World Wide Web Vakfı "en iyi" ülkeleri seçti

"En iyi" internet hangi ülkelerde? İşte internetin ilk 10'u ve Türkiye'nin listedeki yeri!

World Wide Web Vakfı "en iyi" ülkeleri seçti

WWW'i kurarak internetin babası lakabını alan Tim Berners-Lee'ye ait World Wide Web Vakfı, internete olan etkilerini, internetten sağlanan sosyal ve politik faydayı değerlendirmek amacıyla 61 ülkeyi 7 farklı kategoride sıraladı ve en iyi ülkeyi İsveç olarak belirledi. Kategoriler arasında sansür, genişbant fiyatları gibi sorunlar bulunuyor. İlk 10'da ülkemizin adı geçmiyor. Türkiye, listenin 27. sırasında...

Sıralamada ilk kriter olarak ülkede ne kadar kişinin internete bağlanabildiğine ve erişilebilen içeriğin çokluğuna bakılmış. Dolayısıyla ilk 10'a girenler arasında Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi zengin ülkeler bulunuyor. İlk 10'daki ülkelerin 6'sının ilk dilinin İngilizce olması dikkat çekiyor. Diğer dört ülke arasındaki Norveç, İsveç ve İsviçre'nin vatandaşlarının İngilizce yetenekleriyle dikkat çeken ülkeler olması da gözden kaçmıyor.

İşte World Wide Web vakfının listesi:

1. İsveç
2. ABD
3. İngiltere
4. Kanada
5. Finlandiya
6. İsviçre
7. Yeni Zelanda
8. Avustralya
9. Norveç
10. İrlanda

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

ama ücrette sıralamaya koysalar 1.TR olur...

ee normal 27. sıra fazla bile şuan nete 5dk bile giremiyorum en sonda olsak anca ne hizmet var ne başka bir şey t.telekom adamları kablo değiştirecez dediler 1 yıldır değişecek 27. sıra bize fazla..

Buna da şükür diyenler çıkacak, işte onlar sayesinde internetimiz gelişeceği yerde geriye gidiyor.

neye göre belirlenmiş bu bence türkiye'de de son yıllarda baya hızlı internet kullanılıyor.Fakat diğer ülkelerde sınırlı internet diye bir şey yok :) o yüzden biz biraz az kullanıyor olabiliriz :)

27. mi :D görünce sadece gülmek geldi içimden...

Tamaamen kendi dostlarını yaani batılıları seçmişler.Hani nerede dünyanın 2. en zengin ülkesi Japonya; hani nerede g.kore .Bu anketin doğruluğu şüpheli..... Ayrıca Turkiye de 27. Sırayı hiç hak etmiyor; 50. sırada olsaydı daha doğru olurdu bence

rezalet.....

en kötülerde seçilse TTNET ile TR en kötü 3. olur...

yanarım yanarım bir isveç kadar olamadık ya net hızında ona yanarım..ttnetide burdan hızımı düşürdüğü için saygıyla anarım..

27. sıra bana kalırsa çok iyi internet olayına çok geç giriş yaptığımızı düşünürsek

27 yine iyi Türkiye için :)

Adil kullanım kotasını işin içine katmamışlar herhalde yoksa türkiyeni 27. olması imkansız

Japonya nerde hakaten? Adamlar en son gigabite gectik diyolardi. Ama turkiyenin 27. sirayi hic mi hic hak etmedigi dogrudur. Yuksek fiyata kalitesiz internet siralamasi yapilsa evi arabayi satip banko turkiye'ye oynardim. Sonra gelsin paraciklar :))

fiyatlar pahalı birde tutdurmuşlar 24 ay tahadüt ver yakalamışken dibine kadar vuralım diye

niye rezalet diyorsunzu onu çözemedim ? bundan 5 yıl öncesine dönün isterseniz. türkiye o zaman teknoloji açısından ne durumdaydı şimdi ise ne durumda. o kadar geriden gelen bir devlet için şuan ki durumumuz bence süper. tabi daha iyiside olabilirdi. ama rezalet olacak durum da değiliz. bir de isvec kadar olamadık diyenler sıralamaya baksın. abd bile isvec kadar olamamıs kı bilgisayarın ve netin cıkıs yerı gibi bir ülke. biz mi isveci gecıcez. sıralamada almanya fransa bıle yok halımıze sukredelım :D

en kötülerde seçilse TTNET ile TR en kötü 3. olur... Ziyaretçi Dün 23:50 TR ne ya? Türkiye yazmak çokmu zor geliyor arkadaşım?

ne 27.cimi türlkiye bundan daha kötü bir yerde bence anca 3.dünya ülkelerinin yanında

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir