Word&Excel El Ele!

Birbirlerini tamamlayıcı özellikler sergileyen Word ve Excel’i bir arada kullanarak daha verimli çalışmak için neler yapmanız gerektiğini bu yazıda bulabilirsiniz.

Word&Excel El Ele! (Sayfa 2)

Excel tablolarındaki formatlar Word altında korunur mu?

Yazı tipi veya kalınlık gibi biçim özellikleri Word dokümanlarına da aktarılırlar. Ancak Word 97, Word 2000’in aksine başlık satırındaki sütun genişliklerini kelime uzunluğuna göre otomatik olarak ayarlayamaz. Yani sütun genişliklerini manuel olarak değiştirmek zorundasınız.

Excel grafiklerini de Word belgesine ekleyebilir miyim?

Evet,ama nasıl? Excel altında oluşturulan grafikler tablolardakine benzer şekilde rahatlıkla Word’e aktarılabilirler. Bunun için ilk olarak Excel altında oluştuğunuz grafiği seçin ve [Ctrl]+[C] tuş kombinasyonunu kullanarak panoya kopyalayın. Word belgesinde Düzen/Özel Yapıştır komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda ekrana gelen penceredeki Yapıştır seçeneğini aktif hale getirin ve “Microsoft Excel Grafiği Nesne” öğesini işaretleyin. Grafiğin belgeye eklenmesi için son olarak Tamam düğmesine tıklayın.

Excel tablosu Word sayfasından büyük, sayfaya nasıl sığdırabilirim?

Word altındaki tabloya tıklayın. Biçim/Nesne komutunu çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki Boyut kartını aktif hale getirin. Boyutlandır ve döndür altından Yükseklik ve Genişlik değerlerini değiştirin. Şayet “Özgün resim boyutlarına uygun olarak” seçeneği aktif durumdaysa nesne orijinali ile aynı oranda değişecektir. Bir grafiğin büyüklüğü de bu şekilde değiştirilebilir. Ancak bu seçeneği sadece Düzen/Özel Yapıştır komutu kullanılarak eklendiği nesnelerde kullanabilirsiniz. Şayet bir tabloyu [Ctrl]+[C] ve Ctrl]+[V] tuş kombinasyonlarını kullanarak eklediyseniz,söz konusu nesnenin büyüklüğünü manuel olarak, örneğin sütun genişliklerini fare kullanarak değiştirebilirsiniz.

Excel’deki adresleri Word’deki bir mektuba nasıl aktarabilirim?

Excel yardımıyla bir adres defteri oluşturdunuz. Bu adres bilgilerini Word’ün seri baskı fonksiyonunu kullanarak mektup başlıkları olarak eklemek istiyorsunuz.

1-İlk olarak Word altında bir mektup hazırlayın.

2-Seri baskı yöneticisini aktif hale getirmek için Araçlar/Adres Mektup Birleştir komutunu çalıştırın.

3-Ekrana gelen Adres Mektup Birleştirme Yardımcısı penceresinde bulunan Yarat düğmesine tıklayın ve açılan Mektup Formları komutunu çalıştırın.

4-Uyarı penceresinde bulunan Etkin Belge düğmesine tıklayın. Böylece Word’ün seri mektup fonksiyonu çalıştırılmış oldu.

5-Daha sonra ikinci adım olan Veri Al düğmesine tıklayın ve Veri Kaynağı Aç komutunu çalıştırın. Adres bilgilerinizin bulunduğu dosyayı seçin ve Aç düğmesine tıklayın.

6-Microsoft Excel penceresini onaylayın ve pencere üzerindeki Ana Belge Düzenle komutunu çalıştırın.

7-Fare imlecini, Hitap kelimesinin Word belgesi üzerinde bulunacağı noktaya taşıyın. Daha sonra araç çubuğuna yeni eklenen Birleştirme Alanı Ekle düğmesine tıklayın.Bunun sonucunda, üzerinde Excel dosyasında bulunan tüm sütun isimlerinin bulunduğu bir liste ekrana gelecektir. Bunların üzerine arka arkaya tıklayarak “Hitap”, “İsim”, “Soyisim” ve “Adres” bilgilerinin belge üzerinde görüntülenmesini sağlayın.

8-Artık “Birleşik Verileri Görüntüle” düğmesine tıklayacak olursanız tablodaki ilk adres doküman içerisine eklenecektir. Tüm bilgileri otomatik olarak yüklemek için Yazıcıya Birleştir düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda tüm mektuplar yazdırılacaktır.

Excel’de Word
Bir Excel tablosuna da Word’deki metinleri yazabilir miyim?

