarınıza Advanced System Care kurun, çok yararını göreceksiniz.En azından bir inceleyin ve bir kez deneyin.

@27 Kasım 2017 18:21 Kayıt defteri başta olmak üzere birçok uygulamaya zarar verebiliyor. Bu ve türevlerinin gerçekten bir yararı olup bilgisayarı hızlandırdığı masaldır bilgisayarın kararlılığına zarar verip istikrarlı çalışmasına çoğu zaman potensiyel bir tehdit oluşturur. İyi niyetle tavsiye yapacağım diye yanlış yönlendirme de bulunuyorsunuz. ASC'nin her fonksiyonunu tıklayıp denemek isteyen bilinçsiz son kullanıcının yarar yerine zarar göreceğini de unutmayın. :-)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost