WLAN IEEE 802.11n: Yeni standart ne sunuyor?

Yeni kablosuz ağ standardı ile birlikte neler değişiyor? CHIP Online yeni standardı inceledi...

  • Halil Mollaoğlu
Ev ağınız için hızlı ve kablosuz çözüm

Geçici n-Draft çözümüne son: Altı senelik geliştirme sürecinden sonra nihayet 802.11n WLAN standardı nihai formuna ulaştı. Peki, neler değişiyor? Yenilikler neler? Şu an yeni bir WLAN donanımı satın almaya ihtiyacınız var mı? Yoksa sadece bir yazılım güncellemesi yeterli mi? Makalemizde bu soruların cevabını vereceğiz ve modem tavsiyelerinde bulunacağız.

Daha yüksek veri aktarım oranları ve daha geniş kapsama alanı yeni WLAN standardı 802.11n'nin sunduğu avantajlardan sadece ikisi. Yılların süren satranç oyunundan sonra standardizasyon topluluğu Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) nihayet WLAN spesifikasyonlarını yeniden tanımladı. Sonuç: Geçici çözüm olarak kullanılan n-Draft, n-standardına dönüşüyor. Hemen yeni bir modeme ihtiyacınız olup olmadığını sorarsanız cevabımız şu: n-Draft modeminizi rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz.
Peki, her şey eskisi gibi mi kalacak? Tam olarak değil. Sizlere WLAN-n hakkında her şeyi anlatıyoruz: Yeni standardın neler sunduğunu, şimdiye kadarki cihazlarla geri uyumlu olup olmayacağını ve şu an hangi modemlerin tavsiyeye değer olduğunu öğreneceksiniz.

WLAN 802.11n standardı nedir?

Daha yüksek veri aktarım oranları, daha geniş kapsama alanı ve birden çok anten desteği. Sizlere yeni standardın bunların dışında neler sunduğunu anlatıyoruz.

WLAN 802.11n standardı nedir?IEEE standardizasyonuna göre 802.11n, veri aktarımı için çoklu-girdi-çoklu-çıktı (MIMO: Multiple-Input-Multiple-Output) tekniğini kullanıyor. Bu sayede daha büyük alanlarda dosya transferi yapmak mümkün olacak. Ya da diğer anlamı: Aynı mesafede çok daha yüksek veri aktarım oranlarına ulaşılabilecek.

İletişim kanallarının 20 MHz ve 40 MHz'e genişletilmesi ve anten sayısının dörde kadar çıkarılmasıyla birlikte saniyede 600 Mbit brüt dosya aktarım hızına ulaşılabilecek. 802.11n standardını destekleyen cihazlar hem 2,4 GHz hem de 5 GHz bandını aynı anda kullanabilecek. Fakat 802.11n kanal başına maksimum 150 Mbit/s (brüt) aktarım hızına ulaşabiliyor. Vaat edilen aktarım hızına ulaşmak için birden çok akımın (4'e kadar) birleştirilmesi gerekiyor ki, bu da ancak yeterli sayıda alıcı ve gönderici antenin bulunması şartıyla sağlanabiliyor.

Buna ek olarak üreticiler farklı marka cihazların birbirleriyle uyumlu olduğunu ve böylece yüksek bir veri aktarım hızıyla birbirleriyle iletişim kurduklarını daha şimdiden garanti ediyorlar.

WLAN 802.11n standardı nedir?Uyumluluk
802.11n WLAN ağları 802.11b ve 802.11g ağları ile tamamen uyumlu. Fakat ağa bağlı tüm cihazlar için "en zayıf" standardın veri aktarım hızı geçerli oluyor.

Ayrıca özel bir uyumluluk modu 802.11n ve 802.11a ağlarının birlikte çalışmasını sağlayacak. Ortak kullanılan 5 GHz frekansında 11n ağlarının performansını arttırmak için bazı modemlerde bu uyumluluk modu devre dışı bırakılabiliyor. Ama bunun sonucunda aynı yerdeki aktif 802.11a ağlarının performansı düşüyor.

802.11n neler getiriyor?

