Windows'un tarihe gömdüğü 6 işletim sistemi!

Muhtemelen adlarını bile duymadınız. Ama bu 6 işletim sistemi, yıllar önce Windows'a kafa tutuyordu!

Windows'un tarihe gömdüğü 6 işletim sistemi!
Windows geldi; hepsi tarih oldu...

Tarihteki ilk Windows, 20 Kasım 1985'de piyasaya sürüldü. Microsoft, işletim sistemini 1983'de duyurmuş, ancak bazı nedenlerle çıkışı iki yıl gecikmişti. Bu iki yıl içinde bazı DOS eklentileri birden fazla programı 'pencerede' çalıştırma özelliğini eklemişti bile.

Geç kalma alışkanlığını sonraki ürünlerinde de tekrarlayan Microsoft, bunu zamanla kendi lehine çevirmeyi başardı. Erken yapılan Windows duyuruları, kullanıcıların pencere özelliği sunan rakip uygulamaları satın almayı geciktirmelerine neden oldu.

Ayrıca, Windows'un rakipleri bir manada kendi kendilerini imha etmişlerdi. Bu firmaların sunduğu uygulamalar yüksek donanımlara ihtiyaç duyuyordu ve bu da çok az kişide vardı. Bazıları bir takım davalar içinde kaybolurken bazısı ise üçüncü parti geliştirici bulmakta başarılı olamadı. Ve bütün bunlar olurken Windows ortaya çıktı.

Bu makalemizde IBM uyumlu PC'lerde ve DOS üzerinde çalışan Windows rakiplerini, Windows'dan üstün veya farklı yanlarını ve neden başarısız olduklarını inceledik.

Visi On

2.2 MB'lık boş alan gereksinimi o zaman için fazlaydı

Visi On

Yayımcı: VisiCorp
Çıkış tarihi: Aralık 1983, Windows'tan yaklaşık iki yıl önce

İşletim sisteminde bulunan VisiCalc, ilk tablo işlem programıydı. Visi On ise PC'lerdeki ilk pencereli ortamı sunuyordu. Metin tabanlı ve fare ile kontrol edilebilen bir arayüzde sahipti. VisiCorp; Visi On Word, Vidi On Calc, Visi On Graph gibi yazılımlar DOS ortamında çalışmadığından entegre yazılımları da pakete dahil etmişti. İlk demoları kullanan kullanıcılar, işletim sisteminden oldukça etkilenmişti.

Neden başarısız oldu: VisiCorp, Visi On'un disket sürücü tabanlı PC'lerde çalışacağını planlıyordu. Ancak işletim sistemi yayınlandığı zaman 2.2 MB hard disk alanı gerektiriyordu. Ancak o zamanlar iki disket sürücüsü olan PC'ler dahi lüks PC'lerden sayılıyordu. Şirket, VisiCalc'la ilgili yasal ve finansal bazı sorunlar da yaşıyordu ve Lotus 1-2-3 de, VisiCalc'ı oldukça geride bırakmıştı. InfoWorld tarafından yapılan değerlendirmeye göre tablo işlemcisi, VisiCalc'dan çok daha zor kullanılıyordu ve hesaplamalarda kırk kat daha yavaştı.

1984'ün Ağustos ayında VisiCorp geliştirme haklarını Control Data'ya devretti. Bundan üç ay sonra ise Paladin adlı bir şirket tarafından satın alındı. 1986'nın başlarında Windows yayınlandığında, Visi On artık ömrünü tamamlamıştı.

TopView

TopView, çıkmadan önce fazlasıyla şişirilmişti

TopView

Yayımcı: IBM
Çıkış tarihi: Şubat 1985, Windows 1.0 dan on ay önce

TopView, 1980 yılında IBM PC piyasaya el atmadan önce bir IBM araştırma ürünü olarak ortaya çıkmıştı. TopView 1984'ün Ağustos ayında IBM PC AT ile aynı anda duyuruldu. TopView, DOS programlarını çalıştırmak için tasarlanmıştı ancak geliştiriciler TopView'in avantajlarını kullanan özel yazılımlar geliştirebileceklerdi.

Neden başarısız oldu: Windows'da olduğu gibi TopView'de henüz hazır değilken duyurulmuş ve fazlaysıyla abartılmıştı. Birkaç geliştirici 'TopView'a özel' olan yazılımlar geliştirmişti ve bazı DOS uygulamalarını TopView'da çalışır hale getirmişlerdi. Ancak bu uygulamaları çalıştırmak hayli sorunlu ve zahmetliydi. IBM ise bir açıklamasında sadece bir kaç yüz uygulama satabildiğini açıklamıştı. 1985'in Ağustos ayında IBM, Microsoft'la bir sözleşme imzalayarak işletim sistemlerini beraber geliştirmeye karar verdi. Bu sözleşme, 1987'nin Aralık ayında OS/2'nin ortaya çıkışına yol açacaktı.

GEM

Macintosh'a çok benzeyen ara yüzü başına iş açmıştı

GEM

Yayımcı: Digital Research
Çıkış tarihi: Şubat 1985, Windows 1.0'dan on ay önce

Şirketin Windows'a rakip paketi Apple'ın Macintosh'una oldukça benziyordu. Şirket, işletim sistemine GEM WordChart, Venture Publisher gibi bir takım verimlilik uygulamaları da eklemişti. Yayımcısına göre GEM sadece bir yazılım değil, bir akımdı.

Neden başarısız oldu:
GEM yayınlandıktan kısa bir süre sonra sorunlar yaşamaya başladı. Apple, Digital Search'ı sistemin Mac benzeri ara yüzünden dolayı suçladı ve yeni bir sürüm yayımlamaya zorladı. Bu yeni yayım Windows'la boy ölçüşemese de Digital Research'ün MS-DOS benzeri DR-DOS'uyla 1990'lara kadar mücadeleye devam etti. 1991 yılında DR-DOS'u satın alan Novell, DR-DOS'un önemli bir potansiyeli olduğuna inanıyordu. Yazılım 1999 yılında açık kaynak kodlu hale geldi ve şu an hala FreeGEM ve OpenGEM gibi isimler altında mevcut.

DESQview

Ayrı bir uygulama olarak da sunulan popüler bellek yöneticisi QEMM, DESQview'la beraber geliyordu

DESQview

Yayımcı: Quarterdeck
Çıkış tarihi: Temmuz 1985, Windows 1.0'dan beş ay önce

DESQview, Quarterdeck'in önceki bir yazılımı olan DESQ'i baz alıyordu ve IBM'in TopView sistemine rakip olarak tanıtılmıştı. Metin ve klavye tabanlı yazılım, DOS uygulamarı arasında çoklu görevi desktekliyor, ve QEMM olarak bilinen ünlü bellek yöneticisiyle geliyordu. Quarterdeck'e göre yazılım DOS görev yönetiminde çığır açıyordu. 1990'lara kadar DESQview'i çok seven bir kullanıcı kitlesi vardı.

Neden başarısız oldu: DESQview'un satışları Windows'la kıyaslığında çok az kalıyordu, ama yapısıyla yine de başarılı sayılırdı. Ancak DOS uygulamalarına bağlı kalmak ve bunları DESQview içerisinden çalıştırmak bir süre sonra kullanıcılara sıkıcı gelmeye başladı. Quarterdeck 1990'da X Windows, DOS ve Windows uygulamalarını çalıştırabilen DESQview/X'i yayınlasa da bunun için artık çok geçti. Quarterdeck, 1998'de Symantec tarafından satın alındı. Windows'a rakip olamayan Quarterdeck, daha sonrasında Windows için uygulamalar geliştirmeye başlamıştı.

DeskMate

Grafik ara yüze sahip Windows 3.0'ın çıkışı DOS'un düşüşünü başlattı

DeskMate

Yayımcı: Tandy (Radio Shack)
Çıkış tarihi: 1986

Windows'un kaynakları fazlasıyla israf ettiği düşünüldüğü bir dönemde, DeskMate metin tabanlı pencere sistemini Tandy 1000 gibi makinelerle sunmaya başladı. DeskMate, bazı güncellemelerle Lotus 1-2-3 ve Quicken gibi programlar için bir merkez haline gelmişti. DeskMate, bilgisayarlardan fazla anlamayan ve PC'sinin donanım gücü yüksek olmayan kullanıcılar için iyi bir seçenekti.

Neden başarısız oldu: 1990'da Windows 3.0'ın yayınlanmasıyla beraber sadece DOS'la çalışan bilgisayarlara ilgi azaldı ve yavaş yavaş tükenmeye başladılar. Windows 95'in çıkışı ise DOS PC'lerinin sonu olmuştu. Bu sıralarda ise Tandy elini bilgisayar faaliyetlerinden artık çekmişti.

