Word'deki bu açık hacker'lara kapı açıyor!

Hemen hepimizin PC'sinde bulunan bu yazılımda ortaya çıkan açık, hacker'lara "arka kapı" açıyor!

  • Cem Şancı
Word'deki bu açık hacker'lara "arka kapı" açıyor!

Microsoft, Word 2010'daki önemli bir açık hakkında duyuru yaptı ve kullanıcıları dikkatli olmaları yönünde uyardı. Sorun, RTF formatındaki Microsoft Word dosyalarında yer alıyor. Açık nedeniyle sistem hafızasında bir çakışma yaşanıyor ve hacker'lar bu fırsatı kullanarak zararlı yazılımları çalıştırabiliyorlar.

Saldırganlar bu amaçla bir web sitesinde özel olarak tasarlanmış bir RTF dosyası saklıyorlar veya bu tür web sitelerinde halihazırda bu açık yüzünden hasar almış sistemlere sızmak için linkler yer alabiliyor. Saldırganlar sisteme sızdıktan sonra sistemde bulunan diğer kullanıcılara da zararlı RTF dosyasını bulaştırabiliyor ve bu şekilde kapalı networkler içinde bilgisayardan bilgisayara atlayabiliyorlar

Microsoft, güvenlik ortağı şirketlerle sorunu çözmek için çalıştıklarının altını çizerken RTF formatındaki dosyaları açarken dikkatli olmalarını tavsiye etti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Sorun yok 2013 kullanıyorum Office.

Microsoft kalitesi artık microsoft un ne olduğunu gördünüz

En son sürümün satışını artırmak için her seferinde bir önceki sürümde açıklar haber yapılıyor. Openoffice kullanın kafanız ağrımasın.

ms kasten açık bırakıyor niye olduğunu ms bilir...

Comodo Sandbox içinde çalıştırırsanız, hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Ayrıca Adobe Reader, Winrar, Winzip, Java, Image Viewer, Skype gibi programları da sandbox içinde çalıştırmanız tavsiye edilir. Browser'ları söylemiyorum bile... <Cleverman>

>Microsoft, güvenlik ortağı şirketlerle sorunu çözmek için çalıştıklarının altını çizerken RTF formatındaki dosyaları açarken dikkatli olmalarını tavsiye etti. Böyle açıklamalara da hastayım. Naaapalım açarken. Besmele mi çekelim ?

Açarken dikkatli olmak ne demek anlamadım :D Açarken hey orada biri var mı diyeceğiz? :))

Herkes'de var demek ne kadar doğru.bende yok mesela işimde olmaz;open ofis ve libre ofis kullanıyorum ve oyun oynanacak yaşı çokdan geçdim windowsa mahkum olduğum günler geride kaldı hoş wine ve diğer programlarla gene oyun deneyimi yaşayabilirim ama playstation olunca sorun yok.

HAHA ÇOK KOMİK

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play