Peki yeni standart, Draft ürünleri ve 802.11g ürünleriyle karşılaştırıldığında ne gibi avantajlar sunuyor? Draft cihazlarda sorunun cevabı çok basit: Performans açısından neredeyse hiçbir fark yok. Farklı üreticiler arasındaki iyileştirilmiş uyumluluk sayesinde gelecekte ille de tek bir üreticinin tüm gönderici ve alıcı birimlerini satın almak zorunda kalmayacaksınız.

802.11g WLAN standardıyla karşılaştırıldığında n-standardı, daha önce n-Draft'ın (2.0) sunduğu tüm avantajları sunuyor: Bir saniyede aktarılabilecek veri miktarının sayısı (aktarım hızı) çok daha yüksek. Yaptığımız testlerde altı kata kadar daha fazla veri aktarım oranına ulaştık. Alıcı ve gönderici birimler arasındaki mesafede öncekine göre çok daha uzak olabiliyor. Bu sayede daha duvar ve tavan gibi daha fazla engel aşılabiliyor veya cihazlar birbirlerinden daha fazla uzağa yerleştirilebiliyor. Ayrıca kapsama alanının uç noktalarından yapılan WLAN bağlantıları artık çok daha stabil; bağlantı kopmalarıyla çok ender karşılaşacaksınız.

Ağda WLAN üzerinden büyük veri yığınları aktarmak isteyenler mutlaka IEEE 802.11n'ye geçmeli. Keza internette gezip bir yandan yine internet üzerinden telefon görüşmesi yapan ve TV seyreden kişiler için de WLAN-n'yi şiddetle tavsiye edilir.

Tam uyumlu: n-Draft ile hiçbir sorunu yok

Halihazırda bir modeminiz veya uygun WLAN yonga setine sahip bir n-Draft donanımınız var mı? Endişelenmenize gerek yok; her halükarda n-standardının avantajlarından yararlanabileceksiniz. Hatta bir firmware güncellemesi yapmanıza bile gerek yok.

Tam uyumlu: n-Draft ile hiçbir sorunu yokn-Draft 2.0'ın spesifikasyonları ile IEEE 802.11n'ninkiler arasında ufak bir fark bile yok. Bu da n-Draft kablosuz sertifikasına sahip tüm cihazların WLAN-n'ye de uygun olduğu anlamına geliyor.

Aralarında Belkin, Buffalo, Cisco (Linksys), D-Link, Lancom, Netgear ve Zyxel'in bulunduğu birçok firmayla yaptığımız görüşmelerde hepsi Draft 2.0 ürünlerinin tümünün IEEE 802.11n standardına uygun olduğunu açıkladı. Firmware güncellemesi vb. prosedürlere de gerek olmadığını eklediler.

WLAN yongalı notebook'lar
Draft-n alıcı birimine sahip notebook kullanıcıları da içini rahat tutabilir. Intel, şimdiye kadar Wifi Alliance Draft-n sertifikası taşıyan yongalarının hepsinin hiçbir teknik değişikliğe, firmware güncellemesine ve benzeri unsurlara gerek kalmadan WLAN-n logosuna sahip olduklarını ve böylece yeni standartla uyumlu olduklarını bildiriyor.

Satın alma önerileri

Ağ donanımı üreticilerinin çoğu ürünlerinin 802.11n standardına uygun olduğunu doğruladı. Bu sebeple satın almak için daha fazla beklemeye gerek yok. Sizi hızlı kablosuz ağlara ulaştıracak iki cihaz öneriyoruz.

Satın alma önerileriD-Link DIR-685
D-Link DIR 685 hem yönlendirici, hem ağ sabit diski, hem yazıcı sunucusu hem de bir dijital resim çerçevesi işlevini görüyor. Bu çok fonksiyonlu cihazı 3,2 inç ekranı ve yanındaki touchpad'i ile rahatlıkla yapılandırabilirsiniz. Kullanılan pratik sihirbaz sayesinde bu süreç çok hızlı gerçekleşiyor. Ekranda gönderme ve indirme hızı gibi ağınıza ait bilgileri veya Flickr gibi web sitelerinden gelen resimleri görebilirsiniz. Ölçülen veri aktarım hızı 120,5 Mbit/s ise n-standardı için son derece iyi.