PC/GEOS

Sistem gereksinimi inanılmaz şekilde düşüktü

PC/GEOS

Yayımcı:
Berkeley Softworks
Çıkış tarihi: 1990, Windows 3.0 ile aynı senede

GEOS, görünüm ve kullanım açısından Windows'a oldukça benziyordu. İşletim sistemi, Unix'de sıkça kullanılan Motif arayüzünü baz alıyordu. GEOS, donanım konusunda Windows'a göre çok daha alçak gönüllüydü ve çok düşük sistem konfigürasyonlarında bile başarılı bir şekilde çalışıyordu. O sıralarda Windows 3.0'ın satışları tavan yapsa da, birçokları tarafından piyasada iki işletim sistemine de yer olduğu düşünülüyordu.

Neden başarısız oldu: Windows 3.0 ve Windows'un sonraki sürümleri, GEOS'u geride bırakmıştı. Ancak başarısız olan bir yazılım için GEOS oldukça iyi sayılırdı. HP'nin 1995'de piyasaya sürdüğü avuç içi OmniGo'larda ve AOL'nin DOS sürümünde platform olarak kullanılmıştı. GEOS, Sony ve NEC CD-ROM sürücüleriyle de beraber geliyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

İşletim sistemi ile tablolama yazılımlarını karıştırmışsınız gibi sanki. Microsoft' un geciktiğinden de bahsetmişsiniz. Tarihte Microsoft' un zamanlama konusunda en doğru davrandığı zaman Windows 95' i piyasaya sürdüğü tarihtir. IBM OS/2 gibi Windows tan 10 kat kaliteli ve güçlü bir işletim sistemi o yıllarda hazır olmasına rağmen IBM mühendislik ekibi tarafından hatasız ve kusursuz hale getirilmeye çalışılıyordu. Oysa Bill Gates tehlikeyi görüp bitmemiş Windows 95 i piyasaya sürdü ve piyasayı domine etti. Daha tanıtımlarında bile nasıl madara olduğunu hepimiz hatırlıyoruz sanırım ancak bu durumda Bill Gates ile Steve Jobs arasındaki tarihi konuşmayı hatırlatmakta fayda var. Steve Jobs bir tartışmanın sonunda der ki ne yaparsan yap bizim işletim sistemimiz Windows' tan daha iyi. Bill Gates cevap verir. Anlamıyorsun değil mi? Bunun hiçbir önemi yok...

@19 Şub 2015 12:51 apple maci sadece kendi donanımı için yaptığı sürece rekabet etme şansı yok. windows kurumlardan evlere, sunuculardan atmlere, tabletlerden telefonlara her cihazda çalışıyor ve büyük uygulama ve büyük desteğe sahip. pcye hackintosh ya da ubuntu gibi bir linux sürümünü kurmaya kalksan 50 tane hata ve sürücüyle uğraşıyorsun. windows ise sürücülerin büyük bir kısmını kendi tanıyor ve mavi ekran gibi sorunlar windows vistadan beri tarihe karıştı.

@19 Şub 2015 17:36 benim windows 8.1 her açılışta mavi ekrana düşüyor. Sonra bir daha açınca açılıyor. windows vista ve 7 de de mavi ekranlarım olmuştu ama daha az. (aynı donanım). Vistadan beri hiç mavi ekran görmediysen sanırım kullandığın uygulamalar calc, paint, notepad. Ama bu bile inandırıcı değil; çünkü windowslar uzun süre açık kalınca hatalı kod döngüleri oluşturup çökerler; bir unix, linux, osx... değil yani. Bu son saydığım işletim sistemlerini 100 sene açık bıraksan, 100 sene sonra aynı şekilde çalıştığını görürsün.Sen kesin günde yarım saat, bir saat çalıştırıp kapatıyorsun bilgisayarı

@19 Şub 2015 17:36 ben hala mavi ekran alıyorum, hatta geçenlerde bir hata için yüklediğim windows düzeltici programı yüzünden mavi ekranın belirmesiyle kaybolması bir oluyor ve windows açılmadan bilgisayar kendini yeniden başlatıyor. sorunu çözemiyorum, sistem geri yükleme (DVD'den) yapamıyorum! hackintosh ve linux'a gelince; sen sanırım hala 2000'lerde yaşıyorsun. 2015'deyiz ve şimdi sürücü ve uygulama bolluğu var. ha bu arada bu yazı da hackintosh mavericks 10.9.4'den!

