Wozniak'dan Apple'a tavsiyeler

Eğer Apple'ın başında efsane isim Wozniak olsaydı, bakın bügün neler farklı olurdu?

  • Zeynel A. Öztürk
Wozniak'dan Apple'a tavsiyeler

Apple'ın renkli karakteriyle tanınan ortak kurucusu Steve Wozniak, Slashdot ile yaptığı röportajda Apple'a ilginç önerilerde bulundu. Tim Cook, Wozniak'a kulak verir mi bilmiyoruz ancak Wozniak'ın tavsiyeleri akla uygun görünüyor.

iTunes Android'de de olsun

iTunes'u Windows'a port ettiklerini hatırlatan Wozniak, yazılımın Android için de sunulması gerektiğini düşünüyor. "Apple ürünlerini ve iTunes'u seviyorum, onu keşke Android ürünlerimde de kullanabilseydim."

Daha az dava

"Apple'ın bu kadar çok dava yerine piyasadaki diğer oyuncularla çapraz lisanslama yapmasını beklerdim. (Bu oyuncular) arayüzü fazla karışık hale getirmeden çok iyi işlevler sunuyorlar. Avuç içinizi ekrana sürerek fotoğraf çekebilmek gibi."

Büyük ekranlı cepler de iyiler

Wozniak, büyük ekranlı ceplerin de değerli olduklarını düşünüyor. Dolayısıyla rakip cepler giderek büyürken iPhone 5'in ekranının 4 inç'e çıkması, Wozniak için iyi bir gelişme olsa gerek.

Apple, Jobs'suz nasıl devam edecek?

Steve Jobs'suz Apple nasıl hayatını sürdürecek?

"Steve Jobs geri döndüğü zamanlarda genç yetenekleri gözden geçirdiğimiz bir dönemdeydik. Bunu tekrar yapmamız iyi bir fikir olabilir."

Açık kaynak kodu, kapalı kod karşısında

"Sadece bir tane doğru görüş yok. Ben daha çok açıklıktan yanayım. En yenilikçi ürünleri açık olacak üretebileceğinize inanıyorum. Ama yanılıyor da olabilirim. Açık kaynak kodlu ürünler, daha karmaşık olabiliyorlar."

Apple'a geri dönebilir mi?

"Apple çok karmaşık. Ben basitlikten hoşlanıyorum. İyi yaptığım şeyi yapmayı seviyorum - bu da teknolojinin tadını çıkarmak. Bu yazıyı okuyan Apple'daki herhangi birinden daha iyi iş çıkaracağımı açıkçası düşünmüyorum. Apple'a gerçekten yardım edebileceğim bir şey olursa, bunu hemen yaparım. Çünkü Apple, benim kalbimde 1 numara."

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

apple'ı sevmem ama bu adamı seviyorum ark. adamın dibi dibi :D

bu komik adam her daim sevgili büyük üstadın gölgesinde kaldı. fazlasıyla ezik, boş konuşan ve işe yaramaz birisiydi. o yüzden de hiçbir zaman sevilmedi ve sayılmadı tabi ki....

@04 Eki 2012 16:15 bu nasil bir yorumdur ? Apple II ya yapan adam Wozniakdir. Apple eskiden yasadagi iyi gunleri wozniak a borcludir yani 70 sonlari falan. Bos konusmuyor aslinda Android e gelmez ama itunes

@04 Eki 2012 16:15 Apple bilgisayarları tasarlayan Steve Wozniak`di, Steve Jobs ise sadece satış işini yapıyordu, biraz da olsa bilerek konuşsak ne iyi olacak!

Apple'n haberlerinden gına geldi

@04 Eki 2012 16:24 beğenmiyorsan kapı orada.....

açık kaynak kodlu ürünler daha yenilikçi olabilirse neden android ve ubuntu hep windows ve ios'in gölgesinde kalıyor? bir de apple çok karmaşık demiş ama hiç de karmaşık değil. tek tuş var ona bile gerek yok ipadlerde daha ne olsun.

adamın burnu estetik ameliyatlı mı? birde boynundaki tespihe benzer şey nedir?

Steve Jobs Apple`ı mahvetti, bilen bilir IBM PC mimarisine karşı Apple`ın kendi mimarisi vardı. peki ne oldu Steve Jobs sayesinde Apple yenilgiyi kabullenip IBM in PC mimarisini kullanmaya başladı

@04 Eki 2012 21:25 hadi ya bak sen şu konuşana :)

sevgili büyük üstad mi? tam eziklik ifadesi. Baskasinin büyük gölgesinden medet umar gibi. Hep popülerin yani basinda görünmek ister gibi.

öncelikle apple patronu ve ceo yeniden gündemin ilk sırasına getireceklerdir sonraki adım zaten belli yeni bir model

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play