WinPhone için nasıl uygulama geliştirilir?

Kendi özel Windows Phone uygulamanızı hazırlamak ister misiniz? İşte bunun en kolay yolu!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Phone için nasıl uygulama geliştirilir?

Windows Phone uygulaması geliştirmek, şimdiye kadar sadece programlama bilenlere özeldi. Ancak artık Windows Phone App Studio'yu kullanarak kendi uygulamalarınızı yapabilirsiniz.

Windows Phone uygulamaları 2014'dan bu yana Microsoft'un uygulama framework'ü Silverlight'ı ile geliştiriliyor. Uygulama tasarımı, son zamanlara kadar temeldeki tasarım dilini (Metro) ve API bağlantılarını bilmenizi gerektiriyordu. Ancak Windows Phone 7.5, 7.8 ve 8 ile beraber geliştirme araçları evrimleşti.

Ancak programlama deneyiminiz yoksa veya azsa, uygulama geliştirmeniz hala zor. Windows Phone App Studio ise bunu değiştirmeyi amaçlayan bir web aracı.

Windows Phone App Studio'yu kurmak

Windows Phone App Studio'yu kullanabilmek için bir Microsoft hesabına ihtiyacınız var. Önce appstudio.windowsphone.com adresine gidin ve +Start new project'e tıklayın.

Oturum açtıktan sonra web uygulamasına Outlook gelen kutunuza erişim izni verin. Sonraki ekranda isminizi ve e-posta adresinizi doğrulayın, ardından Windows Phone App Studio sözleşmesini kabul edip Register'a tıklayın.

Windows Phone uygulamanızı oluşturun

Windows Phone uygulamanızı oluşturun

Windows Phone App Studio aracı, web tabanlı olduğundan RSS beslemeleri ve YouTube kanalları aracılığıyla uygulama oluşturmanıza olanak tanıyor.

Bir şablon oluşturarak başlayın. Şablonlar, arka plan resimlerini, renk ayarlarını, metinleri vs. içerirler. İsterseniz boş seçeneği seçerek ayarları ve arka plan resmini kişiselleştirebilirsiniz.

Bir sonraki ekranda RSS beslemelerini, HTML5 içeriklerini, YouTube ve Flick beslemelerini veya bir Bing aramasını ekleyebileceksiniz. Bu temel içerik türleri, farklı düzenlerle kişiselleştirilebiliyor.

Menu ve Collection işlevlerini kullanarak gezinti işlevlerini yönetebilir, kullanıcıların girdiği bilgileri uygulama içinde saklayabilirsiniz.

Uygulamanızı geliştirirken arada bir Save düğmesine basmayı ve projenizi kaydetmeyi unutmayın. İşinizi tamamladığınızda Publish Info bölümüne gidin ve uygulamanızla ilgili detayları doldurun.

Uygulamayı tamamlama ve listeleme

Uygulamayı tamamlama

Uygulamanızdan para kazanmak istiyorsanız, Microsoft Visual Studio içinden ilgili reklam seçeneğini etkinleştirmeniz gerekiyor.

Uygulamanızı tamamladığınızda Save'e tıklayın ve Finish'e tıklayın. Artık telefonunuza yükleyebileceğiniz bir uygulama paketi hazırlayabilirsiniz.

Generate'e tıkladığınızda Windows Phone 8 ile uyumlu bir uygulama oluşturulacak ve Windows Phone'unuza içinde yüklemeniz gereken bir sertifika bulunan bir e-posta gönderilecek. Windows Phone App Studio'da gösterilen QR kodunu kullanarak uygulamanızı yükleyebileceksiniz.

Uygulamanızı listeleme

Uygulamanızın sorunlarını çözdükten sonra onu Windows Phone Store'a yüklemek isteyebilirsiniz. Bunun için önce bir geliştirici hesabı açmanız gerekiyor. Mağazaya uygulama yükleyebilmek için önce 19 dolarlık bir ödeme yapmanız gerekiyor (şirketlerin 99 dolar ödemesi gerekiyor).

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

dememlik birss programı yaptım ama windows phone kullanmadığım için bakamıyorum :D

bir yandan iyi bir yandan kötü bir şey bu.uygulama gerçekten iyiyse sorun yok ama bu çöp diye tabir ettiğimiz uygulamaların çoğalmasına neden olabilir.gerçi sanırım kodlama bilmeyen sadece web tabanlı uygulama yapabiliyor anladığım kadarıyla...

Peter Capaldi :D Doctor Who <3

ben denedim hiçde o kadar kolay olmuyo :) çok basit bir uygulama oluyor, örneğin web sitenin rss sini koy, sitenin resmi uygulaması diye koy yani :) bunu chip için yapmak avantajlı olabilir :D herkez indirir, dur ben bunu bi yapayım :)

cok iyimiş böyle devam edilirse alınacak en iyi telefon winphone li olacak

kod yazmadan uygulama geliştirilmez. nokta.

Saten yapsanız bile microsoft izin vermez :D Store koymaya

Mağazamızı çöp uygulamalar yazacak süper geliştiricilerle (!) dolduracağın için teşekkürler Chip... İyi ki Microsoft çöp uygulamaları kontrol altına alıyor. Ayrıca kod yazmadan uygulama yazılmaz, boşuna denemeyin derim.

Sen de yorum yaz