@19 Şub 2015 21:11 at at sen 100 yılmış. yok her açtığında mavi ekranmış yüklerken hatalı yüklemiş olmayasın veya hatalı bir korsan windows 8 (şimd orjinal kullanıyorum dersin kesin :) ) ben windows 8 de hiç mavi ekran almadım bu güne kadar windows 7 dede 1 kere almıştım. ama windows 8 de hiç almamıştım ve windows 8 tam 2 hafta açık kalmıştı gezmeye gitmiştik indirmeye basmıştım geldiğimde ise hala aynıydı ve linux bomboş bir sistem tabi kasmıcak artı açıklarda 10 yıl sonra bulunup hala kapanmıyor :)

@19 Şub 2015 21:11 Katılıyorum. Senelerce boot etmediğimiz IBM AIX 4.1 lerimiz vardı ancak hitap ettiği kesime de bakmak lazım. AIX sözleşmesinde IBM, senin her türlü işletimden kaynaklanan zararını öder der. O derece kendine güvenir. Windows da ise şey der. Bunu nükleer, tıp, savaş - savunma teknolojileri vb. ciddi işlerde kullanmayınız. Göçerse paranızı ödemeyiz. İlla ödeyeceksek 80 dolarını (satın aldığın kadarı) ödeyeceğiz der. Elma ile armutları karşılaştırmak gibi birşey bu zaten :)

@19 Şub 2015 17:36 yoo ben hala mavi ekran alıyorum bazen :D

@20 Şub 2015 01:11 işletim sisteminin korsan olduğu için mavi ekran verdiğini öne süren birinin yazısını okumak ne kadar mantıklıdır.

@19 Şub 2015 12:51 daha kötü olmanın mı önemi varmış anlamadım

@19 Şub 2015 21:11 Bilgisayarım günlerce açık kalıyor üstelik win 8 hiç de hata almıyorum. Senin dediğin gibi hata alan da görmedim. Senin bilgisayarın bozuktur bi tamire götür.

@aresblade Bolluğu var mı bilmem ama bugüne kadar 3 kez linux kurdum. Üstelik ubuntu gibi sürücü desteği en çok olan sürücülerden. Ama mutlaka en az bir tane sürücü sorunu yaşadım her kurulumumda. Üstelik eski değil 2014ten bahsediyorum. Herkes benim gibi sorun yaşıyor ki demekki bu şikayet var

@21 Şub 2015 20:58 Kardeşim bi ramine diskine baktır :D windowstan değildir o. 700 bilgisayar var benim çalıştığım firmada. Windows sorunlu olsa, işlerinin ortasında amvi ekran alsa, biz şimdiye... Yok öyle bişey. bi bilgisayarınızı tamire götürün :D

@19 Şub 2015 12:51 NE kadar cahil avrsa birikmiş buraya. Mavi ekranın sebebini bile bilmiyorlar daha. Mavi ekran windows kaynaklı değil sürücü kaynaklı bir hatadir. Mavi ekran sorunu alanlar bi neler yüklemiş baksınlar onları silsinler önce. 1 senedir ne mavi ekran gördüm ne kırmızı. Ayrıca hiç bi işletim sistemi stabilitesini çok uzun süre koruyamaz girdi çıktılar bi süre sonra ister istemez işletim sisteminde hatalara sebep olmaya başlar. Linux kullanmasam daha önce he haklısınız diyecem ama kullandım ne yazık ki. Neyse uzun lafın kısası kullanmasını bildikten sonra her işletim sistemi kusursuzdur.

@19 Şub 2015 21:11 hatta windows 8.1 sebebsiz mavi ekran bile verebiliyor...

@21 Şub 2015 21:01 Yaptığın ürünün iyi olup olmadığının önemi yoktur der Bill Gates. (Önemli olan iyi kötü bir ürünü doğru zamanlama ve pazarlama ve reklam ile piyasaya sürüp satabilmektir. İyi ürünü herkes iyi satar. Önemli olan kötü bir ürünü satabilmektir :) )

@Emre Eyyub 25 Hatta Ben Oracle VM Virtual Box'tan Dolayı Mavi Ekran Hatası Almıştım.

şimdi rakipleri çok kuvvetli Apple ve Google ile başa çıkmakta zorlanıyor umarım denge oluşur ve tek başlılık durumu olmaz...

20 Kasım 1985, rezilliğin ve kepazeliğin başlangıcı....

@19 Şub 2015 14:31 don't feed the troll.