Evet! Bunun için Excel tablosunda bir metin kutusu oluşturmalısınız. Bu sayede tek bir hücre veya tüm tablo için açıklamalar oluşturabilirsiniz. İlk olarak bir Word belgesinden istediğiniz bir metin parçasını, Excel altında da kullanabilmek için [Ctrl]+[C] tuş kombinasyonunu kullanarak panoya kopyalayın.Daha sonra Excel belgesini açın. Excel altında Düzen/Özel Yapıştır komutunu çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki Yapıştır seçeneğini işaretleyin ve hemen yanında bulunan listeden “Microsoft Word Belgesi Nesnesi” öğesini seçin. Son olarak metnin Excel belgesine eklenmesi için Tamam düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda bir metin alanı eklenecektir. Şayet bu alan üzerine iki kere tıklayacak olursanız, tüm Word komutlarını kullanabileceğiniz bir program penceresi açılacaktır.

Metin kutusunu nasıl büyütebilir, küçültebilir veya taşıyabilirim?

Excel tablosuna eklenen metin kutuları sadece bir satır yüksekliğindedirler. Bir metin yazabilmek için bunu,far e yardımıyla büyütmelisiniz. Bunun için fare imlecini,tıklamadan,metin kutusunun altındaki siyah çizgi üzerinde bulunan küçük siyah kutucuk üzerine taşıyın. Bu esnada fare imleci iki taraflı ok halini alacaktır. Farenin sol tuşuna basın ve kutucuğu hareket ettirin. Bu sayede fare yardımıyla metin kutusu büyütebilir veya küçültülebilir. Kutunun yerini değiştirmek için de, yine tıklamadan, fare imlecini siyah dört yönlü ok halini alana kadar metin kutusu üzerine taşıyın. Daha sonra farenin düğmesine tıklayın ve kutuyu istediğiniz yere taşıyın.

Metin kutusu olan bir Excel tablosu yazdırırken nelere dikkat etmeli?

Metin kutusunun herhangi bir satırı engellememesine dikkat edin. Şayet metin kutusunu belirli bir tablo satırı altına yerleştirmek istiyorsanız, buraya boş satırlar eklenmesinde fayda vardır. Fare imlecini söz konusu tablo satırının altına taşıyın ve menü çubuğundaki Ekle/Satır komutunu çalıştırın. Bu işlemleri gerekli olduğu sürece tekrarlayın. Daha sonra tablo üzerinde istediğiniz yere gidin ve ister [Ctrl]+[P] tuş kombinasyonunu kullanarak, ister Dosya/Yazdır komutunu çalıştırarak belgeyi yazdırın.

Word’deki bir grafiği Excel tablosuna ekleyebilir miyim?

Bunun için ilk olarak grafiğin bulunduğu Word dosyasını açın. Söz konusu grafik nesnesi üzerine tıklayın ve [Ctrl]+[C] tuş kombinasyonu yardımıyla kopyalayın. Fare imlecini, grafiğin Excel belgesinde görünmesini istediğini yere taşıyın. Daha sonra Düzen/Özel Yapıştır komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda ekrana gelen pencereden Yapıştır seçeneğini işaretleyin ve
yanında bulunan listeden “Resim (Değiştirilmiş Meta Dosyası)” (Excel 2000: “Resim (Geliştirilmiş Meta Dosyası)”) öğesini seçin. Resmi, Tamam düğmesine tıklayarak belge içerisine ekleyin. Şayet grafik üzerine tıklayacak olursanız, bunu düzenlemenize yarayacak Resim araç çubuğu ekrana gelecektir.

Word’deki adres dosyasını Excel’e nasıl aktarabilirim?

Adres tablosunun bulunduğu Word belgesini çalıştırın. Söz konusu tabloyu seçin ve bunu [Ctrl]+[C] tuş kombinasyonunu kullanarak panoya kopyalayın.Daha sonra bir Excel belgesi açın ve ilk satıra bir kez tıklayın. Daha sonra Word tablosunu eklemek için [Ctrl]+[V] tuş kombinasyonunu uygulayın. Artık Excel fonksiyonlarından faydalanabilirsiniz. Şayet söz konusu tabloyu eklemek için Düzen/Özel Yapıştır komutunu kullanılırsa,tablo Word dokümanı olarak kalacaktır.

Word biçimlendirmeleri Excel altında korunurlar mı?

Evet! Eğer Word belgenizi Düzen/Özel Yapıştır komutunu kullanarak bir metin kutusu içerisine ekleyecek olursanız, metnin biçim özellikleri korunacaktır. Hayır! Eğer Excel/Word 97 kullanıyorsanız, hazırladığınız Word tablosunu bir Excel tablosu haline dönüştürdüğünüzde tüm biçim özellikleri kaybolacaktır. Yazı tipi,yönlendir me ve renk ayarları Excel standart değerleri ile değişecektir. Ancak buna karşılık Word/Excel 2000 altında ayarlarda değişiklik olmayacaktır.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Word&Excel El Ele! (Sayfa 2)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir