WinTV-MiniStick: Laptop'la her yerde TV keyfi

Laptop'unuzla her yerde TV seyretme keyfini yaşayabilirsiniz: Bu cihaz bunu mümkün kılıyor...

  • Halil Mollaoğlu
WinTV-MiniStick: Laptop'la her yerde TV keyfi
Hauppauge WinTV-MiniStick: Dışarıda DVB-T keyfi.

Televizyon uzmanı Hauppauge, WinTV-MiniStick ile DVB-T yayınları PC üzerinden seyretmek için ufak bir cihaz sunuyor. Cihazın özel yanı: HDTV ve PAY-TV seçime bağlı olarak desteklenebiliyor.

TV-Stick, USB üzerinden PC'ye bağlanıyor. Anten, uzaktan kumanda ve gerekli yazılım kutu içeriğine dâhil edilmiş. Beraberinde verilen WinTV-v7 yazılımıyla kanallar ölçeği ayarlanabilir pencerede veya tam ekran olarak izlenebiliyor ve kaydedilebiliyor. Ayrıca zaman ayarlı kayıt özelliği de (TimeShift) mevcut. Böylece PC başında olmadığınızda yayımlanan programları da kaydedebiliyorsunuz.

Ayrıca Hauppauge firması MPEG standardı MPEG-4 AVC'ye (H.264) göre yayın yapan ülkeler için WinTV-MiniStick-HD alıcısını sunuyor. Buna uygun olarak beraberinde verilen yazılım MPEG-2 çözücüsünün yanında H.264 çözücüsü de sunuyor. Gerekli bileşenler ile donatıldığı takdirde şifreli DVB-T yayınları da izlenebiliyor.

Hauppauge'ye göre TV yayınlarını izleyebilmek için en az 1,6 GHz hızında bir işlemci gerekiyor. Eğer HD yayınlar söz konusu ise Intel Core 2 Duo (minimum 2 GHz) işlemci isteniyor. Cihazın fiyatı yaklaşık 70 dolar (yurtdışı fiyatı).

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

DVB-T (ingilizce:Digital Video Broadcasting-Terrestrial türkçe:Sayısal karasal yayıncılık).

Günümüzde kullanılan çatı antenleri analog yayınları almaktadır. Antenler tarafından alınan analog sinyaller yükseltici yardımı ile güçlendirildikten sonra televizyon tarafından alınan güçlü sinyaller görüntü ve sese dönüştürülür. Analog yayının dezavantajı bir frekansta sadece bir televizyon kanalının yayın yapmasıdır. Analog yayında görüntü kalitesi düşük ve sinyaller zayıf olduğu için yayınların her an gitme olasılığı vardır. Analog yayında kanal çakışmaları da görülmektedir.

DVB-T yayında görüntü ve ses kalitesi analog yayına göre oldukça yüksektir. DVB-T sayesinde tek frekans üzerinden dört farklı kanalın yayın yapması mümkündür. Tv kanallarının birbirine karışması ve gölgelenme DVB-T sayesinde sona ermiştir. DVB-T beraberinde interaktif hizmetleri kullanma imkânıda getirmektedir.

Sayısal karasal yayını izlemek için günümüzde kullanılan çatı antenleri ve televizyon üstü antenlerden vazgeçmemiz gerekiyor."Set üstü kutusu" (ingilizce:Set-Top-Box) kullanarak sayısal karasal yayınları izlemek mümkündür.

Birçok avrupa ülkelerinde kullanılan bu aktarma yöntemi Avusturalya'da dijital televizyon ve radyo yayınlarında standart olarak kullanılmaktadır.

DVB-T için kullanılan frekanslar analog yayıncılıktan tanıdığımız UHF ve VHF kanallarıdır. Dijital yayıncılık sayesinde bu kanalların kullanımı analog tekniğe göre daha verimlidir. Bu sayede tek frekansta bir çok televizyon kanalı barınmaktadır. COFDM kipleme sayesinde bant genişliği binlerce tek taşıyıcıya bölüştürülmektedir. Bu her tek taşıyıcı belirlenen QPSK, 16-QAM veya 64-QAM kipleme tekniği ile kodlanmaktadır. Ayarlanmış parametrelere göre kanal başına veri oranı yaklaşık 12 ile 20 Mbit/s dir. Bir frekansın veri oranı en çok dört programa bölünebilmektedir. Bölünen her program ortalama 3 ile 5 Mbit/s bit oranına sahip olmaktadır. Günümüzdeki analog PAL televizyon sinyalinde eşit değerdeki görüntü kalitesi dijital yayında yaklaşık 3 ile 5 Mbit/s veri oranına ihtiyaç duymaktadır. DVD'lerde ise en az 38.3 Mbit/s kullanılmaktadır.

Türkiye'de DVB-T

TRT'nin Çamlıca'daki verici tesislerinde başlatılan sayısal karasal yayın deneme yayınları, TRT-İnt yayınının yapılmakta olduğu Ankara'da 31. ve İstanbul'da 23. kanaldan, bir kanaldan TRT program yayını sürekli olarak, üç kanaldan da özel televizyonlar tarafından dönüşümlü olarak yapılmaktadır.

Türkiye, 2006 yılının başından itibaren karasal sayısal yayına geçmiş durumda. Şu an toplam beş kanal bu yayının denemesini yapıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'den başlayacak geçiş süreci, bölge bölge tüm Türkiye'yi kapsayacak ve 2014 yılında sona erecek.

Nasıl yani çanak antene gerek kalmıyor mu? Direk kendi anteni ile dijital yayınları alalbiliyor mu?

Sen de yorum yaz