@19 Şub 2015 14:31 ha haa iyiydi :)

Windows tarihin en kullanıcı dostu işletim sistemidir, ne derseniz deyin bir salak bile windowsu rahatlıkla kullanabilir. Diğer sistemleri kullanmak windowsun yanında uzmanlık gerektirmektedir. Daha yeni yeni kullanıcı dostu sistem geliştirilmeye başlandı.

@19 Şub 2015 19:08 WPda salaklar için aynen

@19 Şub 2015 19:08 mac os x ve ubuntu kullandım. ikisi de gayet basit neresi uzmanlık gerektiriyor hani kullanıp yorum yapsaydınız iyi olurdu.

@20 Şub 2015 22:33 basit ve kullanımı kolay olması salaklar için olduğunu göstermez. yada daha karmaşık bir işletim seni zeki yapmaz. zaten yazdığın yorum (genel ifade) zeka düzeyini belli ediyor. onun için hemen sevinme

@21 Şub 2015 20:56 mac os basit de ubuntu nasıl basit? Bazı uygulamaları kurmak için ya da bazı ayarlar için hala terminal gerekli. Ben çok uğraştım ubuntu için. Misal Vmware kurmak. Windowsta 2 tıkla yaptığım şeyi ubuntuda yapana kadar canım çıktı. Forumlara giriyorum, kodlara bakıyorum, bilmem ne paketlerini indiriyorum, kodlarla uğraşıyorum. Sonunda yaptığım şey ne? Bir yazılımı kurmak :D Çok matah bi şey de yaptığımız yok yani. Ama herşey için mutlaka uğraştırıyor, komutlara baktırıyor. Hal böyleyken sadece yazılımcıların kullandığı bi işletim sisteminden başka bir şey olamıyor. Keşke olsa, seviyorum ubuntuyu.

@22 Şub 2015 11:18 LİNUX TA DA İKİ TIKLA PROGRAM KURULUR ZATEN VE ÇOK DA HIZLIDIR . YAPAMAMIŞ OLMANIZ SİSTEMİN HATASI DEĞİLDİR İNSANLARI YANLIŞ YÖNLENDİRMEYELİM.

Linux u ve Hackintosh kısa sürede deneyimlemiş biri olarak her kesime hitap eden yegane işletim sistemi Windows tur. Özellikle Windows XP ve Windows 7. Windows 8.1 Windows 7 den daha güzel bir sistem olduğu halde sevilmemesinin sebebi de birazcık daha karmaşık olmasıdır zaten.

@19 Şub 2015 20:38 Katılıyorum aslında kullanıcı dostu olsa sevilebilir.

WP 8 ve 10'uda yazın :D

@20 Şub 2015 22:38 yav he he ....

umarım bir gün Windows un kendiside tarihe gömülür.....

Windows kafa tutan işletim sistemler hep si tarihe gömüldü yok oldu öldü Windows kral oldu Windows Windows xp Windows Vista Windows 7 Windows 8 Windows 8.1 Windows 10 hangisi çok iyi derseniz Windows 7 çok çok iyi Windows 8 ve 8.1 başlat menü yok ve çok karmaşıktı Windows 10 başlat menü geldi başlat meüsüne metro arayüz eklediler bu seferde kötü oldu eski lattop masaüstünde performans kaybı takılma donmalar oluşuyordu çözüm olarak win 8 win 8.1 uyumlu lattop masaüstü bilgisayarlar geldi i3 i5 i7 tahminimce i3 5 nesil işlemci i5 5 nesil işlemci i7 5 nesil işlemciler Windows 10 32 64 bit olarak gelecek yeni bilgisayarlara fabrikalar çoktan yeni masaüstü ve lattop üretmeye başladı tahminimde hayırlı uğurlu olsun ama tahminimce Windows 10 32 64 bit pek ilgi görmez microsorf iflas edebilir ! :)

@26 Şub 2015 20:30 Bill Gates tekel yasalarını çiğnemekten FBI tarafından sorgulandı ve yargılandı diyeyim Windows nasıl tek başına kaldığını siz anlayın. bilgisayar tarihini bir haber olanlar Microsoft ile Apple`ı göklere çıkarıyorlar. Apple ve Microsoft sektörün sahip firmalarını 15 sene geriden takip edebiliyordu.....

ne derseniz deyin xp :Dd

@28 Şub 2015 09:53 xp forever hatta xpsp3 :)

ubuntu x64 9.10 + compiz+ emerald :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play