Windows'un oturum açma ekranını atlayın!

Windows'u her açtığınızda parola yazmak istemiyorsanız, bu ipucu sizin için...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows'un oturum açma ekranını atlayın!

Bilgisayarınızı her açtığınızda parolanızı girerek oturum açmak sizi yoruyorsa, oturum açma ekranını ortadan kaldırabilirsiniz.

Bunun için öncelikle Windows+R tuşlarına basarak Çalıştır penceresini açın. Şimdi netplwiz yazın ve Tamam'a tıklayın. Böylece Kullanıcı Hesapları penceresini açmış olacaksınız. Şimdi "Kullanıcılar bu bilgisayarı kullanmak için kullanıcı adı ve parola girmelidir" seçeneğini bulun ve yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

Bir defa için kullanıcı adı ve parolanızı girmeniz gerekecek. Bunu yaptıktan sonra oturum açma ekranını bir daha görmeyeceksiniz. Tabi, istediğiniz zaman ekranı tekrar etkin hale getirebilirsiniz.

Bu ipucu Windows 7'den Windows 10'a tüm Windows'larda çalışıyor, ancak bilgisayarınıza izinsiz erişimi mümkün kılacağından güvenlik riski getirebilir. Böyle bir riski alıyorsanız, Windows'u daha hızlı açmanın keyfini sürebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Malesef bu şekilde olmuyor ne hikmetse başka bir hesap aktive oluyor ve her seferinde porolayı diğer hesap için soruyor. Ayrıca diğer hesapları kaldırınca ve sadece ana hesabı bırakınca ne olduğunu anlamadığım biçimde adımla birlikte başka bir hesap geldi be parolamıda kabul etmedi. Şimdi bir şekilde açabilmeyi umuyorum.

@26 Ekim 2015 00:44 Eğer işletim sisteminizi baştan yükleyecek duruma gelirseniz ve güvenlik kodu olmadan çalıştırmak istiyorsanız,kurululum aşamasındayken herhangi bir şifre girmeden kurulumu tamamlayın.Sanırım en temiz yol bu.Çünkü şifre ile koruma altına alarak kurulum yaptığınızda daha sonradan yönetici izinleri ile ilgili bir çok sorun çıkabiliyor.

flashtan açılan bir işletim sistemi ile; windows/system32/config klasöründeki "sam" dosyasını silmeyi deneyin. her ihtimale karşı dosyayı bir yere yedekleyin tabi.

bende siz paylaşmadan once internetten buldm bu yontemi sonunda kısır donguye girip format atmak zorunda kaldm.. gene sifre sordu ama ok e basma tuşu disabled olmuştu =) ok e basamadıgım icin kaldım o ekranda allahtan pek biseyim yoktuda rahatlıkla attım format.. bide ben windows 10 da restore point oluşturamıorm silik duruyo bunun hakkında bi bilginiz varmı ?

win 10 zaten güvenli bir sistem değil ms sağolsun bbg evine döndü sistem. 7ve8.1 daha iyi.

Evet, neden böyle oluyor?

Sysinternals'ın autologin uygulamasını kullanabilirsiniz. Hesabınız yine şifreli olacak ancak ilk açılışta şifre sormayacak. Şifreyi registery içine kriptolu olarak kaydediyor bu program. technet.microsoft adresinden indirebilirsiniz.

İlk yorumu atan bendim bilgisayarım kilitli bir şekilde ne yaptıysam olmadı. İnternetten benim gibi sorunları olan bir sürü keşke bu yazılmadan önce riskler araştırılsaydı. Kısacası öyle anlatıldığı gibi olmuyor. Eve gittiğimde formattan başka çarem kalmadı.

yönetici onayı gereken işlemleri yapamıyorum

Birebir yazılanları uyguladım sorunsuz hallettim! Sorun çıkan arkadaşları anlayamadım, 1) Windows+R tuşu basarak Çalıştır penceresini açın. 2) netplwiz yazın ve Tamam'a tıklayın. 3) "Kullanıcılar bu bilgisayarı kullanmak için kullanıcı adı ve parola girmelidir" kutudaki tıkı kaldır, yeni açılacak pencereye (kendi hesabınız mı ismi kontrol edin!) 4) işte burası püf noktası; 2 defa parolanızı alt alta son kez yazmanız lazım, çoğu kullanıcı bunu atlıyor, sonra sorun yaşıyor!

Bunu yaptım bilgisayarımdan dumanlar çıkmaya başladı, sonra bir anda alev aldı. Odam kullanılamaz hale geldi.

Bu bir güvenlik açığıdır. Zaten güvenlikten bihaber son kullanıcılar için bir de üstüne veri hırsızlığına davetiye çıkarmayın. Bırakın şifreli kalsın, şifrenin bir amacı var.

XP bilgisayarlarda Çalıştıra control userpasswords2 yazarak ulaşırsınız. :)

MS nelerle ugrastiriyorsun bizi Windows 7 ye devam...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play