Fiyat: 240 Euro (yurtdışı)

Satın alma önerileriAlternatif: Linksys WRT610N
Kablosuz ağ yönlendiricisi WRT610N iki frekansta birden çalışıyor; 2,4 GHz ve 5 GHz bantları. 113 Mbit/s veri aktarım hızı ile özellikle hızlı internet erişimine ihtiyaç duyan ve ağ üzerinden büyük miktarda dosya aktarımı yapan kullanıcılara hitap ediyor. Yönlendirici, ağdaki belli cihazlara ve programlara veri aktarımı sırasında öncelik atama özelliğine de sahip.

Ortalama piyasa fiyatı: 259 Dolar + KDV

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

n-Draft destekli olmayan bir router a sahibim. Marka modeli de TP LINK WR542G v.7. Şimdi bu modem firmware ile 11n desteğine geçebilir mi? Şu an güncellemelerinde yok ancak ileride çıkma ihtimali varmı?

merhaba kolay gelsin, benim TP-LINK TD-W854W kablosuz modemim var. Ama yine de kablo çekmek zorunda kalıyorum. Çünkü bir televizyon aldım Wifi'li ama bir türlü modemi görmüyor. sebebi zannedersem WLAN ağı 802.11b kaynaklanıyor. acaba TP-LINK TD-W854W modemi mi televizyon nasıl görür. yardımcı olabilir misiniz. Yani WLAN ile internete nasıl bağlanırım. 10 metre yok. Modem hemen yan tarafta çocuk odasında olmasına rağmen televizyon görmüyor

Ek genisleticiniz yok ise modemin N modunu kapatin, daha stabil baglandiginizi goreceksiniz.

Airties Air 5650 ve Airties Air 2411, 2 lisini kullanıyorum, bulumduum bölgede altyapı çok kötü bakır kablo ve max 2mbit alabiliceğimi söyledi ttnet yetkilileri ve etrafımdaki kullanıcılara bakınca herkesin hızını 4mbite sabitlettiğimi ve 2mbit seviyelerinde hız aldıklarını gördüm bende 3 adet modemle max hızı 2.5mbit olarak kullanıyordum fakat 5650 modemi aldıımda 4mbit e sahitlettiğim hızı 4mbit olarak kullanabildiğimi farkedip hızımı 8mbit e çıkartıp herhangi 1 sıkıntı yaşayıp yaşamıycağımı merak ettim ve snr değerinn download için 3db ye kadar gerilediğini gördüm fakat yinede 8mbit hızı kesinlikle alabiliyorum ancak diğer 3 modemlede denediğimde 8mbit e sabitlettiğim hızla herhangi 1 bağlantı sağlıyamadım, yani snr değeri okadar düşük ki hiç 1 modemin bağlantı saylaması imkansız gibi 1 durumken 5650 nin bağlanması ve üstelik hızdan feragat bile etmemesi üstelik hiç 1 şekilde kopmadan çalışabilmesi kesinlikle şaşaırtıcı 1 durum, bunun üzerinde bu modemin özelliklerini araştırdım ve Broadcom 63168 chipli olduğunu bu çipim 400 mhz çift çekirdekli olduğunu ve sağlam 1 bağlantıyı bu sayede sağladığını öğrendim, genelde modemlerde böyle işlemci mahiyetinde chipler kullanılmıyor'ki pikatel combomax 101 , air5341 , air 5444 gibi diğer 3 modemin bağlantı kuramadığı halde 5650 nin bağlanıp hem kopmayıp hemde hızdan feragat etmeden çalışabilmesi bu durumun net 1 şekilde modem chipin'nin nekadar önemli olduğunu gösteriyor yani modemin marka modeli yada hangi teknolojileri desteklediği değilde kullandığı chip'in ne güçte olduğu herşeyden önemliymiş bunu öğrendim ayrıca 5650 de 802.11n modunda haberleşiyorum 300mps hızı dual kanal üzerinden sağlamakta diğer modemler gibi tek kanal 2.4ghz değil de çift kanal 2.4ghz üzerinden sağlamakta ve ethernet kablosundan daha hızlı hareket ettiğinizi bariz farkedebiliyosunuz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play